a můžu se zeptat, co je na tom čištění registru tak přínosného? Registry mají obvykle cca 50-80MB, a tedy jejich "čištění" je nesmysl, jak z pohledu RAM (při běhu OS jsou cel v RAM), tak z pohledu disku. Registry jsou databáze, jsou stavěny na takovou kapacitu, ostatně to byl důvod, proč byly zavedeny ve WinNT/95 namísto .ini souborů.
K čemu tedy slouží ono "čištění"? Rychlost to nepřidá, kapacitu zásadně neuvolní, jen "čisticí procedura" vymaže zdánlivě nepotřebné či nesmyslné (čti: polodementní autor čističe se s takovou strukturou nepotkal) klíče a hodnoty registry. Není se pak čemu divit, že takto "vytuněný" systém se chová přinejmenším podivně, v horších případech se automaticky restartuje (čti: padá do BSOD a lama user má zapnutý automatický restart) a mrší uživatelská data.
Zásadní věc je ta, že účinné nástroje na zvýšení výkonu obsahují samotné Windows. Ty fungují a fungují spolehlivě (nástroj na vyčištění disku, msconfig, defrag, popř. services.msc). Není to nadarmo, největší zrychlení se dá dosáhnout povypínáním nepotřebných programů spouštěných po startu (msconfig), jakož i nepotřebných služeb třetích stran (msconfig, services.msc). Místo pak lze získat pomazáním tempů, což skvěle zvládne nástroj pro vyčištění disku. Je to všechno součástí Windows, a nehrozí jakékoli poškození počítače.