Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem SSD M2 zmizel z BIOSu a system nenajel.

Zdravím koupil sem do MB ROG STRIX Z270F GAMING novej Samsung SSD 970 EVO PLUS, M.2 - 2TB .No a mám problém,nastavil sem to v BIOSu na X 4 viz video

.No tejden ca běžel Pc ok pak se seknul a restartoval s chybou W10 a chtělo to opravu,pak ok ale nepravidelně po 3 - 4 dnech se to opakovalo.Dneska zase a SSD M2 zmizel z BIOSu ,jediný co mě napadlo přepnou spátky na X2 co to udělá a komp normálně najel.

No rychlost spadla na SATA o půlku ca,ale zatím to jede.SSD 100% zdraví tam asi problém nebude asi v Aidě vše Ok hodnoty,takže mě napadá vadnej M2 slot,nebo sem něco nastavil blbě v BIOSu.(ten je aktuální).Komp jel s klasickým SSD bez problémů,ale s tímhle se to drbe.Nějaký rady co s tím?

vyřízni screen z videa, cos tam dělal. nebo zkus opsat aspoň čas kde je tvůj problém vidět.

co to je za móresy posílat tupá videa s reklamou a 10 min žvaněním okolo, aby v tom někdo hledal a hádal, cos měnil.
možná bys zvládnul i fotku svého biosu, jestli umíš zmenšit obrázek pod 10mpx - je tu jakýsi příčetný limit.

proto jsem se ptal, jestli v nich něco je.
deska umí dva m.2 - ten první slot není použitelný, nebo v něm něco je?

aha, oni jsou v konfliktu oba:

*2 The M.2_1 socket shares SATA_1 port when use M.2 SATA mode device. Adjust BIOS settings to use a SATA device.
*3 The M.2_2 socket shares SATA_56 ports when use M.2 PCIE mode device in X4 mode. Adjust BIOS settings to use SATA devices.

V M.2.1 sem ho nezkoušel ten je jenom SATA,v M.2.2 režimu jel na PCI a rychlost byla o polivinu vyšší než když sem to hodil zpátky na X2.No jestli se to drbne znova tak to nechám na X2 a rychlost oželím,jestli to bude dělat bordlel tak zkusím ještě druhej komp,stejnej soc ale MB MSI.Zkusím ještě v BIOSu jestli na něco nenarazím.

oba sockety jsou m-key, m2_1 má umět oba módy:

1x M.2 Socket 3, with M Key, type 2242/2260/2280/22110 storage devices support (both SATA & PCIE mode)*2

pokud tomu nic mechanicky nebrání, tak bych ssd strčil do m2_1. snad výrobce nelže, co se týká nvme režimu.

kdyby to nešlo, rychlost bych moc neprožíval. neživí tě pofiderní údaj rychlosti, ale taky tě zajímá, že máš po ruce disk s vyššími iops. ve vedlejším pc jsou ti k ničemu.

to je tak, když degenerující intel místo podpory univerzálně užitečného nvme plýtvá časem na proprietární hovadiny jako optane - pak jsou desky s takovým chipsetem spíš pro zlost.

Tak sem to hodil do druhýho slotu kde je přímo nastvení PCIE , mno jelo to hodinu pak mě vytuhla myš v OS a restart,drblo se to a nešlo se dostat ani do BIOSu klávesnice nereagovala ,po vypnutí a zapnutí natvrdo sem se do BIOSu dostal,přenutí na SATA SSD zmizel tak sem to hodil nazpátek a OS zase normálně najel.

Vyndal sem ho a OS dávám nazpátek na SSD SATA,jako by bylo něco s těma M2 slotama.SSD sem projel jěště programem o Samsungu a vše OK.

