Jak zabránit uspání Macbooku Air po zavření displeje?
Dobrý den, mám nové MacBook Air 15 M2 a chtěl bych aby se mi z cloudu stáhli všechny fotky do zařízení v plné velikosti ale po zavření se počítač automaticky uspí. Nejde ani přikázat zabránění uspání disku, jak je psáno v návodu (nejspíš to je až už MacBook Pro) Poradi někdo prosím?
tak ho nezatvaraj. je s tym nejaky problem?
Takže ho má dať do tašky otvorený? To vážne ani toto jablko nezvládne? Sú mnohé dôvody prečo niekto chce zavrieť displej a neuspať laptop (pri prenose na veľmi krátku vzdialenosť (vedľajšia budova, patro, prípadne len vedľajšia miestnosť cez frekventovanú uličku, kde je risk mať otvorený, zaberá moc priestoru aby si vedel prejsť), alebo v kaviarni keď ideš na záchod tak aby ti niekto do toho nebuchol taškou, keď to nemáš pod dohľadom, ale vieš že o minútu pokračuješ v práci).
sak mu ide o stahovanie fotiek. tak ho necha stat na stole cez noc aby sa to stiahlo. a potom nech ho zatvara.
Jj, ale stále nechápem ako takú základnú vec MacBooky nevedia. Aspoň o dôvod viac nekupovať Apple. Síce v jeho konkrétnom prípade stačí nezatvaárať. Ale všeobecne je to fakt na chuja, a v iných prípadoch...
E: btw. vždy ale vždy je u mňa na laptope nastavenie, ze sa neuspáva ako jedno z prvých čo nastavujem. Keby že chcem uspať tak by som klikol na "uspať" v menu, alebo cez klavesovú skratku.
Já si to na notebooku nastavil tak, že zavření víka neznamená nic, krátké stisknutí vypínače znamená zalogování času, uspání na disk a vypnutí. Stejně tak, pokud baterka spadne na 5%. Vypnutí jako vypnutí pomocí příkazu/menu. Uspávání do RAM a nevypnutí nemám, nepoužívám.
Mě to takhle plně vyhovuje a je to jen pár kratičkých skriptů. Ale samozřejmě to není Apple.
To není základní věc. Tohle 99,99999 % uživatelů notebook nepotřebuje (dokonce bych řekl, že přímo nechce), proto tam Apple nedal. Musí se to tradičně řešit nějakými opičinami okolo. Tohle je prostě největší nevýhoda Applu - pokud má uživatel nějaké specifikum, kterým se vybočuje, je os*r to tam přidat.
Já tohle píšu neustále - co Apple vymyslel, většinou funguje dobře a spolehlivě, akorát je zapotřebí to objevit a osvojit si to. Co nevymyslel anebo usoudil, že to uživatel nepotřebuje, to se tam většinu nedá nijak dodělat anebo je to velký opruz, případně vysoké náklady. Určitým způsobem to zjednodušuje život, na rozdíl od Androidu/Linux/Windows, kde se většinou všechno dá nějak udělat, obejít, vyřešit.
Nevím, kam na ta čísla chodíte, ale minimálně v ČR tohle prokazatelně neplatí.
Táraš nezmysli... 99,99999%? Vážne? A to si meral ako? Pretože z tých stoviek ľudí a stoviek zariadení čo som riešil, to väčšina chcela práve ináč (niektorý chceli uspať, ale niektorý len chceli uzamknúť obrazovku, niektorý nič, niektorý hybernovať, niektorý vypnúť, a medzi tých 0.000001% patria tí čo chcú spustiť script čo niečo "urobí", napríklad jeden prípad som riešil kde chcel používateľ aby po zatvorení mohol ďalej pracovať z iného stroja cez VNC, ktoré malo byť povolené len pri zavretom displeji).
Alebo medzi tých 99,99999% radíš aj používateľov, čo radšej na monitor nalepia papier "nezatvárať, beží na tom ..." https://www.reddit.com/r/techsupportgore/comments/pvh0gb/anyone_wanna_guess_what_happened_to_the_server/
Číslo jsem samozřejmě jen nastřelil, nevím, kolik to je. Méně než 90 % to určitě nebude. K čemu by běžný uživatel (tzn. cílová skupina Macbooku Air) potřeboval nechat počítat běžet, když jej zaklapne? Tím zaklapnutím dáváte najevo, že jej budete někam přenášet a tudíž není žádoucí, aby běžel.
I ten důvod tazatele je pěkná blbost a zbytečnost, ale chápu to – oba jsme geekové a občas nás takové kraviny napadnou a chceme je řešit. Určitě bych u sebe našel mnoho podobných věcí. Tak se prostě jen musíme spokojit s tím, že Apple na nás s tímto kašle. Na hrabání a vymýšlení pitomostí je tu Windows nebo Linux. Máme si z čeho vybírat a nemá smysl se rozčilovat.
Takže vy keď ste v kaviarni a idete na záchod, furt vypnete počítač a zapnete až sa vrátite z hajzla?
