
Jakou "počítačovou" VŠ v Praze si vybrat?
Zdravím,
počítám, že spousta z vás má vzdělání v oboru informatiky a dospěl jsem k názoru, že s výběrem školy mi nejlépe poradí ti, kteří nějakou sami prošli. Můžete mi poradit, jakou školu, co na ní studovat, nebo třeba jak to tam chodí.
Letos bych rád odmaturoval na všeobecném gymnáziu, takže vím od každého oboru něco, ale nic pořádně. Hlavní zájmy mám počítače, mobily, focení, všechno samouk a teď si musím během několika týdnů vybrat VŠ, což je pro mě první výběr nějak zaměřeného studia a za předpokladu, že školu udělám, si tím volím i možnosti budoucího zaměstnání.
Přihlášek budu podávat určitě víc. Jak píšu, baví mě počítače, mobily, focení, ale nejsem zrovna milovník matematiky. Chodím poctivě na doučování, když se snažím, tak procházím celou střední (vyšší gympl) s trojkou, jsme ale prý "prestižní škola", takže maturovat budu z 5 předmětů místo 4, naše řiditelka si o to zažádala. Chodím na povinnou matematiku, seminář z matematiky, cvičení z matematiky, takže maximum, co po stránce matematiky naše škola nabízí a dokáže naučit, k tomu doučování a jsem na 12 hodinách výuky matematiky týdně (tři různé látky zároveň), k tomu tak dvě až tři hodiny samostatného studia, když je potřeba.
Chtěl bych tedy pomoct s výběrem školy a nejlépe i oboru na ní, kde bych měl počítače, ale zároveň bych se v co největší míře vyhnul matematice. Nutné zlo musím přežít, počítám s tím, že bez ní to nepůjde, ale čím méně, tím lépe pro mě.
Děkuju za veškeré rady, vybírám už dlouho, ale poslední termín přihlášek se blíží a já stále nevím kam jít.
A o nějakém užším zaměření máš představu?
To právě nemám, když to tak řeknu, tak mi to je asi celkem jedno, počítače a elektronika mě baví obecně. Spíš bych byl rád za tip, co má cenu a co ne. Moje zaměření určuje mozek odmítající snadno chápat matematiku. Už teď mě ta matika stojí hodně sil, když si představím ještě intenzivnější výuku, tak mi je jasné, že takovou školu nemůžu dokončit.
ČVUT ti může dát víc technického vzdělání, VŠE víc obchodního. Matika se dá udělat všude, lze to "vydřít". Sežeň si studijní programy (co by ti vyhovovalo) a prolez weby univerzit, přihlédni kam jdou kamarádi/spolužáci.
To přesně řeším, ČVUT a VŠE, díky za objasnění.
Přihlížet ke kamarádům nebudu, není ke komu. Jsem jedinej ze třídy, kdo by chtěl v životě pracovat s počítačema.
Pokud ti dělá problémy matematika, tak informatika ti bude problémy dělat taky. Co konkrétně z informatiky bys chtěl dělat?
Právě té matiky se bojím. Na jednu stranu všechno, co děláme (momentálně látka prvního semestru VŠ) chápu, spíš mi chybí to, čemu jedna naše bývalá matikářka říkala "matematický nápad". Třeba bych i věděl, jak počítat, ale nevím, jak ten příklad načít. Nebo počítám a najednou nevím, jak dál a i když procvičuju, tak na podobný problémy narážím znova a znova. Dělali jsme ve škole nějaké SCIO testy, podle nich jsem v matematice průměrný, děsí mě, že mi vyšly překvapivě dobře jazyky - čeština, angličtina i němčina hodně nad průměrem, obecný přehled podobný. Slovy čísel jsem ve všech těhle v průměru lepší, než 85% účastníků testu, což je naprostá většina škol. V matice mám výsledek 41%, když nepočítám, že na ni bylo málo času, protože jsme začali pozdě, tak bych se dostal dejme tomu k 50%.
Ohledně zaměření vážně nemám představu, co bych chtěl dělat. Hardware, software, ani jedno by mi nevadilo. Spíš mi jde o to možné minimum matematiky. Slyšel jsem, že údajně VŠE má obecně vzato matematiku jednodušší, než ČVUT. Prý se zaměřují na chytáky a speciální příklady, ale naprostá většina z nich je v učebnicích VŠE.
Matiku taky zrovna nemusím. Zvlášť tu středoškolskou. Před příjimačkami jsem taky dělal SCIO z matiky. Výsledkem bylo 20%. Ale na VŠ je to trochu jiné, než na střední. Pokud chodíš pravidelně na přednášky a na cvičení, nejen že látku pochopíš, ale pak u zkoušky nemáš problém, protože se tam prostě neobjeví nic jiného, než se probíralo během semestru. Jsem na FITu na VUT, zatím mám za sebou první semestr. Na začátku jsem měl velké obavy z diskrétní matematiky. Popravdě jsem pochyboval, že tím prolezu, ale šlo to nad očekávání a za výsledné D jsem spokojený. Takže radím - nedávej moc na předsudky. Určitě jdi na ČVUT. Ostatně bakaláře (zatím) lze studovat 4 roky bez nějakých doplatků, takže při nejhorším toho po roce necháš a půjdeš jinam.
