Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Email - může dojít příjemci jen část příloh?

Podělím se s Vámi o dnešní zážitek a předem se omlouvám za hloupý dotaz ;-)

Posílala jsem emailem výkazy do banky, celkem 24 souborů, z toho 12x formát DOC a 12x RTF. Tentýž email jsem si ve skryté kopii posílala na jiný PC na jiném místě. Skrytá kopie mi přišla v pořádku, ale adresát - paní inženýrka v bance - mi volá a vehementně mi tvrdí, že jí přišla jen část příloh, že jí chybí některé výkazy. Podle mého názoru paní neumí pracovat s přílohami a asi se jí všechny nezobrazily v okně a neposunula si posuvník, takže některé přílohy prostě nevidí :-D Nutí mě posílat jí ten email s přílohami opakovaně. Nejde o to, že by se jí zobrazily třeba jen RTF a ne DOC, nebo naopak. Vidí prostě jen některé přílohy RTF a některé DOC.

Netuším, co tam mají za poštovní systém a mám pocit, že paní to taky nedokáže pořádně pojmenovat (noo... email máme). Chci se jen zeptat, jestli je vůbec technicky možné, aby s emailem přišla část příloh a část ne. Podle mého názoru je to blbost, buď přijde email celý nebo nepřijde vůbec. Přílohy v daném emailu by neměly být jakkoliv závadné, liší se jen čísly v nich obsaženými, ale jinak jsou to stejné jednoduché účetní sestavy bez maker apod. Nezdá se mi tedy, že by bankovní systém některé přílohy zablokoval a jiné ne - měl by zacházet stejně se všemi.

Děkuju předem za odpověď :-)

Tohle není odpověď na tvůj dotaz, ale co všechny přílohy naházet do jednoho adresáře, ten adresář zabalit v *.zip a poslat pouze jednu přílohu *.zip?
Jasně, spousta lidiček neví, co s tím *.zip dělat, ale nemohli by se vymlouvat, že něco nemají. Buď jim *.zip došel, či ne a rozbalit to mohou třeba podle:
winrar.html

ZIP je běžně používaný a rozšířený formát, tak jako doc, xls, pdf nebo rar. A jestli si s ním dotyčná paní inženýrka neumí poradit, to není Tvůj problém a nemáš povinnost jí nic vysvětlovat (myšleno v dobrém).

Mimochodem, proč jsi posílala 12x doc a 12x rtf? To bylo 12 souborů uložených ve dvou formátech? Smysl?

Protože s touto paní inženýrkou služebně emailujeme už několik let. A víckrát mi tvrdila, že nemůže otevřít DOC soubory (přitom obsahovaly jen text, žádné specialitky!), tak jí od jisté doby posílám totéž jak v DOC, tak v RTF. Stačilo by tedy, kdyby dokázala otevřít aspoň jednu sadu. Pro pobavení dodávám, že nejsou tak daleko doby, kdy údajně nemohla zobrazit ani to RTF a posílala jsem ji vše dokonce ve třech formátech - DOC a RTF a TXT (ne pro T602, ale ten z Windows). Ten TXT nakonec vždycky otevřela, ale zas byla nešťastná, že to není zformátované a že se jí rozjely sloupečky :-D
Achjo :x: Když jí jemně navrhnu, jestli by se nemohla poradit s nějakým IT profíkem, tak reaguje podrážděně a neporadí se 3-[

Jo podrážděně... :-? Ty jsi klient, ona tam je pro Tebe. Kdybys byla tvrdá, tak si promluvíš s jejím nadřízeným nebo píšeš stížnost na "vyšší místa"... Místo aby uznala svoji chybu a snažila se ji napravit, tak se ještě bude vztekat. No to je hezký... :-|

Stěžovat si na ni nechci, nikdo není dokonalej. Jen mě vadí, že mě zdržuje od jiný práce a otravuje.

