Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Mobil - Android, nebo WP?

Zdar,

přemýšlím o novým telefonu a pomaličku si začínám hledat nějakýho favorita.
Než vyberu konkrétní model, tak bych napřed vyřešil dilema Android vs. WindowsPhone.

Proč Android? Proč ne WP?
Proč WP? Proč ne Android?

Na WP mě láká dobře fungující systém. Mraky aplikací nemám zapotřebí, nevadí mi ani, pokud budou placený. Z čeho mám strach, tak aby to nebyla slepá větev, kterou časem Microsoft odřízne.
U Androidu mi vadí mnoho různých verzí, s čímž často souvisí kompatibilita aplikací, diskutabilní podpora výrobců (na nový verze Androidu), často zmiňovaná zabugovanost Androidu.

Co od mobilu požaduji a očekávám?
Velikost 4" - 4,5" (teď mám 3,2", to je málo).
Dostatek výkonu na prohlížení webu a surfování po netu.
GPS
Slušný foťák.
Cena do 4 litrů.
Pokud WP, tak Lumia.
Pokud Android, tak nechci noname čínu, ale něco slušnýho. Samsungy mi přijdou všechy stejný a stejně hnusný - jak mýdlo přejetý silničním válcem.

K Lumiím - je dostatečná Lumia 530 (je levná), nebo raději připlatit za větší a výkonnější 630?

Díky za příspěvky k věci.

loading...

Za tyto peníze bych volil asi raději WP - tam je většinou záruka, že i na levnějších telefonech to poběží dobře. Za cenu kolem 4k poběží na Androidu rychle jen nějaká dobře trefená Čína.

Pokud jsi obyč. uživatel, jak tvrdíš, tak ti i WP nabídne všeho dostatek. A dva roky, což je doba, za kterou ten telefon stejně vyhodíš, Windows Phone ještě vydrží.

Nejsem náročný, to opravdu ne. Zatím mám Nokii 500 na Symbianu, kde už bohužel pociťuji nedostatek výkonu pro web a nový aplikace pro to už nejsou.
Prakticky co nejvíc od telefonu vyžaduji, je ten výkon pro surfování, protože kvůli děckám si nechci domů pořizovat tabet (furt by si s tím chtěli hrát), takže mobil mám i na jednoduchý prohlížení webu + sem tam nějaká jednoduchá hra při dlouhé chvíli.
Lepší foťák je podstatnej, protože stávající telefon fotí opravdu hnusně, 2D kódy nepřečte. Chodím s děckama na výlety a netahám s sebou pokaždé foťák, takže když mobily umí fotit, tak ať to alespoň za něco stojí.

No,obávám se aby nebylo zklamání. Rozdíl třeba mezi 3.2 a 4 není celkem tak rozhodující. I surfování na 5 pal. je spíše porod a foťáky ve founech kolem 5k jsou vesměs mizerné,obvzlášť v nepříznivých světelných podmínkách. Rada je - telefon původní si nech,kup samostatný foťák a na brouzdání si pořiď tablet s min. 10 pal.

WP som nikdy v ruke nemal, takže nemôžem porovnať, ale:
"Z čeho mám strach, tak aby to nebyla slepá větev, kterou časem Microsoft odřízne." -ak aj neodreže, vývoj pôjde podľa mňa do r*ti...

"U Androidu mi vadí mnoho různých verzí...", neviem čo Ti na tom vadí... "s čímž často souvisí kompatibilita aplikací...", aká kompatibilita? staršie appky chodia na novších verziách Androidu, naopak samozrejme nie, ale nepredpokladám, že si kúpiš starú verziu... "diskutabilní podpora výrobců (na nový verze Androidu)" áno to je pravda, ak Ti to vadí - custom rom a samozrejme root..., "často zmiňovaná zabugovanost Androidu." - tak teda neviem, pár som ich mal (momentálne KITKAT 4.4.2) a funguje lepšie ako WINDOWS na PC... :-)

"Samsungy mi přijdou všechy stejný a stejně hnusný - jak mýdlo přejetý silničním válcem." som toho istého názoru, preto som si ho nekúpil.

P.S. nemám drahý mobil, nemám luxusný mobil, ale plasty nevŕzgajú, prevedenie skvelé, skvelá výdrž batérie, Android nelaguje, všetko funguje ako má... LENOVO ! :-)

Like :-), mám A328 (presne to isté čo Ty, ibaže 4GB internej pamäte, mne to stačí - vopchám tam všetko a ak nie mám 32GB SD kartu...)
Problém je ANDROID KITKAT - neumožňuje presúvať app na externú kartu, ale aj to sa dá vyriešiť rootom... ;-)

- custom rom a samozrejme root...,

Já chci telefon používat, ne se v tom vrtat. Toto domácí dodělávání věcí do použitelnýho stavu už mě nebaví. Když si něco koupím, má to fungovat pořádně a hned, ne že si to musím doladit.

Mne telefón funguje poriadne, hneď a aj bez rootu a dolaďovaní...
S rootom sa Ti otvárajú ďalšie (možno pre niekoho netušené a nepotrebné) vlastnosti a vymoženosti. O tom si na IOS alebo WP môžeš nechať akurát tak zájsť chuť... ;-)

Po projetí recenze cenově dostupné Lumie 630 to na WP nevypadá - čekal jsem od toho telefonu více muziky. Vcelku dost mě mrzí absence světelnýho senzoru, kterej stahuje jas displeje ve tmě. To má i můj stávající mobil a furt manuálně nastavovat jas se mi nechce.

Nenáročný UŽIVATEL, náročný ZÁKAZNÍK. Je jedno, kdo to vyrobí, ale není mi jedno kdo kvalitu hlídá, kdo vyvíjí HW a SW a jaká je zákaznická podpora. Kdyby mi to všechno bylo fuk, tak se neptám na poradně a koupím první krám, co mi padne pod ruku a vyhoví parametry.

Pokud jde o WP, tak jsem ještě nepotkal uživatele, který by na to nadával, že je to nepoužitelný, nebo že by to nefungovalo. Naopak si to ti, co od telefonu očekávají i něco víc, jen chválili. Takže hledám něco, co je na WP opravdu špatnýho - nemůže být všechno vyloženě skvělý.

Ako naozaj (vážne naozaj) nepoznám WP, ale verím, že funguje skvele (možno lepšie ako Android - nehádam sa, nemal som...)

Ak niečo potrebujem nejaké vylepšenie, nejakú lepšiu, novšiu funkcionalitu- na Google Play nájdem - doinštalujem a fungujem... Dá sa to isté povedať o WP?

Si nenáročný užívateľ - potom Ti stačí telefonovať, fotiť a prehliadať web...

Mne teda nie... Potrebujem prístup na mobil z PC - bez problémov - vstavaná app "folder browser" spustím ftp a funguje prístup z pc cez wifi okamžite, alebo naopak z mobilu na PC - nie je problém - doinštalujem ES File Explorer a fičím cez Sambu...
Foťák vylepšiť (áno dá sa) - Google Play -nájdem potrebnú app a fotenie je zábavou... Prehrať filmy s titulkami, prepínať audio stopu - nie je problém atď...
Programujem v DELPHI - vytvorím app pre Android podľa svojich potrieb a ladím...

Má toto WP ??? Nie som náročný, ale pasívne využívať niečo, čo toho dokáže viac, nie WP nie je pre mňa...

Používám čínský android myPhone S-LINE z české distribuce, a jsem spokojen. Nic nelaguje, fotí slušně, má dual-sim, GPS, dobré rozlišení displeje...

Supr telefon, no tak s těmi výrazy bych šetřil. Více méně jsou rozdíly viditelné,jestli máš jablko nebo android. Je jedno v čem ten android je. Důležitá je RAM. možná bych upřednostnil před Androidem Windows. Ale ty všechny Číny,Samsungy LG a bůh ví jak všechny jsou jsou si A|ndroidy podobné jako vece vejci. Platíš jen velikost displeje a RAMky.

Co mas za telefon ted? Jestli prestal fungovat, neslo by sehnat v bazaru neco podobnyho?

Ono totiz tvym pozadavkum moc nehovi ani Android ani WP.

Ja bych ti asi spis poradil WP, protoze jsi dlouholetej uzivatel Windows a to jeste na mnohem vic nez na bezny uzivatelsky urovni a mas nejaky zazity navyky a asi se ti je bude tezko menit, nakonec viz.

U Androidu mi vadí mnoho různých verzí, s čímž často souvisí kompatibilita aplikací, diskutabilní podpora výrobců (na nový verze Androidu)

Android je linux, kompatibilita androidich aplikaci je naprosto OK, ale Windows aplikace na tom nebezej. Novy verze Androidu se moc neresi, stejne jako se moc neresi novy verze linuxu, vubec nicemu nevadi nemit nejnovejsi verzi Androidu.

Naopak pocitat s tim, ze WP budou donekonecna rozhodne taky nemuzes, nakonec to vidis na Windows, jak se MS snazi delat veci nekompatibilni, viz. DirectX apod.

No a problem tu mas i cenovej, foun do ctyrech litru, spis min, jak sam pises o Lumii 530, no u Androidu to je uplnej zaklad. Tedkon sis vyvzpomnel slusnej fotak, GPS, dostatek vykonu, ..., do ctyr tisic utopie.
Lidi si kupujou levny founy a pak jsou nespokojeny a nadavaj na Android. Rekl bych, ze u WP potazmo u Nokie bude v tomhle ohledu situace o neco lepsi.

Do ceny ti neporadim:
jinak bez ohledu na cenu bys mohl premyslet o Samsung Galaxy S4 mini, Samsung Galaxy S3 Neo, Xiaomi Redmi 1S, pripadne nejake to Lenovo, ale bude tam Mediatek a teda se shanet po SoC MTK6582 nebo lepe MTK6592, starsi nebrat.

Edit: Jeste si rozmyslet pritomnost LTE, SGS3Neo, XR1S ani Mediateky nemaji.

Este takhle, uvedom si, ze ty smartphony, to se tak jenom jmenuje, ale s telefonem to nema nic spolecnyho, teda vlastne krome vseho jinyho to umi i telefonovat. To jsou normalne regulerni pocitace. A tedkom si vem, ze na cca. 6 let starym pocitaci ti dneska nepujde ani poradne serfovat na netu a to ten PC rozhodne nestal 4.000,-
Takze ano muzes mit treba Samsung Galaxy Trend Plus, ktery vyhovi cene, umi dobre telefonovat, ale zbyle funkce uz to bude slabsi, jako GPS snad OK, fotak nejakym zpusobem pouzitelnej, internet v tom bude taky, ale je to hodne podobny jako kdyz se tu nekteri ptaji na takove ty ultralevne PC sestavy, proste je to omezeny vzhledem k cene.

Ne, asi jsi me spatne pochopil, vubec te nepodcenuju, myslel jsem to takto, jak dlouho tu Nokii 500 mas? Asi to nejakej ten rok bude. A podle toho co pises, asi nechces novej foun na dva roky, urcite si predstavujes delsi vydrz, proto taky mas pochopitelny strach z toho, ze to MS zase a ne poprve zarizne a budes muset zase kupovat novy. Ale uprimne, kam se za dva tri roky posune vyvoj na internetu, budou stacit na "pitomej" net dnesni PC potazmo mobily? A pokud ne, neni jedno, jestli to MS zarizne?

Sam jsem mel Windows Mobile 6.5, taky jsem si predstavoval, ze to mam do konce zivota (prehanim) a pak to MS zariznul a musel jsem koupit novy. Zarekl jsem se, ze od Microsoftu uz nic a poridil jsem Android a uz mam od te doby ctvrty mobil. :-D (Kdyz to vezmu po vykonostni strance, tak druhy, ZTE Blade jsem menit musel, protoze uz vykonostne nestaci ani na ten web.)

Proste mam obavu, ze si koupis levnej (do 4.000,- je to opravdu kategorie levnejch) mobil a za dva roky ti to stacit nebude. Ale zase proc ne, nekdo treba koupi podstante drazsi pristroj a treba to za par let taky stacit nebude.
Ono je to i otazka vyuziti, neznam tve potreby. Treba dobra ted nove aplikace Muj vlak od Ceskych drah, ale je jenom pro iOS a Android. (WP je takova minorita, takze nic. ]:))
Kazdopadne dojdi to ozkouset nekam do prodejny: Samsung Galaxy Trend Plus, MS Lumia 635, Lenovo A328.

Psal jsem výše, mám Nokii 500, Symbian. Není to můj první Symbian, měl jsem jich několik. Telefon funguje, ale už mi nevyhovuje, krom absence nových aplikací a přítomnosti špatnýho foťáku nestačí výkonově - po načtení webové stránky vcelku dlouho trvá, než stránku zpracuje a lze ji zazoomovat a pohybovat se na ní. Tohle zvládá kdejakej lacinej tablet, tak proč ne telefon do 4 litrů?

Copak GPS, slušnej foťák a dostatečnej výkon na web je takovej problém do 4 tisíc?

Lumia 530 jsem dal pro srovnání s 630, zda to tu někdo srovnával navzájem, 630 je o půl palce větší, což beru jako výrazný plus pro tu 630.

LTE jsem zvažoval (dost tu o tom píšeš), ale mobilní data nevyužívám tak často, vystačím se se 100MB měsíčně, takže přítomnost LTE v telefonu neocením/nevyužiju.

S Androidem zkušenosti nemám. Podobně jako ty jsem přecházel ze Symbianu (N8) na WP (Lumia 920).
Proč zvolit WP?
- systém funguje, bez záseků a podobně; je docela i "blbuvzdorný"
- aplikace jsou, mám jich sice jen pár, ale nejsem na tohle zatížený a vystačím
- HW je dobře odladěný
- nedostatky a nedodělky verze 8.0 byly dobře vyřešeny ve verzi 8.1
Zkrátka to, co od telefonu chci, to udělá.
Proč ne WP?
- někomu může chybět nějaká konkrétní aplikace
- potřebuješ MS účet (a u Androidu Google účet)

Stran odříznutí Microsoftem - tohle nikdo neví, možná snad pan Elop by uměl odpovědět :-)
Tu Lumii 530 moc v testu nepochválili... Spíš bych sáhl po 635 s LTE.

Edit: Ještě se dá přemýšlet o pěkné N8, ta by byla výkonnější než tvá 500, je to krásný kovový telefon a jako bonus nádherně fotí. Jen se tedy nekoná podpora výrobce.

pre mnohé aplikácie MS účet nepotrebuješ,wm nieje natolko zviazané na nejaký online obchod kvôli získaniu aplikácií ako je to u androidu a google play...nokia creative/camera suite,aplikácie od autodesk stiahneš bez akejkolvek aktivácie,registrácie konta u MS/nokia app store,rovnako nokia gps/nokia news apps to nepotrebuje,accuweather a spol takisto,u androidu by si si bez aktivácie google účtu a inštalácie google play ani neškrtol,takže to až taká nevýhoda wm nieje,skôr záleží od konkrétnych okolností a konkrétnych aplikácií....

