
3D bryle - jak poznam, ktere jsou pro jaky film stvoreny?
Ahoj, mam dotaz ohledne 3D filmu, protoze jsem nasel 2 druhy 3D bryli, a to kde je cerveny filtr pro leve oko a modry(zeleny) pro prave, a taky bryle kde je leve oko zelene a prave ruzove. Zajimalo by me jak poznam ktere jsou pro jaky film stvoreny? Je to psane u filmu ktery je tocen v 3D?
Změna předmětu, původně: 3D wiev (karel)
myslím, že je to uplně jedno ....
To se mi nezda, kdyz ma leve oko cerveny filtr aby nevidelo to co ma videt prave oko, asi se to nezakryje stejne kdyz tam bude zeleny filtr.
A nevite kde se dat takove (byt jen papirove) bryle sehnat? na internetu je toho spousta ale ne v me lokalite, a kdyz sem prolezl papirnictvi a prodejny PC tak nemeli nikde nic :D
Navstiv nejblizsi pujcovnu DVD
Take bryle su hovadina. Predpokladam ze ani jeden film neni robeny k ani jednym. 3D filmy sa nerobia farebnymi hovadinami, ale ked uz tak pre realne 3D premietanie (napr. kino 3D Max a spol).
Realne 3D pre domacnosti este len pride o par rokov, az budu na to monitory/zobrazovace (a bryle budu specialne (aktivne) prisluchajuce k monitoru, a nie blbost typu farebne folie).
Jo v kine se promitaji filmy a rozdavaji k tomu bryle s foliemi a ty mi rikas ze se to nepouziva :) Pritom napriklad Avatar je novy film a je toceny "farbami" :) Jinak Kino vyskousim diky.
.... mimochodem, jak si prisel na to kde bydlim? :D
Pravděpodobně podle IP adresy.
whois
3D kino nepouziva ziadne farebne hovadiny ale polarizacne folie a 2 kompletne obrazy premietane na platno, kazdy s roznou polarizaciou (vertikalna a horizontalna).
Druha moznost naozajstneho 3D (u monitorov) je 2x vyssi snimkovy kmitocet a aktivne bryle (pripojene k monitoru) zakryvajuce vzdy jedno oko pomocou LCD folie. Tym sa eliminuje problem polarizacnycvh bryli - nutnost drzat hlavu vodorovne.
Vsetko to je vec predpokaldam blizkej buducnosti (na vystavach uz byva vystavovane kadeco 3D).
Farebne bryle su nezmysel pre deti do 3rokov.
Tentokrat jsi vedle jak ta jedle. Krom jinych technologii se filmy zatim prevazne promitaji jako anaglyf (tedy s nutnosti pouzit bryle s barevnymi foliemi). 3D filmu technologii polarizavaneho svetla zatim u nas umeji snad jen 2 kina. Bryle s barevnymi foliemi jsou nejcasteji v kombinaci azurova/cervena, ostatni kombinace jsou mene vhodne. Problem je, ze predem se neda zjistit, ktera kombinace barev je u filmu pouzita. Pri pouziti nespravne kombinace barevnych filtru sice jakysi 3D efekt vznikne, ale vlivem horsiho oddeleni obrazu pro leve a prave oko se obraz jevi jako by mel dvojite kontury a pri delsim sledovani z toho casto i boli hlava. Vsechny mozne typy bryli se daji i na dobirku poridit tady :bryle.htm
Tak ja ti za to nemozem ze byvas v bananistane a nemas 3D kino. V Mnichove som chodil do 3D kina s polarizovanym premietanim uz v r. 2000. A stojim si za tym ze farebne hovadiny su blbost pre deti do 3rokov, a nie plnohodnotne 3D.
No, nehodlam na invektivy odpovidat invektivami, ale kdybys mel alespon zakladni prehled o problematice tak bys vedel, ze pouze 12% 3D filmu se promita technologii polarizovaneho svetla. V radu jednotek procent jsou technologie aktivnich bryli a zbytek pripada prave na Tebou opovrhovany anaglyf.
Hej, a 12% aut je porsche a zvysok su skodovky takze skodovka je lepsia ako porsche. Dobra uvaha. Logicka
P.S. farebna blbost sa pouziva preto lebo este nie su realne 3D zobrazovace a prehravace. To ale neznamena ze to je poriadne 3D.
Navyse aj "poriadne" 3D robene polarozaciou apod. neni dokonale ptz ludsky mozog chce zaostrovat oko na rozne objekty v roznej vzdialenosti, a to u filmu nejde, takze dlhodobejsie pouzivanie namaha oci, mozog, a je to potom uplne na hlavu, neodporuca sa.
Zalezi, co tim "lepsim" myslis - spotreba, cena, vyse pojisteni, mira uzitku, cena a dostupnost nahradnich dilu apod. to urcite nebudou. V tom je Skodovka vuci Porsche neprekonatelna.
Jinak belkinovi staci bezne 3D a nevyzdvihuje ho nad polarizacni technoligii. Pouze konstatuje, ze polarizacni tech. je zlomkovou zalezitosti... Coz vsak nic nevypovida o kvalite.
PS: kdyz nemas neco rad, proc se to snazis zosklivit i ostatnim. Staci veta - "ja tuto technologii nepreferuji...". Kazdy, at si udela prece svuj nazor. Zadna z dostupnych 3D neni nejlepsi. Ani ta tva polarizacni.
