
Procesor x2 nebo x4
Už z názvu je možné vidět to jaký bych měl mít procesor jestli čtyř-jádrový: http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=7788 9 nebo dvou-jádrový: http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=7789 4 . Mě by nejvíce zajímalo proč je lepší mít (x4) nebo (x2). Jenom pro objasnění jsem nenáročný člověk a mě osobně by stačil (x2) s tím že rád hraji PC Hry, ale zase otec říká že bych měl koupit (x4), protože budu hrát PC Hru, dále budu mít spuštěný Antivir pak třeba stahování a nějaký komunikační program (Skype). A teď by mě zajímalo jestli se opravdu vyplatí (x4) zvláště kvůli rozdělení různých prací na mým PC či jestli bych se obešel s (x2).
PS: Vím že asi (x4), ale pokud by to bylo zbytečné tak si opravdu pořídím ten (x2)
Legenda:
dvou-jádrový procesor = (x2)
čtyř-jádrový procesor = (x4)
ted pulroku spise rok by ti asi stacil dvoujadrovi ale s vyhledem trochu do budoucna? to je vyhozeni penez kupovat x2, pises ze rad hrajes hry tak si uvedom ze uz ted jsou hry ktery chtej x4 kdyz chces mit na max třeba takoví gta4 to ti na x2 pujde na minimalni detaily maly rozliseni kup fakt x4
Dobře ale v čem je ten (x4) lepší než (x2). Pokud možno tak porovnávejte moje procesory.
(x2)
Dvoujádrový 64bitový (AMD64) procesor, pracovní frekvence jader 3.2GHz, 4GHz HyperTransport, Cache: 2x 128kB L1 + 2x1024kB L2, 45nm SOI výrobní proces, platforma Socket AM3, TDP 65W.
(x4)
Čtyřjádrový 64bitový (AMD64) procesor, pracovní frekvence jader 3,0GHz, Cache: 4x 128kB L1 + 4x 512kB L2, 45nm SOI výrobní proces, platforma Socket AM3 (zpětně kompatibilní), TDP 95W.
Takže je opravdu v něčem lepší či se v tomto případě vyplatí (x2).
Uz samotny nazov ti napoveda v com je lepsi. V pocte jadier. Pokial programator nie je prasa a napise aplikaciu, co dokaze vyuzivat 4 jadra je ti snad jasne, ze vykone 4 jadier proti 2 jadram bude vyssi (pokial su to porovnatelne technologie).
Hry sa dnes uz robia, ze dokazu vyuzivat viacej jadier a napriklad aj preto donedavna valcoval AMD v strednej triede Intel, pretoze Intel 4 jadro nemal.
Uz okolo toho moc nespekuluj, pri hrach plati vo vseobecnosti cim viac jadier tym lepsie.
Rozdíl je i ve spotřebě. Proto jsem si koupil pouze dvojjádro, hry nehraju až tak moc, takže mi to stačí. Taky se to líp chladí => míň hluku. I když to stejně přehluší zdroj.
Ten skype a poobně fungoval i na jednojádru. Hry jsou v současné době optimalizovány na dvoujádra a některé na čtyřjádra s tím že časem bude asi většina her schopná využití 4jádro. Záleží na rychlosti, koupit nejlevnější 4jádro se nemusí vyplatit. Por výkonnější počítač bych volil určitě 4jádro, do kanclu a na internet stačí dvoujádro.
Obecně a zjednodušeně.
Co je lepší, 2 nebo 4 dělníci a hromada písku.
1.4 tu práci udělají za kratší čas .
(ovšem záleží na podpoře ze strany organizace, pokud jim dáš jen 2 lopaty, tak je výsledek
jasný)
2.podpora aplikace, rozdělení práce (na vlákna = lopaty), vítězí čtyřjádro.
3.ovšem za vyšší cenu ( více toho sežerou)
4.najmutí dělníků (nakup) dva stojí méně nežli čtyři.
pěkné!
To si budu muset zapamatovat, krásný přirovnání!
A stejnak nejlepsi CPU jsou 486

OK takže (x4). (Hodně žere ale vyplatí se) pokud bych měl ty podmínky jak jsem již na začátku zmiňoval, jako že budu mít aktivní Antivir, dále PC Hru, pak Stahování jiné hry či filmů a třeba Skype. na toto už je dobrý opravdu (x4), že ano.
Teď trochu jinak: Jak si jednotlivá Jádra dělí funkci (nwm ale napíšu jenom pár mích domnělých verzí).
A) Jádro se po určité námaze rozdělí funkci mezi dalším jádrem.
B) Jednotlivá jádra jsou určená na určitý typ práce.
C) Při jakékoliv práci si Jádra rozdělí funkci mezi sebou (jako že každý udělá jednu část a vlastně si pomáhají navzájem)
D) Je to úplně jinak a já bych rád věděl jak :D
Jinak moc děkuji všem co mi pomáhají.
Myslím, že C)
D) je správně. Ono je to celé složitější.
Zjednodušeně:
Spustíš program - vytvoří se proces. Proces si může vytvořit i vlastní podprocesy - vlákna (thread), ale jenom za předpokladu, že je tak naprogramován. Každý proces nebo vlákno může běžet na jiném jádře, o rozložení obvykle rozhoduje operační systém, ale dá se mu i vnutit. OS se snaží, aby zatížení jader bylo víceméně stejnoměrné, takže pokud se jedno jádro fláká, může se na něj přehodit část práce z jiného.
V systému obvykle běží mnoho procesů najednou, ale jenom málo z nich využívá procesor natolik, aby se projevil vyšší počet jader. K tomu, aby jsi jádra efektivně využil potřebuješ buď více výpočetně náročných aplikací běžících najednou, nebo náročnou aplikaci, která byla nápsána tak, aby využila větší počet jader. Nevláknově napsaná aplikace ti nedokáže využít více než jedno jádro.