Ještě možnost že dělá bordel ten chladič na SSD namontovanej,to se mě ale moc nezdá,zkusím o příští víkend na tom prkně MSI,s tímhle asi nehnu jinak.Otázka když ho nechám na data aby nezkratoval ostatní disky a nedělalo to samí,pak asi jediný řešení koupit PCI řadič kam ho šoupnout.

chladiče pro pcie3x4 stačí minimální výšky (případně nemusí být žádné), tvůj samsung snad topí příčetně. takže by rozměrově nemusely s ničím kolidovat.

být tebou, zbavím se nesmyslného malého 500gb hdd, jeho data překopíruj na některý ze zbylých disků. tím si zas ušetříš možný konflikt s nějakým sata, který intel nepřiznal ale zjevně odfláknul.
pro test chování desky by nebylo špatné na den odpojit všechny sata disky. případně ten s hrozně důležitými daty zapojit přes usb, ale sata nechat volné.

chování té desky vůbec nedává smysl - ne že by byla trvale nefunkční, ale vytuhne až po čase. máš spuštěný hwmonitor?
deska je ovšem poměrně stará a jen bill ví, co má za sebou.

pcie řadič myslíš jako možnost pro bootovací nvme? musí to podporovat i bios, musí tak fungovat ten řadič, záruku nemáš.

SSD je novej koupenej před 14 dnema,samozřejmě sem ho projel jako první i programem od Samsungu,,všehny hodnoty v pořádku,zdraví 100%

Teoreticky můžu ještě vrátit zejtra,případně reklamovat jenže s čím,projedou ho softem a vrátěj že je OK.Teď ho mám venku a hodím ho do druhýho kompu,je na něm W10 a měl by naject je to stejný prkno z270 akorát MSI a už na ní byl kdysi malej SSD 250GB,pak nahraju ovladače od MSI a uvidím.

Jestli to bude dělat to samí tak nějaká vada vs Intel,nebo pak závada SSD která se ale nikde nepojeví v softu a neukáže,zkoušel sem i benchmark všechno Ok.Na ten Pc sem vrátil malej SSD klasickej a od včerejška jede jak má žádnej problém.

No dneska sem ho vrátil v poslením možným dnu, i když se ptal jestli nechci reklamovat.Prkno už je starý a nemusí si rozumět s velkýma SSD co jsou dneska,Vemu klasickej SSD SATA s těma sem problémy neměl nikdy,možná někdy v budoucnu s novým HW,ty rychlosti neřeším,ale chtěl sem 2TB SSD tak sem si říkal když už je MB má M.2 proč to nezkusit.Tak jasný že může mít skrytou závadu jenže to já nezjistím doma,zkusil sem co se dalo do 14 snů a problém neodstranil,naopak si rozházel druhý prkno kde jel ten malej M.2 v pohodě dřív než se odporoučel.Tady napsal nějakej maník na CZC něco podobnýho,stejnej socket 1151.

Teď to čtu tady. Mám taky 970 EVO plus 500GB a v desce Asus B150i mi dělá trochu problémy. Před tím Intel m.2 sata 535 120GB a OK. S diskem Adata 8200pro 1TB (gen3) jsem taky žádný problém nezaznamenal.
Deska občas s tímto diskem nenajede do Windows. Je to třeba 2-3 spuštění z 10ti.
Nicméně stačí restartovat a ok.
Takže určitá nekompatibilita je možná. SSD má aktuální FW a deska poslední:) bios.

Tak v druhým kompu se mě podařilo nahrát akorát OS pak už se nenačetl.Když mačkám F8 instalaci tak to hází M2 error,takže tím končím buďto si ty prkna nerozumí s tak velkým SSD nebo je v čoudu něco na něm,ale náhoda že na dvou prknech jinejch výrobců.

Tak ještě otázka co s tím ,zboží vyzvednuto 6.2 odpoledne a možnost vrátit do 14 dní se počítá jak od následujícího dne nebo od toho dne co sem to převzal ,respektivě když půjdu s tím hned zejtra ráno musí mě to uznat ještě?