Alebo vypnete počítač keď idete preniesť laptop o pár miestností ďalej v kancelárii?
Alebo keď pripojíte externý monitor, a nie je priestor, tak máte laptop pred monitorom tak že displej prekrýva zorné pole monitora, a tak pracujete?
Asi ste hodne divný človek... ale ak hovoríš 90% tak u Apple by som aj veril že 90% používateľov sú iOvce žerúce zhnité jablká, ktorý kupujú to len kvôli jablku na saši.
Řekl Vám někdo o tom, že se počítač uspává? Ano, samozřejmě, že když jdu někam pryč, počítat zaklapnu, aby se zamknul a uspal. Pak jej otevřu a pokračuji v práci, zdržení 0. Vy jste asi zamrzl 10 let zpátky, kdy se počítače vypínaly a neuspávaly, ne?
S tím monitorem jsem to nepochopil. Možná byste si měl někdy zkusit Macbook připojit k externímu monitoru, ať tu pak nejste za hlupáka. Ale i tak odpovím - připojím externí monitor, zaklapnu notebook a pokračuji v práci na monitoru. V čem je problém a jak by se měl notebook chovat jinak?
A na čo uspávať keď som za minútu či dva späť? Stačí iba to zamknutie a nechať to bežať... taktiež keď odbehnem, tak zatiaľ môže bežať kompilácia programu, sťahovanie súboru, či renderovanie videa či akýkoľvek iný proces. To ako keď sa potrebujete vysrať tak radšej "pozastavíte" tieto činnosti?
K monitoru, viď príspevok podomňou od jege.
S externým monitorem by měl fungovat i zaklapnutý, ale jak to udělat, pokud chci MacBook nejdříve zaklapnout, vložit pod monitor anebo do nějaké zásuvky a až tam připojit externí monitor, jak to dělám nyní s Dell D5290 2in1? To se nejdříve uspí a pak se znovu vzbudí anebo jej mám držet otevřený v ruce, druhou rukou připojovat kabel od monitoru a až pak zaklapnout? Trochu nepraktické.
Takže odhad by odhalen jako nesmysl, takže ho miliónkrát zvětšíš a teď už to snad projde? Zajímavá úvaha.
---
Zaklapnutím víka notebooku dávám jednoduše najevo, že chci, aby to víko netrčelo do prostoru. Nic víc.
Po zaklapnutí víka například
- připlácnu NB na stěnu, aby nekřekážel a připojím monitor, klávesnici, myš a případně další zařízení. Pokaždé, když přijedu na chatu.
- připojím se k němu ze stolního počítače, který má větší monitor a lepší klávesnici. Skoro pokaždé, když ho pustím doma.
- dám NB do tašky a jedu někam, přičemž doufám, že než tam dojedu, tak se aktuálně zpracovávaná věc dodělá - často.
- naskládám na něj pár krámů, odnesu ho o pár lavic dál, krámy sundám a pokračuju - běžné na nejrůznějších akcích.
Pokud není žádoucí, aby běžel, tak ho přece normálně vypnu bez ohledu na polohu víka. Od toho tam má jedno takové speciální tlačítko. Ale to je možná příliš logické a jednoduché a není v tom ten správný styl ...
A pokud ho jen chci někam přenášet, tak to víko většinou zaklapnu bez ohledu na to, zda je zapnutý či vypnutý.
- připlácnu NB na stěnu, aby nekřekážel a připojím monitor, klávesnici, myš a případně další zařízení. Pokaždé, když přijedu na chatu.
A to s Macbookem nejde, nebo co?
- připojím se k němu ze stolního počítače, který má větší monitor a lepší klávesnici. Skoro pokaždé, když ho pustím doma.
Kolik běžných uživatelů (tedy ti, kteří si kupují Macbook Air) se připojují z počítače na počítač? Tady fakt nemáte ani 1 % uživatelů, i kdybyste se stavěl na hlavu, že vy to tak děláte.
- dám NB do tašky a jedu někam, přičemž doufám, že než tam dojedu, tak se aktuálně zpracovávaná věc dodělá - často.
Co konkrétně by se mělo někam po cestě na kancelářském notebooku po cestě někam zpracovávat? )) A zase - k čemu by to člověk, který má kancelářský notebook, potřeboval? Na to jsou PC, která sedí doma / v kanceláři. Ne notebook.
- naskládám na něj pár krámů, odnesu ho o pár lavic dál, krámy sundám a pokračuju - běžné na nejrůznějších akcích
To já s Macbookem (ale i Windows PC) taky, v čem je problém? Měl jste někdy v ruce Macbook? Tam otevřete víko a během sekundy pracujete dál. Ani nevíte, že se ten počítač uspal... Ještě na rozdíl od vás šetřím baterku a chráním svoje soukromí.
Na základě tohohle jsem tak nějak pochopil že asi ne, že když zaklapnu víko, tak se uspí, vypne a tak, ne, že bude normálně běžet dál
Takže když ho zaklapnu, tak přestane běžet, plácnu ho na zeď, vyndám z tašky nabíječku, zastrčím ji tam, připojím monitor a klávesnici a myš a on najednou zase poběží? No to je jedno, stejně ho pořizovat nebudu.