Pokud toho nechá, tak už ale pak musí dostudovat v řádném termínu. A to včetně navazujícího magisterského studia.
Což by neměl být problém, pokud zvolí školu a obor podle svých schopností. Po tom případném failu by už asi přesně věděl na čem je. Teď neví, ale není to důvod, aby se podceňoval a nezkusil to.
Já to psal jenom proto, aby neměl dojem, že i na magisterské studium má o rok víc. Ten má pouze v případě, že původní studium dokončí (i když třeba později).
Tak já bohužel na matematiku štěstí neměl. Špatní přednášející a cvičící. Do konce střední školy byla matematika můj oblíbený předmět. Bohužel, na VŠ (FEL ČVUT) mě hrozným způsobem odradila. Nenašel se vyučující, který by měl byl schopný pro ten předmět nadchnout a když v matematicke nevidím logiku, tak je někde problém.
ALE PRD! Já jsem byl s nim ve třídě a jenom tu mlží - co jsme měli za FELu za přednášející bylo v pohodě (na to, že jsou to učitelé a jsou to povětšinu ..). Má naprosto subjektivní názor, pohodička. A ze se chtel dotycnej tady bavit na VŠ s matikou, to je jeho problem, neni tam od toho aby nekoho nadchla, ale aby dala background k dalsim predmetum.
Matika jako background k dalším předmětům je to, co si představuju i rozsahem výuky. Nechci na školu, která by byla matematická a informatika by byla v pozadí.
Tož problem je v tom, že například máš funkci, která počítá rychlost/náročnost výpočtu. Což se ale často něco, co je v logaritmech a je třebas zderivovat a hodit tam nějakou tu limitu a třebas to srovnat na nulu, aby přednášející byl spokojen ;) A na to bohužel jako matika bacgkround je. Pro většinu předmětu je to sice jako background, ale musi byt dost silny aby v jinejch predmetech mohli rikat - jen jak to cca je a uz nemuseli chodit do detailu.
Tech veci, kde je nutna matika jako vstup je fakt hodne pro IT - od databází (relační logika, logaritmy, základy pro struktury, sumy, limity) až po kryptografii (algebry, grupy, tělesa, počitání modulo..)
Tak tak. Naše přednášející dokonce doslova řekla "mojí snahou není z vás vychovat matematiky", což vidím jako velmi pokrokový přístup od matematika na fakultě informatiky. To ale neznamená, že jsme se mohli celý semestr flákat, aby si to tak někdo nevyložil. Studovat bylo třeba, ale byly jasně dané podmínky, co se po nás chce a kdo je splnil, neměl problém.
Mužeš jít na přijímačky na obě školy, nevím jak to funguje ale za nás byly ještě body, jsou samozřejmě vyjíky, ale uvedu příklad: 40 bodu bylo maximum, z 14 bylo minimum (příklad, tak nějak to bylo, už si to moc nepamatuji, neb to pro mne nebylo žádné síto) - Najdi si lidi, které postoupili, seřad je podle počtu bodu a odřízni těch xx%, které to udělá od těch, které se sice dostanou, ale po další "teoretické" eliminaci by měli smulu.
Takhle muzes jit na příjímačky, objektivně zhodnotit své score a odpískat se na základě teoretické eliminace seřazení podle bodu a %, které to pak reálně udělá. Pokud vyjde, že školu udělá cca 50% lidí a z těch co, postoupili má 50% 25 bodu plus, tak se 14ti to asi nemá moc cenu zkoušet. Na stranu druhou s 22 asi v klidu ;) Je to jen odhad.
---
Jinak mé řešení - také jsem řešil jakou školu, dal jsem si Libereckou Technickou univerzitu a denní studium a pak ČVUT FEL - dálkově. Přjimačky jsem udělal obě a taky na obě nastopuil
A první semestr na obě chodil - s tím, že jsme pak nechal Liberec chcípnout
. Čímž chci říct, že se mužeš jako já rozhodnout až v runtime, dej si několik přihlášek, udělej několik přijímaček a mužeš i nastoupit na několik škol a rozhodnout se v průběhu prvního semestru.
To tě přejde.
To mě zajímá. Proč?
Na to přijdeš sám. Po čtvrt století ajťaření jsem zjistil, že čím dál víc tíhnu spíš k filosofii, medicíně, psychologii, jako i ke všem dalším humanitním vědám. To jako "mladý Jedi" nemáš šanci chápat. Přijde to až s věkem. A ještě edit: věř či ne, technika je absolutně nepodstatná a nedůležitá.
pokud vim ty delas to "IT"..
Co tím básník míní? Nikdy jsem neřekl, že jsem sežral Šalamounův exkrement. Máš pocit, že si dělám z huby kanál?
Jestli nemas rad matiku (ona je teda vsude protoze je to soucast informatiky), tak CVUT bych nedoporucoval. Kamos dela informatiku na VSE a je spokojenej, taky uplne nemusi matiku a rikal, ze to tam prezit jde.
Jak píšu výš, mám stejné informace, tak děkuju za potvrzení. Tak to by asi byla první možnost.
Já se chystám znovu otevřít otázku studia a to na FIT ČVUT (slyšel jsem ale, že to organizačně sloučili s FEL), tam se mi studijní plány líbily a vesměs kopírovaly moji současnou pracovní náplň. Matematika, jako taková tam není vůbec. Je zastoupena algebrou, matematickou logikou a matematickou analýzou.
Vším, tímhle jsem si prošel. Tohle je samá matematika, měl jsem jako informatik štěstí, že zkoušející po nás nechtěl zkoušku z teorie. To bych nedal. Vypočítat příklady na integrály, derivace, limity a matice se naučí každý, stačí spočítat hodně příkladů doma. Ale matematickou teorii, jsem nikdy nechápal (učení definic a důkazů nazpaměť). Ještě, že jsem si to nevytáhl u státnic...
Z té zmíněné látky už mám derivace a limity za sebou.
Přidej si k tomu ještě řady a posloupnosti, kombinatoriku, průběh funkce a máš předmět Matematická analýza 1. V podstatě celá středoškolská matematika (na úrovni lepšího gymplu, nebo elektrotechnické průmyslovky) za 5 měsíců. Zní to hrozně, ale dá se to, jen na to nesmíš úplně srát...
Řady a posloupnosti a průběh funkce už jsem taky bral.
"Bral" neznamená umět...
Kéž by znamenalo. Tuhle látku celkem umím, ne dokonale, ale vím co a jak.
Já to ve škole nikdy nepobral. S novou látkou jsem okamžitě zapomněl předcházející. Bylo to na mě moc rychlý a složitý. Proto jsem na VŠ nikdy nešel, protože bych to skrz matiku nikdy nedal.
Spolužák (vcelku hlava, matika mu aj šla) šel pak na ČVUT. Když jsem ho navštívil během jeho studií, tak jsem jen nahlídnul do sešitu s názvem "Pole" (magnetický, elektrický...). Samá matika, až jsem málem zvracel. Nedávno jsem toho spolužáka opět potkal, už má dávno po studiích. Když jsem se ptal, jak mu to tam vlastně šlo, tak že to prej byla těžce vydřená škola, těžká makačka na bednu, všechno o matematice. Udělal to, ale nebyla to sranda. Tak abys věděl, do čeho bys na ČVUT šel.
Teorie elektromagnetického pole je jen a jen drsná matematika. Vůbec nic jinýho
. To jsem šel na VŠ s touhou studovat elektroniku (ke které mě nadchnul vyučující na střední škole), po této sprše jsem zabruslil k IT.
My co máme FEL za sebou tu skolu muzem jen doporucit
Zadna zabava to neni - delal jsem to dalkove a mimo to, ze narozdil od denaku nevidis prednasky ani cviceni si jeste musis brat dovolenou na zkoušky
. Makačka, ale jde to.
FIT co je VT deriované od oboru na VT na FELu je vic zamereno na pocitace a dokonce tam odstranili předmět PAR, který byl v oku hodně studentum, opravdu hodně studentum. A bez tohoto na VT (coz cekam bude i na FIT) je to podstatne lehčí ;) Těch matik moc neni - ja mel co vim: matika, matika II, matika pro VT, 3x algebru, matimaticka logika a asi tak 2-3 dalsi na které jsem zapomnil a to je vše. Pak je nutno podotknout, že jsou předměty, které matika nemaji v nazvu ale pocitace se tam a pocita a pocita a nikde zadne porno :(
Nekdo má FEL, někdo ženskou.
njn, ale je zenska a "zenska", ze? ..
Pokud ten výraz v uvozovkách znamená "žádná", tak máš pravdu.
Takhle do něj, když se mi snaží pomoct? No teda!
Díky za ten nápad s počtem bodů, do teď jsem nezjistil, jestli se dozvím nějaký počet bodů z přijímaček. To by potom za výpočet stálo.
Jinak FIT - jsem z FELu nez vznikl FIT a to je skola, která se dá jen doporučit.
Ja FEL dobre znam, jeste pred nasi spolecnou dalkou jsem tam byl dva roky na dennim. Z toho obdobi pochazi me zkusenosti s matikou.
Jen aby bylo jasno, já jsem v programátorském týmu zažil jak Mudr. tak Judr. tak jadernej fyzik či jen středoškoláky a taky VŠE. On to JE výběr povolání, na stranu druhou je to širokej spread a otočit to jde. Problem při otáčení je "jen" žádná praxe v oboru, jinak až na vyjímky (doktoři apod.) mužeš otočit i v pulce života (což je navíc i rozumné) na úplně jiné povolání.