Potřebuju tranzistor
Zdravím
Potřebuju tranzistor
http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Tranzistor_NPN_ -_zapojení_SE.png
na rizeni vzduchovyho ventilu. Potrebuju sepnout 12V a 5A na Uce vstupem 5-6V do Ube (maximalne 3A).
Nejakej mi poradte, vubec se v tom nevyznam
Zdar
Zdravím.....Potřebuju.....Poraďte.....Zdar
Sice mám rád stručnost, ale zároveň slušnost - za nějaké "prosím" nebo "děkuju" by tě neubylo, místo těch zbytečných smajlíků.
ja sa v tom az tak nevyznam (naco sa babrat s elektronikou ked vsetko co chcem si kupim uz hotove a lacnejsie ma to vyjde ako skladat a navyse zachvilu ti nebude vediet treba ani co to je Rezistor, lebo budu same čipky) ale vykonovy tranzistor, to pocujem s slovnom spojeni s KD503
KD503 taky je KD501 , nebo
http://www.gme.cz/index.php?action=detail&sklcis=21 1-137&lk=&sk=&pict=&jaz= akorat je oproti KD501 v plastu a s mensim vykonem.
pardon
Na nějakej dobrý den, nezlobte se, prosím pěkně a děkuji se můžeš [mod]cenzured (rh)[/mod], ale rozhodně jsi měl napsat jestli chceš NPN nebo PNP !!! Odhaduju, ze půjde o obvyklejší NPN.
Ten KD503 s max.Ptot=150W je pro tenhle účel docela předimenzovanej, ale klidně ho kup, nic neskazíš. Oproti slabšímu KD605 má dokonce menší saturační napětí Uce, takže budeš z jeho pouzdra odvádět tepelný tok pouhých 3,75W.
Muj tip je na tranzistor 2SD2469. K úplnemu sepnutí bude potřeba jeho bázi spojit s tím řídícím napětím 6V přes odpor 47ohmu. Možná víc, možná míň, chce to vyzkoušet a nastavit nejvyšší odpor, se kterým se dostaneš při daným proudu Ic=5A na saturační napětí Uce(sat) <= 0,5V . Velikost chladiče z hliníkovýho plechu mi vychází 50x50x2mm.
P.S. ve skutečnosti tomu vůbec nerozumím, ani nevím kde má zásuvka 230V plus a kde minus, jenom jsem si otevřel seznam součástek na www.datasheetcatalog.com a opsal pár údajů které mi přišly pod ruku. <- zbytečný smajlík ->
[mod]Odpoved vyborna, ale priste prosim nepouzivat vulgarni vyrazy. Dekujeme. (rh)[/mod]
Jak se lišej NPN a PNP- to akorád jinak zapoji ne ? (alespon v tehle aplikaci jsou rozdily parametru zanedbatelne.)
Lisi se od sebe dost podstatne.. hlavne na cipu. Principialne je rozdil v tom, ze do NPN pro spinani musis na bazi privest kladnejsi potencial nez je potencial emitoru, do PNP napopak zapornejsi.
jj ale on se ptal jakej má koupit. V tomhle případě je to opravdu jedno. A nějaká rychlost spínáni je mu taky šum a fuk.
jestli to mas jen na spinani tak se vydlabni na bipolarni tranzistory a pouzij FET, 5V do Gate je v pohode
díky všem, pak sem napíču, jak sem dopadl
Neviem ako si dopadol, ale pre spinanie indukčnej záťaže akýmkoľvek polovodičom, by som paralelne k záťaži pripojil diodu v závernom smere. Každá indukčná záťaž sa pri vypnutí chová ako indukčná cievka v automobile a vyprodukuje značnú napäťovú špičku, ktorá spoľahlivo zničí tranzistor.
