
dvouzilovy nebo trizilovy napajeci kabel NB
Zdravim, mam doma dva notebooky, jeden ma tri zilovy napajeci kabel a ten druhy pouze dvouzilovy. Zacal jsem se zajimat proc a nasel jsem tento clanek:
http://swarm.cz/blog/technika/technologie/dvou-a-tr i-zilove-snury-napajeni/
Co si o tom myslite vy? Opravdu je lepsi dvouzilovy kabel nebo je to jedno? Co vim, tak dvouzilovy kabel pouziva jen Fujitsu-Siemens, proc vsichni ostatni maji trizilovy? Diky za vase nazory..
U všech zdrojů, které jsem u notebooku v posledni dobe mel byl 3-zilovy kabel, ktery jsem nahradil 2-zilovym kabelem (kabel ke kazetaku za par Kc v elektro). Jednak se mi nechtelo tahat se s tou tlustou obludou a druhak se pro dvouzilovy kabel mnohem lip hledaji zasuvky.
Příklad na dokreslení - zdroj přiložený k Thinkpadu R61 zakoupenému v USA byl opatřen konektorem pro dvoužilový kabel (kazeťákový), zatímco stejný model kupovaný v Evropě konektorem pro trojžilový (trojlístkem). Oba zdroje byly na 100-240V, 50/60Hz. Pochybuji, že by se jejich vnitřní konstrukce jakkoliv lišila.
To jestli se použije kabel dvoužilový nebo třížilový NENÍ JEDNO.Je to dáno z elektrotechnického hlediska. A teď záleží zda má spotřebič....
a)žádnou izolaci (V ČR se takový spotřebič nesmí používat)el. předmět tř. 0
b)základní (pracovní) a potom ještě zesílenou izolaci.Stačí k němu dvoužilový kabel (L,N) (el. předmět tř. I.)
c)Základní (pracovní)izolaci, jenže s kovovou kostrou, musí být natažen třetí vodič k pospojení kovových částí.(el.předmět tř. II.)
vodiče L,N,PEN eventuelně PE (záleží co to je za síť)
d) spotřebiče na bezpečné malé napětí (SELV,FELV) a většinou mají speciální zásuvku či vidlici (tvar,pootočená )el.Předmět tř.III.
Bohužel dost neznalých lidí doplatilo životem na neznalost přívodů...Tady chybu uděláš jenom jednou...
Notebook pouziva spinany zdroj. Ze zdroje jde do notebooku napeti do 20V. Nejde tam primo faze nebo nulak. Takze otoceni vidlice v tomto pripade nezpusobi ohrozeni.
Ano,samozřejmě.20V ti nic neudělá.To že do notebooku jde už 20V, to už je relativně jedno.Jenže mezi notebookem a zásuvkou je kabel s tím spínaným zdrojem a s transformátorem.A právě je otázka jak je konstrukčně vyřešeno to zařízení (jakou má třídu té izolace).Vem si příklad,že když má to trafo přívod třívodičový tzn. L,N,PEN tak to beru tak, že u něho funguje ochranna samočinným odpojením do zdroje v případě poruchy.Jenže jak jsi napsal v minulém příspěvku,že jsi odendáváš třívodičovou šňůru a dáváš tam jenom dvojvodičovou.
Tak toto už je špatně jenom z toho důvodu,že už tady nebude fungovat ta ochrana samočinným odpojením. Takže si ber pro jistotu pracovní rukavice, aby jsi to tak necítil, až vznikne napětí na kostře a nebo doporučuji gumové rukavice do 1000V.V nich připojuji přípojky a taky nic necítím.
Notebook nema plechove šasi, takže ani v případě, kdy by došlo k proražení zdroje, se nebojím. Navíc s notebookem do vany nelezu.
V případě, že by došlo k proražení zdroje a do notebooku se dostalo opravdu nějakých 240V, v prvé řadě by to odnesl zdroj v notebooku a předpokládám, že am nějaká dlší pojistka je, pokud by to neodnesla už pojistka ve zdroji.
Škoda, že ten adapter k notebooku nejde rozebrat a je slepený. Samotného by mne zajímalo, zda ten třetí přívod tam je vůbec někam zapojený, kromě funkce, kdy zajistí, že n konkrétním drátu do adapteru je vždy fáze a nulák.
Po proměření můžu prohlásit, že neexistuje žádné galvanické propojení mezi přívodem do adapteru a onektorem, který se strká do notebooku.
Notebook přece jen není mikrovlnka nebo pračka, tam bych si místo 3-drátu dát 2-drát opravdu nedovolil
JaFi, ked mas 2vodice tak vystupna zem plave kdesi v strede (t.j. okolo 110V oproti zemi). Az tam pripojis tlaciaren ktora je uzemnena tak to ten sok nemusi prezit (keby sa nahodou ako prvy dotkol datovy pin). To je cely problem 2 zil. (dalsi problem je IMHO to ze ak sa chytis jednou rukou zeme (radiator apod) a druhou konektorov NB tak tych 110V tiez na okamzik mozno pocitis, zavisi od konstrukcie zdroja). //edit: teraz som sa nad tm zamyslel a ked je zdroj dobre urobeny tak aj vystupna zem plave okolo 0V (stred fazy je 0V a zeme tiez) takze nie je problem ani s 2 vodicmi. Vyrbca asi chce mat s 3vodicmi len istotu.
Tie zdroje su urcite vsetky s dvojitou izolaciou toho by som sa nebal (samozrejme vo vani sa to pouzivat nesmie :)
Máš v té úvaze někde chybičku
hehe tak asi by som nemal tolko premyslat a editovat prispevok
Ze tam plave nejakych 100V som mal nejako v pamati, ale cim viac sa nad tym zamyslam tym viac nechapem preco to plave na tych 100V :) Tusim tam vyrobcovia cpu nejaky kondik oproti obom vstupnym zilam ale potom by to malo plavat okolo 0V. P.S. jaj ono to plave okolo 0V ale plusminus 100V (striedavych) alebo ako to je.
To: JaFi
Čím jsi to měřil? Já naměřím u ThinkPadu T21 1Mohm.
pokial sa len dostane faza na vystup zdroja (co je aspon teoreticky mozna porucha) tak to ziadna poistka nema ako odchytit, na to je zemniaci kolik - to je ta "poistka".
pokud má zdroj dvojitou izolaci - značka se dvěma čtverečky - pak stačí dvojlinková šňůra.
nejsem si jistý jestli takové zdroje nejsou omezené i výkonem, až tak moc si ty věci z vyhlášky 50 nehodlám pamatovat.
Borci to řeší takhle:
Jo na tohle jsem již koukal..ta fotka je na www.elektrika.cz z rubriky Hrobař varuje
.Mají tam docela pěkné fotky až mi z toho běhá mráz po zádech
Tak jsem to pro vás diskutéři změřil
Mám všechna možná provedení:
NEC s dvoukolíkem, výstup plave na ~100V, poměrně tvrdých
ThinkPad 380ED s dvoukolíkem, výstup plave na ~100V, hodně měkkých
ThinkPad T21 s tříkolíkem, ochranný kolík je uvnitř propojen na výstup přes 1Mohm, výstup plave na 0 V
Dell s tříkolíkem, ochranný kolík propojený asi na tvrdo na záporný pól výstupu (ale pro jistotu to ještě zítra v práci změřím)
Každý NB má kovové šasi se kterým jsou spojené kryty a šroubky u všech konektorů.
Vdaka :)
Ano u Dell je to prepojene natvrdo na vystupnu zem, teraz som to zmeral u Dell D600. Imho najbezpecnejsie riesenie (pokial nema niekto nahovno el.rozvody).
Takže doplňuji:
NEC s dvoukolíkem, výstup plave na ~100V, pokud ho přizemním, do PE teče ~105uA (mikroampér)
ThinkPad 380ED s dvoukolíkem, výstup plave na ~100V, pokud ho přizemním, do PE teče ~18uA (mikroampér)
ThinkPad T21 s tříkolíkem, ochranný kolík je uvnitř propojen na výstup přes 1Mohm, výstup plave na 0 V
Dell s tříkolíkem, ochranný kolík propojený na tvrdo na záporný pól výstupu, potvrzeno.