Bylo by to vtipný, kdyby to ovšem neblo k pláči. Teoreticky je to možný, praxe je jinde....stát ty "vypůjčené" miliardy většinou investuje, nebo spotřebuje tak, že vygenerují další investice...
V podstatě každej stát má státní dluh. A neznám jeden případ, kdy by výnosy z těch tzv. investic přinášely splácení dluhu jeho umořováním. Stačí se podívat na papírově největší ekonomiku světa - USA. Ty mají obrovskej dluh, deficit veřejných prostředků, deficitní federální programy atd. Kde jsou ty výnosy?
Kdy splatilo třeba carský Rusko půjčky na 70 let zahraničním dlužníkům? Nijak. SSSR prostě odmítlo dluh zaplatit. Co státní bankroty? Kolik už jich v posledních sto letech bylo? Ale že by stát z výnosů zaplatil dluh, o tom nic nevím. Můžeš hodit link?
To právo si udělil stát sám, potažmo delegoval na centrální banku. Nic takovýho ale není potřeba, viz třeba e-gold (měna podložená zlatem, nevnucovaná státem, dobrovolně přijímaná). Peníze vždy emitovaly banky, ne stát (mluvím o papírových penězích v době po vzniku prvních bank). Stát do toho nemluvil.Stát je de facto velká banka s právem emitovat fyzické peníze (normální komerční banky peníze sice taky "vyrábějí", ale neemitují je)
Je úplně jedno, jestli stát (centrální banka) emituje fyzický bankovky, nebo komerční banky emitují peníze formou dluhu a připsání na účet.
Třeba taková inflace - když už jsme u ekonomickýho tématu - vůbec není způsobena zdražováním, tj. růstem cenové hladiny. To je nesmysl. Zdražování je důsledkem, nikoli příčinou inflace. Inflace je ničím nepodložený emitování peněz bez jejich vnitřní hodnoty. Ceny rostou proto, že peníze ztrácí hodnotu - ta není dána jejich krytím, ale důvěryhodností emitenta a všeobecnou ochotou (či zákonným nařízením) je používat.
Pavel