V opačným případě jenom reklamovat,ovšem SSD se tváří OK tak nevím jak s tím dopadnu.

v druhým kompu se mě podařilo nahrát akorát OS pak už se nenačetl

co to znamená? 1) fouknul jsi ho do volného m2 slotu, žádný jiný není obsazený - a windows naběhly nebo ne?
potom jsi doinstaloval možná nějaký ovladač a po restartu to nenaběhlo?

2) anebo jsi tím chtěl říct, žes vzal samsung s nějakou instací z asusu, strčil to bez smazání oddílů do msi a tam jsi spustil novou instalaci windows, přidanou k tomu bordelu z asusu? a po tomto restartu to nenaběhlo?
v tomto případě si ten samsung říká o úplné smazání všech oddílů (umí i instalátor windows, nebo raději partition manager) a teprv pak čistá instalace.

pozn:
jestli máš msi desku se stejným chipsetem jako ten asus, bude mít podobné konflikty se sata porty. máš tam taky připojené zbytečné sata disky?

V druhý desce sem to tam hodil a nenajelo to ,dal sem teda novou instalačku chvíli ok pak to nenajelo a hodilo to M2 error a už to lítalo jenom do BIOSU s touhle hláškou.Vyndal sem ho už a zetra jdu vrátit jestli mě to uznaj teda ještě.Nejhorší že když sem tam dal teď starej s OS tak no nechce už naject.Pořád tam skáče ta hláška M2 error zmáčkněte F 1.Vyndal sem CMOS baterku na ca 10 minut jenže když sem to zapnul pořád to samí dokola.

Všecno dělaný samozřejmě s jedním,jak M2 tak i teď s SSD co tam byl.

dal sem teda novou instalačku chvíli ok pak to nenajelo a hodilo to M2 error

z toho jen odhaduju, že například bootloader se mohl zapsat na původní ssd, kam jej směroval windows manager v biosu, zbytek systému už podle instalátoru na nový m2. (jen možnost, konkrétní stav odsud není vidět)
přebytek disků (>1) v pc škodí - při instalaci určitě.

co muze byt spatne v default nastaveni biosu:
secure boot - w10 se bez nej obejdou, w11 nevim

fastboot - muze znemoznit boot z jineho media, v dobach ssd zcela zbytecny

typ bootu:
- uefi = windows manager + gpt disk = win11 vyzaduje
- legacy = vyber z disku + mbr disk = w10 tak jde postaru nainstalovat

w7 by mohlo znamenat, ze hleda mbr disky, dnes se to oznacuje za legacy rezim.
w8+ by mohlo byt vychozi nastaveni pro gpt, dnes se ta volba oznacuje uefi.

i w10 jdou nainstalovat ve starem rezimu na mbr disk, ja to tak umyslne pouzivam.
ale na dvou pc najednou se ti tato "chyba" nepovedla, proto si cizi disk nerozumi s druhou deskou.

Tak už nevím co s tím nastavím v BIOSu ACHI, Boot je jedno z čeho po uložení a restartu se to vrátí nazpátek na Raid a přehází si to k obrazu svému,SSD to ukáže jako vyplej a pořád dokola,po restartu a mačkání F11 což by měl bejt Boot u MSI tam skočí černá obrazovka a na ní M2.Genie error pres F1 a BIOS.Baterie CMOS byla vyndaná 12 hodin takže by měl jest BIOS od deflautu,jenže nejede ani nastavení,je to jako než sem baterii vyndal.

Nevím ještě zkusit ten Linux jestli se spustí Live z DVD ale podle mého se tam něco dodrbalo a už s tím nehnu.Max znova flashnout BIOS i když tam je aktuální jestli to teda k něčemu bude.Pořád dokola tyhle dvě tabulky.

