1. Nevim, zda to plati u vsech disku, ale firmware SSD by se mel starat o to, aby data na disku byla rovnomerne zapisovana do ruznych bunek a aby teda dochazelo ke stejnemu opotrebeni vsech bunek, dale bunky, na ktere se nepristupuje po urcitem case ztraci svou zapsanou hodnotu, takze firmware by mel takovou bunku prepsat jinam a opet by to melo probihat rovnomerne pres cely disk, aby opotrebeni vsech bunek bylo stejne, proto se doporucuje nechavat pres tech 20% volneho mista na disku (dokoce jsem cetl o doporuceni nechat pres 30% volneho mista) kvuli efektivnimu chodu disku.
2. Nektere firmy (treba Intel u nekterych svych disku) ma krome viditelne kapacity jeste dalsi kapacitu neviditelnou a pokud zacnou odchazet nektere bunky na disku, tak je jednoduse nahrazuje z te vyhrazene neviditelne kapacity. Docela by me zajimalo, jestli teda tyto disky provadeji mnou vypisovany bod 1, protoze tam by teoreticky melo dojit k opotrebeni vsech bunek soucasne a pak by nahrazeni nejakych 20% nemelo smysl nebo jestli tak jako tak se na tich discich stava, ze nektere bunky zacnou odchazet drive a pak u tech, kteri nemaji neviditelnou zasobni kapacitu se zacne snizovat celkova velikost disku, zatimco treba u tech intelovskych se proste bunky nahrazuji a kapacita zustava zachovana a takovy disk teda vydrzi dele.
3. Male disky maji osazeno mene pametovych cipu, teda zatimco u velkeho disku tecou data paralelne do vice cipu, u tech malych se musi cekat, tazke to neni jen v kapacite disku, ale male SSD jsou zaroven i pomalejsi, doporucil bych nejit pod 120GB SSD. Samozrejme je to model od modelu, takze pred koupi procist recenze a nezalezi jen na typu recenzovaneho disku, ale i na velikosti, protoze jina velikost muze mit i jiny vykon.