Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hněte Vás letní čas?

Velevážení přítomní,
ačkoli jsem si vědom, že toto již hraničí s dalším "hospodským okénkem", tentokrát oldsoftovým, dovoluji se na Vás obrátit s uvedenou anketou. Omlouvám se za to, že veškeré výroky, které zde tak elegantně vyvracím, neozdrojuji, nepíšu totiž vědecké pojednání, ale do Pokecu.
Dle jednoho článku prý přechod na letní čas většině lidí nevadí. Z toho však plyne, že existuje nějaká menšina, které vadí.
Dle energetiků je vzniknuvší úspora mizivá, limitně se blížící nule.
Jistá psycholožka vyhlásila, že přece lidé, kteří často cestují mezi časovými pásmy, se též přizpůsobují vcelku bez problému. Toť argument jak stehno, čili ostatním - necestujícím - šíbujeme s časem z jakési falešné solidarity, nebo z jakého důvodu? Krom toho kladu otázku, proč i těm cestujícím k jejich časovým zmatkům ještě uměle přidávat jeden navíc?
Tvrzení, že to je vypůjčená hodina, kterou mi za 7 měsíců vrátí, popírám. Když si od banky půjčím X peněz, pak po čase vrátím X + úrok. (Kromě toho si půjčím tehdy a jen tehdy, kdy je to nezbytné a účelné (hypotéka.)) Zde mi tu hodinu berou na 7 měsíců bez kompenzace a bezdůvodně.
Takže já to vidím tak, že z neznámého důvodu každoročně nakrkáváme nějakou část lidí jen tak, patrně z tradice. Ostatním je to šumafuk, neznám nikoho, kdo by se na změnu času vyloženě těšil. Tak proč?

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Změna času jako taková mi vadí ( špatně si zvykám), ale osobně bych se raději nevracel ke středoevro…
ten 29.03.2010 07:18
ten
Mě zase sere světlo v deset večer v létě, kdy potřebuju chrápat.
Prasak 29.03.2010 08:16
Prasak
ÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ kolega směnař. :beer: nový
čumil_old 01.04.2010 17:22
čumil_old
Mě posun času otravuje asi jen kvůli potahování hodin, které zhusta neznají DCF77 a nemají naprogram…
Moas 29.03.2010 12:02
Moas
Ha, to já mám v kuchyni na troubě digitální hodiny a znám jen jeden způsob, jak na nich lze nastavov…
Prasak 29.03.2010 12:58
Prasak
:-) Pokud člověk šteluje jen hodiny, tak to jde. Horší, pokud se tím snulováním na "factory defaults… nový
Moas 29.03.2010 13:00
Moas
Mě zas ukazovalo auto letní čas celou zimu. Furt jsem si říkal, že se musím podívat do návodu, jak s… nový
Rce 29.03.2010 13:01
Rce
Na podívání se do návodu se chystám už dva roky. A v autě mám teď naopak zimní. nový
Prasak 29.03.2010 13:15
Prasak
heh, to mi pripomina, ze minuly vikend (tyden pred zmenou casu) mi mobil ohlasil, ze meni cas na let… nový
merlouska 29.03.2010 13:10
merlouska
Kdyby jenom hnětl3-[. A až zjistím jméno autora té scestné myšlenky, tak (za předpokladu, že už je p…
Kachlík 29.03.2010 12:46
Kachlík
Pokud budeš chtít počůrat všechny hrobečky autorů letního času tak se docela naběháš: Princip podob… nový
Jack 29.03.2010 14:16
Jack
Je mi to fuk, nicméně tma ráno mi vyhovuje - líp se spí ve vlaku. nový
shark.jd 29.03.2010 14:35
shark.jd
Vyhovuje mi to, tma ráno je mi volná... Raději využiji delší den, než případné světlo ráno. A spát m… nový
Dale Cooper 29.03.2010 15:25
Dale Cooper
Mě to nějak normálně nevadí, protože ten čas přehazuji již o den dříve pozdě večer...ale tentokrát j… poslední
mikeš 01.04.2010 17:30
mikeš

Mě posun času otravuje asi jen kvůli potahování hodin, které zhusta neznají DCF77 a nemají naprogramovaný automatický posun.
A ze všeho nejblbější jsou zařízení, která si jen myslí, že ten posun naprogramovaný mají a nikdo to kloudně neotestoval. Takže set top box u mé hezčí polovičky má čas správně, ale cuknul o dvě hodiny dozadu se všemi časy v EPG. Nezbývá mi než číhat, jestli se to srovná a případně s tím vydrbat nějak jinak.

Ha, to já mám v kuchyni na troubě digitální hodiny a znám jen jeden způsob, jak na nich lze nastavovat čas - vypnout přívod elektriky (jistič) tak na půl hodiny, po zapnutí se hodiny vynulují a já můžu štelovat. A hádejte, jak to u nás vypadá - celou zimu ukazovala trouba letní čas. No a teď se to konečně srovnalo :-)

heh, to mi pripomina, ze minuly vikend (tyden pred zmenou casu) mi mobil ohlasil, ze meni cas na letni :D

jenzee.. cas se nijak nezmenil :D proste mobil ohlasil, ze prechazi na letni cas, ale hodiny ukazovaly furt stejne.

Kdyby jenom hnětl3-[. A až zjistím jméno autora té scestné myšlenky, tak (za předpokladu, že už je po smrti) mu budu chodit chcát na hrob (jinak na dveře)… Že by někdo hnul s politiky pochybuji (ve Strakovce řádí za tmy maximálně uklízečky:-().
K.

Pokud budeš chtít počůrat všechny hrobečky autorů letního času tak se docela naběháš:

Princip podobný letnímu času se asi poprvé objevil roku 1784 v dopise Benjamina Franklina vydavatelům časopisu Journal of Paris.[1] Dopis však byl míněn ironicky, Franklin nenavrhoval zavedení letního času, ale aby lidé vstávali i chodili spát dříve, čímž by lépe využili denní světlo.

První vážně míněný návrh na zavedení letního času učinil londýnský stavitel William Willett roku 1907 ve své eseji The Waste of Daylight.[2] Ačkoli se mu podařilo přesvědčit i jednoho z britských poslanců, návrh se nepodařilo prosadit.

V praxi byl letní čas poprvé zaveden za první světové války v roce 1916, a to hned v řadě evropských zemí. Jako první zřejmě letní čas zavedlo Švédsko od 14. dubna 1916 do 30. září téhož roku, ale v dalších letech v něm už nepokračovalo. Dále pak v Německu a v Rakousko-Uhersku, jehož součástí tehdy byly i české země, platil mezi 30. dubnem a 1. říjnem 1916. Tento letní čas se v obou říších uplatňoval až do roku 1918. Také Velká Británie si upravila hodinky a letní čas zde ve třetím válečném roce fungoval mezi 21. květnem a 1. říjnem 1916.

Dne 19. března 1918 byla v USA zákonem zavedena časová pásma (tehdy již používaná na železnici), se kterými bylo zavedeno i používání letního času (počínaje 31. březnem) po zbytek 1. světové války. Letní čas platil v letech 1918 a 1919, byl však natolik nepopulární (lidé tehdy vstávali i chodili spát dříve), že tento zákon byl poté zrušen.

V Rusku byl letní čas poprvé zaveden v roce 1917, v některých obdobích ve 20. letech byla hodinová ručička posunuta o dvě, nebo dokonce i o tři hodiny dopředu. Těžko tedy říct, jestli to byl čas letní, nebo spíše upravený. Po několikaleté přestávce byl v SSSR znovu čas změněn v roce 1930 a lišil se od pásmového času o jednu hodinu, tedy jakoby letní čas platil po celý rok. (Ostatně stejnou věc v současnosti praktikují Francie a Španělsko, které by zeměpisně patřily do stejného časového pásma jako Velká Británie.) Za 2. světové války v letech 1943 a 1944 byl k tomuto posunutému času ještě zaveden další letní posun o jednu hodinu, čímž se hodinky dostaly o dvě hodiny napřed vůči časovému pásmu.

Letní čas byl znovu zaveden v důsledku úsporných opatření za druhé světové války. V českých zemích (tehdy v Protektorátu Čechy a Morava) fungoval nepřetržitě (!) od 1. dubna 1940 až do 4. října 1942, dále pak v letních měsících let 1943–1949. Na přelomu roku 1946 (1. prosince 1946 – 23. února 1947) byl zaveden také tzv. zimní čas, kdy byl čas posunut o jednu hodinu dozadu – tento opačný posun je zřejmě světovým unikátem. Příslušné vládní nařízení bylo vydáno 27. listopadu, tedy čtyři dny před změnou.

Každoroční letní čas byl v Československu zaveden v roce 1979. Po několika letech se ustálilo pravidlo, podle kterého se letní čas zaváděl poslední březnový víkend (v noci ze soboty na neděli) a končil poslední zářijový víkend. Od roku 1996 je letní čas o jeden měsíc delší – trvá až do posledního víkendu v říjnu, čímž je letní čas zaveden po větší část roku než čas pásmový. Tato změna byla provedena v celé Evropské unii, takže se přizpůsobilo i Česko.

Zdroj Wikipedia.org

Mě to nějak normálně nevadí, protože ten čas přehazuji již o den dříve pozdě večer...ale tentokrát jsem na to zapoměl a když jsem se ráno probudil v 9:15, tak jsem zjistil, že není 9:15 ale 10:15. No a ta neděle mi nějak hrozně utekla.To mě relativně naštvalo. Všeobecně je mi změna času ukradená... ale musím si ten čas přehodit dříve !

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru