Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Unikátní otisk PC - implementace sledovacího SW na webu proti podvodníkům

Dodáváme službu klientům na fakturu s odloženou splatností (jsme překladatelská agentura). V uplynulém roce jsme se opakovaně stali obětí podvodu.
Každodenní praxe je taková, že klient si objedná, my ověříme údaje objednatele v živnostenském nebo obchodním rejstříku a pokud vše souhlasí - službu dodáme (v našem sektoru naprosto obvyklá praxe).
Stalo se ovšem, že:
1) při vyplňování online objednávky se objednatel připojil ze svého notebooku někde v restauraci přes veřejnou WiFi (policie jej tak nemůže vystopovat podle IP adresy)
2) fakturační údaje použil existujícího živnostníka či firmy
3) pouze e-mail použil vlastní a sice Gmail, který nepředává IP adresy v hlavičce zprávy.
Hotový překlad jsme dodali e-mailem a po 14 dnech nedostali zaplaceno.
Případy dopadly tak, že jsme na odeslanou upomínku dostali odpověď, že domnělý odběratel si nic neobjednával. Dluh jsme tedy nevymáhali.
V jednom případě jsme podali už žalobu o zaplacení, protože domnělý dlužník nereagoval na naše upomínky, ale u soudu pak objednávku popřel.

Porovnával jsem IP adresy ze všech případů, kdy jsme obdrželi falešnou objednávku. Pro marketingové účely používáme na webu měřič návštěvnosti, který např. odchytává klíčová slova a odkazy, ze kterých na náš web zákazníci chodí. Toto sledování má pro nás zásadní význam z hlediska SEO.

Přitom jsem si všiml jedné věci, o které jsem dosud nevěděl. Ve všech případech se shodovala položka "User agent". Jde o tři řádky nesrozumitelného kódu, kterému jsem dosud nepřikládal žádnou pozornost a netušil, k čemu je dobrý. Po krátkém googlení jsem dohledal, že se jedná o unikátní otisk každého počítače.

Podvodník tedy, podle mé hypotézy, používá stále stejný notebook, ale při vyplňování objednávky se připojuje z veřejných WiFi, aby skryl svou domácí IP.

Šel jsem ve statistice měřiče návštěvnosti do historie, až jsem došel k úplně prvnímu přístupu dotyčného notebooku (předpokládám, že jde o notebook, neboť rozlišení monitoru je 1024x600). A bingo! Vyskočila na mne domácí IP adresa a na náš web přišel přes vyhledávač Seznam.cz! Náš web si tehdy prohlížel 6 minut a následně jej navštěvoval již jen z veřejných IP. Domácí IP je od WiFi spotu jednoho z poskytovatelů na Jižním Městě v Praze - dle mapy na jejich webu jsem dokonce našel, že mají anténu přímo na paneláku, kde dotyčný podvodník bydlí. Po dalším pátrání a vyhledávání na internetu jsem totiž zjistil i identitu dotyčného. Tato identifikace samozřejmě stojí na vodě, na policii by mi to asi nezbaštili.

Po dlouhém úvodu se dostávám k otázkám:
1. znáte konkrétní sledovací SW, který bych implementoval na web a pomáhal by mi ve filtrování podobných podvodníků?
2. lze unikátní otisk PC (user agent) použít jako pomocný důkaz a předložit policii, vč. postupu, jakým jsem k dotyčnému došel a ztotožnil anonymního podvodníka s reálnou identitou žijící osoby? Např. podal na policii trestní oznámení, policie by daný notebook zajistila a prověřila, zda se shoduje unikátním otiskem, který zachytil náš měřič návštěvnosti?

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Maximalne skus prez toho user agenta blokuj ty, co to maj stejný. Zase ale muzes ztratit zakaznika(y… nový
1188 02.03.2012 18:16
1188
Až to nějak vyřešíš, navrhuju smazání tohoto tématu. Daný záškodník může projizdet poradnu :) poslední
1188 02.03.2012 18:19
1188

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru