Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ochrana dotazníku proti multivyplňování.

Chystám se dělat dotazník na sběr dat. Potřeboval bych vymyslet nějakou ochranu. Jenže. Dotazník budou vyplňovat lidé, co třeba ani nemají počítač v kanceláři organizace kam zajdou a za den jich může být dejme tomu 20 z jedné IP. Z tohoto důvodu padá ochrana na IP a rovněž na potvrzení e-mailem (byl by stále tentýž - nemělo by to smysl). Ani nevím, jestli by v tom případě bylo vhodné nějaké časové razítko na IP, aby nebylo vyplněných třeba 50 mezi 02-03 hod - osobně myslím, že je to také blbost.
Ono by to šlo například vázat na rodné číslo (či na jakýkoli unikátní údaj), ale lidi na webech osobní údaje neradi píší a já bych tohle dělat ani nechtěl
Spamovou ochranu na roboty udělat umím, ale jak něco udělat na opakované vkládání nevím.
Napadá vás něco?

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Zapiš si to do cookies. Jestli někdo nemá povoleny cookies, tak ho jemně upozorni, že nemůžu dotazní…
Rce 06.06.2010 23:32
Rce
No dobře. Ale co se vyřeší? Přijde například soc. pracovník organizace, který si dotazník vytiskne,…
Kráťa 06.06.2010 23:44
Kráťa
Nojo. Jestli jeden může vyplnit dotazníků haldu a druhý jen svůj, tak je to prakticky neřešitelné. J… nový
Rce 07.06.2010 00:47
Rce
Rodné číslo by bylo ideální. Ale to jednak 90 lidí ze sta psát nebude po webu a druhak by to asi byl… nový
Kráťa 07.06.2010 00:56
Kráťa
To by nebylo ASI v rozporu se zákonem. To by sis rovnou koledoval o pěkně tučnou pokutu. nový
Wikan 07.06.2010 12:52
Wikan
Z jakeho dovodu to potrebujes ochranovat? To kazdemu co to vyplnil nieco zaplatis alebo co? :) Ked h… nový
MM.. 07.06.2010 00:08
MM..
Jedná se (teď) o dotazník na skryté titulky v televizi (v ČR teletext 888). Ale ty dotazníky jsou rů… nový
Kráťa 07.06.2010 00:52
Kráťa
Ked to niekto ovplyvnit chce, tak to ovplyvni (rodnych cisel ti vygenerujem aj milion :). To by si m… nový
MM.. 07.06.2010 01:03
MM..
To je fakt. Kdo by ta čísla ověřoval. Já to zatím dělám tak, že když je hodně stejných IP s hodně po… nový
Kráťa 07.06.2010 01:09
Kráťa
Hej tak to bude asi najlepsie zaznamenavaj si IP a ked bude moc stejnych tak zistuj preco. Alebo akt… nový
MM.. 07.06.2010 01:13
MM..
A co po vyplnění mu poslat potvrzovací mail, že jeho dotazník bude započítán až po potvrzení emailem… nový
CoWayger 07.06.2010 06:11
CoWayger
K ničemu. Existuji služby jako index.html :-( nový
MaSo 07.06.2010 09:14
MaSo
pro mě novinka nový
CoWayger 07.06.2010 16:52
CoWayger
Já to používám při registraci na "nedůvěryhodných" serverech, ať mi nechodí tuny spamu poslední
dan55 07.06.2010 16:56
dan55
Dotazník budou vyplňovat lidé, co třeba ani nemají počítač v kanceláři organizace kam zajdou a za de… nový
Kráťa 07.06.2010 10:58
Kráťa
Pak to moc řešitelné není. Jedině si projet databázi, jestli už s největší pravděpodobností ty údaje… nový
Rce 07.06.2010 11:45
Rce
To je nápad! Když se bude nějaká IP často opakovat, mrknu do databáze i na předchozí dotazníky, jest… nový
Kráťa 07.06.2010 12:24
Kráťa

No dobře. Ale co se vyřeší?
Přijde například soc. pracovník organizace, který si dotazník vytiskne, obejde členy bez počítače a pak vyplní v kanceláři dotazník dejme tomu 20x. Také jsou lidé, co v žádné organizaci nejsou a vyplní to za ně nějaký známý s počítačem (jedná se o osoby se sluchovým postižením - všichni ani organizovaní nejsou, nebo naopak někdo je členem třeba tří organizací).

Nojo. Jestli jeden může vyplnit dotazníků haldu a druhý jen svůj, tak je to prakticky neřešitelné. Jedině si do sušenek poznamenat třeba rodné číslo nebo jméno nebo adresu. Nebo pak databázi na serveru, kdo je vyřešen podle jednoznačného údaje - rodného číslo (je-li možno ho zadávat), nebo hash ze jména + třeba datum narozen atd.

Jedná se (teď) o dotazník na skryté titulky v televizi (v ČR teletext 888). Ale ty dotazníky jsou různé s různým zaměřením. Kdysi jsem např. dělal na "bariéry v dopravě" doprava.html
Pokud to někdo vyplní 2x samozřejmě se nic neděje. Jde o to, aby to někdo nevyplńoval 30x denně po doby dvou týdnů, jeho kámoš 50x a nezkreslovali tím úmyslně údaje.

Ked to niekto ovplyvnit chce, tak to ovplyvni (rodnych cisel ti vygenerujem aj milion :). To by si musel osetrit kontolou obcianskeho preukazu :) Alebo snimac na odtlacok prsta :)
Alebo budes muset obmedzit IP (mozes obmedzit jednu IP na povedzme max 5 dotaznikov apod), co ale neni moc dobre, ako sam vies (da sa to velmi lahko odrbat a moze to obmedzit legitimnych uzivatelov).

P.S. Oficialne prieskumy a podobne veci sa robia tak ze agentura ktora nieco skuma aktivne ide za respondentami (zvycajne telefonicky ale moze byt aj osobne - na ulici atd), a teda tam je vylucena manipulacia viacnasobnou odpovedou, ptz si respondentov vybera agentura a vie ze vybrala kazdeho len raz, nikoho 2x.

To je fakt. Kdo by ta čísla ověřoval. Já to zatím dělám tak, že když je hodně stejných IP s hodně podobnými údaji, pokouším se zjistit odkud to bylo a proč, nebo třeba i podle vyplněných jmen (pokud se vyplňují), jestli nejde o seznam spolužáků apod.

<taky PS>
Dělal jsem jeden čas tazatele pro průzkumnou agenturu, vím jak to chodí. Ale tohle právě není "nic profi", jelikož na průzkum od agentury ani nikdo jednak nemá a druhak i kdyby měl, nedovedu si představit, jak nějaký tazatel objíždí města a hledá osoby se sluchovým postižením, které například jezdí MHD.
</taky PS>

Dotazník budou vyplňovat lidé, co třeba ani nemají počítač v kanceláři organizace kam zajdou a za den jich může být dejme tomu 20 z jedné IP. Z tohoto důvodu padá ochrana na IP a rovněž na potvrzení e-mailem (byl by stále tentýž - nemělo by to smysl)

Přijde například soc. pracovník organizace, který si dotazník vytiskne, obejde členy bez počítače a pak vyplní v kanceláři dotazník dejme tomu 20x. Také jsou lidé, co v žádné organizaci nejsou a vyplní to za ně nějaký známý s počítačem (jedná se o osoby se sluchovým postižením - všichni ani organizovaní nejsou, nebo naopak někdo je členem třeba tří organizací).

Kdyby ten pracovník vyplňoval na netu 20 dotazníků z přinesených vyplněných na papíře a pokaždé čekal a potvrzoval, tak z toho bude mít psotník, celý se osype a pošle mě do pekel. :-)

Pak to moc řešitelné není. Jedině si projet databázi, jestli už s největší pravděpodobností ty údaje tam nejsou. Zbytek je nekontrolovatelný, protože není co kontrolovat. Obávám se, že ani hlavoručně bys na podvodníka nepřišel. Když někdo něco bude chtít zneužít, tak to zneužije i kdybyses postavil na hlavu a pískal si u toho. Zkontroluj v databázi, aby omylem tam opravdu necpali něco 2x a pak si stanov, že to zjišťuješ ze statistickou chybou 1-2% (odhaduji, přesně bys to musel spočítat - jsou na to vzorce které jsem dááááávno zapomněl). Předpokládej, že okruh lidí, pro které to děláš, nejsou z principu podvodníci.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru