Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rozdíl mezi ventilátory a procesory

Zdravím,
možná jsem to nenapsal úplně správně. Mě hlavně zajímal rozdíl mezi ventilátory z technického hlediska (jestli je mezi nimi nějaký zásadní prozdíl, proč se radiální objevují častěji a častěji). Na první pohled totiž klasický ventilátor např. s 8 lopatkami rotoru působí dojmem, že musí být mnohem účinnější, nežli 30 malých lopatek ventilátoru radiálního. Navíc proudění jedním směřem mi přijde taktéž učinnější než, proudění pod úhlem jako u radiálního a ktomu ještě také to, že klasické ventilátory se dělají ve velkých rozměrech, tak žekže to navozuje dojem, že jsou kostrukčně jednodušší (víc místa) a spolehlivější (+ možnost použití lepších -větších- součístek,ložisek, které se do malého nevejdou). Pravdou ale bude, že bude záležet na návrhu chlazení. Špatný návrh nebude fungovata, ať tam bude cokoli. Na druhou stranu u malých rozměrů vypadají klasické ventilátory trochu komicky (velké tělo miniaturní lopatky a úsměvné údaje o otáčkách 5000, 8000,...). Tady nasazení radiálního ventilátoru chápu a i z logiky je jasné, že zde bude mnohem vhodnější. Jen mě překvapilo nasazení u větších rozměrů. To mi přišlo trošku zvláštní.
Samozřejmě chápu, že je to hlavně o ceně - výrobce se snaží mít co nejnižší náklady aby mohl výrobek dobře prodat, stejně tak jako že by ostatní výrobci grafických karet nebyli příliš nadšení, kdyby výrobce čipu dodal kompletní, funkční a prefektní produkt a oni by neměli co víc nabídnout.
Zřejmě tedy asi mezi použitím klasického a radiálního ventilátoru rozdíl nebude. Použití se bude odvíjet od návrhu a asi bude navrženo jako nejvhodněšjí rozumná varianta.

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny