Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem OT: Co čtete?

Nedá mi to a taky vytvořím výzkumný thread:

Čtete knihy? Jaké a od jakého autora nejraději?

Já nejraději fantasy, momentálně Žambocha, Pratchetta, výbornej je R.A. Knaak...
a taky sci-fi - A.C.Clark, I.Asimov, Kulhánek...

A taky anketka, týká se jen knih, časopisy a noviny nezapočítává.

Nevím, do čeho to zařadit (beletrie?), tak jsem nehlasoval.

Jerome Klapka Jerome - Tři muži ve člunu a Tři muži na toulkách
Patrik Ryan - Jak jsem vyhrál válku
Woody Allan - povídky (Vedlejší příznaky, Bez peří)
John Steinbeck - Na Plechárně a Sladký čtvrtek

To byly nejoblíbenější. Ale čtu v podstatě cokoli Od Jiráska, přes Součka, po Kinga.

Jéé, Saturnin je vynikající klasika. Mám ho v PDA, nádhera. Čtu, když někde na někoho čekám. Film se s tím vůbec nedá srovnávat. Viz třeba tato ukázka:

Pamatuji si, že jsem prudce zatoužil dát Miloušovi pár facek, když vtom se stalo toto: dědeček nevrle zabručel a prudce rozhodil rukama, aby se zbavil přikrývky, kterou ho teta Kateřina omotávala. Přitom udeřil Milouše hřbetem ruky do obličeje a připlácl mu zbytek hořící cigarety na to, čemu Milouš říkal knírek. Milouš zařval a dědeček vyjekl, protože se spálil a zároveň lekl. Bleskurychle se otočil a dal Miloušovi pohlavek. Než se mohl někdo vzpamatovat, zasáhl Saturnin. S poděšeným výkřikem vyrval tetě Kateřině z rukou přikrývku, hodil ji Miloušovi přes hlavu, strhl ho k zemi, a mačkaje mu vší silou houni na obličej, volal: "Chytly mu vousy!"
Dědeček se lekl znovu a celá společnost se dívala ohromena na Saturninovo počínání. Teta hystericky volala, aby někdo přinesl vodu, Saturnin křičel: "Vodu ne! Písek!" a doktor Vlach si pro sebe bručel: "Chytly mu vousy, zaplaťpánbůh."
Když konečně Saturnin Milouše pustil, myslili jsme, že mezi nás přišel šílenec. Miloušův zrak bloudil po nás s takovým výrazem, jako bychom byli nějaká zjevení nebo lidé, kteří měli být už dávno mrtvi. Bylo zřejmé, že vůbec nechápe, co se vlastně stalo. Potom začal něco horečně hledat po kapsách, ale za chvíli toho nechal. Otáčel pomalu hlavou na všechny strany, zaklonil se, a já jsem se nemohl zbavit dojmu, že začne kokrhat.

Přesně tohle dělám u Tří mužů. Nedá se říct, kolikrát jsem je přečetl, jelikož asi tak 20 let je otevírám na náhodné stránce a čtu. Kromě toho jsem je přečetl snad 10 v kuse. Asi bych měl navštívit MUDr. Chocholouška. Ale jak píše pan Horníček v doslovu, je to knížka na poličku nad postelí, která se dá číst stále..

V poslední době jsem přečetl tohle, všechno super četba:

F.P. Wilson - Pevnost

Cliff Stoll - Kukaččí vejce

G.J. Arnaud - Ledová společnost

Kacper M. Postawski - How To Sleep Less and Have More Energy Than You Ever Had Before

Lothar Günther BUCHHEIM - Ponorka

všechno v el. podobě na starém ntb486 s monochromatickým LCD :-p

Chtěl bych mít na čtení čas. Vzhledem k ročnímu období, čtu tak akorát Hlavní knihu, Rozvahu a Výsledovku. Včera, když jsem se duševně připravoval u doktora k jízdě na měřícím velocipédu, inspiroval jsem se čtením z PDA "Tři muži na toulkách" od Jeroma Klapky Jeroma.

Ja jsem zase v posledni dobe tak utahany, ze by ch nic jineho nez nejaky lehci zanr (sci-fi, fantasy) nezvladl. Ted docitam druhou polovinu Nekroskopa, na polocce lezi nachystany druhy dil Sagy sedmi slunci (Anderson). Tohle mam pujcene, takze jsem se po delsi dobe odpoutal od sveho cteciho PDA a vratil ke klasickemu susticimu formatu ;-)

;-) Předpokládám, že když ty řekneš sci-fi, tka máš namysli nějakou klasiku Verna a tak, a né ty knížky , co ted prodávaj.
:-) Klasickej formát je nejlepší, člověk si to může vzít do vany, na zahradu ...

BTW: Až jednou budu mít čas, tak se asi mrknu po té Leonardově Šifře docela mi to láká, asi bude zajíavé čtení.
Když už jsme u těch knížek mě se líbila jedna asi před 10ti lety, horzně tajemná ... a .. název už asi nezjistím, když jsem si před 7dmi lety sotva pamatoval sloku z jedné strašitelné básničky tam :D, buhví jestli bych jí ještě poznal...

Ono se to děsně blbě čte. Když tam člověk potřebuje vyčíst nějaké detaily a zrovna nemá lupu, tak musí číst strašně zblízka, navíc při tom často zavírat oči, aby to pak zaostřil a někdo si může myslet, že toho snad nějak víc vypil, když má teprve třeba pouze 15 piv.

Momentálně čtu: Jak, kdy, kde a proč šetřit energií. Vydavatelství Technická práca, 1980 8-) Takt trochu sci-fi + literatura faktu :-D
Jinak lícuju ve SF s p. Prasakem.

Oblíbená kniha: Stanislaw Lem - Fiasko
Oblíbená povídka: Ondřej Neff - Ano, jsem robot (Antologie čs. sci-fi Vejce naruby)

To si vůbec nedělám srandu, ještě před 3 týdny jsem narazil
jako obvykle na 3 internetové krámy, kde ho měli "skladem".
Všude jsem se registroval a po objednání : jó hošo, nemáme.
A takhle už to je 1.5 roku, od doby podobného dredu na Živě.
Mrknu se na udanou adresu.

Ejhle, tam zaregistrovaný ještě nejsem. Doma se tam zaregistruju,
páč tady si stejně nevyzvednu heslo.

No to je fakt. Dnesni knizni kultura se riti do certovy ri*i. Ja se na pulty ani nedivam, pouze sdelim knihkupci, co ma objednat a jdu pryc. Ja ti nevim, ale lidi asi ztraceji prehled (nebo ho ani mit nechteji) - osobne jsem precetl kdeco (vcetne klasik /Tresostep (Shakespeare :-D ), Seneca, Goethe, Dante, Homer.../ i bestselleru a "poklesle literatury"), ale nesmim o tom mluvit, neb bych byl za "blba, co cte knizky". Docela mi to vadi...

Nyní: Vlastimil Třešňák - U jídla se nemluví
Dočetl jsem nedávno: Kurt Vonnegut - Vítejte v opičárně
Joseph Heller - Něco se stalo
Joseph Heller - Hlava nehlava
Vlastimil Třešňák - Klíč je pod rohožkou
Vlastimil Třešňák - Melouch
Geeorge Orwell - Bože chraň aspidistru
Robert Mara - 40 let tramvají Tatra T3
atd...

Vsechny tebou vyjmenovane tituly radim do zlateho fondu sci-fi a cetl jsem je mockrat. Doporucim jeste "Dveře do léta" od R. Heinleina - pekna oddechovka...

BTW: jestli mas rad Zajdela, zkus si precist novelu "Právo na návrat" - skvela space opera. Vyslo to v tisic let starem sborniku "Pozemšťané a mimozemšťané"...

Jako "kočičkář" mám Dveře do léta několikrát přečteny :-D. Ten sborník mám taky - vlastně celou scifi tetralogii (tebou jmenovaný je první "díl"). Z něj mě asi nejvíce zaujal Styx a ta šílenost Nic pro hrdiny :-D

Eště jsem zapomněl na Clarkeovo Setkání s Rámou; ten "vnitřek" mě vždycky fascinoval....

