Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Router - výpadky sítě

Ahoj vsem, prosim o radu s routerem.
Mame ho uz dlouho a ted to nejak zaclo zlobit. Podotykam, ze jsem uplny laik a router nam nastavoval technik. Mame net od kabel. televize, takze modem a k tomu router, na ktery je jeste pripojeny dalsi pc + pres wifi notebook. Posledni dobou se mi ale stava, ze notebook tu nasi sit nemuze najit a dost casto to vypadava. Taky jsem k tomu zkousela pripojit 2 mobily s wifi, ty se pripoji, ale nenacte se zadna stranka (pritom to normalne slo). Nevite, zda je problem v tom routeru nebo nekde jinde a co s tim delat?? Predem dekuji za pripadne napady. Simona.

Změna předmětu, původně: Router (host)

na notebooku je vista? adresa je nastavena na získání automaticky? asi bude lepší nastavit pevnou adresu.
pro začátek na pc které funguje, zkus z příkazové řádky (start - spustit - cmd.exe [enter]) spustit příkazy:

ipconfig -all > "%tmp%\ip.txt"
notepad "%tmp%\ip.txt"

a výpis z notepadu zkopírovat sem.

Na NTB je XP Home. Mam tam nastaveno "Ziskat adresu IP automaticky" a "Uprednostnovany server DNS"- tam je vyplneno cislo.. Takhle to mam i na dalsim PC, ktery je pripojen od routeru kabelem a to funguje. Jen s tou wifi je porad nejaky problem.. Jeste zkusim znovu potvrdit nastaveni routeru, obcas to pomohlo. Ale nechapu, proc to ted furt zlobi ]:(?
A co ty mobily, proc se pripoji a nenacte to zadnou stranku :-(?

Kdyz ja ani nevim, co to staticke nastaveni je a kde bych to mela nastavit :-[... Psala jsem, ze jsem laik :.(
A uprimne, bojim se neco nekam vkladat, nerada bych, aby nam pak nekdo neco "studoval" v pc :-[, nezlobte se :-[...

A muzes mi, prosim, rict, to muze delat ten router nebo je opravdu potreba neco nekde zmenit? Ono to jinak normalne funguje (teda az na ty mobily), ale jen tu sit ma NTB problem vyhledat...
Jinak dekuju :-).

dobrá, necháme být statické nastavení, asi se nedomluvíme.
ale bylo by vhodnější už mít svou správnou síť předvolenou, nejlépe i statickou adresu místo hledání sítě (při nejspíš špatné zvolené síti) a vyptávání se jí na adresu.

..jen tu sit ma NTB problem vyhledat..

na notebooku používáš pro připojení k wifi toto menu, nebo nějaký program výrobce?
s obskurními programy čínských výrobců bývá problém, doporučuju zatrhnout možnost "Konfigurovat nastavení bezdrátové sítě pomocí systému Windows"
postup připojení pod xp je zde, jiné verze systémů tady

ještě k výpisu nastavení: start - spustit - cmd.exe - ipconfig -all
obsah okna jde pravým myšem označit a enterem zkopírovat do schránky. bylo by vidět že je nastavení ok, a jak volit případné statické nastavení.

Brtniku, diky za snahu :-).
Co se tyce toho statickeho nastaveni- to mas na mysli jen tu tabulku, ktera se mi pod tim zobrazi :-[? Tak na ni jsem koukala na vsech 3 pc a vsude mam vyplneny jen ten "uprednostnovany server DNS". Kdyz jsem vsechno vyplnila na pocitaci (mam to od poskytovatele- IP, masku podsite, vychozi branu, uprednostnovany server DNS i nahradni server DNS pro router), ktery je napojeny na modem + router, tak net nesel, musela jsem opet oznacit, ze chci ziskat adresu IP automaticky a u serveru DNS mam vyplnena cisla. Kdyz to vyplnim na druhem pc a NTB, tak se taky nechytam.

Na NTB pouzivam k vyhledani site ASUS WLAN control center. Normalne se mi pripojil, kdyz jsem ho zapla, jen posledni dobou jsou s tim potize a sit musim vyhledavat (nestavalo se to pokazde) a zadavat heslo. Dneska to tu sit nechce ani najit, ale jine se mi zobrazi, jen ta nase ne :-|.
Jinak v te kolonce "bezdratove pripojeni k siti" mam prave ten Asus sitovy adapter..

takto ne. to co máš od poskytovatele, je nastaveno na wan vstupu tvého routeru.
lan výstupy pro tvé pc a mobily mají automatickou konfiguraci danou tvým routerem, nejspíš z rozsahu 192.168.x.x - kvůli této hodnotě by bodlo vidět výpis.

ruční nastavení dns může zvýšit spolehlivost připojení. na druhou stranu pokud provider spáchá nějakou změnu, uživatel se o ní nemusí hned dozvědět.

ASUS WLAN control center - to jsou ty firemní čínské paskvily se kterými bývá potíž. můj asus ntb se třeba nedokázal připojit s wpa zabezpečením - tím tento soft skončil. ty máš podobné zadávací potíže, čili ikonu bych smazal z plochy (nebo WLAN control center rovnou odinstalovat), a začal používat normálně fungující službu windows.

A pres kabel jsem NTB k netu pripojila....

obešla jsi tím router, a vyřadila všechny domácí pc od přístupu k síti. čili ověříš tak jen že připojení k providerovi funguje, ale kvůli více svým pc potřebuješ ten router.

"A pres kabel jsem NTB k netu pripojila....
obešla jsi tím router, a vyřadila všechny domácí pc od přístupu k síti. čili ověříš tak jen že připojení k providerovi funguje, ale kvůli více svým pc potřebuješ ten router."

Neobesla :-), NTB byl pres router, jen kabelem- ne wifi. Pc, u ktereho je modem +router je v jinem pokoji, ja jsem vypojila druhy pc, z ktereho pisu a pripojila ten kabel k NTB. Zadala jsem DNS, ostatni zustalo prazne a slo to. O tom DNS kdysi technik rikal, ze by to router mel zvladnout sam, ale tenhle to neudelal, proto rekl, ze se to musi zadat rucne, tak nevim :-/..
K tomu vypisu- ja se v pc fakt nevyznam a nevim, jestli by to nemohl nekdo zneuzit :-[- muze nebo mu to je k nicemu :-)??

adresa IP......192.xxx.x.xxx
maska podsite.... 255.xxx.xxx.xxx.x
Výchozí brána . . . . . . . . . . : xxx.xxx.x.x
Server DHCP . . . . . . . . . . . : xxx.xxx.x.x Servery DNS . . . . . . . . . . . : xx.xx.xx.x
Zapůjčeno . . . . . . . . . . . . : 31. května 2009 10:45:23
Zápůjčka vyprší . . . . . . . . . : 1. června 2009 10:45:23
Co s tim muzu delat? Staci to takhle? Potrebujes z toho jeste jine info? Ty cisla bych pripadne doplnila tam, kam patri :-).. A nezlob se, asi Ti pripadam jako magor :-D, ale jinak to se mnou jde :-D.

hodnoty za routerem 192.168.x.x nejdou zneužít.
(pokud se soused přes zeď připojuje přes tvůj nezabezpečený wifi router, tyto údaje od tebe dopředu vědět nepotřebuje:)
jediná adresa která k tobě vede je brána/gateway, nastavená na vstupu routeru - v tomto výpisu se neukáže. a pokud nemáš veřejnou ip (77.48.235.x), nemáš mít z čeho bobky. u veřejné adresy pak víš, že jsi stejně za routerem s natem a obvykle i s firewallem, čili můžeš být hepy.
zkus ten výpis ještě jednou, ať to dořešíme.

Brtniku,
uz jsem ho pripojila, konecne :!:. Najela jsem na nastaveni routeru, jedine, co jsem zmenila bylo CHANEL z auto na 1 a potvrdila a najednou to jde... To jsou ty cisla v ipconfig -all asi nastavena nekde dobre, ne :-[?
Taky jsem koukala, ze v tom nastaveni roteru se pise nejake Security log ::)- toho jsem si drive bud nevsimla nebo se to tam vyskytlo dneska :?:.. Vubec nevim, co to znamena :i:.
Myslis, ze je chyba v routeru?? Muze to blbnout a delat si to, co chce??
Jeste jednou se omlouvam za svou nevedomost a dekuju :-)!
Ted uz mizim, dobrou :-).

celé to vedlo k tomu, jaké adresy tam nastavit staticky ať pc po zapnutí dlouho nehledá. ale dhcp pro laiky funguje lépe v tom že se nic nenastavuje. může to být pojištěné jak to máš ty, že dns servery pro překlad www_jméno/ip jsou zadané napevno.

vysílací kanál může být nastavený automaticky (router by měl po restartu zkontrolovat okolní wifi, a vlézt na volný kanál). nebo zvolíš nějaký ručně, když víš že v okolí nic není, viz třeba netstumbler.
čili nejspíš jsi vybrala vhodnější kanál, který nebyl zarušený jinou wifi.

do security logu se mrkni, jestli tam bude něco co by tě zajímalo.

ale hlavně do statistik přístupu přes wifi. pokud nemáš zabezpečenou wifi, je možné že poskytuješ připojení dalším sousedům, a to tě může omezovat.

Jeste v rychlosti- "celé to vedlo k tomu, jaké adresy tam nastavit staticky ať pc po zapnutí dlouho nehledá"- ja zkusila do nastaveni NTB dat IP a to ostatni, co mi vyplivl ipcongig all. Nebo jsem tam mela zadat jina cisla? Nefungovalo mi to ani u tehle cisel, ani u tech, co mam od poskytovatele :-|, funguje to jen, kdyz dam DHCP automaticky a vyplnim DNS- nic vic... A takhle to musi byt i u tech stolnich pc, jinak ten net proste nejde..

Sit je zaheslovana- a od te doby s tim jsou tyhle problemy- predtim byla nejak jinak zabezpecena, to bylo kdysi, kdyz to poprve technik nastavil, tak jsem to nechala na nem a slo to- az do nedavna. Pak se s tim neco stalo, nesel net na zadnym pc, odpojila jsem ho a pripojila jen jeden pc na modem, opet jsem mu volala a chtela jsem takove zabezpeceni, abych na to mohla pripichnout bez problemu i mobil- rekl, ze nejjednodussi je heslo... Sam si tady s tim moc nevedel rady, zprovoznil to po dvou hodinach a nebyl schopen urcit, jestli to dela router nebo pc. Zminil se jen o tom, ze na vsech pripojenych pc musim rucne nastavit DNS- ale, pry by to mel router sam prekousat :-/.

Zkusila jsem pripojit mobil- chvilku mi na nem net sel a pak to zase spadlo a psalo to "zadna odezva brany", ale na NTB net zatim jde..
Jsem zvedava, jestli pujde i zitra, az to zase zapnu..
Hezky vecer a diky :-).

router když má povoleno nastavovat adresy pomocí dhcp, jim buď rezervuje třeba celý rozsah 192.168.0.2-.254
anebo rozumněji jen část 192.168.0.100-.200 (vlastní adresa routeru je například 192.168.0.1).
v prvním případě se při nastavení statické adresy pc můžu strefit do už přiřazené adresy jiného pc, ve druhém bych volil pevné adresy <.100
při ručním nastavení proto potřebuju vybrat vhodnou ip (třeba 192.168.0.10), masku (255.255.255.0), bránu dělá adresa routeru (192.168.0.1), a dns (buď brána routeru, nebo rovnou adresa isp, router už to přepošle).

když nechám automatické nastavení na dhcp routeru, můžu tak nechat i nastavení dns serverů v pc. nebo jak píšeš je zadat ručně (doporučovalo se u neschopného připojení, třeba gprs).

pokud mám pc za routerem, nemůžu mu nastavovat adresu kterou jsem dostal od providera (77.48.235.x) - ta přes router neprojde. ta se nastavuje právě na wan vstup routeru a nikam jinam.

vista aspoň před service packem 1 mívala někdy potíž s připojením s dhcp nastavením: wifi karta po zapnutí hledá nějakou síť kterou má na seznamu - tvoje domácí by měla být předvolená. musí se s ní domluvit na zebezpečení (obvykle wpa - jak jsem psal, asusí centrum to neumělo). a přes wifi se ještě musí domluvit s routerem, jakou dostane ip adresu od dhcp.
dhcp se dá trochu vytunit, že těm krámům podle jejich zobrazené fyzické/mac adresy v menu routeru rezervuješ statické adresy z dynamického rozsahu. ve wifi statistikách routeru pak vidíš cizího návštěvníka podle cizí adresy.

netuším jaké zabezpečení zvládá mobil, tipuju že wep, což je jen o trochu lepší než nic.
nebo možná technik jen zahesloval admina na routeru a wifi máš nezabezpečené dodnes - nějaké heslo (hvězdičky) pro wifi by mělo být vidět v administraci routeru - wifi - šifrování wpa/wep.

