Jaký font na blog
Ahoj, měl bych dotaz ohledně výběru písma. Jaké se hodí, resp. jaké se lépe čte z obrazovky?
Jsou tam tří písma: Verdana, times a agramond
Zde přikládám obrázek: https://i.postimg.cc/6Qhwg2MH/pisma.jpg
Ahoj, měl bych dotaz ohledně výběru písma. Jaké se hodí, resp. jaké se lépe čte z obrazovky?
Jsou tam tří písma: Verdana, times a agramond
Zde přikládám obrázek: https://i.postimg.cc/6Qhwg2MH/pisma.jpg
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Ahoj
Mě se čte dobře Agramond
osobně se mi na obrazovce - na rozdíl od tisku - čtou pohodlněji písma bezpatkové = Verdana, Arial, Helvetica, Calibri...atd.
také bych řekl... a co počet písmen na řádek? Je to v pořádku? Nebo bych měl zmenšit písmo, popř. udělat širší řádek?
Alternativně uvažuju u Roboto písma.
v klidu, lidi nectou.
takze sirsi pismena na radku (verdana) se jim budou slabikovat lip.
Roboto je taky celkem fajn. Pocet pismen na radek bych neresil, spis bych resil sirku radku - sloupce - lip se cte uzsi sloupec nez neco na celou sirku obrazovky. Zalezi ale na konkretnim designu, moznostech jeho zmeny atd.
Dávám přednost tomu, když se zalomení nechá až na prohlížeči.
Tenká nudle "optimalizováno pro mód 640x480" uprostřed širokánské stránky mě vždycky štve, kdybych chtěl číst kratší řádky, můžu si to okno zúžit/zkrátit po libosti, ale tyhle kraviny se roztahují blbě.
jak rikam, zalezi na designu, ne na nejakem "optimalizovane pro 640". Rozumny responzivni design si to umi poresit sam napric zarizenimi (dnes je vicemene nutnost optimalizovat i pro mobily a tablety)
Právě proto neřešit maximální šířku řádku, nechat ji na šířku stránky a jak si člověk nazoomuje, natáhne, nastaví, takové to bude mít.
Když na poradně změním velikost okna, nebo zvětšení, tak se mi text upraví a využije rozumně prostor. Když to udělám třeba na https://pctuning.cz/, tak dostanu uzoučkou nudli uprostřed prázdného okna, protože "optimalizovali design" a dali tam omezení délky řádky, aby to nebylo na celou šířku okna. Je to hnus.
nevím co máš za prohlížeč ale když to zvětším já tak se zvětší i šířka, ale něco jiného je když si přenastavíš výchozí velikost fontu...
Já mám normální firefox.
Jedna věc je defaultní velikost fontu, jiná věc je zoom (Ctrl+kolečko myši), a třetí věc je velikost okna.
Když si třeba poradnu pomocí zoomu zmenším na 30%, tak mám na obrazovce písmenka na pár pixelů, řádky zleva doprava a na posledním palci takový ten pravý sloupec s fotkou Zuzany2.
Většina odstavců se nejenže vejde na jeden řádek, ale často končí někde ve třetině obrazovky, kodně dlouhé odstavce dosáhnout až doprava, tam se zalomí a pokračujou na dalším řádku. Prostě se poradna přizpůsobí tomu, že je mrňavým písmem ve velikém okně.
Když to okno popadnu za pravý dolní roh a popotáhnu do třetiny obrazovky, tak se to překreslí tak, že ty dlouhé odstavce se zalomí třeba na 4x-5x a zase je to od kraje okna ke kraji (poslední palec Zuzana).
Když to zoomem zvětším na 500% tak Zuzana odjede dolů a řádky jsou zase zleva doprava, i když se tam vejde jen pár slov.
Prostě normální chování, jak to chci velké a široké, tak si to rychlým zamyšením nastavím a hotovo.
Naproti tomu ten linkovaný pctuning když odzoomuju na 30%, tak mám v okně zleva i zprava příšerně velkou prázdnou plochu asi tak 2/3 obrazovky, pak je tam z obou stran klikihák jakože "tišťák na pozadí" a úplně uprostřed je vlastní článek (na 1/10 šířky okna) a reklama vedle něj. (Písmenka na pár pixelů, stejně velká jako na poradně, na hranici čitelnosti.)
Prostě design totálně padlý na hlavu. Aby "zachránili" uživatele před příliš dlouhými řádky, tak obsah není zleva doprava, ale na pouhých 10% obrazovky, zbytek vyplácán na nic. A ano, je to tak navrženo schválně, protože dlouhé řádky se špatně čtou a vejde se vedle nich málo reklamy. Potvrzeno šéfredaktorem osobně.
Kdybych chtěl použít jen 10% obrazovky tady na poradně, tak si jednoduše chytnu okno za roh a zmenším si ho na nudli, žádný problém. Když budu chtít použít okno naplno tam, tak to nepůjde.
Proto jsem silně proti "nastavování šířky řádku" a podobným praktikám, které měly zhynout dávno stejně jako "optimalizováno pro rozlišení 640x480 a Internet Eplorer 1.0.1" a jim podobné.
zkoušel jsem zoomovat kolečkem a je to v pořádku na tom pctuningu. Akorát když změním velikost fontu tak část toho textu se ztratí.
Mě to udělá tohle (když mám těch 30%) (přičemž se to k tomu dostává plynule)
to je úplně normální a přijde mi to i v pořádku. Zmenšuješ, tak co čekáš? Že se to bude zvětšovat?
Že to využije celou obrazovku/okno, jako třeba NYX, (i s touhle velikostí je tam text na 2.5 řádku zalomený správně)
nebo Poradna (na první dobrou jsem nenašel nic s až tak dlouhými řádky, ale princip je vidět)
----
Samozřejmě že tohle je extrém, ale ten princip je tam jasný - PCT použije jen zlomek plochy, Poradna i Nyx použijou bez problému celou.
Tady sice jsou odstavečky spíše krátké, ale spousta blogů a dalších útvarů používá souvislé texty naprosto běžně.
Webové stránky by se měly přizpůsobovat prostředí, kde jsou zobrazené. Na dodržení velikosti a rozložení při tisku jsou programy pro sazbu a PDF.
Já naprosto běžně zoomuju/odzoomovávám na webu abych dostal to, s čím se mi nejlíp pracuje/čte/hledá ... tiskové sestavy s pevnou délkou řádku pak vypadají děsně blbě a v dnešní době to přece už dávno umíme i líp. (Asi tak minimálně od prvního návrhu HTML)
Z těch 3 Verdana.
Mně se líbí nejvíce Verdana, ale to je subjektivní. Možná by bylo dobré udělat anketu s možnostmi A) B) C) abys nemusel vše číst, ale přehledně viděl výsledek hlasování. Bylo by to přehlednější a jednodušší.
A co říkáte na Merriweather? Trochu jsem hledal a osobně se mi i líbí. https://fonts.google.com/specimen/Merriweather
Casto pouzívám Arial & OpenSans : https://fonts.google.com/specimen/Open+Sans
Také bych ti ke snadnému testovani a generování kombinaci fontu doporučil tuto malou aplikaci "FontJoy" ktera používá algoritmus který náhodně najde fonty, které se k sobě hodí atd. Tak si mužes pohrát a zkouset.
https://fontjoy.com/
U blogu víc záleží na obsahu než na typu písma. Pokud nebude obsah zajímavý, písmo to nezachrání.
Osobně si nastavuji fonty jako Tahoma a nebo Segoe UI a takové typy.
Líbí se mi i to, co je v Edge - štvou mě takové ty "tučnější".
takze uz mas prvni namet na clanek:
jak pomoci css zmenit font textu / nadpisu / ovladacich menu na strance.
Už dávno se ví, že na displeji se čtou lépe bezpatková písma, takže Verdana. V CSS pro tisk stránky lze nastavit (ale to asi poskytovatel blogu neumožňuje) patkové písmo, protože u tištěných věcí to je přesně naopak.