Tak este raz. Zhrnme si to.
Najprv fakty:
Obciansky zakonnik sa vyjadruje k teme v § 53 a 57.
Podtstana vec, pre nas je toto:
Ak spotrebitel odstupi naozaj od zmluvy tak podla odstavca 7:§ 53 odst. 7 a odst. 10 OZ, Byla-li smlouva uzavřena při použití prostředků komunikace na dálku, má spotřebitel právo od smlouvy odstoupit bez uvedení důvodu a bez jakékoliv sankce do 14 dnů od převzetí plnění“
Takze co hovori zakon? Dodavatel je povinny vratit celu ciastku spotrebitelovi, ale zaroven ma pravo na nahradu nakladov spojenych s vratenim tovaru. Nikde sa neuvadza, ze je dodavatel povinny uhradit spotrebitelovi naklady spojene s prepravou tovaru smerom k dodavatelovi.
Má dodavatel právo pouze na náhradu skutečně vynaložených nákladů spojených s vrácením zboží. Dodavatel je zároveň povinen vrátit spotřebiteli zaplacené finanční částky nejpozději do 30 dnů od odstoupení.“
Presne toto som napisal vo svojom prvom prispevku.
A teraz k tomu sudu. Nestal sa pred rokom, ale pred dvoma a nebolo to v CR, ale v Nemecku. Nicmenej ESD vydal odporucanie sudom v ramci EU ako sa maju chovat (nemusia) v takychto pripadoch.
Skusim to uzavriet tak, ze dodavatel by naozaj mla vratit plnu sumu spotrebitelovi a az nasledne si vymahat naklady spojene s vratenim tovaru, kedze toto je vsak komplikovane dodavatel si casto tieto naklady odpocita hned a nevracia plnu sumu. Smozrejme spotrebitel sa moze sudit, s dobrym pravnikom asi aj vyhra, nicmenej nasledne nato moze celit zalobe zo strany dodavatela o zaplatenie nakladov spojenych s vratenim tovaru a tam uz nevyhra.
Este raz zdoraznujem, ze dodavate nie je povinny platit postovne spotrebitelovi.