No, jinými slovy část její výplaty patří tobě. Ale protože jsi slušně vychovaná, tak na tom tratíš. A hlavně nesděluj, že paní pracuje ve státním sektoru, protože v tom případě si tu neschopnou m.... platím i já z daní. 3-[

paní pracuje ve státním sektoru,

Pracuje v polostátní bance. Tím myslím ty velké banky, které se nepoloží, ani kdyby měly jakkoliv velké prů**ry, protože stát si to nemůže dovolit, takže je vždycky finančně podrží. Takže ano - nepřímo si platíme takovéto lidi ze svých peněz i my :.( To by mě na to kafe fakt mohla pozvat :-D

Majlujete si několik let (čili několik let používá počítač) a neumí si zobrazit *.doc

Mně to zase tolik nepřekvapuje. Moje maminka je totiž naprosto NEtechnickej typ, fakt antitalent. Před několika lety jsme ji téměř násilím ;-) naučili používat email, aby se mohla podívat na fotky, které jí posíláme - bydlíme daleko. Dodnes s počítačem funguje jako cvičená opice (tohle zmáčknout, sem kliknout ... postup přesně podle papírku). Takže si naše emaily přečte a odpoví. A tím to končí.

Jakmile jí počítač nahlásí cokoliv nestandardního nebo chce jen maličko jiný postup, je zle a NEVÍ a volá nás, co "to" zase po ní chce. Přitom tam má Wokna a ptá se jí to česky a stačí jen kliknout pro odpověď.

Přitom moje maminka je vysoce inteligentní sečtělá ženská, má ohromný přehled o mnoha věcech, o kultuře, hudbě, literatuře, medicíně atd. atd. - ale technika = problém. Když od nás dostala před lety mobil - legendární jednoduchou skvělou Nokii 5110 - dostala hysterický záchvat, že "tohle" nechce a že to nebude používat. Trvalo dva měsíce, než se s "tím" smířila. Dávno už běžně volá a smskuje, ale nic jiného s tím neumí. Jasně, stačí jí to, ale dodnes s bráchou vzpomínáme na ty horory, když jsme jí pomalu učili s mobilem.

Myslím si, že s tím ZIPem není zas až takový problém. Ve Win XP je tento formát podporován a ani nepozná, že je to v ZIPu, pouze podle jiné ikonky.
Jinde zase stačí kliknout a otevře se to v asociovaném programu, takže ani v tom problém nebude. Jen jsem se jednou setkal s uživatelkou, co měla počítač 3 roky a zeptala se mě, jaký je rozdíl, mezi adresářem/složkou/souborem. To už jde do tuhého pravda.

Myslím si, že s tím ZIPem není zas až takový problém.

Já jí to pošlu v čemkoliv, jen aby s tím uměla zacházet ona nebo někdo v jejím okolí. Na mě to dělá dojem, že paní se nechce nikoho na nic zeptat, že prostě chce vypadat "chytrá". Výsledný dojem je ovšem opačný :-D

Ve Win XP je tento formát podporován

Když já ani nevím, co má za Windowsy. A mám pocit, že ta paní to taky neví. Svého času mi tvrdila, že jí nejde otevírat DOC ani RTF, že má "nějaký starý" Office. Když jsem se jí ptala na verzi (že bych jí to překonvertovala do starší verze), tak stejně nevěděla. Potřebuju pro ni něco blbuvzdornýho. Nebo jí budu ty výkazy posílat po jednom - očísluju si emaily od 1 do 24 a budeme si říkat, jestli jí došel email č.1, č.2 atd.
::):-?

S formátem už takový problém není, včera mi hrdě hlásila, že její počítač už dokonce přečetl i můj DOC :-D a RTF už přečte běžně. Problém je v tom množství příloh. Teď se už asi hodinu neozvala. Tak snad jí to už někdo ukázal :-?
... nebo se nedostala k PC a ozve se později, že to zase nejde.

Také se přikláním ke Kráťovu návrhu - ještě dřív, než jsem si jej přečetl jsem chtěl doporučit to samé. U *.doc a *.rtf bude vysoký kompresní poměr, a lepší poslat jeden zip než >20 souborů...

Jinak jsem téhož názoru jako Ty, že paní v bance si neumí zobrazit všechny přílohy... :-|

antispamový nebo antivirový filtr.

Jsem si jistá, že není důvod ten email zachytávat žádným filtrem (teda pokud si člověk u PC může být s něčím jistej ;-) )A hlavně - ty soubory jsou naprosto stejnorodý, takže není důvod, aby některé byly zachyceny a jiné nikoliv.

paní v bance může být také exemplární BFUčko

Jo, to si myslím taky už delší dobu :-D

ať ti pošle celej ten mail zpět

Ona umí používat jen tlačítko odpovědět! Má problém i napsat nový email - když mi píše, tak "jako" odpoví na hodně starý email :-) radši než by tvořila nový. Achjo. Takže i můj email by mi poslala zpět pomocí funkce odpovědět, což se pošle bez příloh. A pak by měla argument "No tak vidíte, vám nepřišla ani jedna příloha, mně aspoň nějaké".

V bance musejí mít hlavně "ajťáka" a ne jednoho. Takže by stačilo, kdyby se paní zeptala. Nemusí hned za správcem sítě, stačí zkušenější kolega/kolegyně.

Jo, ochranka běžně pouští cizí lidi do banky na kafe...

Přesně tak. A i kdyby mě tam pustili, tak mě určitě nedovolí posadit se k bankovnímu počítači s daty klientů...

Samozřejmě nejdřív musí ochranka udělat důkladnou osobní prohlídku, jestli nemá u sebe třeba malinkou lahvičku nitroglycerinu, která jde schovat téměř kdekoli.
Že by paní Ing. byla za přepážkou s penězi nepředpokládám. Spíše někde v kanclu a tam jí po té prohlídce pustí.

Souhlas. A navíc - já být ajťákem v bance (nebo v jakékoliv velké firmě), tak se budu snažit zamezit každému nepovolanému zacházení s počítači, i kdyby si tam klienti chtěli zkrátit čekání jen četbou kurzových lístků ČNB přes internet. Takže nějaká ženská z ulice (=já) by neměla mít šanci na obrazovku vůbec pohlédnout, už z bezpečnostních důvodů.

požádat "protistranu" o kontrolu velikosti (kB/MB) mailu

Ano, o to jsem jí žádala hned zpočátku a psala jsem jí, jak velký email je u mně (817 kB)
Paní inženýrka mi odepsala toto: tyto dialogy jsou zbytečné, požadovanou část opravdu nemám a prosím o zaslání požadovaných sestav
Řekla bych, že asi neví, kde tu velikost zjistit ::)

Hoste, máš samozřejmě pravdu. Ale nechci ji moc provokovat. Klient žádá o úvěr a z výkazů nevypadá jeho ekonomická situace úplně nejlépe. Když tu ženskou naštvu, tak žádost o úvěr může dopadnout blbě (třeba snížení ratingu -> vyšší poplatky za rizikovost atd.) a klient bude naštvanej na mě. A kdo to nakonec odnese? V první řadě klient ve vyšších nákladech na úvěr, takže může snížit náklady na vedení účetnictví, což zase naštve mě :-? Je to jako tanec mezi vejci :-/:-| Tak jsem radši milá a vstřícná, i když u toho skřípu zuby 3-[

v RARu nebo ZIPu bych udělal exe samorozbalovací soubor,
ten bych umístil na eDisk.cz a poslal jí odkaz.

Ne že bych ji chtěla podceňovat, ale obávám se, že i toto by na ni bylo složité. Mám pocit, že v dané situaci bude nejjednodušší použít starou dobrou poštu, tj. vytisknout ta lejstra a poslat jí je v papírové podobě. Paní inženýrka nebude řešit problém formátu a "rozjetých sloupců" a uvidí všechny přílohy :-)
PS: Vyprávěla jsem to kolegovi, že paní bankéřka nevidí všechny přílohy. Začal se smát a říkal, že tohle s jedním klientem řeší často. Klient kolegovi volá "Pane inženýre, vy jste mi neposlal ten a ten výkaz¨!" a kolega mu po X-té vysvětluje, že poslal, ale že si klient (též inženýr) musí u emailu posunout takovým tím posuvníkem, aby viděl i ty ostatní přílohy. To je vždycky překvápko :-D

Takovehle veci resim jednoduse. Vezmu kopie, dam je do obalky s disketou, v poledne si zajdu na obed a pani to s vzkazem, ze dokud se to nenauci, bude ji to chodit doporucene. Kdyz to nezabere, staci pocase zaslat jejimu sefovi. FUNGUJE TO