Měl jsem to podobně.. Přecházel jsem také z nokie N8 na Nokii 925 a jsem spokojen.
Telefon je rychlý, dobře fotí, baterie je na smartphone OK, aplikací je dost a které nejsou, tak ty mám na Sony Xperii Z1 Tabletu.
Absolutní špičkou je navigace HERE, která funguje jak Offline tak online a je kompletně zdarma.
Má 925 sice fotí hůř, než předešlá N8 (s tou jsem dokázal vykouzlit snad i nemožné snímky) ale fotky jsou stále kvalitní.
Takže 925 super!

Pořídil jsem WP taky mámě. Ta má 820 a trošku se bála přechodu na Smartphone. Opak byl pravdou a potvrdilo se mi jedno pravidlo - WP je jednoduchý a opravdu blbuvzdorný. Sice není tak otevřený jako Android, ale zase trošku otevřenější než IOS, takže vyhovuje velké skupině uživatelů. Ta 820 taky fotí jako nouzovka dobře. Snímky jsou dobré za denního světla a když světlo není, pomůže (sice jen LED) blesk.

A ano, pokud "levný" telefon s kvalitním a propracovaným (vyladěným) softwarem, tak určitě šáhnout po Nokii (tedy Lumii) s WP 8.1. :)

Šáhl bych po 630, protože má IPS displey. :) http://www.alza.cz/nokia-lumia-630-black-d2144452. htm

Zdůrazňuješ, že chceš telefon se základními funkcemi, aby šlapal. Klidně si vezmi co se ti líbí do 4000,- Proč řešíš OS. Obě platformy mají v základu vše, co chceš. Oba systémy mají k dispozici plno aplikací, které ti rozšíří obzory. Android ti umožní hrát se s telefonem. Odemknout systém, udělat si úložiště app jak velké chceš, bezpočet tapet, aplikací, her a dalšího.Stížnosti na Android jsou všechny z řad "hračiček" uživatelů kteří do telefonu narvou co se dá jenom proto, že je to v nabídce. Ale nikdo tě k tomu nenutí a můžeš jej používat jak jsi jej koupil a šlapat bude.
Diskuze Windows X Android je stejná jako Windows Linux. Nikam nevede.

Já jen nechci udělat podobnou chybu, jako jsem udělal s posledním telefonem (Nokia 500). Nevím sám proč, snad jak blbec z nostalgie, jsem šel do Symbianu s tím, že stejně mi stačí Opera Mobie a nic víc. Tehdy jsem si telefon vyzkoušel u spolupracovnice, zalíbil se mi a já si to taky koupil. Žel, časem výkon na net přestal stačit a některý aplikace by se mi hodily, např. mapy od Seznamu. Ty na Symbian nikdo už neudělá.
Tvůj názor je vcelku rozumný, takže Android stále nezatracuji - vcelku začínám rozmýšlet nad přístrojem s vyšším rozlišením, než má ta Lumia 630 - na první pohled se zdá vceku vysoký, ale časem se to může ukázat jako nevýhoda.

realita je taková: rok a je to zastaralé. dva roky a můžeš to vyhodit, protože už to nesplňuje žádné nároky (verze OS, výkon CPU, velikost RAM). Platí všeobecně, u WP mírně méně.

N500 nebyl špatný telefon, zvláště poslední update z něj udělal raketu (ve srovnání s mou E7, na kterou se už tehdy vykvákli). Ale je to už přes 2 roky.. ;-) - viz výše.

Co se rozlišení týká, tak na 4-4,5" je rozumné maximum 1280x720, víc je už nesmysl. Na 5" lze akceptovat FHD, ale moc velký smysl to nemá.

Nechci tě lámat, ale velký mobil je silně návykový a zjistíš, že internet, filmy knížky, navigace... je o něčem úplně jiném. Pokud se chceš podívat na něco v tvých cenových možnostech, zapřemýšlej třeba o použitém Samsung N7000 GALAXY Note. Je to úplně o něčem jiném. Na www.mp.cz CENA 4500,- . Nejsem jejich obchodní zástupce, ale 6 měsíců záruka a dobrá zkušenost mnoha známých. Luxusní foťák a video. Já jsem za svůj první Note dal 3x tolik a jede bez závad dodnes.

Osobně (leč se snahou o max objektivitu):

WP - odladěný, funkční, leč mírně vizuálně zvláštní systém. Většina podstatných aplikací normálně dostupná. Nokie mají standardní kvalitu, která je kus jinde než "šroubková" konkurence z číny/koreje (stačí si srovnat torxy z nokií a klasické phlipsy z č/k). Jistota určitých updatů u stávajících modelů (slibují až W10 - jsem zvědav..)

Android - velký výběr HW (to je zároveň plus i minus), u naprosté většiny ovšem bez jakýchkoli aktualizací systému. Dost proměnlivá kvalita (jak HW tak SW). U mnoha výrobců naprosto tragické obrazy systému - mrzne to, padá to, nelogické a neergonomické ovládání. Tragická správa bezpečnosti a aplikací. Masivní výběr apliakcí a jejich klonů. pomoc seženeš prakticky na jakémkoli mobilním fóru. Pro otrlé možnost flashování vlastních/cizích firmwarů a recovery managerů apod.

