

OT: Převod podnikání na jinou osobu
Omlouvám se za OT, ale potřebuji poradit - mám e-shop a z osobních důvodů musím podnikání ukončit, ale chci tento zavedený e-shop převést na jinou osobu - jak to co nejjednodušeji a hlavně dle práva udělat? Já i osoba, které chci e-shop předat jsme OSVČ
Kontaktovat svého účetního. Jednoduché to určitě není a na pár řádků taky ne.
Cena může být jakákoliv, ale je třeba pamatovat na případné úpravy v daňovém přiznání s ohledem na nutnost používání cen obvyklých mezi spojenými osobami.
Konkrétně nelze na takto obecně zadaný dotaz odpovědět.
Preco by to nebolo jednoduche? Bavime sa predsa o normalnej komodite, proste mu preda domenu aj so skladovymi zasobami za cenu na akej sa dohodnu. Normalny prijem, normalny vydaj.
Novy majitel si na stranke prepise adresy a moze pokracovat v obchode.
Když myslíš.
Jednoduché je to z hlediska fungování e-shopu (www stránek), ale z hlediska jejich účetnictví to už nemusí platit. Ale každý strůjcem svého štěstí.
Poznam kopec ludi co rozbehli nejake webove projekty (vratane eshopov) a potom ich jednoducho predali. Jedna zmluva alebo len faktura, zalezalo od zlozitosti. Co by malo byt na tom uctovne zloziteho fakt netusim.
Teoreticky je mozne, ze ceska legislativa obsahuje nejaky unikat a je tym padom v tomto diametralne odlisna od sk, ale to silne pochybujem.
Mozes aj nacrtnut ake problemy by sa tam ali nachadzat;o)?
Daneva píše jen obecně, čili netuším konkrétnosti. Ale napadá mě třeba:
- cena obvyklá při prodeji mezi spojenými osobami (jak jsem psal výše)
- vypořádání záloh, závazků či pohledávek (e-shop x zákazníci)
- řešení probíhajících reklamací
- řešení vrácení zboží (které prodala daneva) novému majiteli
Ale třeba nic z toho řešit nemusí. Reaguju obecně; problémy lze najít úplně všude
Nemám moc času nad tím dále přemýšlet, momentálně řeším to zku****é vnitrostátní reverse charge ve stavebnictví
(ministerstvo a generální finanční ředitelství nereaguje na nejasnosti (FÚ už neví vůbec nic), tisíce lidí už musí v lednu fakturovat a netuší jak)
nic takového v součastnosti nemám otevřené
obstará nový majitel - navíc je to někdo z rodiny,takže není vůbec v těchle věcech problém - máme i stejné příjmení, takže změna bude jen v křestním jméně a IČ
tohle nechápu - co tím chceš říct?
Na Slovensku sa to volá "spriaznená osoba". V zásade ide o to, aby cena akéhokoľvek statku nebola príliš odlišná od ceny obvyklej (smerom nahor ani smerom nadol). Medzi spriaznenými osobami sa táto skutočnosť skúma zvlášť dôkladne.
Spriaznená osoba na strane kupujúceho je napríklad:
- súrodenec predávajúceho,
- právnická osoba, v ktorej má predávajúci podiel,
- a iné.
Kvôli čomu je to tak je na dlho a mimo témy. Pokiaľ kupujúci nie je Tvoj príbuzný, nemusíš sa tým zaoberať.
je to můj příbuzný
a ta cena se odvíjí od kupní či prodejní ceny mého zboží?
Cena může být jakákoliv. Ale z hlediska daňových zákonů (daň z příjmů, DPH) si musíš hlídat cenu obvyklou. Liší-li se, problém, nutno řešit.
a jak zjistím, jaké je cena mojeho e-shopu?
Cena je predsa stanovena dopytom a ponukou. Navyse ako sa pre eshope stanovuje objektivne cena? Nijako. Neboj oni ta tu len strasia, ide o to, ze keby doslo k nejakym podozrivym aktivitam bud u teba, alebo tvojho nasledovnika bude sa skumat, ci bola cena adekvatna. Takto napriklad mozes do spolocnosti nakupovat od koncoveho zakaznika (nefirmy), akurat cena musi byt "obvykla" inak ti to moze DU zrusit.
Cize v principe ak predas ten obchod za milion a on ti ho zaplati a ty z toho miliona odvedies dane stat nebude mat nic proti ver tomu;o).
To je na Slovensku možné?
V Česku se cena obvyklá zjišťuje třeba znaleckým posudkem. Čehokoliv. Není to třeba ale hnát až ke znalci kvlki cenám zboží, které se za obvyklé ceny prodají.
Platba s tím nemá nic společného. Ceny se od cen obvyklých liší z jiných důvodů než z placení/neplacení faktury a daní - liší se kvůli daňové optimalizaci. A věž, že u nás jsou na prodeje mezi rodinnými příslušníky při kontrolách velmi pozorní a ostražití
Pokud kontrola nebude tři roky, je už to ale pasé, FÚ s tím nic neudělá.
Znova opakuji: každý strůjcem svého štěstí. Navíc, když existují postupy, jak se možnosti napadení kvůli cenám obvyklým vyhnout (pokud se "chce" použít ceny neobvyklé, samozřejmě). Tohle se ale zadarmo neprozrazuje a už určitě ne veřejně.
Napisal som objektivne, znalecky posudok v tomto pripade bude velmi, ale velmi subjektivny a velmi lahko napadnutelny. Eshop proste nie je auto, objektivna cena neexistuje. Aka bola objektivna cena poradne pred 5 rokmi? 0, ale kto videl do zakulisia vedel, ze je tam milionovy potencial;o).
Inak by ma celkom zaujimalo ako DU(FU) zisti, ze slo o predaj medzi rodinnymi prislusnikmi. Pokial nebude zrovna vykonavat kontrolu aspon jedneho subjektu nema to ako zistit. A ked to aj zisti co sa stane? Da si vypracovat znalecky posudok a potom zacne strasit danovy subjekt, ze suma nebola obvykla?
chápu to dobře, že bych si musela nechat udělat znalecký posudek?
Ne, nemusíš, pokud:
- nabudeš dojmu, že cena opravdu odpovídá a je obvyklá, žes to ocenila podle "nejlepšího vědomí a svědomí" a že to bude neprůstřelné
- počítáš s tím, že na tebe nebo kupujícího 3 roky kontrola nedojde
Záleží, zda jsi adrenalinový typ nebo spíše vyplašenka.
Z hlediska FÚ:
Prodat web v obvyklé/odhadní ceně 1000 Kč za 800 nebo 1200 není problém, nikdo se nad tím pozastavovat nebude. Prodat web v hodnotě 1000 za 100.000 nebude činit problém u tebe (ty to zdaníš), ale u toho kupujícího (daňová uznatelnost nákladů). Prodat web v hodnotě 100.000 za korunu bude problémem u tebe (zdaníš cenu obvyklou, tedy 100.000 korun, i když jsi dostala jen kačku). A teoreticky(!) možná i u kupujícího, který 99.999 zdaní např. jako dar.
nejde o vyplašenku, ale spíš o smolaře
stejně ale nechápu, jak si mám cenu teda sama odhadnout, aby to bylo ok?
stránka je na třetí pozici ve vyhledávači při zadání hlavního klíčového slova
To fakt nevím, nemám vůbec představu o cenách.
a kde se to dá zjistit?
Ako hrubý odhad ceny môžeš použiť nasledovný postup:
- hodnota zostávajúceho tovaru,
- plus priemerný ročný zisk (za obdobie prevádzkovania shopu) x 10.
Takto stanovenú cenu je možné považovať za obvyklú.
Zisk v tomto kontexte = výsledok hospodárenia, resp. čiastkový základ dane, ktorú si uvádzala v daňovom priznaní.
hm, tak to je slušný - diky