
Zase otravuju: Jak byste uchovávali data ve vesmíru, aby byla zaručena jejich bezpečnost a bezchybno
Ahoj, tak zase ta moje horečka. Nedá mi to abych se nezeptal (viz výše).
Moje řešení: Ty data bych určitě dal na SSD disky (rychlé, malá spotřeba, tiché a nemá se tam co pokazit). Do zálohy pak ty nejdůležitější data na nějaké lepší flashdisky.
Jak byste to udělali vy?
Všude je to samý alien... co myslíš, že s daty na SSD či flash udělá EMP výboj?![]:)](https://static.poradna.net/images/smiley/evilsmile.gif)
Děrovat, tesat...
Hm... takže žádný data nemůžu dát na nic co jede na elektromagnet. Určitě tam budou nějaké počítače-to by se všechno pos*alo? Pěkně na pytel tyhle stroje...
Elektromagnet nie je problem (naco ti je u pamati elektromagnet?? :)
Flash pracuje so statickym nabojom a nie so ziadnym elektromagnetom.
Ej, to jsem zase úplně vedle. Mám se ještě co učit...
BTW. pocitace by bolo nutne asi chranit, napr. vodivym kovovym obalom, nie som si isty ake kriteria musi mat navrh takeho pocitaca. Urcite by som tam necpal nic moderne kde su tranzistory nahustene tak ze ledva funguju za normalnych podmienok, ale radsej nevykonne ale spolahlive veci (v ktorych su PN prechody dostatocne robustne, radsej by som voec nepouzival FET ani CMOS struktury). Flash by som radsej nepouzival - kazdy bit v nej je ak sa nemylim FET s volne plavajucim gate, to je pri akomkolvek naznaku ziarenia len pozvanka na problemy :)
Třeba nějaký Pentium 133 mhz? Nebo dokonce 8086?
To su vsetko CMOS hovadiny (a taka hrackarska technika :)
Taky pravy originalny Z80 z r.1980 alebo motorola 6800 je imho to prave orechove
P.S. predpokladam ze dnes sa na to robia specialne vyvinute CPU a sucistky. intel hracky sa tam dufam nevyskytuju.
S čím letěli na měsíc v šedesátých letech?
Kulovy vodivy obal nepomuze, neb neni-li radne uzemnen ( dopln libovolńe jine teleo s takym potencialem, ze nejake male EMP muze v klidu bez zmeny absorbovat ) tak na vnitrni strane vodive koule ma elektricke pole stejny prubeh jako na jeho plasti vnejsim. Toliko teorie elektromagnetickeho pole.
Nejde o elmag pole, ale o částice s vysokou energií. Dobře je jejich účinek vidět na stavu kamer, které používají kosmonauti při práci na vnějšku ISS k dokumentaci. CCD elementy už jsou jako řešeto....
to bude urcite len nejaka teoria s nekonecne tenkou gulovou plochou nie? :) Neviem take veci nemam v hlave a nechce sa mi to teraz hladat ale predpokladam ze masivna krabica by to odtienila aj elmagneticky (faradayova klietka?)) a ako uz bolo pisane dost problem su aj rychlo letiace castice, ale asi aj vysoko energeticke elmag ziarenie (röntgen, radioaktivita) na to by musel byt asi nejaky poriadne hruby kryt :)
To by ti mozno prva salva nejakych castic zo slnka asi zmazala :)
Jedine vyryt cinskym pismom na zlatu platnu
P.S. samozrejme mozes si tie suciastky chranit dostatocne hrubym obalom zo spravneho materialu, ale vzhladom na spolahlivost by som radsej pouzival nejake ine metody zaznamu (skor nieco magnetoopticke alebo co, tazko povedat. Vo vesmire sa neda zarucit nic. Ked ta trafi nejaky suter rychlostou tak 100000 km/h tak tie data budu v prdeli aj keby si ich vytesal na zlatu dosku :)
Příkladem budiž ona destička s panďulákem od Leanarda, co jí vystřelili do vesmíru kdoví kdy na Voyageru.
Prý už je u hranic sluneční soustavy.
http://finweb.ihned.cz/1-10075640-16206510-006000_d -81
P.S. pre zaujimavost raketoplan pouziva na kriticke veci predpotopnu pamat z feritovych kruzkov Magnetic_core_memory, neskutocnych 1Mbit

Mala by byt odolna voci vsetkym ziareniam, na wikipedii pisu ze obsah tej pamate bol zachovany aj po explozii challengera a naslednom padnuti do mora
SSD je fakt dost blbý nápad. Životnost komerčních SSD pamětí ve vesmíru odhaduju tak na 20 hodin.
http://www.scienceworld.cz/sw.nsf/ID/3F1DBE24824520 BBC1256E9700489B2C
Tam ale píšou celkem opak...
jo, ale "kosmické" SSD nejsou ani malé, ani rychlé, ani levné
Vinyl
Rozhodně. Mechanický záznam. Vše na magnetizmu, statickém náboji, CD, DVD časem vyprchá. Vinyl zůstává.
