Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem RC článek, impedance

Doučuju kluka, co rupnul u maturity z elektro .

Jde o sériový RC článek a grafické znázornění impedance. On má v sešitě (bez označení os!) na kladné x-ové ose hodnotu odporu R a na kladné (!) y-ové ose vynesenu reaktanci kondenzátoru X(C). Pak po doplnění na obdélník má vyznačenu úhlopříčku jako výslednou impedanci Z. Domnívám se, že už tohle samo o sobě - bez označení os Re a Im - je pitomost.

Zatímco sama reaktance kondenzátoru je číslem kladným (reálným), impedance kondenzátoru je dle mýho čistě imaginární a záporná, Z(C)=-jX(C) a proto na impedančním diagramu MUSÍ směřovat dolů, tj. být vynesena na zápornou y-vou osu.

Co na to říkají elektro-machři?

Pavel

Předmět Autor Datum
Podle mne jde o přípravu na vysokou školu, kde označené osy mají přednášející obravdu jen zřídnka 8-…
AZOR 13.06.2010 19:57
AZOR
Ked chces ratat len hodnotu impedancie tak nemusis oznacovat ziadne osi len si nakreslis nejaky prav…
MM.. 13.06.2010 20:25
MM..
Jenže pokud chceš tu impedanci vyjádřit, tak už tam musíš montovat ty komplexní čísla, imaginární je…
Pavel 13.06.2010 20:38
Pavel
Impedancia sa da vyjadrit aj realnym cislom (napr. ako 75ohm pri 1MHz). Ako druha odmocnina z (R+(1/…
MM.. 13.06.2010 21:00
MM..
sorry zabudol som do vzorca dat na druhu, t.j. druha odmocnina z (R^2+(1/2*pi*f*C)^2) samozrejme. Py…
MM.. 13.06.2010 21:20
MM..
Ale zrovna na impedanci jsou ty komplexní čísla jak stvořený. Vyjádříš velikost a fázi (úhel) jedním…
Pavel 13.06.2010 21:47
Pavel
Ano impedancia je impedancia (na to nepotrebujes i), az ked chces vyjadrit impedanciu a fazu, tak sa…
MM.. 13.06.2010 21:50
MM..
No až ho uvidím, hodím s ním na to téma řeč. Jak jinak vysvětlíš fázovej posun u U a I na cívce a k…
Pavel 13.06.2010 21:59
Pavel
Ako sa to vyjadri je fuk, dolezite je ze ako sa s tym da pocitat. Napr. ked mas zlozitu siet z C,R,L…
MM.. 13.06.2010 22:19
MM..
Co sa tyka toho "jak to popises", tak da sa to popisat aj impedanciou (realne cislo) a fí (uhol). Ob…
MM.. 13.06.2010 22:38
MM..
komplexní čísla jsme tuším potkali až na vš, ale že existuje fázový posuv (fí, účiník) mezi napětím…
lední brtník 13.06.2010 22:11
lední brtník
Já měl komplexní čísla už na gymplu, ale zase ne elektroniku. To s tím "p" mi něco říká, snad p = s…
Pavel 13.06.2010 22:24
Pavel
Complex_number :-) - tam sekcia Applications. je toho MEGA vela. P.S. vpodstate kdekolvek kde je nut…
MM.. 13.06.2010 22:30
MM..
BTW. co sa tyka toho grafu tak aj zaporna os moze byt smerom hore. Nikto nikde nezaviedol povinnost…
MM.. 13.06.2010 21:07
MM..
<šťouch>Pavle, jsi muž mnoha tváří. Zdá se, že máš schopnost doučovat komplexnější elektro teorii, o…
Moas 14.06.2010 07:04
Moas
Trefa do černýho! :-) Pavel
Pavel 14.06.2010 07:29
Pavel
hahaha
MM_tank 14.06.2010 09:02
MM_tank
Ať si mladík sežene učebnici. To že má sešitě něco blbě obkreslenýho nebo bez os si myslím takový hu… poslední
MM_tank 14.06.2010 09:10
MM_tank

Podle mne jde o přípravu na vysokou školu, kde označené osy mají přednášející obravdu jen zřídnka 8-).

"on má v sešitě" - nezlob se na mne, Pavle, ale na ZŠ mi *** nutili, abych si vedl sešit, což jsem typicky nedělal - měl jsem jeden naprosto prázdný ve kterém jsem každý den načítal (a druhej den vytrhával) hodinu a pokaždé jsem drze tvrdil, "že zrovna načínám nový sešit a psíma očima se smutným výrazem učitelce nalhával jak mi děsně mrzí, že už jsem tamten dopsal a že jsem si napsal všechno co říkala a obarvičkoval úplně všechno". Pokud chtěla vidět ten starý tak si musela 14 dní počekat než mi to babička opsala od kamarádů :-p

Na střední už se nalezlo jen jedno-dvě ***, které po mě ten sešit chtěli (a stejně nedostali, co si budem vykládat).

Takže se na mne nezlob, ale co má v sešitě není "nic". Problém je, že rupnul a za to je třeba ho hanit, ale za nesprávné popisování sešitu rozhodně ne 8-) Sešity jsem nevedl a taky jsem nerupl.

Pochopitelně to učitele štvalo, ale mnohem víc je štvalo, když jsme měli ve škole skřínky a já si všechny věci nechával ve škole a chodil do té budovi jentak bez ničeho, jako na procházku. Jeste se blbe ptali, jak delam doma ukoly, nevim o co jim šlo - vždyt o hodiny viděli, že jsem nikdy žádné ukoly neměl 8-)

Ked chces ratat len hodnotu impedancie tak nemusis oznacovat ziadne osi len si nakreslis nejaky pravouhly trojuholnik a mas hodnotu celkovej impedancie (to ich asi v tej skole predsa ucili). Prave preto ze nema oznacene osi tak to de fakto neni chyba :-) Keby ich oznacil tak y by musel oznacit smerom hore ako zapornu.
P.S. nemam ani ponatia co chce od nich ucitel, idealne je samozrejme kreslit to spravne aby ucitel nepindal. Mam ale pocit ze ty od necho chces nieco co je o 2 levely vyssie.

Impedancia sa da vyjadrit aj realnym cislom (napr. ako 75ohm pri 1MHz). Ako druha odmocnina z (R+(1/2*pi*f*C)),a to je presne to co tam ma nakreslene (pytagorova veta). Impedacia je realna vec (odpor zavisly od frekvencie), nie imaginarna :) Zapis cez imaginarne blbosti je high level matematika potrebna ak ma zaujima napriklad aj fazovy posun napatia a prudu atd. Ked ma to nezaujima a zaujimaju ma len priemerne hodnoty napatia a prudu, tak nepotrebujem imaginarne blbosti.
Preto pisem ze od necho chces asi vyssi level ako je to co sa ucia :-) Ale ja neviem co sa ucia. To by si mal vidiet ty z jeho ucebnice alebo co.

Ale zrovna na impedanci jsou ty komplexní čísla jak stvořený. Vyjádříš velikost a fázi (úhel) jedním komplexním údajem.

Pokud bych přijal jako fakt, že pro impedanci stačí reálný čísla, pak ano, impedance kondenzátoru a cívky bude stejná, ale fyzikálně se bude lišit posun mezi U a I. No a vztah mezi U, I, a R (potažmo Z) je Ohmův zákon; beru v potaz komplexní vyjádření U a I.

Ale asi chápu, kam míříš. Na základce ti taky řeknou, že odmocnina ze zápornýho čísla nejde vypočítat. Inteligentní učitel k tomu aspoň dodá "v oboru reálných čísel".

Zda je to high level na střední škole, to netuším. On maturoval z elektroniky; viděl jsem jen jeden sešit, učebnici žádnou.

Každopádně díky za názor.

Pavel

Ano impedancia je impedancia (na to nepotrebujes i), az ked chces vyjadrit impedanciu a fazu, tak sa to vyjadri pomocou i.
Ja neviem co sa uci na strednej. Vyjadrenia pomocou i som mal urcite na vyske ale na gympli neviem ci to bolo, to bolo v minulom tisicroci kto si to ma pamatat :)

P.S. tak mu to predsdsa vysvetli ty, ked mu to nevysvetlil ucitel. Ze tam vznika aj fazovy posun, a ze sa na zapis toho potom vymyslelo nejake divne i :) P.S.2. myslim ze ho to iba viac domota. Ked nepochopil ani to co mali na maturach.

No až ho uvidím, hodím s ním na to téma řeč.

Jak jinak vysvětlíš fázovej posun u U a I na cívce a kondenzátoru bez komplexní impedance? Že na cívce se proud zpožďuje za napětím a na kondenzátoru se napětí zpožďuje za proudem - to jo. Ale nevyjadřuje to právě ta komplexní impedance?

Nejde o to, že to popíšeš. Jde o to, jak to vysvětlit, že to tak je.

Pavel

Ako sa to vyjadri je fuk, dolezite je ze ako sa s tym da pocitat. Napr. ked mas zlozitu siet z C,R,L, kazde v zapojeni x-krat a poprepletane kadejak, tak tam potom vysledok bez i-ciek alebo vektorov asi nevyratas, takze ano tam treba i. Ale ked ma len RC a ma na to v ucebnici vzorec, tak i nepotrebuje, staci mu ten jeho vzorec.
A ak na vstupe NEbude sinusoida ale napr. impulz (ked chces analyzovat pulse response), tak potom ani to tvoje i-cko nestaci a je nutna extremne high level matematika (integraly, derivacie, diferencialne rovnice). Atd. Co sa ucia im de fakto staci, ani i-cka nie su nejaka mega spasa (to je len pre 100% harmonicky vstup a to v realite aj tak takmer neexistuje, vsetky sinusovky su dnes deformovane polovodicmi :)
P.S> to znamena ze v realite i-ckami tiez vyratas nepresny vysledok - odchylka skutocnej hodnoty prudu v realite zavisi od toho do akej miery je v realite deformovana sinusovka ktora na ten obvod je pripojena...

komplexní čísla jsme tuším potkali až na vš, ale že existuje fázový posuv (fí, účiník) mezi napětím a proudem, to nám nezatajili, to by měl mladý muž znát. čili vektor impedance jsme dokázali namalovat i tak, ale ..

Vyjádříš velikost a fázi (úhel) jedním komplexním údajem.

..tuto potřebu zrovna nemívám.
ostatně pro počítání kmitočtově závislých reaktancí jsme později na cvičeních používali praktičtější zápis s "p" (tuším omega*j), a výpočet trval řádově kratší dobu než se zápisem v komplexních číslech.

je to hlavně školní blbnutí, nikdy později jsem to nepotřeboval. (komplexní číslo není příčinou fázového posunu, jen ho popisuje)

přesvědčovat o tom mladého muže není třeba, je povinen uvěřit že tam k fázovému posunu dochází, a má mnemotechnické pomůcky na zapamatování, kterým směrem.
musí si jen uvědomit: při sériovém spojení přes impedance teče jeden společný proud, tudíž budou fázově posunutá napětí.
u paralelního zapojení jsou zase připojeny na stejné napětí, ale impedancemi tečou fázově posunuté proudy.
na kterou stranu: buď pochopí jak cívky/kondy fungují, nebo má ty pomůcky.

Já měl komplexní čísla už na gymplu, ale zase ne elektroniku.

To s tím "p" mi něco říká, snad p = sigma + omega*j; ale už si to moc ze školy (VŠ) nepamatuju. Musel bych si to osvěžit.

No jo, komplexní číslo příčinou není, ale... tak mě tak napadá; existuje vůbec nějaká fyzikální veličina "komplexní"? Tj. mající sama o sobě charakter komplexního čísla? Já mám právě za to, že třeba zrovna ta impedance sem patří. Kdo tohle rozsoudí?

S tím posledním souhlas.

Pavel

BTW. co sa tyka toho grafu tak aj zaporna os moze byt smerom hore. Nikto nikde nezaviedol povinnost kreslit zapornu os smerom dole.

BTW2. impedacia neni nikdy zaporna. Rovnako ako neexistuje rezistor s odporom -5 ohm :-) Impedancia je velkost tej usecky a velksoti je uplne jedno ktorym smerom je nakreslena. Smer urcuje len fazovy posun.

a este BTW3, to ze C ide do zaporneho i je len cisto vec dohody (tak sa dohodlo ze C pojde do zapornych i a L do kladnych, ptz jedina dolezita vec je ze C je oproti L). Ale inac to nema ziaden fyzikalny vyznam. Kludne sa mohlo dohodnut ze C pojde do kladnych a L do zapornych :)

Ať si mladík sežene učebnici. To že má sešitě něco blbě obkreslenýho nebo bez os si myslím takový humbuk nezaslouží.
Cpát mu do hlavy vlastní teoretické vylepšení těch grafů pokud to u zkoušky potřebovat nebude je taky pitomost, akorát to poplete. Evidentně bude rád když si vzpomene a nakreslí to v základním tvaru. Tuhle otázku bych mu nepřál.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru