
pascal-typ ukazovatel a zoznamy
mam zdrojak v pascale, takmer vlastnorucne prepisany.
ide v nom o typ ukazovatel a vytvaranie zoznamov....
Problem ale je, ze velkost pamate pred spustenim a po spusteni sa nerovna(co by sa zevraj malo).
Nakolko tomuto zatial dost dobre nerozumiem(respektive vobec), bol by niekto taky dobry a povedal mi, kde mam chybu? dik.
zdrojak najdete tu:
http://stredoslovak.szm.sk/ZOZNAM.PAS
alebo:
http://stredoslovak.szm.sk/ZOZNAM.rar
Na zaciatku tvorby tohto programu som to skusal kadejako editovat a vsimol som si, ze ked som tam nepouzil prikaz premenna:=nil, tak potom sa velkost pamete pred a po rovnala. lenze prikaz nil tam pouzivam a neviem, ci sa to vobec da spravit bez neho.
dik za odpovede.
uz to mam takmer hotove:
este by ma zaujimalo-automaticky tam generujem(najprv do suboru a potom to nacitam), a ked si tam niekto da velky pocet, ako to mam skontrolovat, ci sa to vojde do pamate?
myslim...-neviem ci mam pouzit funkciu maxavail(vrati velkost najvacsieho volneho bloku) alebo memavail(vrati velkost vsetkych volnych blokov), respektive, mam tam vobec pouzit zistovanie, ci je dost volneho miesta v pamati?
Hezký. Čtení náhodně generovaných jmen mě pobavilo
Na první pohled se to zdá v pořádku (ale komu by se chtělo přemýšlet v neděli odpoledne, že). Nějaké kosmetické změny bych ti ale doporučil (i když na výslednou funkci nebudou mít vliv)
- proměnná kon je IMHO zbytečná. Alespoň jsem si nevšiml, že bys ji někde potřeboval. Jen ti komplikuje život, protože ji při editaci seznamu musíš aktualizovat.
- v hlavním programu je příliš mnoho kódu. Je zvykem rozsáhlejší části kódu dávat do samostatných procedur (podle významu). Např. pouze část pro výpis seznamu má 5 stran (obrazovek). Ta by se určitě lépe vyjímala v samostatné proceduře.
... to be continue ...
- když už jsme u toho rozsahu, tak se mi vůbec zdá, že kódem nešetříš. Proč např. u zmiňovaného výpisu vypisuješ zvlášť první stranu a ty další? Nestačilo by udělat takhle?
A ještě k té paměti. Msx. se bude zlobit, ale já mám jiný názor. Jedna položka v seznamu (v tomto případě) má 516 Byte (2×string + pointer). Pokud bude veškerá zbývající paměť (řekněme 50kB) roztroušena v blocích < 516 Bytes, tak alokace další položky selže, přestože celková dostupná paměť (součet všech bloků) bude víc než dostatečná. Proto bych se přikláněl k MaxAvail.
Hnevať sa nebudem vlastne máš pravdu, totiž, ak bude voľné miesto na alokovanie dostatočnej pamäte, tak maxavail() dá vždy nejaké vysoké číslo, ak to číslo bude menšie ako potrebuje, tak to znamená, že tú pamäť má už plnú.