Já se na hlavu stavět nemusím, mě notebook umožňuje dělat co potřebuju tak jak to potřebuju. Jen odpovídám na otázku, k čemu potřebuju, aby po zaklapnutí běžel.
Pokud je k Macbooku připojen externí monitor, tak běží dál i po zaklapnutî, protože je logické, aby se tak choval.
Pokud jej zaklapnete a uspite a po nějakém čase připojíte klávesnici a monitor, tak se podle mě neprobudí. Budete muset znovu otevřít a probudit ho.
Pokud to ale zůstává takto zapojeno, tak ho normálně můžete používat jako PC, uspavat a probouzet dle libosti. Používal jsem takto Macbook dlouhé roky.
Pro mě je právě mnohem pohodlnější ten NB nejdřív pořádně na té zdi uchytit (logicky zapnutý a zavřený) a až pak do něj začít cpát kabely, které tam tak akorát dosáhnou. Ono těch pár úchytů je jen pár sekund, ale z hlediska počítače je samozřejmě sekunda věčnost při rozhodování o tom, co bylo dřív a co později ...
Právě, strkat kabel do otevřeného NB, když není moc místa, kam jej položit a kabel je vyveden přesně tam, kde má NB ležet již zavřený, není moc praktické ...
Tímhle jsem si nebyl jistý, ale teď jsem to pro vás otestoval a funguje to v pohodě. Notebook zavřený, píchnu do něj přes USB-C monitor, pak do něj píchnu myš a normálně se rozsvítí a sviští dál.
Tebe nemá zmysel vysvětlovávat, vidieť že si zarytá iOvca...
To nemyslíte vážne... ako koľko energie ušetríte za tých 20 sekúnd a koľko sa minie pri prebúdzaní? Skôr nešetríte, keď pri štarte sa musia urobiť úkony navyše ako načítanie do registrov a nejaká činnosť shedulera tiež zožere výkon a teda batériu, o inicializáciu IO atď už nehovoriac. Súkromie? Čo má uspatie spoločné s uzamknutím či súkromím? Uspatie je len pozastavenie činnosti procesora a IO. Nič iné. Nemá to absolútne nič spoločné sú súkromím. Dokonca tým že (často krát nešifrované) dáta sú uložené v "zmrazenej" RAM, tak je možné tieto dáta z RAM ukradnúť jednoduchšie než za štandardného behu. Samozrejme pri fyzickom prístupe a so špecializovaným HW, ale stále je to možné.
Radšej tu končím diskusiu, lebo kecáte sračky, že sa to ani čítať nedá. To je ako plochozemcovi vysvetlovať že Zem je guľatá a tvoje arguemnty že nemôže byť lebo by si padal z planéty preč.
Hele, Apple je geniálně debilní anebo debilně geniální, podle toho, jak se na to díváš. Já už jsem si zvykl, že některé věci jsou u Apple naprosto super a fungují perfektně, ale hromada další je naprosto debilní, a neuděláš s tím nic, dokud se s ní nerozhodnou něco udělat v Apple. Doufal jsem, že se situace změní zavedením alternativních obchodů s aplikacemi, ale Apple to zabil v zárodku svou nenažranou cenovou politikou.
Aby ti nepraskla cévka, šmudlo.
Ty kokot pojebaný, tebe praskne nie len cievka ale celý mozog až z tej guľatej zeme spadneš hlavou na jablko!
Inak som viac než pokojný.
Moc to hrotíš, život jde dál.
Tak sa poser a čau!
Tohle by nepomohlo ?
https://support.apple.com/cs-cz/guide/mac-help/mh27905/14.0/mac/14.0
Sdílení prostředků Macu v režimu spánku
Vyzkoušeno a nepomohlo to. Fotky se nestahujou
Jako jabko neumí vypnout uspání NB při zavření displeje? Anebo jsem špatně pochopil dotaz? Jak je pak možné jej používat s externím monitorem, klávesnicí a myší?
V tomto případě to samozřejmě funguje, protože to je logické použití. Tazatelovo použití je usecase, který většina lidí nepotřebuje, proto tam standardně není. Takhle holt Apple funguje...
https://mobilenet.cz/clanky/navod-jak-zabranit-uspani-macbooku--14068
To by mohlo fungovat. Děkuji, pokud to bude od 2013 ještě aktuální
pokial máš macos sonoma,tak v ovládacom paneli šetrenie energie je to hneď prvá položka....
Tak pokud je to u Macbooku součástí OS stejně, jako u Windows, tak o čem tady vlastně debatujeme?
Obávám se, že tohle nastavení funguje jen v případě připojeného napájení.
Osvědčené řešení je (macs)NoSleep Utilita.
A pravděpodobně taky v tandemu budeš dočasně chtít zabránit uspání po nějaké době. Na to slouží příkaz caffeinate -i -s