[98222-20240220-211750-1-jpg]

[imghttps://pc.poradna.net/files/98223-20240220-211824-1-jpg][/img]

samozřejmě systém je nějak nainstalovaný: předpokládá nějakou strukturu disku mbr nebo gpt a boot soubory na něm. po přepnutí na jinou/nesprávnou volbu to nefunguje.

v prvním případě asus desky se win10 na m2 nainstaloval typicky jako gpt.
výrobce upozorňuje na problémy se sata porty u staré desky. omezení pochází z fyzického zapojení dostupného počtu pcie linek. nepřiznané problémy k tomu mohla přidat neúspěšná technologie optane, na kterou intel plýtval časem místo řešení kompatibility chipsetu (pardon, dnes už v procesoru).
konflikty se podle mě objevily právě ověšením mnoha zbytečnými sata disky (viz malý bezcenný 500gb). případně je tu názor, že m2 samsung odchází, budiž.

tento m2 disk ve formátu gpt byl přenesený na msi desku se starší instalací w10 na mbr disku, jak se nastavil po volbě biosu "win7", gpt tam logicky nemohl fungovat.
preventivním opatřením je vždy odpojení původního disku, protože ne každý bios vypisuje jak je nastavený případný windows boot manager.
pak by pomohlo přepnutí bosu na win8+, prostě na podporu uefi/gpt a samsung m2 mohl nabootovat.

místo hledání řešení (rozdílů v nastavení bootu) ale rovnou proběhl katastrofální pokus o přeinstalaci windows v desce, osazené 2 bootovacími disky: ssd typu mbr a m2 typu gpt. ten měl být pravděpodobně přeinstalován, jenže bios byl nastaven na prioritu mbr. celkem očekávaně to skončilo krachem.
je to logické, jenže člověk se to tu dočítá z různých náznaků a až potom, co se to stane.
windows mívají v oblibě při reinstalaci začít modifikovat/instalovat bootloader tam kam ukazuje win manager v biosu, systém pro změnou prsknou na disk kam ukazuje instalátor.
když to funguje, máš zadarmo dual boot, ale nesmíš ty disky od sebe oddělit.

mrchosoft tomu taky nepomáhá, protože když uživatel náhodou ví že existuje správa disků, typ gpt / mbr se v něm stejně nedočte.
až budeš příště instalovat nějaká windows, odpoj úplně všechny ostatní disky. až to pojede, připoj si jich tam třeba celý vánoční stromek.

co teď s tím? neodhadnu jak je instalace poškozená. přepnout bios na msi desce zpět na původní podporu, mělo by to být "win7" (tvoje foto to píše taky). a zkusit opravnou reinstalaci systému na ssd.

nn Asus je v pohodě tohle je ta MSI ,instalace s jedním SSD SATA, ten M.2 už sem vrátil jenže jak sem to na tý MB zkoušel něco rozdrbal.Žádná instalace se nespustí jak z DVD tak z USB,můžu to nastavit jak chci ACHI třeba uložím a je tam zase RAID po restartu a jakýkoliv pokus o boot skončí F1 popřípadě tou druhou tabulkou když sem to měl na W10,BIOS byl v deflautu ale pořád do toho hází tu hlášku M2 kterej už tam dávno není a to byla vyndaná i ta baterka CMOS 12h ca.Jako by ta MB byla KO po tom m2 SSD...

baterka se nevyndává na hodiny, zvláště ne s připojeným napájecím kabelem.
za tu dobu bys našel pdf manuál, který popisuje "cmos reset". nebo na desce objevíš za tu dobu jumper. nebo (pořád bez kabelu) v patici pod baterkou zkratneš kontakty.

jak sem to na tý MB zkoušel něco rozdrbal

to popisuje octavec "tento m2 disk ve formátu gpt byl přenesený na msi desku se starší instalací..."

takže zkus aspoň cmos reset jak se má dělat.
raid je duchařina pro intel představy o disku. zřejmě pak vyžaduje ovladač intel rst (rapid storage).

O to nejde vím že stačí ca 10 min aby se vše smázlo,v biosu je taky reset do deflautu,zdroj byl vyplej vypínačem a za tu dobu tam napětí žádný bejt už nemohlo.Protože sem s kompmem končil tan den tak sem ho vypnul vyndal baterku a druhej den pokračoval.Teď sem tu MB vyndal z case a budu testovat mimo jenže pochybuju že s tím něco udělám,max flash BIOSu na starší verzi nějakou,nebo přehrát ut aktuální jestli tam není něco rozdrbanýho jenom softem.

Pak už jenom zkusit osazenou MB do servisu jestli je ta deska ko a na vyhození nebo jí zprovozní .

Ps:jak si psal s tím přenesením do Biosu,tak to je možná ono.Přeinstalovával sem systém a klasicky odstranil oddíli,zůstal jeden těch 2TB,jenže pak to hodilo chybu Win nějakou a od tý doby se to drbe.Když to nešlo tak sem ten M.2 vyndal a zkusil tam dát ten SSD se systémem co tam jel,jenže to skončil9 těma tabulkama,stejně jako pokus o novou instalaci na čistej HDD

Takže dneska poslední pokus (video je i na YT co s tím) a stejný nastavení viz foto 1 restart a nastaví se to k obrazu svému vifoto 2,s ůvodní hláškou M2 Genie error....Takže otázka co s tím přeflashovat BIOS ,eventuélně servis jenže otázka jestli oni s tím něco udělaj,prachy za to dám jestli jo, ale nová levná MB soc 1151 je za ca 1200,takže abych do toho nerval prachy pro nic za nic.Ten SSD M tam musel něco nabourat v tom BIOSU,i blbí přepnutí na ACHI se vrátí nazpátek na RAID.Jestli tu je někdo co provozuje servis by mě zajímal názor jestli to má cenu někam nosit (cca cena za zprovoznění případný),nebo to prkno vyhodit a koupit nový i když kancl.

[98240-1-1-jpg]

[98241-2-1-jpg]

to je součást toho poblbaného Intelího kryplonesmyslu Optane.
Pokud se to přepíná samo, je možné, že Sambilionk:
1. instaluje intelí RST drivery
2. má na jiném disku příznak, že se používá RST.

V obou případech se to po najetí do Win přešteluje samo..

Intel je shit. :-)

edit: viz https://support.cyberpowerpc.com/hc/en-us/articles/360014775073-How-do-I-disable-Intel-Optane
Je tam i povídání o MSI Optane Genie.

Ten M.2 mě blbnul v jiným Pc,tak jednoduchý,odpojil sem SATA SSD se kterým jel tenhle komp v pohodě pár let,s tím že když nepojede M.2 jak má vyndám vrátím do obchodu a hodím tam nazpátek ten SATA.No jenže to už nejde.Na tohle už nemám patrony,zkusím se optat v servisu jestli jsou schopný oni s tím něco udělat a hlavně za kolik,jestli ne tak mě slavnej M.2 odrovnal prkno.

jj dík ,prolouskám ten odkaz přes překladač.

Už to je natáhlí téma sem psal hore někde ,tak to shrnu.

M.2 2TB Samsung sem vrátil nazpátek ve 14 denní lhůtě.

1.pokus o najetí systému SSD Samsung 500GB SATA se kterým do tý doby 5 let jel, neůspěšnej.

2.Pokus o Boot na klasickej čistej HDD neůspěšnej,vše prováděno jenom s jedním ostatní odpojený.(Boot jak z mechaniky tak z Flashky neůspěšný pořád tam skočí ta tabulka M.2 Genie error a nic se nespustí.)

Takže M.2 už nemám a neřeším,řeším jak zprovoznit SATA SSD se starým OS co tam byl nebo Boot na HDD s čistou instalací,což ovšem skončí dokola M.2 genie error.
.

