Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Mizí se mi data

Mohu se zeptat, zda netušíte, proč se mi strácí z HDD data? Pozoruji to u fotek (*.jpg). Náhled je normální, ale při otevření souboru to napíše "náhled není k dispozici" 3-[ Stalo se to u možná stovek foto. nikde jinde jsem to nepozoroval. Může být špatný HDD? Ještě dodám, že k otvírání *.jpg používám klasickej Windowsáckej prohlížeč a že mám XP Home 32bit...

Zrovna čtu Eisnerovu "Češtinu poklepem i poslechem", konzumuje u toho jedno pivo za druhým. Autor vezme vždy nějaké slovo a zamyslí se nad ním tu lingvisticky, tu jen pocitově. Heslo "mizeti se" tam není, ale v Eisnerově duchu mě napadl rozdíl, když někomu řeknu "Zmiz!" - to znamená "ztrať se odtud" (buď jinde) anebo "Zmiz se!" - to je téměř jako "přestaň existovat, zruš sám sebe jednou provždy".
Konec lingvistického okénka mimo mísu:-)

....co tam píšou o mém oblíbeném množném tvaru "kolezi"?

Asi vhodnější výraz by byl "kolezové".

Jinak kolega bude člen kolektivu, což podle J. Žáka povstalo etymologicky z latinského colligo - sbírat. Kolektiv je tedy sebranka a kolega, resp. kolezi a kolezové jsou členem této chásky.

Pokud bychom vzali v potaz starší literaturu, tak román Zikmunda Wintera Rozina Sebranec se zabývá explicitním případem koleze v pravém slova smyslu.

O tvaru "kolezi" tam vskutku není ani zbla. Ale seznal jsem, že Eisnerova kniha přecejen zobrazuje starší češtinu (o pouhých cca 50 let, ale rozdíly jsou). Zrovna dnes mě napadl jeden doplněk, který lingvisticky sice nesedí přesně, ale na fejeton to vydá. Pointu nevyzradím, fejeton bude časem na mém blogu.

normální správce souborů (salám, totalcmd, free commander)
najdeš si dobrý obrázek a bez interního prohlížeče se podíváš na originální (=binární) obsah souboru.
interní prohlížeč zobrazí obrázek přes f3, skutečný binární zdroj je třeba alt+f3.
porovnáš začátek kódu dobrého a vadného obrázku a budeš vědět na čem jsi - zda jen omylem nedošlo k pojmenování jiné přípony.

"jak ti kolezi doporučili, nainstaluj si normální prohlížeč obrázků." - a v tom prohlížeči si nastav "asociovat obrázky" ať se ti otvírají v novém programu a ne v prohlížeči faxů.

..skutečný binární zdroj je třeba alt+f3. porovnáš začátek kódu dobrého a vadného obrázku a budeš vědět na čem jsi - zda jen omylem nedošlo k pojmenování jiné přípony.

začátek kódu = hlavička = prvních 16 až 32 bajtů. v nejhorším to jde prohlédnout v notepadu (neukládat!)

ukázka začátku .jpg:

˙Ř˙ŕ JFIF      ˙ţ ;CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62),

Nezdařilo se mi to stáhnout. Odzálohuj co je dobré. Podle češtiny soudím, že práci s Testdiskem nezvládneš, GetDataBack je taky anglicky. Zkus sehnat někoho znalejšího, aby data vylovil. Pokud půjde jen o fotky, ideální Photorec - je to součást testdisku, ale funguje i samostatně.

Už vím....po vytáhnutí Tvého "obrázku" z cache mého prohlížeče a zobrazení jeho obsahu, se objevilo tohle:
fxedd.jpg

Použil jsi patrně program HDD Scan a něco se pos****.Program jsem nezkoušel, tak nevím, co má za funkce,ale vypadá to, že jsi použil nějaký destruktivní low level test zápisu na disk, kterým patrně došlo k poškození stávajících souborů na disku.(nemusí se jednat jen o obrázky, MP3,ale i o programy).Jsou sice přístupné i viditelné pod původními názvy, ale obsahy jsou přepsané.Takže pokud to je tak jak říkám,tak se soubory se můžeš rozloučit.Tzn zformátovat disk a začít odznovu...:-(
Na diagnostiku disku příště používej utility přímo od výrobce - (třeba Western - WDDIAG,Seagate - SeaTools ).Není zaručeno, že programy třetích stran nezpůsobí na disku kalamitu.

Napiš, co jsi s tím programem všechno prováděl..;-)