A konkrétně:
- pokud chceš dobré fotky, hledal bych zařízení s bleskem - za tuto cenu samozřejmě pouze diodovým. Bez blesku budeš omezen na denní, max. večerní focení.
- od Lumií bych volil až 730 (pokud bys oželel blesk, tak pak 630, nebo 520; model 530 určitě ne, je to proti 520 jednoznačný downgrade)
- u Androidu, pokud se v tom nechceš rýpat, tak ti v podstatě nezbývá než jít do Samsung/LG/Sony, případně Xiaomi nebo Alcatelu (ale to je už čína, i když celkem povedená)

Osobně bych si koupil Lumii 830 nebo Xiaomi Mi3 - obě jsou ale mimo tvůj limit.

Manželce jsem na vánoce vybral se skřípajícími zuby Samsung Galaxy Ace4 (Samce se mi nelíbí a firmu rád nemám), ale v podobné ceně se jednoduše nedá najít rozumně postavený mobil rozumně velký pro něžnější pohlaví (pádlo jako ke kajaku rozhodně ne!) a aby to zároveň nebyl čínský šunt typu Lenovo apod. bez podpory (o podpoře Samsungu si ale taky nedělám moc iluze) a zároveň uměl LTE. Bohužel chtěla Android, i když její oblíbený Wordament existuje i pro WP..

Jenom poopravim:

u naprosté většiny ovšem bez jakýchkoli aktualizací systému

Staci se podivat na Cyanogenmod web a zjistis, ze aktualizace jsou, akorat na komunitni bazi, coz je podobne jako u linuxu. Stejne tak vychazis z premisy, ze aktualizace jsou dulezite, ale nejsou tech chyb na Androidu je minimum a realne zneuzitelnych bez povoleni instalace z neznamych zdroju (typicky warez) tu byla posledni vetsi chyba nekdy pred dvemi tremi lety?. Nedivej se na Android jako na Windows.

pádlo jako ke kajaku rozhodně ne!

Vidis a moje mamka si vybrala 4,8". Naopak, pokud se to nevyuziva jen jako telefon, tak se vetsi masinka hodi. Uz bych pod 5" nesel, ale ani nad teda. Mimochodem, kdyz se to umi, tak je 5" telefon stejne velkej jako 4,5". (Samsung x Huawei, maly x velky ramecek).

nebyl čínský šunt typu Lenovo

Ale Lenovo je jedna z tech lepsich znacek, ktere nechybi mnoho k tem u nas zavedenym a mimochodem o tridu vys nez TCL (nebo-li Alcatel).

Souhlasím. s tím, že čím větší, tím lepší a nejen v kalhotách. S přibývajícím věkem a slábnoucím zrakem dnešní "starci" dávají přednost velkému telefonu. U babiček stačí klasický bez OS, i když sjíždějí notebook.:-D
A proč aktualizovat když to jede bez problémů. Naposledy jsem šel do rootu když jsem potřeboval zvětšit paměť u HTC Desire. Dnes je u lepších telefonů dostatečná.

Jenže aktualizace se týkají i vylepšení systému - nebudeme si zastírat, že jak WP, tak Android mají značné ergonomické nedostatky, které se postupně řeší v iteracích verzí OS. Totéž platí pro UI nadstavby nad samotným OS. BTW taková "dumb" N5110 měla více firmwarů, než kdy bylo uveřejněno pro vlajkové Samce.. (ano, funkčně je to nesrovnatelné, ale taky to o něčem svědčí..)

S ohledem na velikost dotykáče a možnost držení (jakož i skladnost) jsem ženě předvedl svou 4" E7 a 5" Androidí telefon. Předtím chtěla ten větší, ale když měla možnost porovnat velikosti/ovládání v ruce, jasně se vyslovila pro ten menší - už jen proto, že doposud používá skvělou (a malou) E51, která až nyní touží po zaslouženém důchodu..

No, nedostatky ..., byl pokrok do verze 4.2, pak ani nemenili kodove oznaceni u 4.3, protoze zmeny byly minimalni a z uzivatelskeho pohledu nulove a ted 4.4 je evidentne horsi nez starsi verze a pripravovany Android 5.0, co jsem cetl o novych funkcich, mam pocit, ze Android uz umi vsechno a Google nevi kudy kam dal, takze zmeny jen k horsimu. Nakonec zname to z Windows, kdy po Windows 7 se Microsoft zasekl a uz neni co vymyslet lepsiho a Windows 8 i pripravovane Windows 10 uz jen fungovani systemu zhorsuji.
Nastesti ma Android vyhodu, ze je open source a tak se tam vetsina funkci dal dodat aplikacema tretich stran nebo naopak nesmyslne funkce vykopat pryc.

Velikost je vylozene individualni, mamka mela 3,7", potom 4,5" a ted tech 4,8" a rika, ze je to tak akorat. Rekl bych z toho co tak vidim okolo sebe, ze mensi telefony uprednostnuji predevsim ti, kdo to maji hlavne na telefonovani a SMS. A u zen vubec nehraje roli, ze ma mensi rucku, spis je preci jenom mene zen, ktere ten smartphone opravdu vyuziji i s tema funkcema, pro ktere je lepsi vetsi displej.

O tobě vím, že se v Androidech vyznáš asi nejlíp tady, můžeš mi dát pár konkrétních tipů (android)? Ne však noname, ale něco, co má alespoň trochu jméno, např. Lenovo, Asus, snad i Xiaomi, Huiawei, pokud by za to stály. Velikost 4,5".