To vypínám tady je i video podle toholdle a nerozjede,am Genie vypnou ojeví se u M2.1 a u M.2.2 disabled,to u uložený zůstane jenže to M.2. erro tam skočí znova i po resetu CMOS.

Ps:No vydrbanej Intel,to spíš MSI ,na prkně u Asusu mě to dělalo taky bordel že padal Os mizel ten M.2 z Biosu,ale nerozdrbal mě to prkno ten po vložení SSD nazpátek co tam byl normálně najel.

No ale co našel sem M.2 Genie viz video ,dám vypnout,objeví se viz hore M.2 disabled dám save ,to uložený zůstane ale po restartu se tam objeví ta hláška error a pořád se to přepíná na RAID.Ty M.2 disabled zůstanou uložený,ta hláška M.2 error tam přitom skočí a v nastavení nic jinýho už není.

Ps: když sem resetoval CMOS tak by mělo bejt nastavení v deflautu tj naject to jako dřív normálně.Na tý MSI byl kdysi M.2 125GB no ca po roce zkapal,vyndal sem ho dal HDD nainstaloval Os ani sem nikde nemusel nic nastavovat,po nějaký době sem dával SSD a opět žádnej problém nikde s instalací Bootováním.

Poslední co můžu udělat je znova flashnout BIOS jestli se to opraví.

aha, druhá deska se starou instalací, nejspíš mbr disk. ten ssd by měl být v biosu v režimu ahci.
bootování desky nastavit na legacy / cms, nebo jak to mají pojmenované (u tebe je to asi volba win7 v biosu). potom se nevolí windows manager, ale postaru vybereš konkrétní disk.

samozřejmě je možné, že první neúspěšné pokusy o instalaci m2 disku u msi desky naopak přepsaly bootloader na 500gb sata samsungu. tam mě nenapadá žádné řešení, protože lidi neumí zálohovat (a windows svůj bootloader taky ne).

instalace na libovolný pokusný disk musí fungovat, jenže: musíš vědět, že ten disk je čistý a teprve mu nastavíš typ (gpt / mbr). podle toho nastavíš v biosu způsob bootování (uefi / konkrétní disk).
protože jsi z disků, které jsi zkoušel, nedal žádný screen z partition manageru ať je typ vidět, bohužel si myslím, že celou dobu úplně přesně nevíš co děláš.

snad jsou aspoň nejnovější instalačky stažené z ms, i když jak se ukazuje u optanových desek, ani to není záruka bezproblémové instalace.

Screen těžko udělám to bych musel HDD zase hodit do toho druhýho kompu ze kterýho teď píšu.HDD je naformátovanej mbr a čistej je v pořádku,SSD - kdyby to něco rozdrbalo tak by snad ale měl jít opětovnej instal OS a ne tam skákat dokola ta tabulka Geine error.

M.2 byl v desce e ASUS kde padal Os po tejdnu + - ,vyndal sem ho hodil do tý MSI a chtěl přeinstalovat,to pak skončilo tou hláškou.Ten SSD 500Gb SATA je původní z MSI co tam byl s W10 5 let ,takže měl naject kor bři CMOS BIOSU,tam se nic stáhnou nemohlo ,byl v pořádku dokud to tam nerozdrbal ten M.2 .Nic nevysvětluje ani to proč se MB dokola přepíná na RAID když dám ACHI ,to by snad nemělo.

Prostě s tímhle nehnu,vemu to do servisu v základu co za to budou chtít jestli to zprovozní,ale podle mého dopadnou stejně,nastavení je jednoduchý viz to video na YT,ovšem za A deska mění ACHI na RAID dokola a skáče to do tý tabulky.

Z toho co tu zaznělo Ok můžu bejt lama a něco dělám blbě(teda nevím co i jinde na foru rada vypnout Geine to sem udělal) v tom případě by to zkušenej servisák měl bez problémů zprovoznit,jestli se tam teda nemohlo něco poškodit v tom BIOSU což beru že asi nemohlo teda.