
Neznáte podobně živý kanál se zaměřením na elektroniku (elektrotechniku)
Neznáte podobně živý kanál se zaměřením na elektroniku (elektrotechniku)
děkuji za odkazy
Elektroniku (elektrotechniku) - to má mít konkrétně jaké zaměření?
mám třeba tento problém.
Prosím někoho, kdo používá UPS a má klasický digitální měřák, jestli by mi mohl změřit napětí na výstupu UPS. Koupil jsem totiž starší kousek, funguje dobře (po odpojení ze sítě počítač i s monitorem jedou), ale na výstupu spadne napětí z 240V na 180V. Zajímá mě, jestli to je normální (třeba digitální měřák to nezměří přesně). Koukal jsem dovnitř a žáden trimr, kterým bych se mohl pokusit zvednout napětí tam není.
Napětí spadne po odpojení sítě? Některé UPS vyrábějí dost divně aproximovanou sinusovku nebo spíš obdélník, to multimetrem nezměříš. Jestli to funguje, neřeš. Ten monitor umí pracovat při jakém napětí?
Ano, napětí spadne po odpojení sítě. Právě už to mi je divné, protože jsem si myslel, že vstup 240V do UPS se používá pouze na dobíjení 12V baterie a výstup 240V dělá měnič. Při jakém napětí je schopny pracovat monitor to opravdu netuším. Taky si myslím, že by to mohlo být tím, že digitální měřák tu modifikovanou sinusoidu (či co to dělá) měři z velkým zkreslením. Proto bych se jen rád ujistil, že mám PC opravdu zálohované proti krátkodobým výpadkům.
Ještě dodám, že to napětí spadne z 240V na 180V okamžitě po odpojení a pak drží stabilně těch 180V, takže to není tím, že by se vybíjela baterie. Zkoušel jsem to zatím asi 20 min bez přívodu síťového napětí a napětí na baterii kleslo pouze o 0,6V (a to ta baterie asi taky není nová)
Na tom výstupu prostě nebude sinusovka. To multimetrem za pár stovek nezměříš.
Jasně, takže dík! Mě šlo právě hlavně o to, že pokud by někdo měl UPS-ku a digitální měřák za pár stovek a byl by ochoten mi toto změřit, tak bych měl celkem jistotu, že je to tak, na čem jsme se koneckonců shodli teď my dva
levné digi měřáky mohou ukazovat různě legrační hodnoty podle způsobu, jak jednoduše se výrobce vypořádal s usměrňovačem - konkrétní hodnotu u nich nemá cenu moc řešit.
teoreticky je rozumnější se na výstupní průběh podívat osciloskopem - pokud to teda má smysl. všechny předpokládané spotřebiče napájené z ups mají spínané zdoje, a je jim víceméně jedno co do nich leze.
prakticky je problém v jedné věci: ten osciloskop nesmí být v kovové skříni a pak nebude mít propojenou vstupní signálovou zem s kostrou napájecího napětí. v opačném případě snadno ten osciloskop odděláš.
ups je více typů. žiju v tom že nejběžnější typy pouští napětí ze vstupu, teprve při poklesu mimo meze se spustí měnič z baterií.
Ano, jsou tri typy UPS, viz wikipedia. Online jsou jen ty nejdrazsi (vystup jede stale na menic, vstup se pouziva jen k dobijeni baterie). Takovou doma urcite nemas.