Přidám svou troškou do mlýna. Měl jsem SonyEricsson C902 a přešel jsem na Lumii 520. Mobil mě stál 2.500,-Kč, moc dobrá navigace, rychle najede, mapy ČR a SR zdarma. WP je rychlý, neseká se, aplikací je dost i zadarmo. Nemá moc dobrý foťák, na denním světle ještě jakžtakž, umělé osvětlení horší a za šera či tmy bída. Můj bývalý SonyEricsson C902 měl lepší foťák. Prohlížení webu v pohodě, bez jakýchkoliv problému. Mobil používán na volání, sms, občas net přes wifi, občas navigace, až na ten foťák spokojenost, ale co bych chtěl za 2.500 Kč.

Ja som naopak na 520 s fotakom spokojny. Aj cely system WP je OK, musis ale pocitat nejake 2-3 tyzdne kym si zvyknes, ja som prechadzal z androidu.
Hlavne si daj pozor na vydrz baterky, to je asi jedina vec, co mi na 520-tke ozaj vadi. Dobijat musim kazdy den, lebo pri miernom pouzivani hovory/net/navigacia cca 1hod mam vecer len nejakych 40%.
Mam ho pol roka a zblbol mi len raz - sama od seba poklesla uroven baterie v priebehu 10 minut z plneho nabitia takmer na 0. Ale to sa stalo len raz, tak to neriesim.
Navigacia super, fotky super, internet super, stabilny. Na to, ze ma len 512MB Ram tak je o dost rychlejsi ako 512MB na androide.
Keby som kupoval dnes tak by som volit mozno vacsi displej a urcite silnejsiu baterku.
Kupil som ho za 80eur, takze to co to dokaze za tu cenu je obdivuhodne. A nebude ma tak mrziet ak ho stratim alebo utopim ako keby sa mi to iste stalo s 500eurovym telefonom. Alebo ako by povedal klasik, za malo penazi vela muziky.

Prestigio MultiPhone 5454 DUO - Snapdragon, tudiz LTE, Prestigia jsou takova sporna, na jednu stranu nejlepsi pomer hardware/cena, na druhou stranu je to holt levnejsi provedeni, prirovnal bych k notebookum od MSI, vykonove naslapane, ale aby se k tomu clovek choval v rukavickach. Da se predpokladat, ze drzak co vydrzi x let to nebude, nicmene cena je opravdu pekna a dva roky mas zaruku.

https://www.alza.cz/prestigio-multiphone-5454-duo- lte-cerny-d2271709.htm

HUAWEI Ascend G620s - velmi podobny tomu Prestigiu, je drazsi, nemam Huawei rad, ale tenhle nevypada spatne, nekupoval bych v Alze, pres Heureku jsem koukal, ze byly lepsi ceny.

https://www.alza.cz/huawei-ascend-g620s-black-d226 5854.htm

LG G2 mini - totez co G620s, nema informacni LED diodu

produkt

Lenovo S580 - starsi Snapdragon bez LTE, drazsi, vypada velice povedene.

http://www.czc.cz/lenovo-s580-cerna/161125/produkt

Xiaomi RedMi 1S - totez co S580

http://www.czc.cz/xiaomi-redmi-1s-cerna/154050/pro dukt

Samsung Galaxy S3 Neo - totez co S580

https://www.alza.cz/samsung-galaxy-s3-gt-i9301i-bl ue-d1967574.htm

Vsechny ty telefony nemaji herni procesor, ale na bezne cinnosti naprosto postacujici, jinak uz maji slusne rozliseni displeje, rychlou GPS, SGS3 Neo ma skvelej fotak, mam odzkouseno, da se predpokladat, ze Huawei, LG v tomto smeru nijak zaostavat nebudou, u Prestigia si jist nejsem, snimky jsem nevidel, nicmene asi jedinny bude splnovat cenovy pozadavek. Mezi 4,5" a 5" neni skoro zadny rozdil, na prvni pohled ani nedokazes urcit co je vetsi a co mensi.
Pokud bys to cenove videl preci jen jako moc, tak pak jedine se orientovat na founy okolo 4". Samozrejme porad zbyva moznost koupit neco ultralevneho v Cine a risknout zivotnost. Me Jiayu i s dovozem 4.000,- vydrzelo rok, kolega ma iNew za 3.500,- i s dovozem a uz ho ma rok a pul a porad mu to bezi bez jedineho problemu.

Tak pouzitelne to bude, samozrejme Mediatek SoC nejsou zrovna prvni liga, ale je tam MTK6582, coz je novy procesor, obdoba take low-end Snapdragonu 400 a co jsem slysel, tak uz konecne Mediatek vyresil u tohohle SoC i rychlost nabehu GPS, coz bylo driv na minuty, teda hrozne dlouho, takze asi by to doporucit slo.
Vidim tam jiny problem, 840x480 je hrozne male rozliseni na 5" telefon, to proste je na tom telefonu videt. Dalsi vec je pouze 5MPx fotak. Samozrejme nejde o ty megapixely, ale byva dost caste, ze lepsi optiku davaji vyrobci k 8MPx a vice vybavenym smartphonum. Realne fotky jsem nikde nenasel, takze bych z toho mel trochu obavu.