Pak se s tim neco stalo, nesel net na zadnym pc, odpojila jsem ho a pripojila jen jeden pc ...

až to příště nastane, dej sem pak celý výpis ať je jasně vidět co je špatně. jinak to jak dnes budem páčit půl dne, a není to k ničemu.

Dobre ranko,
tak se mi NTB dneska bez problemu pripojil, jsem zvedava, jak dlouho mu to vydrzi :-|..

Brtniku diky, ale tohle je na me uz fakt moc :-D. Docela dost premyslim o tom routeru tp link, ktery jsi doporucil. Koukala jsem na jeho manual a takhle to vypada snadne, i kdyz praxe muze byt jina :-D. K tomuhle SMC mam jen CD, ktere je nejspis k nicemu a rychlou instalaci v anglictine- to by asi nebyl az takovej problem, ale stejne mi to podle toho neslo :-/..

Jinak sit je zaheslovana, vsichni, kdo se chteji pripojit, musi znat heslo. I mobil ho chtel :-).
Diky a hezky den, Simona.

ty krámy jsou v podstatě všechny stejné. anglické menu, kde se nastavuje:
- vstupní wan strana (co ti zadá poskytovatel)
- výstupní lan strana pro domácí pc (většina uživatelů nechá dhcp, jinak jde o tvoji síťku kolem adresy routeru)
- wifi nastavení (ochrana šifrováním, změna kanálu)
- nějaké fitry (nechat být)
- provozní statistiky (jaká cizí adresa se připojuje na wifi)
další vybavení dražších typů neřešme.

na cd bývá obvykle jen .exe program - průvodce nastavením, stejný který je vidět v internetovém prohlížeči na adrese routeru. a manuál. čili není nutno.

Je na nem SMC :-).

Ja opravdu nevim, kdyz sem dam to info, jestli bych si tim nemohla zadelat na nejake problemy :-[, nemyslim to zle.. Spis jsem chtela znat nazor zkusenych, jestli to muze byt routerem nebo ne :-|..
Jinak fakt dekuju za vsechny rady :-)!

Muzu se zeptat, jaky router byste eventuelne doporucili, kdybych tenhle chtela vyhodit? Maji uz vsechny cesky manual a jsou srozumitelne, abych to pochopila i ja :-D? Tenhle ho totiz nema :-/, kupovali jsme ho asi pred dvema lety..

Nikdo Ti nic nevycita,ale zkusenejsim by fakt pomohl ten vypis z prikazovyho radku.Pak by Ti urcite pomohli vic...

Myslim,ze vetsi cast menu routru je stejne v EN,ale navod by mel byt uz v CZ.
Jednoduse se myslim da nastavit a ovladat Asus WL-520GC to je muj nazor..

Moc diky,
ja z tech problemu spis podezrivam ten router. Podle me je nastaveny dobre, slo nam to tady asi rok bez problemu, pak jsem zmenila pc a po nejake dobe problemy nastaly... V novem pc je Vista, ve starem byly XP, ale nevim, jestli to hraje roli. Ten technik si tady s tim taky moc nevedel rady...
Pocitace, ktere jsou propojeny kabelem, tak jdou bez problemu, ale notebook zase vypadl a na mobilech se mi stranky zobrazi zridka, pritom pisou, ze sit je pripojena..
Asi milej router poleti do kose ]:(.

než router vyhodíš, zkus ty bezdrátové věci nastavit na statické adresy.

bohužel jsi všechny čísla zatajila, nejde to upřesnit, tak jen pro inspiraci:
router je 192.168.0.1: omezit v nastavení lan rozsah dhcp na 192.168.0.100-.200
potom budou mít mobilní krámy pevné adresy třeba 192.168.0.11, .12, ..., / maska 255.255.255.0, vyplní se jim brána 192.168.0.1, dns podle tvého poskytovatele nebo taky 192.168.0.1.

když to nepomůže, tupohlavý router zahoď.
a samozřejmě kontrola na volné wifi pásmo notebookem, třeba pomocí netstumbler, se velmi doporučuje, jinak by nemusel pomoct ani nový router.

Ufff, diky :-), snazim se snazim, ale nevim, nevim :-[... Pokusim se aspon takhle:
V nastaveni LAN u routeru je
Wireless Router IP adress- 192.168.x.x.-shoduje se s adresou na router
IP subnet podsite- 255.255.255.0
DHCP server- enabled nebo disabled- zaskrtnuto enabled
DHCP server ID- prazdne, nevyplneno
DHCP IP adress pool- mam vyplneny rozsah do 199
Domain name- nevyplneno
Lease time- one day

V prikazu ipconfig all je
shodna maska podsite jako je u routeru
vychozi brana+ server dhcp- shodny s adresou routeru
servery dns- shodne, ktere mam zadany v pocitacich,
pak tam mam dalsi cislo, to se shoduje s cislem pro nahradni DNS (router)
od poskytovatele..

Prosim, pochopte me, jsem samouk a opravdu nevim, co muzu odtajnit nebo ne :-).
A nemam nikoho, kdo by mi mohl rict, ze se bat nemusim :-). Spusta lidi tady je v pc zabehnutych, ja bohuzel ne :-[...
Presto vsem dekuju za snahu a pochopeni, predevsim Brtnikovi ;-).
Simona

Moje a dalsi 2 jsou na stejnem kanalu. Znamena to neco? Mam to nastavit na jiny, volny kanal?

ano. zvol ne hned sousední kanál, ale minimálně ob jeden kde bude volno. (jak kdosi kdesi výše naznačil, právě konflikt kanálů by mohl být zásadním důvodem nespolehlivosti.)

DHCP IP adress pool- mam vyplneny rozsah do 199

ok. pro pevné adresy - jejichž nastavení by mohlo pomoci minimálně v kratším času nastavení sítě, protože zařízení nečekají na odpověď od dhcp serveru v routeru - zvol čísla nad .200.
u nespolehlivě připojovaných zařízení (kvůli rušení sousední sítí, kvůli špatnému pořadí v předvolených sítích, kvůli zmetkové firemní utilitě místo windowsí konfigurace) by mohla vzrůst spolehlivost připojení.

zveřejnit můžeš všechno co je za routerem. čili všechno co vypíše ipconfig -all, příkaz je spuštěný z pc za routerem, před router nevidí. píšu to už potřetí, ale jen tak do počtu; dělám to protože mi došel hrách na zeď.

p.s.: jak jsem ho teď viděl, brtník je po návratu z hospody. přestože zjistil že oblíbený večerníček "mat a ťap" už skončil, je celkem v dobrém rozmaru.

takže přelaď router do bezpečnějšího kanálu, a jako bonus můžeš změnit ip na pevné.

tož brum.

Brtniku,
kanal jsem zmenila :-).

"zveřejnit můžeš všechno co je za routerem. čili všechno co vypíše ipconfig -all, příkaz je spuštěný z pc za routerem, před router nevidí. píšu to už potřetí, ale jen tak do počtu; dělám to protože mi došel hrách na zeď." --- Ja uz taky ponekolikate pisu, ze jsem naprosty laik a nikoho to tady nezajima :-D..
A jsem neduveriva :-p. Pokud to souhlasi tak, jak jsem napsala, pak neni co resit,co se toho vypisu tyce, ne :-)?

"můžeš změnit ip na pevné."- ach jo :-|, ja nevim kde, co :-/? V routeru nebo vsech pocitacich? A ktere tam mam zadat??

Diky :-)

kanál jsi změnila - a já ti na to připsal, ať je to na nějaký, který má kolem sebe volno.
píšeš že na stejném kanálu je ještě cosi, a samozřejmě nikdo tady nevidí jestli je to kanál před změnou nebo až po. snad už si rozumíme.

A ktere tam mam zadat??

statická ip adresa: nastavuje se ve všech počítačích, ve vlastnostech tcp/ip, příklad viz výše. pokud by se tvé problémy s připojením vyřešily změnou wifi kanálu tvého routeru, nech to už být protože tato komunikace nemá smysl.

domácí router funguje tak, že jedinou adresu, kterou máš od poskytovatele netu, nastavíš vstupu svého routeru.
router na výstupu vytvoří vlastní síť pro hafo domácích zařízení, v 90% případů kolem typické adresy 192.168.0.1
na této adrese není nic tajného, protože je to vyhrazený rozsah privátních (interních) sítí které se nikdy nemohou objevit na internetu. těchto interních sítí s touto adresou existují možná milióny.
o přesměrování toku mezi domácí sítí s tvými počítači, a veřejnější částí internetu kde je tvůj provider, se stará jen tvůj router. domácí počítač před router nevidí a nemůže vypsat tvoji vnější adresu.
a proto je zatajování těchto adres - zvenčí "zpřed routeru" nedostupných - házením klacků pod nohy, protože bez informací nejde odpovědět jak nastavit hodnoty pro tcp/ip.

kdesi výše je uveden údajný typ routeru, nejspíš opsaný ze štítku opět tak ledabyle že podle tohoto názvu nejde dohledat existující model. čili nejde ani poradit kde v menu toho krámu co změnit (třeba ať dhcp nezabírá celý přidělovaný rozsah, ať nejsou kolize se statickými adresami).

