Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Poskytovatel nedrží rychlost

Máme zaplaceno 30 Mbit/s
V podstatě rok to jelo bez problému a vždy při kontrolním měřením jsme této rychlosti dosahovali (26-29 Mbit/s)
V poslední době však rychlost hlavně odpoledne kolísá a klesá až na 2 Mbit/s.
V letáku píšou nesdílené připojení 1:1, takže by to tolik (30) jet mělo.
Oni tvrdí že nižší rychlost je závada, ale že není důvod aby to jelo pomaleji než těch 30, že závada bude na naší straně.
U nás je však vše v pořádku. Nabízí nám, že nám tu příjde technik s notebookem proměřit linku, jenže to určitě příjde zrovna v době, kdy to pojede v pořádku.
Tak nevíme co s tím máme dělat.
Jak na ně?

Znama fraze jednoho vetsiho ale jinak dobreho providera, radi timto zpusobem odbyvaji nespokojene jednotlivce, znam, osobne jsem resil temer stejny pripad, Pokud platis za neco co by melo by byt jakz takz dodrzeno (ale ve smlouve toto musi byt nejak osetreno ci nejak formulovano, presne uz ale nevim, nejsem jiz jejich klientem), argumentuj padnymi dukazy a to tim ze si zmonitorujes rychlost pripojeni napr. za kalendarni tyden nebo mesic, pro jistotu treba na vice pocitacich ci NB, temito statistikami se jiz muzes ohanet a donutit providera ke sjednani pripadne napravy, pokud argumentujes stahovanim jakehosi binary test file z jejich stranek, vzdy se odvolavej na hodnoty tebou namerene, budou se ohanet grafem na jejich strankach, ktery je ovsem dle meho zavadejici a zcestny, pripadne muzes porovnat se statistikami tebou namerenymi, mej take na vedomi ze mereni rychlosti pripojeni pres webove rozhrani, prinasi vzdy urcite nepresnosti, ovsem tak velky rozdil by byt nemel, myslim ze ani osobni navstevou jejich sidla nic nepokazis. Vhodny softik k monitorovani pripojeni napr. zde: www.dumeter.com

Zajed osobne na jejich firmu, urcite poridis, nejsou to zatvrzeli kreteni a da se s nimi jednat ci na necem dohodnout, mam s timto osobni pozitivni zkusenost, je to ucinnejsi nez komunikace na dalku telefonicky nebo mejlem,, zkus a uvidis ci ti reknou, dulezite je nenechat se odbyt, ale jit si za svym!

Nijaky poskytovatel ti ziadnu rychlost negarantuje - pozri si zmluvu. 30MB garant linka by stala tak 50000/mes, tam su ine palky. Takze mas dve moznosti:

- napichni tam ine PC s cerstvo nainstalovanym windowsom (alebo preinstaluj svoje) a skus zmerat rychlost - ak pojde OK a na tvojom PC pomaly, mas problem ty.
- ak to aj na inom PC pojde zle, tak maju problem oni a musis do nich stale kopat nech to opravia.

Mám několik PC a na všech to je stejné...
Instalace Windows XP SP2 s windows firewallem bez antiviru, takže antivirák to brzdit nemůže. třeba Nortin měl kdysi ve zvyku docela brzdit internet.
Vždycky to jelo plnou rychlostí, kolegům co bydlí o pár bloků dál to také jede plnou rychlostí. Problém bude asi nejspíš na trase k našemu domu, nedovedu si představit, že to něco ruší, jelikož se jedná o připojení optickým kabelem.

To bych nedelal, muze se stat ze te odpoji! Chapu tve rozcileni, ja byl taky vytocen, tahlo se to delsi dobu a oni porad v pozici mrtveho brouka, ale jak pisi zajed tam, rozumne domluve se nikdo nebrani a mozna vyjednas i slevu na obdobi kdy to jelo pomalu, mne se to podarilo, jen si jdi tvrde za svym a nenech se odbyt nejakymi frazemi, pokud mozno jednej primo z techniky, ne se zenskymi z obchodniho.

Uz to tu bolo napisane, ale napisem to este raz a zrozumitelnejsie.
ZIADNY poskytoval nedava garantovane linky v hodnte par stokorun. 30Mb v CR sice stoji menej ako v SK, ale aj tak sa sumy pohybuju v 5cifernych hodnotach.
Uvediem priklad naseho megaposkytovatela s megareklamou s megarychlim internetom. Orange a jeho fibernet.
Mam pocit, ze Orange ma v SIXe v sucasnosti 2x1Gb. V reklame ponuka rychlost 70Mb, bez agregacie, bez obmedzeni...bla bla bla.
Mala matematicka otazka...kolko sucasne pripojenych zakaznikov dokaze obsluzit ich uzol?
2000/70= zaoukruhlime na 30. Ano slovom 30 ludi moze naplno vyuzivat ich megarychli internet. Lenze Orange ma par tisic zakaznikov a chce ich mat desattisice a potom statisice ako ma T-com. Co potom? Matematika a fyzika nepusti.
Samozrejme moj pohlad je umyselne skresleny. Existuje mnhoo faktorov, ktore umoznuju fyzicke hranice rychlosti niekolkonasobne nafuknut. Ano dokazem dat na 10Mb linke 1Mb garant 50 ludom bez toho, aby si vsimli kolisanie rychlosti. To vsetko ide.
Ale to co som chcel ukazat je fakt, ze sucasne nahananie sa za rychlostami je jedna velka marketingova bublina, ktora cochvila splasne. Uvedomte si, ze na akejkolvek sieti vam to pojde tak rychlo ako je naslabsie miesto na sieti, cez ktore prechadzate.
Cize fakt, ze ti to ide 30Mb a sem tam 2Mb znamena pre teba do buducnosti len to, ze ti to po case pojde 2Mb a sem tam 10Mb...zalezi ako rychlo bude firma naberat zakaznikov.
Silne pochybujem, ze mas v zmluve cokolvek garantovane a zalezi len od ochoty daneho ISP ako bude tvoj "problem" riesit.

Ve smlouvě to pro jistotu neupravují. Sami technici říkají, že to těch 30 jet MUSÍ už proto že ten test soubor se stahuje z jejich páteřní sítě. Ale prostě to nejede, někde je porucha. To oni ale popírají, na jejich straně je prý vše v pořádku a tradiční žvásty.
Říkají že prý bude problém u nás v PC, to bych teda chtěl vidět...
Měl tu přijet technik, ale prý po těch bouřkách to dnes nestihne. My jsme žádné bouřky tento týden nezaznamenali, vy jo?

Bouřky tu sou furt :-)
Stáhni si live distribuci Linuxu a nabootuj z ní. Třeba Slax, ten je i na USB flashku. S ním vlez na net a zkus od tama hlídat rychlost. Tak vyloučíš chybu systému. A překontroluj kabeláž z PC až do zdi (včetně modemu), jestli není někde špatnej kontakt.

Všehny 3 PC na tom jsou naprosto stejně. Takže chybu systému mohu vyloučit. Kabeláž se též zdá být ok.
Nízor technika z telefonátu:
Pokud vám to skutečně nejede těch 30 a není to chyba na vašich PC, budeme řešit, dáme i slevu. Musíme si to však přijít změřit notebookem.
To jsme si taky objednali, ale kvůli bouřkám to je odloženo na úterý a já nemůžu vědět jak to pojede v úterý.