Nicmene je to dalsi mozna cenova volba k tomu Prestigiu. (Asi bych uprednostil to Prestigio, ale tohle je na tobe, je opravdu tezke dat radu, kdyz vim, ze oboji je nejakej kompromis a rozhodnout, ktery je mensi.)

Samsung Galaxy Trend Plus - 4", na hrane z pameti - 768MB (je to takove minimum, co se jeste da pouzivat)

https://www.alza.cz/samsung-galaxy-trend-plus-s758 0-black-d520311.htm

Samsung Galaxy S III Mini VE i8200 - 4", asi v zadnem jinem founu nepouzity procesor Marvell PXA986, recenze to ma dobre, ale nikde jsem se nedocetl o rychlosti nabehu GPS

https://www.alza.cz/samsung-galaxy-s-iii-mini-ve-i 8200-black-d520257.htm

HUAWEI Ascend Y550 - zase muj neoblibeny Huawei, ale recenze vcelku slusne, pro me velka vada, ze to ma nepodsvicena tlacitka, ve tme (pritmi) neovladatelne, ma LTE.

https://www.alza.cz/huawei-ascend-y550-black-d2192 078.htm

Vic uz fakt nevim, pak uz jedine nejaka levna cina a risknout to.

U Samsungu mi vadí jejich design, všechno stejný rozšlápnutý mejdla. Ale přenesl bych se přes to. Pokud však tvrdíš, že paměť je na hraně, tak raději ne, rád bych, aby to šlapalo pořádně.

To Huawei vypadá vcelku zajímavě. Jsou ty nedpodsvícený tlačítka fakt až takovej problém? Ono co vypadá na první pohled jako prkotina, může se časem ukázat jako pořádnej opruz, takže raději nepodcenit ani hovadiny.

nepodsvícená tlačítka bych neřešil. Človek si zvykne na které straně výrobce dělá to které tlačítko a pak kliká po paměti, čili žádná nevýhoda se nekoná. Výhoda Huawei je zejména v 1GB RAM a poměrně výkonném procesoru. U Samsungu mám na vzhled stejný názor. Z doporučeného max. S3mini. Prestigio je značka která se mi dříve líbila,ale zkušenost byla bohužel špatná.

No a právě proto jsem zvolil ten Ace4, který má 1GB a 8GB interní flašky. Zato má taky problém v absenci senzoru přiblížení a notifikační diody, ale to jsem vyhodnotil jako nepodstatné.

Hujdavej bych teda nebral, co jsem viděl, to mi fakt stačilo.

To mas individualni, ja bych si foun s nepodsvicenymi tlacitky nekoupil, ale jsou lidi, ze si kupuji founy (hlavne premiove modely od Huawei, ale i jine znacky), ze to nema tlacitka vubec a taky to jde. (Tlacitka jsou udelana jako softwarova, primo v prostredi Androidu.)

Co ten Samsung Galaxy Ace 4, ja ho nejak prehledl, ale jak pise touchwood, to nevypada spatne. Chybejici notifikacni LED zamrzi, ale asi to neni vylozene nutnost a ze to nema automatickou regulaci jasu, no asi vzhledem k cene se to prezit da. Urcite bych ho zaradil do vyberu. Vicemene plati co jsem psal predtim, pokud to ma byt do 4.000,- tak nejakej kompromis udelat budes muset.

Me taky vadil design Samsungu, ale nakonec jsem zjistil, ze mi vlastne vyhovuje (na obrazcich nebo na prvni pohled to vypada hur nez jak to pak clovek vidi po nejake dobe uzivani). Specialita Samsungu, prostredni hardwarove mechanicke tlacitko me naopak dela radost. :-)

Jeste jsem si vzpomnel, nekde se tu objevila velikost SIM. Jsou tri bezne pouzivane:

miniSIM - to je ta normalni

microSIM - vyrizne se z mini specialnima klestickama, ja si to nechal vyriznout u T-Mobile (jejich SIM), oni nijak ten vnejsi "obal" neznicili, akorat jsem si ho doma zapiloval a kdyz chci dat SIM do telefonu s miniSIM, tak to strcim do toho odriznuteho "obalu" a potom do telefonu a funguje to. Druha SIM co mam od MOBILE.CZ uz ma microSIM pripravenou a staci to vyloupnout. Jinak existuji i redukce.

nanoSIM - taky se to da vyriznout, ale uz je to mnohem vetsi problem, ten kdo tohle vymyslel musel bejt uplnej mnohonasobnej idiot (Apple). Neprohlizel jsem to, ale telefon s nanoSIM bych doufam do vyberu nedal, takze pokud mam dobrou pamet, tak tu mas jen modely, ktere jdou poresit i pri presouvani SIM karet. (Radeji si to zkontroluj.)

Takze si u nektereho z velkych operatoru, nemas narok na vymenu zdarma?

Vzdyt tam byly nejake zmeny, ja mam pocit, ze mi kvuli nejake sluzbe i operator SIM menil uz pred lety. Prvni mobil jsem poridil rok 2000, takze jsem taky asi na 15 letech pouzivani.

Protoze sifra neni nijak silna, da se pres ni dostat hrubou silou, pri vypoctu z X klicu (myslim, ze jsem cetl, ze cca. 200.000 klicu), mobily maji teda omezeni, ze nesmi vygenerovat tolik klicu, aby se dala sifra uhadnout, proto tam maji to pocitadlo. Ale to snad uz neplati, jen u starych SIM, protoze stejna neaktualizovana sifra uz se nepouziva. (Ale nejsem odbornik, tak treba to nekdo vysvetli lepe a spravneji, takhle jsem to pochopil ja.)

http://www.mobilmania.cz/bleskovky/xiaomi-pripravu je-nastupce-sveho-nejprodavanejsiho-smartphonu/sc- 4-a-1329141/default.aspx

Tak na tohle bych si pockal, jestli telefon nehori, vybava je tak na urovni 4.000Kc - 4.500Kc, bude to mit LTE, coz plyne z pouziteho SoC a Xiaomi jsou opravdu dobre smartphony. Akorat muze v CR dojit k obvyklemu nastreleni ceny do naprosto nerealnych cisel, to je bohuzel ten specialni trh co tu mame. :-/

Tak po projetí recenzí několika favoritů jsem trošku zdvihnul cenovou laťku a objednal LG L90.
http://mobilenet.cz/clanky/recenze-lg-l90-dostupny -poklad-16640
Recenze vcelku pochvalná, fotky slušný (vůči stávajcímu telefonu nebe a dudy), výdrž by měla být taky solidní, o fous větší rozlišení displeje.
Nemá LTE, ale rychlý mobilní net není moje priorita, stačí mi základní konektivita.
Kdysi jsem už měl mobil od LG (KU990), sice bez OS, ale dělal vcelku parádní fotky na telefon za pár korun, tak snad se LG bude toho standardu držet.

Tak po několika dnech používání:
- lehčí a tenčí, než jsem čekal
- nevrže, konstrukce pevná
- displej super - barvy, jemnost. Nemá světelný senzor, ale při nastavení displeje na 40% je pěkně čitelnej jak venku ve dne, tak v noci, aniž by oslňoval. Jas displeje se dá rychle nastavit na horním rolovacím menu.
- baterku není problém za den vybít, ale dva dny by zvládla. Záleží na použití. IMHO průměr.
- výkon na moje použití je výbornej, prohlížení internetu zvládá velmi rychle, odezvy systému bez problémů.
- navigace - nalezení polohy je rychlý, nějaký zkoušky v terénu jsem nedělal, takže víc nemůžu zatím posoudit.
- hry hraju jen výkonově nenáročný, nějaký závody nebo 3D mě neberou (ani to nebyla priorita), takže z této stránky nemohu posoudit
- nemá LTE, ale mobilní data jsou velmi rychlá, ani nepoznám rozdíl mezi wifi a mobilním spojením. Vůči původní Nokii je mobilní internet perfektně použitelnej.
- foťák rychlej, zaostřuje dobře, fotky jsem ještě do PC nedával, ale opět ve srovnání s Nokií 500, kterou jsem měl předtím, fotí snad každej telefon líp. Má to přisvícení diodou, autofocus, což je bezva.

Co mi trochu vadí:
- při použití naležato občas nechtě mačkám tlačítko hlasitosti. Asi obecná bolest smartphonů, kolega s Galaxy S3 je na tom stejně.
- při odemykání obrazovky místo odemknutí přetažením po displeji občas přesunu nějaký prvky, tedy upravuju zamykací obrazovku i tehdy, když to nechci. Snad si zvyknu.
- má to tolik možností, až se v tom jeden ztratí. V nastavení příchozích zpráv jsem zatrhnul možnost čtení došlých zpráv a pak jsem půl hodiny zjišťoval, proč se mi přijivší SMS nezahlásí zvoleným zvukem a jen to divně něco zahuhlá. Už to zvoní, jak má.

tlacitko hlasitosti - to je o zvyku, casem se naucis se mu pri chyceni founu do rukou vyhnout, kdyz tak aplikace Volume Locker umi vratit hlasitost zpatky, alezase pak otravuje, kdyz hlasitost opravdu zmenit chces a musis to pak potvrzovat.

odemykani obrazovky - kdyz tak jsou i aplikace na odemykani, ktere nahrazuji puvodni, musis puvodni vyradit a pak pouzivat aplikaci treti strany, vetsinou je ale lepsi nechat tu zamykaci obrazovku, kterou tam mas v systemu, ale Huawei ma zamykaci obrazovku idiotskou, tak jsem ji vymenil za tuhle, ktera je velice efektni, ale ne uplne spolehliva, obcas ji Android automaticky zavre, coz je chyba programatora, ktery tu aplikaci navrhoval, nicmene jinak je velice efektni, tak ji pouzivam.

ja jsem si na zpravy koupil smart notify, zobrazuje zpravy v popup okne, ale velice jednoducha a efektnivni je i aplikace SMS Popup, kterou jsem pouzival drive a ktera je zadara. Pokud by ses rozhodl aplikaci vymenit, nezpomen si v defaultni vypnout zobrazovani upozorneni, aby ti to nechodilo dvakrat.