
Co je šířka pásma?
Ahoj, nevíte někdo co je šířka pásma filtru (Gaussova) pro pokles o 3dB... Nevysvětlil by mi to někdo lidsky???
Ahoj, nevíte někdo co je šířka pásma filtru (Gaussova) pro pokles o 3dB... Nevysvětlil by mi to někdo lidsky???
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Ale jak je to u Gaussova filtru, ktery zaobluje hrany obdelnika? tam se omezujou vyssi frekvence? takze je to dolni propust???
Ale houbeles. Gaussův filtr má tvar křivky jako zvon. Je to symetrická pásmová propust, a omezuje frekvence jak nižžší nežli je propouštěné pásmo, tak vyšší. A propouštěné pásmo je právě definováno jako ty krajní kmitočty, kde dojde k potlačení signálu o 3dB vzhledem ke středu pásma. Pak se ještě může definovat potlačení třeba pro 30dB nebo třeba pro 60dB, to jsou ty kmitočty, které už prakticky neprolezou. (3dB je jenom malý pokles signálu). Je to dost lidsky?
Ano je dekuji... Akorat ja mam jinou zkusenost... U modulace GMSK je v modulatoru gaussovska dolni propust... Ktera prave zaobli obdelnik... Tak jsem z toho zmaten, kdyz rikas ze je to pasmova propust...
No, to je "půlka" pásmové propusti. Pokud je to pouze horní nebo dolní propust, tak si to představ jako polovičku toho zvonu, na vrcholu dál pokračuje rovná čára. Tím "Gaussova" je definován tvar/průběh boků křivky.
Filtry se liší svou přenosovou charakteristikou. Kromě ideální DP existují různý varianty DP, lišící se např. strmostí mezi pásmem propouštěným a potlačovaným, řádem filtru, zvlněním atd. Některý (filtry) mají svoje názvy, Kalmán, Cauer, Čebyšev, ... Je teda možný, že Gauss může být v provedení DP, ale to jsou jen moje spekulace.
Pavel
Už jsem pochopil, nad čím bádáš. Kdybys moduloval nosnou obdélníkem, tak by se vysílalo spousta harmonických, takže by vysílač zabíral velkou šířku pásma. Když se ale ten obdélník zakulatí tak, že výsledná modulace vypadá jako na obrázku, tak jsou ty harmonické kmitočty potlačené. A ten obdélník zkulatíš právě tím, že ho poženeš dolní propustí. Ono se to blbě lidsky vysvětluje, lepší je na to matematika. Až se tu objeví MM. tak ti to možná vysvětlí líp.
jj myslim, ze to chapu. Tim, ze omezim vyssi harmonicky, tak se mi vpodstate ten casovy prubeh obdelnika takhle zakulacuje. U GSM se pouziva relativni sirka pasma filtru BN = B*Tb = 0.3 pro pokled o 3db. To znamena, ze vzhledem k bitove rychlosti siganlu 270,833 kbit/s mi ten filtr omezi kmitoctove pasmo nejakych 81 kHz. To znamena ze ve spektralni oblasti budu mit silne potlacenz postranni laloky. Me tam furt nehrala ta relativni sirka pasma pro pokles o 3dB. Ted kdyz se divam na spektrum GMSK a MSK, tak vidim tu hranici 3dB navic ze prvni lalok ve spektru u GMSK je mnohem vice tlumeny nez lalok MSK.
Tak jsem si to ujasnil, doufam, ze mam pravdu.
Nevysvetlim, ptz keby som vedel polovicu fyziky nacpat do jedneho prispevku, tak sa Einstein moze skryt a by som si rovno siel pre nobelovu cenu
To dotazovatel: zacni studovat (fyziku (elektromagnetizmus) + elektrotechniku (harmonicke signaly, skladanie, rozklad, analyza(furierova a spol.), modulacia) a o par rokov to budes chapat snad aj so vsetkymi suvislostami.
P.S. myslim ze to bolo vysvetlene dostatocne. K tomu asi za tychto okolnosti (dotazovatel mozno tape v hmle ze co to je decibel) neni co dodat.