Rozdíl programu s instalací a bez
Jaký je rozdíl např. u Nvu, SeaMonkey a td, když tam je na výběr s instalací a bez ní? V čem je rozdíl? Proč to je nabízeno ke stažení tak i tak?
Jaký je rozdíl např. u Nvu, SeaMonkey a td, když tam je na výběr s instalací a bez ní? V čem je rozdíl? Proč to je nabízeno ke stažení tak i tak?
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Instalace ti program nainstaluje do adresare, ktery si vyberes v dialogu, vytvori zastupce apod. Nabizi i moznost odinstalace.
Bez instalace je to jen napr. zazipovany balik, ktery si stahnes, sam si jej rozbalis kam potrebujes, sam si vytvoris zastupce, sam jej smazes, pokud program nechces pouzivat dal, popr. sam smazes pripadne zapisy v registrech.
Instalace zvysuje komport pro mene znale uzivatele.
Bez instalace je to pohodlnejsi pro zkusenejsi uzivatele.
Instalace je nutna u programu, ktere aktualizuji nektere systemove soucasti, instaluji ruzne runtime knihovny, registruji ActiveX nebo COM servery. Abys tohle mohl delat rucne, musel bys mit k dispozici popis co a kam nahrat.
V soucasne dobe vetsina programu instalaci nepotrebuje, i kdyz je nabizena pouze jako instalace.
Jeste dodam jednu (dost podstatnou) vyhodu programu bez instalace.
Pokud jsi na pocitaci s omezenym uctem, tak nemuzes program instalovat. Ale nic ti nebrani si program rozbalit do adresare, kam mas prava pro zapis (profil uzivatele, plocha) a muzes jej pouzivat.
7.777x hlasuji pro bezinstalační verze programů, když jsou teda volby.
Ja to mam radsej s instalaciou, ale v Gentoo.
No já nechci polemizovat ( viz třeba s JF), ale moje skušenosti s takovými programy jsou většinou takové, že zatímco instalační verze (obvykle cosi.exe) rozbalí a nainstaluje prg do adresáře a následně smaže TEMP soubory vzniklé při instalaci, tak bezinstalační verzi (obvykle cosi.zip), je zapotřebí rozbalit do pomocného adresáře a následně spustit setup/install.exe ... no a po této "instalaci" smazat ručně ten pomocný adresář.
Dle mého soudu a poznání jsou tyhle dvě varianty nabízeny z důvodu uživatelské "přtulnosti" a zároveň eliminace možnosti "omezeného" stahování *.exe souborů.
Tam kde program potřebuje zapisovat do registrů a pod "bezinstalační verze" snad ani nemůže existovat.
To, co popisuješ ovšem není bezinstalační verze.
I bezinstalační verze dokáže zápis do registrů, třeba Foxit PDF Reader.
Slusne napsany program i u bezinstalacni verze (kterou jen rozbalis a spustis) si umi pri prvnim spusteni zjistit, zda zapisy v registrech nejsou a proste si je vytvori (pokud je vubec potrebuje). Vytvareni zastupcu, asociace apod. ma slusne napsany program ve svem nastaveni, takze to muze uzivatel ovladat ve sve rezii a nemusi se spolehat na instalator.
Taky se kloním pro bezinstalační programy.Jedou i z jiných disků,takže většina znich sou přenosné anebo jedou i po přeinstalu (QIP,MirandaIM,TC,NC,atd)