"tož brum" je terminus technicus. každý brtník tímto vyjadřuje, že se s vláknem a jeho účastníky loučí, že pokračování v tomto duchu nemá smysl - za těchto neinformací plýtváme svým časem.

Ahoj, omlouvam se, nebyla jsem tu..
Brtniku, nezlob se, se polepsim :-).
Nepomohla ani zmena kanalu, ackoliv jsem to prehodila na takovy, aby prede mnou, ani za mnou nikdo nebyl.
Dneska to dokonce vypadlo cele, musela jsem vypnout i modem, i router a znovu zkousim najit nasi sit na notebooku, zatim se nedari.
Vypis z cmd prikladam, dam sem, podle me to nejdulezitejsi :-[, pokud budes potrebovat dalsi info, tak rekni, dam to sem.
Router je opravdu SMC, vypada takto a nejspis to je i on- my jsme ho ale kupovali vice nez pred dvema lety, obrazek sedi, parametry snad taky.. http://www.nakupni-dum.cz/smc-barricade-wi-fi-rout er-54mbps-smcwbr14-g2/1397520-6739/ (na krabici mam SMC Wireless Broadband Router turbo 802.11g 108 Mbps.)
Vypis: Konfigurace protokolu IP syst‚mu Windows

N zev hostitele . . . . . . . . . : simona-PC Prim rnˇ pýˇpona DNS. . . . . . . : Typ uzlu . . . . . . . . . . . . : hybridnˇ Povoleno smŘrov nˇ IP . . . . . . : Ne WINS Proxy povoleno . . . . . . . : Ne Adapt‚r sˇtŘ Ethernet Pýipojenˇ k mˇstnˇ sˇti: Pýˇpona DNS podle pýipojenˇ . . . : Popis . . . . . . . . . . . . . . : Realtek RTL8168C(P)/8111C(P) Family PCI-E Gigabit Ethernet NIC (NDIS 6.0) Protokol DHCP povolen . . . . . . : Ano Automatick  konfigurace povolena : Ano Spojenˇ - mˇstnˇ adresa IPv6 . . . : fe80::2933:ce99:e8bb(Preferovan‚) Adresa IPv4 . . . . . . . . . . . : 192.168.2.100(Preferovan‚) Maska podsˇtŘ . . . . . . . . . . : 255.255.255.0 Zap…jźeno . . . . . . . . . . . . : 5. źervna 2009 10:19:03 Z p…jźka vyprçˇ . . . . . . . . . : 6. źervna 2009 10:19:03 Věchozˇ br na . . . . . . . . . . : 192.168.2.1 Server DHCP . . . . . . . . . . . : 192.168.2.1 Servery DNS . . . . . . . . . . . : 10.10.10.2 Rozhranˇ NetBios nad protokolem TCP/IP. . . . . . . . : Povoleno V routeru mam nastaveno: IP adress 192.168.2.1 Maska podsite 255.255.255.0 DHCP server: enabled Start IP 192.168.2.100 End IP 192.168.2.199

Návod jsem nikdy žádný nečetl. Zobrazení typu "Radar" nepoužívám přepnu se v Tools-View na "List". Tam je vše přehledně vidět v tabulce. Vždy před použitím také zvolím File-New, aby mi tam nestrašily staré výsledky. To je vše, co jsem od toho potřeboval, tak jsem se v tom více nevrtal.

Mno ono to zobrazení "radar" má nějak ukazovat (i přibližně) polohu "vysílače"....to mi někdo říkal, ale ať natáčím PDA jak chci, mám všechno zobrazeno v jednom (stále stejném) kvadrantu. Jinak zobrazení list je fajn, ale luxusní by bylo i to radar. Existují i jiné programy (bez radaru) a ty jsou taky použitelné, např. Monster, Hitchhiker, PeekPocket.