Brumla mna zase nezaujima, ze ti to nejde tych 30Mb. V zmluve to nemas a letak je len obycajny marketing. Uz len fakt, ze napriek mojej snahy si ty stale myslis, ze ti da niekto za par korun GARANTOVANU rychlost svedci o tom, ze problem bude skor u teba.
Osobne si myslim, ze je problem niekde na zariadeni, ale v principe to je jedno. Za rok ti to nepojde mozno ani tych 2Mb/s a ty budes len s pietou spominat na casy ked si mal tych 30.
Skus sa schvalne spytat kolko zakaznikov ma tvoj ISP ake ma pripojenie do netu a som zvedavy, ci ti zacne aspon nieco dochadzat alebo sa budes dalej dozadovat svojich letakovych 30mega.
Ak ta tvoj ISP naserie mozes skusit COIku a obvinit ho z klamlivej reklamy, pretoze 30Mb ti garantovat nemoze.
Btw preco sa stale bavime o garante? Neznamena nahodou letakovy udaj 1:1, ze rychlost je symetricka a nie, ze je garantovana pre jedneho uzivatela?

Vyhradeny kanal neznamena garantovanu rychlost. Vyhradeny kanal znamena, ze si u shappra v samostatnej skupine a nezdielas tam s nikym rychlost. Keby sa vsak orientujes v problematike vedel by si, ze tvoja trieda, ktoru mas sice sam je len podtriedou dalsich tried, kde sa stretavaju vsetci uzivatelia. Pri garantovanych rychlostiach mas nad sebou uz len rootovsku triedu, pri tychto mas nad sebou niekolko dalsich tried.
Garantovane pripojenie neznamena garantovanu rychlost. Ja osobne davam zakaznikom 2 druhy garancii. Casova a kapacitna. Rozdiely su myslim jasne.
Ja nevidim nikde zmienku o tom, zeby ti garantovali onych 30Mb.

Nechci se hadat, ale toto je nabidka z jejich stranek, co k tomu dodat...

"V bytových domech poskytujeme garantované vysokorychlostní připojení k Internetu za přiznivé ceny. Klienty připojujeme samostatnými (nesdílenými) datovými kanály bez omezení přeneseného objemu dat. Nabídka našich služeb v konkrétním domě je závislá na typu připojení domu k naší datové síti.
Službu si můžete pořídit nejen samostatně, ale rovněž v cenově zvýhodněných balíčcích Tandem."

Pokud garantuji 30Mbit, myslim ze by to melo jet tech 30 a mozna neco mene, ale ne 2Mego, to bych taky nezkousl! Jedine tohle opravdu vysledovat nejakym softem monitorujicim pripojeni a zaznamenavajicim statistiky za urcite obdobi, jinak pokud budes argumentovat stahovanim testovaciho souboru pres IE, myslim ze mas malou sanci uspet s nejakou reklamaci, dalsi moznost a coz bych ja osobne udelal take, je otestovat kratkodobeji pripojeni na nejake Linuxove distribuci, jak pravim, resil jsem stejny problem, ja ale nebyl na optice, po jistych tahanicich ale doslo k naprave, bylo tady nejake ruseni, ktere zpusobovalo nepravidelne kratkodobe vypadky pripojeni, jinak preji hodne zdaru s resenim problemu.

Ještě by mě zajímalo:
Nabízí stažení testovacího souboru.
Je to v php. IE neukazuje velikost jen kolik už je staženo, běží to vždy přesně 20 minut. Dá se pomocí nějakého download manažeru udělat, ať to stahuje v kuse pořád dokola? Chtěl bych to nechat pár dní puštěné 24/7 na dedikovaném PC abych vysledoval, ve které všechny doby to blbne.
A součastně nějaký skript, který to bude mazat, protože při zaplacené rychlosti těch dat bude kvanta.

Stáhni si tento program. Může ti být k užitku - je to monitoring připojení, má v sobě plovoucí okno, kde můžeš na grafu pěkně sledovat, jak tečou data a jakou rychlostí. Sice to nebude řešit tvůj problém, ale budeš lépe vidět, jak to funguje a snad něco z toho vysleduješ, třeba kdy to jede pomaleji.

Tak mě napadá,
blbne to vždy v cca 10-19 hodin v pracovní dny.
Nemůže za to slunko? Optický kabel na střeše bude určitě rozpálený, a poruchy se kryjou se svitem slunka. Ale je to asi blbost.
Také tu máme dělníky, nevím jak se chová kabel, když na něj dělník hodí tašku s nářadím (?)