Prostě mi Gentoo vyhovuje :)
Já na Linux přešel už koncem minulého milénia, prostřídal pár distribucí a zjišťoval, co to vlastně umí. Problém byl, že jsem doma neměl internet, takže se mi stávalo, že při různých updatech to vyhodilo, že potřebuje a,b,c,d rpm, když jsem je sehnal a donesl na disketě, tak to zjistilo, že potřebuje ještě e,f,g a po jejich sehnání to chtělo h,i,j,k,l,m kvůli závislostem. Pak jsem zkusil Gentoo a to si projelo závislosti a vyplivnulo celý kompletní seznam i s url jednotlivých věcí. Navíc počítače tehdy byly drahé a slabé, takže kompilace přímo na konkrétní kus získala něco málo výkonu navíc a ono to bylo hrozně znát. A dalo se to nastavit opravdu hodně detailně.
Takže Gentoo tehdy dávalo dobrý smysl, naučil jsem se s ním pracovat a začal jsem si tam dělat i vlastní balíky a kustomizace a tak. A tak nějak jsem si vymýšlel čím dál tím víc a co mi vyhovovalo se dost lišilo od mainstreamu a v Gentoo to velice jednoduše vyřešilo pár konfiguračních balíčků. A taky jsem se pak staral o docela rozsáhlou síť boxů (několik stovek), kde se opět sahalo na limity HW (kvůli ceně - nakonec se ukázalo, že to z kancl desktopu zvládnu stlačit i na RPi 1B a podobné hrůzy) a ty boxy byly "headless" bez monitorů a klávesnic, všechno jen po síti a automatizovaně a tak, takže pořád podobné problémy s výkonem a podobná řešení a Gentoo na to vyhovovalo skvěle, s tím, že jsem tam mohl snadno modifikovat i samotný distribuční systém (a hodně toho využíval) - a dělal různé "zmrazené verze", kde se odladily všechny problémy a žádné automatické aktualizace do toho nesahaly.
A teď je to už prostě zvyk, protože když něco funguje čtvrt století dobře, tak není moc tlak na změnu. Co potřebuju si snadno udělám po svém, co nepotřebuju mě netrápí. A když aktualizuju jen občas, tak mě netrápí, když nechám počítač na pozadí něco nějakou dobu chřoustat, nebo u těch slabších, nepoužívaných pořád, když to tak ob rok chřoustá pár dní někde v koutě a pak to zase pár let spokojeně slouží.
A mít na pomocném počítači, co strčím do kapsy (doslova), všechno to, co mám na "velkém domácím počítači" a principiálně moct pokračovat v čemkoli kdekoli, byť o něco pomaleji, to má svůj půvab :)
Až teď jsem narazil na to, že jsem na chatičce nebyl schopný normálně pokračovat v projektu, protože na 13 let starém Atomu v KiCadu každý zoom/odzoom trval několik sekund na jeden každý tick točítka a pokud jsem po zvyku zaroloval/odroloval třeba 8x (protože navíc malý monitor a velký výkres) a přitom se mi myš nějak posunula, tak jsem se ocitnul naprosto jinde, než jsem chtěl být, ale bylo to vidět až po dlouhé době a hrozně to rušilo v myšlení. Ano, "dalo" by se i tak udělat jakékoli potřebné změny, ale už to byla zoufalost, nikoli jen mírné nepohodlí. (Přitom běžná práce tam šla celkem pohodově, protože můj nejoblíbenější textový editor je vim a ten je dost nenáročný na HW a když překládám něco pro Arduino, tak výsledný kód má pár kilobytů (protože UNO/nano má limit 32kB) a to se přeloží celkem rychle. A jako správce oken používám fluxbox se 12 virtuálními plochami a bez ikon - taky silně nenáročné prostředí. Atd. atd.)
Takže jsem se rozhodnul, že je čas po těch 13 letech zase některé věci razantně přehodnotit a když už to dělám, tak že to udělám tak, aby to zase nějakou tu dekádu fungovalo. Takže ten KiCad by tam měl rozumně fungovat i v několika dalších verzích (což je ten hard limit výkonu zdola, ale asi jen pro jedno jádro, nebo dvě), ale když už to dělám, tak ty překlady by zase mohly být v trochu rozumnějších relacích (jako den/dva (což s dřívějším SW bývalo běžné) není čas od času problém, když to používám jen nárazově, týden/dva už vážně netěší) - a tam právě ten hrubý výkon * počet jader skutečně škáluje. Navíc si teď hraju i s webem a statické stránky si generuju vlastním systémem přez make (a ten taky s jádry škáluje) a i leckteré Arduino hrátky ten make používají. A ten rozdíl mezi 3 a 10 tisíci mi za to potěšení stojí a nepálí mě, ale 20 tisíc už mi přijde jako docela dost pro "funkční upgrade" počítače, co před 13 lety stál 6.5 tisíce :)
(A protože teď už skoro necestuju, a pokud ano, tak většinou po cestě řídím a na vzdáleném místě trávím minimum času, tak vlastně počítačovat mimo domov potřebuju jen na té chatičce a tak mě nepřenosnost netrápí.)
Když to shrnu krátce, tak s Gentoo mám všechno pod kontrolou, identické prostředí kdekoli přez několik řádů rozdílu ve výkonu a svoje specifická nastavení a zvyky, které se liší od distribučních zvyklostí mi updaty nenabourávají. A trochu spálené elektřiny jako cena za pohodlí mě nerozhází. ("emerge -vqDunN @world" napíšu raz dva a dál už se to všechno vyřeší samo, ať rychle či pomalu)