

Utáhne 120W zdroj tenhle PC ?
Mám cca 5 let starý barebone, který má nějaký cca 2,5 GHz CPU Intel a na desce integrovanou grafiku, wi-fi kartu a zvukovku. Kromě toho je vybaven DVD vypalovačkou (IDE) a SATA diskem typu SSD. Jeden větrák je na procesoru a druhý výfukový na zadní části PC.
Chci ho používat doma jako jakési multimediální centrum a potřebuji, aby byl co nejtišší. Proto bych chtěl použít externí zdroj. Nalezl jsem toto řešení, které využívá notebookový adaptér, ale jež je však limitováno 120W. Původní zdroj má hodnotu 250W.
Myslíte, že PC tuhle změnu přežije ? Chci na něm jenom přehrávat hudbu z DVD a případně USB flashdisků a sem tam vypalovat potisky LightScribe.
Nejsnadnější bude si půjčit měřák spotřeby př. od PRE, EON, ČEZ... půjčují ho zdarma, změřit a pak není co řešit. Jinak je to hádání z koule.
Já jsem zkusmo použil tuhle kalkulačku a už podle ní to nepůjde.
jestli se nepletu, ten celeron by měla být varianta přímotopného p4 (někdejší nejrychlejší kamna na světě).
v práci máme něco podobného v kancelářských slim desktopech, zdroj odhaduju na 200W, a občas spouštěný ventilátor dost maká, ten horký hlučný krám musí být pod stolem.
Máš pravdu, je to Celeron 2,93GHz...
Neutáhne.
Pico PSU umí max 120W, ale to není trvalá zátěž. Nepletu-li se, tak trvale lze počítat se 40W. Trochu se bojím, že samotný CPU by mohl mít v klidu klidně tolik.
Stejně musí být v kejsu ventilace, takže hodně tichý klasický zdroj nebude stát o moc víc a spolehlivě ho přeřvou fučáky v kejsu.
Jenže do toho barebone se normální zdroj nevejde a musí se použít dvouvětrákový minizdroj Shuttle. Ten už je ale navíc dnes k dostání jen v takovém rozměru, že nejde přišroubovat a mám ho proto v kejsu ukotven takříkajíc bambusovými lianami.
Když jsem se sháněl po nějakém bezvětrákovém externím zdroji, všechny články a příspěvky na toto téma končily povzdechem: "Proč už se ku*va dávno nevyrábí ?".
Doufám, že ten PicoPSU je první vlaštovkou.
Ani bych to nezkoušel, je to na mini-pico itx desky. Třeba bys ještě sehnal pasívní fortron za 2xtakovou cenu
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=3076 0. A tenb adaptér asi není v ceně toho "zdroje".
Tak neviem ci to je april ale ak je to myslene vazne tak NIE. Notebooky su robene zo specialnych low-voltage a ultra-low voltage chipov s nizkou spotrebou, s desktop komponentami IMHO nedosiahnutelne, a s P4 ani omylom.
Keby si mal specialnu dosku s mobile chipsetom a pre mobile CPU, tak poviem mozno by to slo, by sa muselo zmerat a overit v nejakom datasheete aky vykon dokaze trvalo dodat ten zdroj.
P.S. existuju aj dnes pasivne zdroje, cena okolo 100eur. Napr.
http://www1.conrad.de/scripts/wgate/zcop_b2c/~flN0 YXRlPTU3MjE1MDk1NQ==?direkt_aufriss_area=SHOP_AREA _17129&~template=PCAT_AREA_S_browse&p_page_to_disp lay=&catalogs_sub_id=sub1&aktiv=1&navi=oben_2
Ale na barebone je to velke samozrejme...
.... jako bysem nic neřek`...
Já ten barebone mám schovaný za knihovnou a je položený na subwooferu, tudíž by se tam schoval i ten pasivní zdroj, který bych pasoval na externí.
Akorát bych se ještě obou MM..(tanků) zeptal, zda je ten pasiv tichý úplně stejně jako notebookový adaptér, nebo tak nějak "elektricky" hučí? (mám to asi metr od sedačky).
Následuje druhý dotaz, a to zda jeho nezakrytá přítomnost vedle subwooferu nebude posledně jmenovaného rušit ?
Ja osobne neviem ja ho bohuzial nemam, mozem pisat len vseobecne, nejake to piskanie cvrlikanie moze zavisiet aj kus od kusu, ale u kvalitnych zdrojov by nemalo nic piskat ani cvrlikat, fortron by mal byt ok. Ked tam mas uz vetrak na cpu apod tak ten bude predpokladam hlucnejsi ako samotny zdroj aj keby nejake jemne zvuky vydaval.
Inac keby si vymenil CPU za nejaky fakt usporny (neviem ale aku tam mas paticu) tak by mozno slo pouzit asi aj to 120W riesenie (podla navodu k tomu od vyrobcu pisu ze tych 120W moze byt trvale, bez aktivneho vetrania ale -20% takze ca 100W), ale neviem co tam mas za chipset moze to byt s tym 120W dost na hranici (pozor aj na to aby pouzity notebookovy zdroj taku trvalu zataz zvladol).
P.S. rusit repro apod by nemal.
krabice je kovová, rušit by neměl. měnič v něm funguje na desítkách až stovkách khz - takže elektrické "hučení" pokládám za neslyšitelné.
ano ale tym ze CPU sa periodicky "uspava" (C1-C4) a trebars 1000x za sekundu na okamzik prebudza kvoli IRQ, tak nastavaju prudove narazy s freq. povedzme 1kHz, to sa da pocut ak vyvojar blbo zdroj zatlmil alebo co (mam v robote o nervy postarane ked hardwarista na prototype odflakne DC-DC menice :). Ale kvalitny zdroj nesmie piskat ani pri prudovych narazoch.
Fortron měl kdysi konkrétně problémy s některými msi deskami, cívky na deskách s fortrony lehce pískaly. Pasív jsem montoval jen asi třikrát /na silnější sestavy/ a s pískáním jsem se nikdy nesetkal. Ten 300W zdroj se bude při této zátěži "nudit" tak si myslím že to pískat nebude.
Přátelé díky, půjdu do toho pasivního Fortranu; můj barebone si to zaslouží (4 roky jel ve dne v noci).
S tím 120W zdrojem to byla blbost, ale aspoň jsem se tady něco dozvěděl.
Značím vyřešeno.
Na to se vykašli, ve Fortranu už neprogramuj, ten už je za zenitem...
Já už neprogramuju vůbec; naopak mám pocit, že někdo programuje mě a už píše instrukci, jejímž obsahem je RESET.
Tak to je ještě dobré. Až to bude del. tak si stěžuj.
Čumile, to nebylo z mé hlavy (tak jako vždy); já jen odkazoval na klasika:
Až mi bude tak sto deset,
přijde Bůh a zmáčkne RESET.
No jo, Plíhala jsem opomenul.
Zpětně si ale myslím, že to nebyla ode mne moc vhodná replika.
Ale byla. Já ji hodnotím z hlediska tzv. Paullusovy strangulační teorie podmíněnosti eliminace maskulinárního ascendenta (sranda musí bejt, i kdyby fotra věšeli)...