
Osmnáct kritických postřehů z USA
Do Spojených států jezdím zhruba dvakrát ročně, ale ještě nikdy jsem se nezdržel tak dlouho v malém městě (šest týdnů, Ormond Beach, Florida). Stejně tak jsem tam nikdy nebyl v době tak podivné nálady, jaká byla v letošním lednu a únoru (taková podivná směs strachu a naděje...). A tak jsem si všiml věcí, které jsem dříve neviděl. Některé mě nadchly, jiné mě rozesmutnily.
Je to zejména o konzumním způsobu života dovedeným do krajnosti. Obzvlášť doporučuju video pod článkem, pokud je to i jen přibližnej popis, je to děsivý.
http://blog.peoplecomm.cz/clanek/osmnact-kritickyc h-postrehu-z-usa-
Pavel
Já su (mimo jiné) tak trochu vedle z dvou věcí - nahý prsa a flašky v sáčku. Ty sáčky na chlast je čistý pokrytectví a ty nahý holky zase ukazují na zvrácenej žebříček hodnot, když je lidská sexualita postavena mnohem níže, než násilí a vraždění, přičemž šu*at chce každej, ale dostat na hubu naopak nikdo.
Film, ve kterým rozseknou ženské hrudník, tam má omezení od 12 let, ale jakmile je ten hrudník "jen" bez oblečení, tak je to od osmnácti.
Nemám mnoho z toho, co mají amíci, ale vždy si uvědomím, že jsou na tom lidi 1000x hůř, než já. Mám ženu, kde bydlet, co do huby, su zdravej - jsem šťasnej člověk. A v noci pak klidně spím.
+1
Díky za odkaz.
Naprosto správné. Proč to neni u nas? Proč se huntuje přiroda tim ,ze se bali kazdej bombon. Proc na me cumej divne v kramne, kdyz nechci rohliky do pytliku, pac ho za rohem vyhodim a rohlik snim .. atd.
Nechapu, jak muze nekdo kritizovat megabaleni. Podle me je to naprosto správné. Jen divne je, ze to delaj amici, asi "nenazranost", tak ci tak je to pro prirodu mnohem lepsi nez baleni jednotlivých tick-taku. Jako to dela nase firma
Mě doslova šokuje plýtvání obaly u nás - poloprázdný balení chipsů, čtyři plátky sejra v hromadě igelitu, nedávno v Albertu zrušili půl pultu s uzeninama - nemůžu si už koupit buřty na váhu a tři nožky klobásky, musím si to koupit v polystyrenových vaničkách po dvou, resp. čtyřech nožkách.
A co mě vytočí nejvíc, tak dvojitý balení cukrovinek - malej kousek piškotu v kartonku, zatavenej v igelitovým obalu a po pěti kouskách zase v dalším obalu a aby nejsou to ledajaký obaly - jsou to ty tlustý, tuhý igelity. Stejně jak ty instantní kávičky 3v1 - deset káviček v obrovským igelitový pytlu a půlka toho je vzduch. Nestačil by malej pytlík? Nebo třeba jen papírová krabička?
Vies ale tam mas zvycajne LEN megabalenia. Si predstav ze by si mohol kupit kilo orieskov alebo nic. Ja dobre viem ako to je ptz. som si napr. pred tyzdnom kupil polkilovy sacok orieskov (samozrejme s americkou vlajkou na obale), a vysledok bol len ten ze som sa z toho 3dni prezieral az mi bolo z toho este aj na druhy den zle. Taka je ludska natura, ked mas kilo pred sebou tak to kilo zozeres. Nabuduce si kupim oriesky 100g a budem rad ze nezijem v USA.
Inac obaly/odpad sa daju triedit a zuzitkovat apod, co to je "plytvanie"? Plytvanie je to vtedy ked sa to netriedi a nerecykluje, tam je skor ten pes zakopany.
P.S: plytvanie obalov v europe je tiez problem, mali by uzakonit ze v obale nesmie byt viac ako 10% zbytocneho priestoru a hotovo
Tak to delaji kralici. Dokud maji prisun zradla, tak by zrali, az by se oduli a zdechli. Postulat: clovek se vyvinul z kralika.![]:)](https://static.poradna.net/images/smiley/evilsmile.gif)
Asi hej
Nejde len o to ale napr. aj o to ze potraviny sa rychlo kazia apod (5tyzdnov mat v chladnicke syr keby sa predaval len po kile by som fakt nechcel), otvorene oriesky zvlhnu atd.
Mas samozrejme pravdu. Chemicka se snazi vydelat, tak bali sve produkty (potraviny) v kvantite hodne sestnacticlenne rodiny. Lide /spotrebitele/ ale nejsou o nic lepsi. Pro priklad uvedu vanocni nakupy: byl jsem svedkem toho, jak v nejmenovanem marketu tlacila baba pred sebou tri voziky vrchovate nalozene zradlem. Presel bych to mlcenim, ale tu babu znam - bezdetna rodina, pribuzni v zahranici, kamaradi zadni (je to velmi intolerantni par). Pak se uz nemuzes divit, ze kontose pretekaji zhnilym jidlem, ktere vlastne ani nemel kdo sezrat...
To su zas ti kralici. Vsetko co videli v regaloch chceli zozrat a cpali si to do vozika
Alternativní článek o Evropě by nebyl?
Co se týče pytlíků...
Google: Z tajností žižkovského podsvětí, je to archetyp prohibice. Osadníci jsou jen žabaři.
A Lojza Kapoun by určitě z Altacrazu uprchl...
Tak se mi podařilo vygooglovat pasáž s prohibicí.
Odkaz.
citejšn.
Pan Tylínek?
V usa to dohnali s uskutecnovanim Orvelovskeho sveta opravdu nejdal. Myslim, ze v usa maji k totalite (k te fakt fest, kde clovek je pouhou pracovni silou bez vlastni iniciativy) opravdu nejbliz. Respektive oni ji tam uz nejspis maji, rozdil je ovsem v tom, ze ty nektere rovnejsi svine to nedelaji tak okate. Nelibi se mi, ze zahazujem nas stary skolsky system, ktery donutil, ano, doslova donutil, kazdeho jedince, aby alespon neco umel. Obecne znalosti nejde nahradit specializaci, obecne znalosti umoznuji vnimat veci v sirsich souvislostech.. no atd. atd.
Jak to řekl kdysi dávno Donutil v jednou ze svých pořadů:
"Vy se utlučete vlastní svobodou!"
Mě se nelíbí jak se evropa začíná podobat americe.
Např. na kolejích teď museli do každé kuchyně dát návod na obsluhu plotýnkového vařiče, já teda nevim jestli někomu z Vás dělá problém otočit knoflíkemv rozmezí 1-6. U vyskoškoláků technického zaměření by se snad dalo předpokládat jisté logické myšlení.
Dožijeme se snad toho že tu budeme mít návody i na to jak otevřít okno ?
Až bude návod i na používání párátek, bude to definitivní důkaz a Wonko Příčetný bude mít pravdu.
Sbohem a dík za ryby.
Pavel
Zcela mimo téma, podle té knihy si kamarád na starou, plesnivou škodovku nalepil dozadu: Moje druhé auto je také Škoda.
Pár let jsem tam pobýval. Návod jsem dostal i ke šnůře na prádlo, byl anglicky a španělsky. V sámošce u pokladny brigádnice mi nesměla prodat alkohol (ani pivo), pokud neukážu průkaz, že mi je víc jak 18 (bylo mi padesát). Pokud nemáte průkaz u sebe, musí pokladní zavolat supervisora, ta se na vás koukne a potvrdí, že můžete dostat pivo. V neděli dopoledne je v sámošce oddělení s alkoholem zavřené (oddělené mříží od zbytku prodejny).
To je paranoia až taková?
myslim ze nie 18, ale viac ako 21 rokoov (aspon myslim ze vo vacsine US statov je hranica 21). Ano na to su tam uplne sibnuty, naposledy ked som tam bol tak odomna za tyzden stihli opytat preukaz aspon 5x ze ci mam 21rokov ci mi mozu doniest pivo. Mam 33
Dobre ze ho tam nezatkli lebo sa mu nechcelo ist este aj pre moj pas tak najprv povedal ze nemam, no proste paranoia jak pre psychiatra
Clovek si ide kupit pivo a este ho aj skoro pri tom zavru 
Alebo isiel som do samoobsluhy s kamosom, ja som kupil len nejaky popcorn a reku ze ja ho potom pockam vonku, a on kupoval basu piva a nechceli ho s tym pivom pustit, lebo ze on to urcite kupuje pre mna a ja ze urcite nemam 21 a preto ze cakam vonku
P.S. ale asi to zavisi od statu, v kalifornii ked som bol kedysi davno sa ma myslim v hoteli nic nepytali, len liali a liali (do drinku alkohol a kolu v pomere tak 1:1
)
Skvělý odkaz, díky za něj.
Na Příběh věci jsem si vzpomněl hned po pár prvních větách, tak mě ani moc nepřekvapilo to vložené video na konci.
V televizních debetách "odborníci" neustále řeší finanční krize semhle, krize támhle - a přitom když člověk použije selský rozum, udělá si bez většího namáhání obrázek, odkud vítr vane...
Příklad jak se hecování k nákupům dostavá do Evropy. Samozřejmě si asi všichni domyslíme proč to tak SK vláda udělala (mj. rozjetí auto-průmyslu, na kterém je SK hodně závislé a jako bonus - vyčistěni silnic),
Jinak souhlas s Pavlem, je to děsivý.
Neobjektivní postřehy z Kanady:
Asi před 8-9 lety jsem si přečetl inzerát, že nějaká dáma
hledá partnera pro život v Kanadě, který rozumí kompům a mluví anglicky.
Vožralej jsem byl, jinak by mě to nenapadlo, no dáma odpověděla,
ať přiletím, tak jsem přicestoval do Toronta.
Obrázek jsem si vytvořil z amerických filmů, kde vylézt na ulici
znamená smrtelné nebezpečí. Není tomu tak, top událost za 14 dní
byla krádež mobilů od tmavých spoluobčanů školním dívčinám.
Všude je bordel na ulicích jako u nás, jen vás nesmí vidět policeman.
Kořalku dostanete jen ve vybraných obchodech, mimořádný je výběr piva jinde,
Všude jsou česká piva za téměř normální cenu, v hospodách OK.
Místní doprava je humus i na naše poměry. Kanaďané jsou v Torontu líní,
tak busy staví co 100 metrů, když chcete vystoupit, zatáhnete za šňůru,
zacinká zvonek u řidiče. Šňůry jsou tak ohmatané, že se jich bojíte dotknout,
to by bylo sousto pro hygienika.
Tramvaje jezdí snad z roku 1900, ale jezdí přesně.
Abyste vystoupili, musíte šlápnout na dolní schůdek tramvaje,
kde jsou naznačeny šlapky jako na tureckém WC.
Lístek na MHD platí pro celé město, musíte si ale u řidiče vyžádat
přestupní token.
Doporučuji navštívit CN Tower kvůli výhledu, Science Center
pro špica vědecké prezentace. Je tam i první IMax kino na světě,
teď je všude. Kousek od Toronta je i zábavní park open od počasí,
obvykle květen. Samozřejmě visitor Toronta navštíví Niagarské vodopády,
doporučuji projížďku lodí po hladině řeky, plášťenky jsou v ceně.
Po cestě k vodopádům budete míjet město Hamilton, to je přesně
jako Ostrava, samé potrubí, akorát ho budete míjet.
Odmítněte zastávku v Mississauga, což je dvojměstí Toronta,
možná už je to dávno integrováno do města.
Nekupujte upomínkové předměty na místě, ve městě vyjdou až na polovinu.
Všude se dá platit kartou, akorát při ceně pod 5 CAD se dívají divně.
Asiati jsou v pohodě, slečna při koupi vstupenek na CNT raději zavolala
šéfovou, když uviděla moji novou lesklou kartu tenkrát KB.
Kdo by chtěl koupit v Torontu sošku US Svobody, tak má kupodivu smůlu.
Bydlel jsem v domu na Lake Shore, což je hlavní třída města,
na jezero to bylo pár metrů. Komáři měli pré, jinak co 40 metrů
jsou u jezera grilovací potřeby free.
Zajímavé je, že komáři nebyli v prostoru nad vodou a 50m od pobřeží,
jinak všude. Co se týče čisté kanadské přírody:
V místní veřejnoprávní TV byla reportáž, kde reportérka nabrala vzorky
z různých částí jezera Ontario, byly hodně barevné a oficiální místa
nedoporučovala vůbec vlézt do vody.
Doprava a alkohol:
Na křižovatce bez označení má přednost ten, který přijede dříve,
ten se taky dříve rozjede. Dovedete si to představit u nás?
Při hladině alkoholu do 1 promile se nic neděje, nesmíte způsobit nehodu,
Pak jsou postihy tvrdé. Policemani jsou tam šéfové.
Autobazary jsou plné super aut za pakatel, jen ty poplatky za převoz.
Zaujalo mě chování Kanaďanů, patrně stejné jako v USA.
V restauracích baští rukama nohama, nezajímá je, co spadne z talíře na zem.
Až dneska jsem pochopil, že vlastně beru práci lidem,
kteří sbírají zbytky atd..., tak jsem už tenkrát dostal za to vynadáno.
Hodně zajímavý je pohled, když ve veřejné dopravě sebere od pohledu
top manažer z podlahy reklamní leták, přečte si ho a hodí ho zpátky
na podlahu, je to místní folklór. Za chvíli leták zvedne někdo jiný,
upustí ho stejně a všichni jsou OK.
Toť jsou postřehy málem 10 let staré.
Že by "rozvinutější" civilizace znamenala úpadek kultury a nejen té stolovací?
Odkial beres ze to je "rozvinutost"? Ja to volam debilita. To slovo lepsie vystihuje dnesnu civilizaciu
Rozvinuta do debility 