Tohle už řešila NASA v 70. letech než vypustila Voyager 1 a 2. Záznam na pozlacené měděné desce v hliníkovém pouzdru:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Zlat%C3%A1_deska_Voyag eru
Jj. By mě zajímalo za pár století, jak budou čumět na hrst tácků pod pivo, co vydolujou z Karlova mostu. Před pár lety tam nacpal Bém hrst pálených CD ze současné Prahy.
Nejdříve si ujasněte, kterou část vesmíru myslíte. Pod Van Allenovými pásy, nad nimi nebo při průletu těmito pásy? To je totiž docela rozdíl, co se struktury a dávek záření týká.
Na ISS se používají normální laptopy ThinkPad A61, jenom s upraveným napájecím konektorem.
aby taky ne, když tam jsou i lidi
tam je stínění saaaakra velké..
No...právě že to stínění jaksi nic moc (polyethylén). Dostávají zhruba stejné dávky, jako kdysi na Miru...asi 15REM za půl roku.
Ten japonský modul by snad měl být lépe chráněný.
http://www.newscientist.com/article/dn2956-space-st ation-radiation-shields-disappointing.html
viewsr.html
Ani jsem nevěděl, že něco takového existuje. Už vím
. Let se musí naplánovat tak, aby se vyhnul místům s největší intenzitou záření ne? U Apolla to tak bylo...
Zavisi predsa od toho kam chces letet, a aku ma zrovna slnko erupcnu naladu :) Navyse vzdy musis aspon preletiet cez vrstvu kde je radiacia zvysena.
Tak jsem šel mnohem víc do hloubky a našel jsem ještě jinou paměť: Solid State Mass Memory (citation.cfm). Teď se to snažím nějak pochopit.
Co chces na tom pochopit? Obycajna RAM a vzniknute chyby sa koriguju mimo RAM (s datami sa ukladaju aj autokorekcne kody). IMHO uplna hovadina, uz z principu autokorekcnych kodov nikdy to nemoze byt 100% spolahlive.
Nechces nam vysvetlit ze co sa snazis vyriesit? Myslis ze si postavis raketu alebo co?
Snažím se udělat samostatnou práci do Expedice Mars-inzenyr.php
Teď makám na 1. úkolu. Toto už je 2. úkol. Moc nevím jak to mám vyřešit a proto se ptám. Měl jsem SSD disky, ale ty jste mi úplně zavrhli a teď moc nevím...
A nechces tie ukoly radsej riesit sam? :) Clanky si najst vies (vid tvoj link vyssie), tak studuj :)
P.S. ja by som data ukladal na nieco magneticke ptz magneticke pole je podla mna odolne voci kdejakym ziareniam (gama apod, neviem len si to myslim), o nejakom farbive nejakeho CD-R sa to tazko da povedat, kedze je citlive uz aj na malicky laser v CDR mechanike - tym odpovedam na tvoju otazku nizsie. Ale ty si to ukladaj na co chces ty, ked mas nejaku odolnu SSD tak kludne pouzi ked myslis ze to ZARUCI bezchybnost dat, ja si to nemyslim a preto by som radsej pouzil nieco magneticke alebo magnetoopticke (nie harddisk ten by neprezil asi ani start :)
A potom mi napis ze ci som postupil do dalsieho levelu
P.S. radsej si pozri ten porad v pondeli, aby si vedel ze co po tebe chcu. Kazdy totiz na toto moze mat iny nazor a je dobre napisat im to co chcu pocut oni, a nie to co si myslime my tu :)
Kdybych si byl 100% jistý, tak bych se neptal. Však se říká: "Líná huba, holé neštěstí". Tak se podle toho zkouším trochu řídit.
Strávil jsem příjemné 2 hod. hledání na Gůglu, ale tohle se schání celkem těžko. Uvidíme jak si poradím...
Selský rozum: A co normal CD a DVD? popř. Blu-ray Jak je to s vypalováním ve vesmíru?
hmm.. to by byly lagy
Pokud chceš data číst kompletně celé, tak žádné lagy nebudou. Jenom musíš nastavit dobrej TimeOut při Connectingu
což vede na změnu protokolu, většinou se nepoužívaj dostatečně velké čísla na takovéhle TimeOuty a některé naivky je dokonce uváděj v ms
Mám asi vítěze - magnetickou pásku. Akorát nevím, o jakém typu se mám snažit něco vytvořit. Zatím vede LTO.
No vidíš. A teď ještě vyřešit, jak to dostat do vesmíru…
Úkol doslova zní:
Já už nemusím řešit jak se to dostane do vesmíru. To už je na nich

.
Ty úkoly stojí docela dost času, tak doufám, že to k něčemu bude...
Celou dobu je to vesmír a nakonec z tebe vyleze, že jde o dotazník pro uchazeče o práci v hospodářském družstvu, kde se bojí o databázi klientů, co od nich kupují mrkev. Srávná odpověď tedy je "Vedle v ulici v přízemním nehořlavém domě hlídaném psy osmi různých plemen, husou, anakondou a kamerou..."
jenže když ty jim tam předepíšeš páskovou mechaniku, protože ji chceš na oběžné dráze, a krám taky nemusí přežít vibrace při startu a přetížení při zrychlení, tak je to i tvoje starost
edit: aha, viz karel.
----
ježíš, a venku zase sněží. neuvidím na cestu do hospody :(