Ked je nieco uz z fyzikalneho hladiska hovadina, tak napisem ze je to hovadina, a nie ze to nepreferuji. Fyzikalne zakony platia vsade, aj v hollywoode. Ani tam nie su ludia z jednej strany modri a z druhej cerveni
Ale v Hollywoode se vic da na marketing nez na fyzikalni zakony. Lide ty barevne filtry pouzivaji a zda se, ze na nich neco preci jen byt musi. Pokud neni, lide je stajne vyuzivaji, tak co.
Co se tyka vnimani, tak krome fyziky hraje velmi podstanou roli i vnimani mozkem. Normalni svetlo nikomu neublizi, pokud je vsak pousteno s urcitou intenzitou a posloupnosti, tak take dokaze cloveka paralyzovat.
Na vnimani prostoru potrebuje 2 oci. Je zajimave, ze jednooky vask muze mit take relativne "dobry odhad vzdalenosti". Je to dano tim, ze clovek ma urcite zkusenosti a mozek nikdy nepracuje v jednouzivatelske rezimu, ale soustavne doplnuje vjemy i za pomoci zkusenosti. V tomto pripade se samozrejme nejedna o ciste fyzikalni pristup...
PS: tobe se nikdy nestalo za volantem, ze vitr hnal po zemi list, ale ty jsi jej prvni vyhodnotil jako male zvire, az po blizsim pohledu/delsi dobe jsi si uvedomil, ze je to list? Nebo moje logo - nyni takto male vypada priserne, ale ve velkem formatu je to opticky klam. Fyzikalne nic nenormalniho, vjemem vidis i to, co tam neni...
Hej pre mozog to musi byt uplne super ked z jedneho oka vidi cloveka modreho, z druheho oka zlteho, a z tretej strany vie ze ten clovek asi bude biely. Alebo ze by cernoch? No vyber si
A nechcem si ani predstavit reakciu mozgu a pripadnu adaptaciu mozgu pri dlhodobom pouzivani (aby sme potom nemali generaciu ktora vidi lavym okom cervenu na semafore ako zelenu
)
Ty se smejes, ale nejaci studentici v Nemecku udelali soustavu zrcadelek a koukali se na svet "vzhuru nohama a obracene = leve oko koukalo doprava a naopak". Po par hodinach si mozek zvykl a po dvou tydnech, kdy experiment skoncil, museli byt jeste 3 dny doma, protoze cesta zpet do reality nebyla jiz tak jednoducha...
Nepamatuji se, ze bych kdekoli hodnotil zda je lepsi anaglyf nebo polarizovane svetlo. Kazda technologie ma sve plusy a minusy a obe jsou co do prostoroveho vjemu priblizne rovnocenne. V kazdem pripade o teto problematice nemas ani paru, jen zvatlas nesmysly. Nemam chut se s Tebou hadat ani Ti principy stereoskopickeho vnimani vysvetlovat. Na to existuje spousta odborne literatury.
LOL tak to bol dobry vtip. Tak zobraz v tej tvojej farebnej hovadine pohlad na bielu stenu zboku (spoza rohu) resp. na kocku (krychli), tak aby len jedno oko videlo bielu stenu. Akakolvek technika okrem farebnej hovadiny s tym nema problem.
P.S. principy stereoskopickeho vnimani som chapal ked si este nebol na svete, nemusis sa namahat.
P.S.2. a aby to bolo lepsie, daj na tu bielu stenu kruzky/flaky/pasiky farby toho oka okuliarov. A zamysli sa ze ci cez farebnu blbost tie kruzky budes vidiet. Nebudes. Z flakatej steny bude jednofarebna stena. Atd.
Inac ak nejaky film je robeny na trapne farebne bryle (jak napr. ta cesta na mesic, u coho je na IMDB hodnotenie "garbage" takze by som s tym ani nestracal cas
), tak k tomu su bryle s patricnymi farbami prilozene k DVD, a nemusis riesit ze jake bryle potrebujes. Farebne bryle ale su z principu onicom, nemoze to byt dokonale 3D.
No jo mozny to je me jde jen o to abych mel neco z filmu ktery je z pujcovny a bez bryli je moc cervene a modre :)
A v tej pujcovne k tomu nemaju bryle? Urcite k tomu filmu boli pribalilene, alebo aspon je nieco napisane u filmu, prip. si najdes informacie ku konkretnemu filmu pomocou www.google.com, ked tam si zadas nazov filmu a 3D, ked je nazov toho filmu tajny.
nebyl bych si tak jistý těmi několika roky, viz
Jo je to s tema brylema lepis se na ten film divat jak bez nich xD ALe zajimalo by me jak to, ze nezalezi na tom, jestli je ve filmu (na obrazku) cervena vrstva vlevo a modra vpravo, nebo naopak, sou totiz take i take a sklicka v brylich nevymenujeme ze :) a u nich je vzdy cervena na leve oko.
Napriklad u obrazku 3D (na nich je cervena barva na leve strane a modra na prave) vidim 3D efekt normalne, kdyz se divam na film (little hercules) tak je cervena na prave strane a modra na leve, a 3D efekt vidim jen kdyz si bryle nasadim obracene (cervena prave oko, modra leve)
No já se koukám na filmy taky s brejlema, ale obě strany mám průhledný (čirý). Akorát jediný, co vidim 3D je ta televize...barevný folie na skla (vodovky?) jsem ještě nezkoušel
.
No jej.