"akýmkoľvek" je relativni pojem... mnou uvadene FETy maji casto diodu uz v sobe, viz katalogove listy
Je to tak, většina výkonových MOSFET tranzistorů již má tuto diodu v sobě integrovanou, spíš je problém najít MOSFET, který tuto diodu nemá. Výhoda je, že ta dioda je dimenzována na poměrně veliký proud. Nevýhoda je, že chrání tranzistor pouze před záporným napětím u N-kanálu a kladným u P-kanálu (nižším napětím, než napájecím), kdežto impuls opačné (vyšší než napájecí) polarity tranzistor spolehlivě zničí (vyzkoušeno). Proto doporučuju zapojit současně další (rychlou) diodu paralelně s indukční zátěží v nepropustném směru.
V koncových stupních zesilovačů, kde jsou dva výkonnové MOSFET tranzistory se diody nemusí dávat, neboť jsou chráněny od obou špiček, jak kladné, tak i záporné. Přesto jsem viděl konstrukce, kde se rychlé diody pro jistotu daly (možná z nevědomosti ).
Jinak výkonový MOSFET pro tento účel je asi lepší volba, než klasický NPN či PNP tranzistor.
naky borec do eletkroniky.. ja som sa tie tranzistory snazil pochopit ale nejak ...
takzvanou komutační diodu
zdravím
tak se vyvoleným stal výkonový tranzistor npn toshiba 2n3772, zejtra to jdu zkusit
uvidíme
díky
ted tak na to koukam, tech 12 voltu musim privest na collector, coz je v tomto pripade hlinikove telo trandiku. ? neni to divne ? vzdyt to potom budu muset cele odizolovat od kostry !?.
Ale to je napuosto noumalni. Spojení kolektoru s pouzdrem je vlastně vynucený konstrukcí křemíkového jádra tranzistoru, viz obrazek dole. Kolektor tvoří široká spodní základna, která se kvůli odvádění tepla letuje na pozlacené mosazné pouzdro stříbrem. Někdy se ještě vkládá destička z čisté mědi. Drátek k plošce uprostřed je emitor a smyčka kolem ní je báze. V případě, že je chladič společný pro víc tranďáků nebo spojený s kostrou, se izoluje slídovou/silikonovou destičkou.
Koukám že ten obrázek je nějakej přerostlej. Můžete mi vysvětlit, jak ho vložit zmenšený na height="88" width="83"
1) buď vložit jen link na obrázek
2) nebo zmenšit a pak teprve vložit
...nebo se da koupit tranzistor v celoplastovem pouzdru. Asi to bude teplotne o neco vetsi izolant nez ta slidovka, ale zase je to min pracne. Ale asi vyrobci vedi co delaji, kdyz pro takove celoplastove pouzdro TO220 bez potizi pripousteji nejakych 15 - 20W ztratu (co jsem videl v datasheetech).
No ono i to celoplastový se dá uchytit na chladič, i když to nebude tak super, jako v v TO220 s kovovými "zády". Ale tam asi výrobci počítají s tím, že to vyprodukované teplo se odvede přes nožičky do laminátu na spoje, kde se to stihne chladit.
Pri spinani (nie vysokofrekvencnom) nevznikaju velke straty (ak sa na bazu privedie co treba aby bol tranzistor naplno otvoreny), pri 3A bude mozno strata okolo 1W (uvazujem Uce okolo 0.4V) to sa da uchladit s trochu vacsim tranzistorom aj bez chladica
panebože, už na to nesahej, nepřepínej, jdi od toho
kolektor - výkonový výstup pro zátěž
emitor - visí proti napájecímu pólu (+ pnp / - npn). pokud dáš do emitoru zátěž a povede se ti to vůbec sepnout, při vypnutí indukční zátěže se ti prorazí přechod b-e napěťovou špičkou
báze - řídící proudový (u mosů napěťový) vstup, proti emitoru = proti nějakému napájecímu pólu
správná poznámka - chladič na kolektoru bude izolovaně od kostry
ha ha
tak sem zjistil, ze celej ten kram dalkovyho ovladany je rizen digitalne, takze ke kazdej soucastce vedou dva napajeci + jeden datovej kabel, z cehoz plyne, ze se vubec nechytam. tak sem pouzil servo, kterym spinam dva plisky, ktery zase spinaji okruh daneho elektroventilu.
zdar! a díky všem