
Střední škola
Mohly by jste mě doporučit nějakou počítačovou střední školu. Našel jsem si obor Elektronické počítačové systémy, ale to je prý spíše o strojích jako ovládání strojů přez počítače na pracovištích. Potom jsem si našel Aplikace a programování osobních počítačů, tady zase nevím jestli by mě naučili opravovat, skládat.. počítače(myslím jako hardware) nebo jestli to je jenom o software. něco mě doporučte. Chci střední školu s maturitou. Chci se tam naučit skládat počítače, opravovat počítače, o hardware i o software, jak programování tak grafikaatd. Něco mě doporučte děkuji
To všechno se můžeš naučit sám, stačí použít internet a nebýt línej. To, co chceš, umí každej druhej student zajímající se o počítače.
Zvol si použitelnej obor, kde se naučíš i něco jinýho, než jen počítače a jejich skládání.
Já používám internet den co den na vyhledávání informací o počítačech ale stále to neni ono.
Tak trénuj. Já jsem se počítače taky musel naučit sám, začínal jsem první výměnou grafické karty, instalací Win95, novým procesorem, deskou... a ptal jsem se ostatních, když internet nebyl, četl jsem v časopisech. Nebylo to hned, pár let to trvalo.
Informace, který bys chtěl od školy, se nakonec dozvíš od spolužáků, když si o přestávkách sdělíte navzájem svoje zkušenosti.
Zaměř se na hledání oboru, kde se kombinují počítače s nečím jiným, např. s elektrem, nebo se strojařinou, či automatizací. Počítače jsou velmi úzký obor s krátkou životností platných informací, něco se naučíš ve škole a za deset let bude všechno jinak. Zatímco automatizace bude v obecném základu furt stejná, PLC najdeš ve většině mašin ovládaných počítačem, dokonce i v pitomým pásovým dopravníku.
Já jsem si taky říkal že bych mohl zkusit počítače v ekonomice, ale nevím jestli bych to zvládnul.
Co to obnáší?
Napřed si zkus představit, co by tě mohlo bavit - jeslti někde v kanclu počítat čísla, nebo bys chtěl umět taky trochu něco udělat rukama.
To je právě ono mě by nebavilo sedět v kanclu a počítat číslo. Mě by třeba bavilo dělat někde v nějaké prodejně s PC. Radit lidem co koupit, přijmat objednávky, opravovat rozbité atd. Nebo dělat v nějakých firmách programátora, grafika.
Já bych šel na gymnázium (a taky půjdu
) a potom třeba na VUT v Brně na fakultu informatiky, o práci bys měl myslím postaráno + nějaký jazykový certifikát, který na lepších gymnáziích taky "dávají". S tím tě vezmou všude
Na gymnazium nepůjdu tam by mě nedostal nikdo. Nemám zase tak dobrý známky. Já se naučím co mě baví ale když se mám učit něco co mě nebaví tak to je na dlouho.
A na vysokou? Měl bys to o hodně jednodušší
Na vysokou bych chtěl, ale až podle toho jak to pude na střední.
Přijde mi to hrozně nevyhraněný, společným jmenovatelem jsou PC, ale to jen jaksi ad-hoc. Na jedné straně by ses měl vyučit prodavačem, na druhé bys byl programátorem. Hm...
Pavel
prvni dve delaji i v PC firmach obchodnici, takze asi nejaka obchodni akademie.
opravovat rozbite, pokud to neni vylozeny manual, na coz staci zakladni vzdelani tak vetsinou je potreba vedet neco o elektrice, takze nejaka elektrotechnicka.
grafik je skola graficka, pocitace tam jsou ale jako vedlejsi, casto se delaji i talentovky a predvedeni treba nejake vlastni prace - neco namalovat.
programator bych rekl gymnazium nejlepe nejake se zamerenim na matiku a zjistit si zda se vyucuje i programovani.
tohle se nauci delat i cukrar nebo pekar... Na tohle zadna skola neni; nejvys prodavac elektro. Hlavne se zbav dojmu, ze je toto buhvijak placene. Neni.
Zvláště při dnešní konkureci, jen v našem maloměstě (20k obyvatel) vím o čtyřech obchodech s PC a určitě je ještě nějakej, o kterým nevím.
Presne tak; kdyz pak clovek vidi co tam dela za material, tak si o jejich vzdelanosti nelze delat iluze. Ta prace buhvijak narocna nebude, zvladne to IMHO kazdy prumerne zdatny jedinec ktery neni uplne blby. Co jsem si vsiml, tak tam vetsinou delaji nejaci mladicci po skole; jako dlouhodobe zamestnani to az tak neee. Neco jineho je takovy obchod vlastnit, ale to byvaji lide kteri se chytli pred 10-15 i vice lety. Ale nechat se tam zamestnat jako sen a cil?
A často jsou to sami PC maniaci, kteří musí mít jen to nej. Já jsem bráchovi kupoval do PC novej zdroj - vzhledem k tomu, že je to starej a nenáročnej Tualatin s grafárnou bez přídavnýho napájení (GF4Ti) a jeden disk, tak 350W zdroj Eurocase na to musí stačit, když to doteď šlapalo s 300W LCPowerem (ale za ty roky mu už tekly kondíky). Tak nechápu, proč ten blb za pultem měl takový blbý xichty.
Protoze EC sux a Seasonic, Fortron, Enermax (nehodici se skrtni) rulezz. Treba Dell do kompu taky nedava zadne Temeliny, v Optiplexu s PIII co mam doma je nejaky zdroj s 200 nebo 220W; otevirat to nebudu... V tom co mam jako hlavni (PIV 2.8GHz HT) ani nevim co je, ale asi to staci a je to spolehlive, tudiz to nemam v umyslu resit.
Neco podobneho jsem zazil kdyz jsem si kupoval v bazaru a prodejne repas PC grafiku nVidii Quadro FX1400; taky na me koukali jak na opticky klam proc a co ze to vlastne chci, ze to neni na hry a podobne.
Dell si zdroje nechává vyrábět zdroje speciálně pro sebe. Jejich výkon je přesně dimenzován na použitou sestavu. Maj to chlapáci dobře spočítaný.
Já doufám že vědí co dělají a taky doufám že ty zdroje nejsou nějaký odpad. V práci ty kompy máme a běží to pořád v kuse, v pohodě. Měl jsem trochu obavy když jsem do toho PIV přidával grafiku, ale řekl jsem si že když je tam na ní slot, tak snad počítali s tím že tam někdo něco dá. Zatím (ťuky ťuk na dříví) to jede...
Kdybys viděl, jak vypadá zdroj do delláckýho wokstationu - 450W, ale tolik hliníku nenajdeš v sebelepším Fortronu. Na druhou stranu - ten zdroj je taky dvojnásobně velkej, než klasickej do PC, ale Dell si to může dovolit, když si to do svých beden dizajnují jak chtějí a podle potřeby.
Pokud plánuješ vejšku, tak bych volil školu nejblíže místu kde bydlíš, nejjednodušší obor... na VŠ berou s jakoukoliv školou s maturitou a proto pokud chceš jít ještě dále bych šel tou uplně nejjednodušší cestou. :) Naučit se to mužeš opravdu sám. Podle mne nic jako "elitní střední školy na PC" neexistují, tedy bud libovolná na toto téma + naucit se sám, nebo nejlehčí jakákoliv a VŠ.
to si dělají garážové a menší firmy bez poboček samy, já ty garážové skládačky každý týden jiné považuju už 15 let za neperspektivní obživu.
u větších firem to skládají cvičené opice. divil bych se kdyby na to existoval ústav, za dobu té školy informace hodně zastarají. sleduj fóra a uč se.
protože jsou to dost nové obory, u těch škol záleží jaké mají učitele, jestli tě něco z oboru naučí (a v předmětech spolupracují s nějakýma firmama), nebo se budete všechno učit spíš navzájem od sebe na intru.
Skládat nebo prodávat počítače v nějaké větší firmě je také o tom, že musíš prodat ten největší šunt, kterého se potřebují zbavit. To by mě asi nebavilo....