Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Co bylo dřív?

Zdravím, napadla mě taková filozofická otázka: Co bylo dřív? počítač, nebo počítačový program?
Když o tom tak přemýšlím, tak by mě to celkem zajímalo. Program nemohl být vytvořený bez počítače, žejo, ale zase první počítač - PC nemohl fungovat bez programu, nebo respektive bez operačního systému. Ale představte si situaci, když byl vyroben první PC, první prázdné harddisky a prázdné diskety. Jak by se dalo něco naprogramovat, třeba ten operační systém, když na počítači bez operačního systému by to asi nešlo?

na začátku byl stroj s přesností nula nula nic

Tenhle pojem ovšem vyjadřuje absolutní přesnost. Určitě nebyl "na začátku". :-)

neviděl sem nikde ani redukci přes kterou by to šlo propojit. A inženýr nejsem, abych si dokázal vyrobit propojku a zjistit co kam patří propojit. A stejně by to na PC nefungovalo, dneska mi na PC fungují i staré hry z osmibiťáku, ale jedině přes emulátor, což dřív asi vůbec nebylo.

ale pokud vím tak PC není kompatibilní třeba s osmibiťákama ... už jen proto že kazeťák měl zástrčku jaké se na PC nevyskytují.

takže bohužel, tvůj svět je totálně omezený, nechápeš nic. konektorem to fak není.

trtr: vyšší přesnost a kvalitu o několik řádů přece nedosáhneš skokem, ale postupným vývojem. jsi snad ty stejně zaostalý, jako jsi byl v 5 letech?
vyšší přesnost i s nástroji stejné generace dosáhneš použitím více zdrojů, vyloučením extrémů, zprůměrováním. u časových dějů zase opakovaným vzorkováním.

oba: ztráta času...

Počítač může mít program napevno implementovaný v sobě. Např. propojíš pár logických hradel a máš program (naprogramoval jsi to tak, že jsi to propojil). To byly taky začátky. Jenže pak se přišlo na to, že je mnohem výhodnější mít univerzální procesor, který umí vykonat jakýkoliv program uložený v paměti. Změna programu = změna paměti (jinak poskládáš instrukce) a to je mnohem jednodušší, než předělávat hardware. Nicméně, hardware postavený pro jeden účel je zase bleskurychlý. Existují tzv. programovatelné hradlové pole (FPGA). V tom jsou logické hradla, které si můžeš poskládat jak je libo (nastavit hardwarově program) a pak to hravě strčí do kapsy jakýkoliv univerzální procesor, i když to běží na mnohem nižší frekvenci. Nedávno jsem kdesi viděl, že s tím kdosi těžil bitcoiny.. :-)

Ano na počítači se napíše jakoby uspořádání těch hradel, propojení signály apod. Je na to speciální jazyk, např. VHDL. Pak to přeloží překladač, ale místo instrukcí je na výstupu konfigurační soubor, podle kterého se všechny ty hradla nastaví. Pak se to tam nahraje, spustí a může to běžet do aleluja.
Kalkulačky už mají myslím nějaký jednoduchý procesor a program v paměti. Ale ty starší asi byly na pevno postavené.

Zacinaji jarnaky?

Co Google nic? Sam si najit info neumis?

Opravdu omezeny rozhled, ale pristoupim-li na tvou hru, tak ani jedno, protoze pri stavbe toho PC nekdo musi napsat ovladac (firmware), ktery hardwaru rekne co ma delat, takze oboji zaroven, jedno bez druheho funkcnit nebude.