Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Navrh domaci sitove struktury

Ahoj,
poradite prosim s tim, co koupit/zaridit, abych doma rozchodil sit podle predstav?

Stav je nasledujici:
- budu mit pripojku NETBOX
- budu mit jeden notebook a jedno PC, ze kterych by mel byt "bezny" pristup na Internet, to znamena surfovani, ICQ, stahovani z jinych FTP
- budu mit jeden server s web strankami a s ruznymi soubory (pro stouraly podotykam, ze NE warez) a budu chtit aby uzivatele zvenku mohli na tento server chodit a stahovat si z nej (Netbox mi neda pevnou IP ale to nevadi, kdyz se IP cas od casu zmeni, to preziju)
- na tento web server se bude mozne pripojit pres remote desktop a spravovat jej
- notebooky budou pripojene bezdratove ale v pripade potreby je bude mozne prepojit na kabel
- na notebooku pobezi i veci jako DC, eMule a spol, ale to vyjimecne (je to neuveritelne ale da se tam najit i legalni material)
- duraz kladu na bezpecnost (zajisteni bezdratove komunikace, filtrovani bordela z Internetu atd.)
- hodlam mit vsechno legalni tudiz bych se chtel obejit bez specialnich software za desitky tisic Kc.
- web server mit co nejvice oddeleny od zbytku site (ale pripojeni k internetu bych s nim sdilet chtel)

Hlavni veci, ktere mne hryzou hlavou, jsou:
- co presne koupit za tu "centralni krabicku", aby to spolehlive zvladalo roli switche, AP, firewallu a asi i NAT (v tom se moc nevyznam ale pry to potrebuju k tomu, aby se vicero pocitacu z lokalni site dostalo ven)?
- budu potrebovat od providera vice nez jednu IP?
- jak to vsechno nakonfigurovat, na co si dat pozor?
- pry je v dnesni dobe vzduch "zamoren" WiFi a nekdy jsou s prenosem potize, co s tim?

Dovolil jsem si to zachytit do obrazku. Cervene jsou veci, ktere urcite budu mit. Modre jsou ty, ktere se do budoucna mohou objevit. Diky za tipy, pripominky...

[img]http://www.mujweb.cz/www/lingviste/networkarchitect ure.jpg[/img]

kup si libovolný wifi router, který podporuje virtuální servery (dnes to umí snad všechny).

Ale doporučím ti nějaký router z vyšších cenových hladin, který dokáže "ustát" více spojení (nebo mu to lze nastavit) - kvůli emule (což je prasácky napsaný software). Za sebe ti doporučím buď Asus WL-500GX nebo ještě lépe Asus WL-500GP (ten je ještě výkonnější - má 300MHz CPU a DDR2 paměti a výkonnější wifi část). No a samozřejmě navíc umí sám o sobě fungovat jako webserver apod. (je to vlastně malý linuxový počítač se spotřebou 2W)

Dik, to zni dobre. Koukam ze to umi fungovat i jako FTP server a tak.
To je spravovatelne pres webove rozhrani asi, ze? Ja totiz Linuxu vubec nehovim...

jeste k tomu Webservru ci FTP serveru - to mu nekde v konfiguraci nastavim, kde se nachazi soubory pro FTP sdileni (treba na sitovem disku?) a veskera pristupova prava se uz nastavuji v tehlete krabicce (pres web)?

Dosud mam tohle vsechno resene klasickym pocitacem, ktery mi funguje jako router, firewall, ftp, poustim na nem DC a spol... a tak nejak si nedokazu predstavit ze drtivou vetsinu toho vseho obstara takova minikrabicka se spotrebou 2W (coz je mimochodem velmi dulezity udaj, kdyz to ma bezet furt...)

no, já mám 500b a 500GX, a můžu říct, že 500b mi už nestačí - ale je pravda, že mi na ní běží thttpd+php. Na 500gx už krásně běhá Samba (ale problém je s relativně pomalým USB2.0 - více než 1MB/s se z ní nedá dostat). Takže se těším na tu 500gP - přece jen nárůst frekvence CPU a RAM se počítá. Počítá se i to (hlavně pro začátečníky), že v defaultu to umí o dost věcí víc než starší modely a není třeba loadovat modifikované FW, případně mít systém na USB disku.

Nevadí ti, keď sa IP čas od času zmení? Si pripojený cez LAN alebo modem? Ak LAN, tak ešte sa dá prižmúriť oko, lebo tam sa IP mení pomaly. Ak modem, tak :-D. Tam je nová IP tak za 15 minút (po odpojení a pripojení po uplynutí nejakej doby). Takže pozor aj na to. Ale zrejme to bude pre vybraných ľudí a nie "svet", takže tá zmena IP asi nie je taká strašná. Ale v každom prípade na to mysli.