Sborník Těžká planeta - R.A. Heinlein - Domeček jako klícka. :-D (Je libo domeček ve tvaru teseraktu? Když se notabene při zemětřesení složí a my nevíme, kudy ven? :-D )

A pak je tam nádherná povídka, kde si nejsem jistý autorem, ani názvem, ale pobíhaj po londýnským metru a nahánějí vlak, který se jim ztratil na "moebiových tratích" (viz. moebiova páska, doufám, že jsem to jméno napsal dobře.

Ale stejně úplně nejlepší povídka, co jsem kdy četl, byla "Růže pro Algernon". Autora si bohužel nepamatuji. :-[

ja teraz citam knihu Bozi pest od Frederika Forsytha.je to o vojne v iraku,o sadamovi.je to velmi dobre.predtym som precital Band of brothers od Stephana Ambroseho.a mam rozcitane: Parachute infantry, Dick Winters The biggest brother.a zhanam Bournovo ultimatum,lebo Identity a Supremacy boli super:beer:

Pred nedavnem se mi dostal do pazoury "samizdatovy" (a velmi strezeny!) preklad "Knihy Makklu" - jedine(?) dochovane casti Necronomiconu Ex Mortes od sileneho Araba (akkadsky grimoar vrcholne cerne magie vc. invokaci a seznamu "mrtvych" jmen). Muzu zodpovedne prohlasit, ze je to fuckt sila... 8-)

momentalne: Umberto Eco: Foucaltovo kyvadlo. Už 6x, vždy tam niečo nájdem. Neviem kam to zaradiť...
dočítané za posledný mesiac:
Frolík: Špion vypovída
Lstí a klamem (neviem už autorov, vrátil som)
matkon: Polnočný denník a mexická vlna...

Hmmmmm ...... s tím hodnocením Foucaltova kyvadla jsi mě překvapil :-/ .... já jsem si ji koupil při jedné cestě na dovolenou a následně to louskal více než rok (mezitím jsem přečetl spoustu dalších , "přítulnějších" knih). Tuhle knihu, opírající se o mystérium Templářů podal dle mého soudu autor tak nečtivým a rozvláčným způsobem, že se k ní už asi nikdy nevrátím (dočetl jsem ji jenom proto, že knížky rozečtené nenechávám). Tímto samozřejmě nezpochybňuji tvůj zájem o tuto knihu ... jenom mě překvapilo, že to seš schopen číst 6x :-|

Přečetl jsem odhadem tak 70% titulů co tady uvádějí ostatní, ale prioritně jsem hlasoval pro "literaturu faktů" ..... i v minulosi jsem toho hodně přečetl a dnes mám možnost to konfrontovat i s pohledem a názorem jiných zůčastněných stran ... a byť i tyhle jsou občas evidentně názorově a společensky zaujaté ... výsledný "medián" mi dává (myslím si) celkem přesnou představu na průběh některých událostí minulosti.
Ještě mě překvaplo, kolik lidí čte e-book literaturu přes PC a ... dokonce přes PDA :-/, ... no já už se to určitě nenaučím, ... já potřebuji, aby mi knížka spadla na nos a já mohl zhasnout :-)

Nooo... Eco je ťažký... Skus Baudolino, dobre sa to číta a ešte sa aj bavíš... Za jeho NAJ považujem Ostrov včerejšího dne. to mam za sebou2x, ešte si hovorím, že musím byť starší. (mam 30).
teraz som Eca začal čítať lebo ku mne oneskorene dorazil danBrown a DaVinciho ód. mne to práve pripomenulo práve Eca... moje hodnotenie: brown: detektívka, Eco: filozofický pohľad

Tiež ma prekvapuje koľko ľudí číta knihy v elektronickej podobe. Už som as starý, ale papier je papier.

Zisťujem to na novinách. Mám Nastavené RSS na dva denníky, vždy pozriem na titulky, málokedy si prezriem článok celý, ale ked sa mi náhodou dostane do rúk papierová verzia, prečítam ich celé.

Asi najlahšia... Ale nečítaj to len ako detektívku, skús aj tú latinčinu vo vysvetlivkách a napasovať do doby, kde to autor vykresľuje.
Čítal si Baudolino?
Predpoklam že to vyšlo aj v ČR. najnovší a treba povedať že aj ľahší román od eca, opustil cestu poučovania čitateľla a nechal cestu fantázii. Mne to trochu vadí, ale prvá 1/2 knihy nemá chybu.

Já to taky jako útok neberu. Ale Paullus píše, že knížku, kterou jsem víceméně přečetl jedním dechem, četl s otevřenou encyklopedií. Tak tady tuším nějakou zradu. A u Paulluse ta chyba nebude...:-)
BTW: Četl jste někdo Jitro kouzelníků? K té knížce se vracím už poněkolikáté a pokaždé v ní nacházím něco nového.
edit: BTW2 ještě nahoře píšeš o Heinleinovi a jeho knížce Dveře do léta. Tak já bych k tomu přidal ještě tohle:
Walter Tevis - Zpěv drozda
Philip Kendred Dick - Muž z vysokého zámku
výborné věci :-)

Zpev drozda je superbomba! Tuhle skvelou ukazku autorova ducha jsem prelouskal asi ctyrikrat. P.K. Dicka znam, kazdy zna i filmy dle jeho knih (Total Recall, Blade Runner, Minority Report), ale "Muze" jsem necetl (mimochodem, znas "Hráče z Titanu"? :-D )...

P.S. Jitro kouzelniku pokladam za jednu ze svych "Bibli" - akorat jsem ji asi pred tremi lety nekomu pujcil a uz nevim komu 3-[ . Dodnes me to s**e...

No tak Hráči z Titanu mě minuli... to se musí napravit. Před delší dobou jsem taky četl od S. Lema - Mír na zemi. Pak jsem viděl Total Recall a přišlo mi, že film je volně podle téhle knížky, ale asi bude všechno jinak. Dicka jsem objevil až později.
K Jitru kouzelníků, to tě asi mírně nakrknu. Tahle knížka u nás vyšla v devadesátým roce v "lidovém" nákladu 120k výtisků. :-D Nějakou dobu jsem pracoval taky v jedný kartonážce a tam vozili na zpracování remitendy z trafik. No a jednou se z vagónu vysypal i balík téhle knížky. Jednu dobu jsem měl doma čtyři, jako správnej snob. Postupně jsem je rozdal, takže mi zbyla jedna. :-( Ale pokud vím, dá se docela snadno sehnat v antikvariátech. Lidi se jí zbavují, není to čtení do vlaku, jak tu někdo trefně poznamenal.
A ještě na jednu věc jsem tenhle skvost používal. Vždycky, když jsem objevil nějakou přitažlivou slečnu, tak jsem jí tu knížku doporučil jako výborné čtení. Pokud byla slečna normální (nebo aspoň normální podle mých skrytých požadavků ]:) ), omlátila mi ji o hlavu.... O hlavu mi ji omlátily všechny. Manželka na to dodnes vzpomíná. :-D (Ne na ty slečny, samozřejmě.)
to jsem se rozkecal...::)

Teď momentálně knihy zaměřené na Homeopatii. Pro někoho sci-fi pro někoho realita, která funguje.

Tak by mě zajímalo už vzhledem k tomu, že je to čistě technické fórum, kolik lidí odsud již sáhlo pro léčbu nějakého neduhu radši po homeopatiku, oproti alopatickému léku (tabletce, ATB)?

No ono věřit a pomoci jsou 2 rozdílné věci ;-). Na homeopaticích je důležité to, že se musíš trefit do určitého "léku" o určitém ředění, obsahující potřebnou informaci pro daný organismus, jinak se míjí účinkem, nicméně jsem měl možnost vyzkoušet jejich účinky na sobě pod dozorem zkušeného homeopata, až jsem se divil, takže jsem se tomu začal věnovat poněkud více, přesto, že jsem byl ze začátku dosti skeptický. Mohl jsem si tak už dříve ušetřit spoustu nepříjemností s klasickou medicínou, která absolutně nedokáže léčit chronické nemoci, což jsou i obyčejné alergie.

Nejlepší léčení je nelézt k doktorům. Na to jsem rezignoval už dávno; ne že bych trávil času u Dr. jako moje již nežijící babička, ale třeba alergologii jsem navštěvoval. Pět let od poslední návštěvy a při občasném braní zyrtecu mám klid. Navíc když mi má Dr. řekla že mám v krvi něco co ani neví že je a proč to tam je. To se můžu jít zeptat na nádraží a dozvím se to samé. Jediné na co beru lék (coxtral - analgetikum) je bolest hlavy.

To máš recht, co nejdál od doktorů v bílejch pláštích, užil jsem si jich více než by mi bylo milé.
Už i u nás se tento obor alternativní medicíny začíná konečně poměrně objevovat, nicméně najdou se i doktoři, kteří se to snaží praktikovat, protože to je "moderní", ale opravdu odborníků je tady ještě málo. Osobně bych si sám nedovolil vzít nějaké homeopatikum a už vůbec ne s vyšším ředěním, protože u "zdravého" jedince, netrpící danými problémy to může vyvolat reakce jaké má potlačovat u nemocného, jsou sice přechodné, ale přece nebo si tím může zablokovat možnou šanci k vyléčení nebo ji tak dosti oddálit (paměťový efekt).
Léky jako takové pouze léčí důsledky a né příčinu, takže časem budeš třeba potřebovat silnější analgetika, přitom stačí tak málo, taky jsem patřil mezi nevěřící Tomáše zatvrzele se opírající o moderní léčebné metody, jejichž výsledkem jsou akorát čím dál více chátrající generace lidí a silnější léky. Dneska už bych si nevzal ani obyčejný paralen. Zajímavé je i to, že jsou i doktoři co lidem cpou drahé prášky od firem za slušné provize, ale svoji rodinu léčí homeopatiky ;-).

Klasika, když neví co je příčinou vždycky si nějaké zdůvodnění doktoři najdou to už znám taky :-). No ono to může mít i původ ve tvé alergii (vzhledem k tomu, že bereš Zyrtec), předpokládám, že základní vyšetření jsi prodělal, aby se vyloučili třeba deformační změny páteře atd., což je také nejčastější příčinou bolesti hlavy. Spousta lidí z mého okolí to řeší stejně, cpou do sebe kde co, aby utišili reakci organismu na to, že něco není v pořádku, což je třeba ona bolest.
Pokud tě to zajímá trochu více a chceš s tím něco dělat, zkus si o tom nejdříve něco přečíst, výborná je knížka od J. Čechovského "Homeopatie více než léčba", kde jsou uvedeny veškeré základy a vše je logicky objasněno jak to funguje a co je možné tímto léčit a co nikoliv a na základě toho si můžeš udělat nějakou představu a případně i rozlišit homeopata odborníka od amatéra. Každopádně nedoporučuju si svévolně koupit v lékárné nějaké homeopatikum na "něčí" doporučení a zkoušet co to udělá.
Ono je to celkem složité a jak se nad tím člověk zamyslí, tak dojde k závěru, že z původní látky ve výsledném informačním léku nemohlo nic zůstat a funguje to na principu placebo efektu, ale kupodivu to opravdu funguje a člověk si při reverzních příznacích myslí, že se mu z toho třeba i přihoršilo, stejně jak jsem si to myslel i já, ale pak obrovský obrat k lepšímu.

Homeopatika neužívám, protože jsem nepřiměřeně svému věku zdravý (jedinci jako jsem já a manžel tety Kateřiny umírají v 60 letech v podporu ležmo za rukama při provádění kliků), ale na H. věřím, protože jak jsem pochopil, jedná se o léčbu respektive výměnu informací, což z určitého hlediska odpovídá na subatomární úrovni i posledním výsledkům kvantové fyziky.

Kedysi som citaval stale encyklopedie... vesmir, biologia, clovek, zvierata... bohuzial teraz nemam ani cas a ani asi chut...
Naposledy som do konca precital asi HTML... potom do stvrtky (ani nie) som precital PHP :-) a potom som cital toho... ako sa vola? ehm... aaaaaaaa uz viem. John Grisham?
wait checknem to v google... :-D

Ano :-D je to john grisham... mam dve knihy, firma a klient (dufam ze sa tak volaju :-D )

Tak ja idem, ide mi autobus in da CZ :-)

LucKobRa