Compact Flash (CF) místo HDD v notebooku?
Ahoj všem,
má někdo praktický zkušenosti s provozem CF karty místo pevnýho disku? Vím, že existují "adaptéry" pro 3,5" konektor, rád bych věděl, zda existují i pro 2,5" do notebooku (je mi jasný, že u notebooků asi není připojení disku nijak zvlášť standardizovaný, aspoň teda myslím). Dále jsem zjistil, že některý (většina) CF karty jsou "removable" a k tomuto účelu se musí použít "fixed". Ještě jsem snad někde četl (ale to nevím jistě), že dělá problémy NTFS a doporučuje se jen FAT (ale není mi jasný proč).
Máte někdo nápady, připomínky, kritiku, atd?
Pavel
Nemaji CF (a podobne flash karty) omezeny pocet zapsani ? Pak by to nebylo jako disk uplne idealni...
Tohle nepředstavuje problém, opravdu.
Pavel
tady je maj za prijmenou cenu:
cf-ide-redukce
1. počet zápisů je limitován, tudíž se CF hodí hlavně jako médium pro linuxová minidistra, kde se prakticky nic na disk nezapisuje
2. redukce na 2,5" disk by existovat mohly, rozhodně bych prozkoumal i možnost připojení přes PCMCIA redukci (tam je ovšem otázka, zda je přes takové připojení možný boot)
3. NTFS má větší režii a je transakční, což by mohlo činit potíže. Nejsem si však zcela jist, do jaké míry řadič (resp. redukce) v CF je schopen zpracovat "složitější" NTFS
4. "removable" vs. "fixed" znám jen ze starých PCMCIA pamětí, ale je možné (protože CF je velmi příbuzná), že to tak je i u CF, pak by to ale mělo jít přepnout ve firmwaru CF nějakou utilitou (ale tento bod ber jako mou spekulaci)
ad 1) není problém
ad 2) PCMCIA je jistě zajímyvý nápad, ale nevím jak ho přesvědčit k bootování (a to znám program SBM).
ad 3) výhodou NTFS by byla komprimace souborů, což by mi umožnilo dostat tam víc dat
ad 4) tohle zřejmě není tak jednoduchý, už jsem trochu pátral na EN webech a fórech, zřejmě musí být "fixed" z výroby
Pavel
3. Radic by suborovy system zaujimat nemal, ale NTFS mozno viac zapisuje a tym znizuje zivotnost karty. Windows by som ale aj tak na FAT (FAT32) nedaval.
(Suborovych systemov je ovela viac, vratane specialnych pre flash pamate, to len Windows pozna len FAT, FAT32, NTFS a readonly (na cd/dvd) ISO9660 a UDF.)
Nejsem odborník na tyhle cěci, ale pokud jde o bootování z externího zařízení (např. flash), tak jsem z diskuzí na netu zjistil, že některý BIOSy prostě nezvládají bootovat ze zařízení se souborovým systémem NTFS, ale potřebují FAT...
Na té CF kartě by byly buď osekaný WinXP (nLite) nebo live verze Reatogo. Ve WinXP se dá přesměrovat zápis ze systémovýho disku (EWF - už jsem o tom psal tady na poradně asi 3*), takže problém se životností by nebyl...
Pavel
BIOS nema so suborovym systemom absolutne nic spolocne, od toho je na disku MBR, BIOS len spusti MBR z disku (MBR nie je v ziadnom filesysteme). T.j. to co si cital na inete su nezmysly.
NTFS mozno zapisuje viac na disk co u CF nie je ziaduce, samozrejme ak tam chces nacpat WinXP tak by som povypinal automaticke indexovanie, automaticku defragmentaciu, a podobne MS automaticke sracky ktore nemaju iny vyznam len spomalovat PC a zapisovat na disk nezmysly.
Co sa tyka dilemy PCMCIA/IDE redukcie, IDE je lepsia, kvoli bootovaniu (ptz. bootovat cez PCMCIA bridge a emulovat standardne porty na nom je pre BIOS vyvojara porod, a nie kazdy BIOS to ma korektne resp. vobec). S IDE redukciou nie je problem s bootovanim.
Co sa tyka removable/fixed, ano, niektore (valna vacsina) sa hlasia ako removable, zavisi to od konkretneho typu ci to je napevno alebo ma vyrobca k tomu nieco.
Win sice nainstalujes aj na removable, ale bude cosi pindat o tom ze swap nemoze byt na removable, alebo co, aj ked nechapem preco (mozno to uz vo Win aj zmenili , ptz. aj obycajny SATA disk moze byt removable (ak doska ma hotswap, SATA to umoznuje), tak to by Win boli potom uplne naprd.
Redukcie na 2.5" existuju, dokonca aj vo velkosti presne ako 2.5" disk (vcetne otvorov pre srubky apod.) takze to mas fyzicky akokeby tam bol normalny 2.5" disk. Pri kupe redukcie pozor nech to nie je nejaka cinska sunka, malo by byt u nej uvedene ze zvlada DMA (pre DMA su potrebne zapojit 3piny navyse a niektore starsie redukcie to nemali, tak aby si nenatrafil akurat na take skladove zasoby zpred 3rokov ).
MM, vážím si tvých znalostí, ale v tomhle prostě nemáš pravdu. Jde o zkušenost lidí, kteří to prakticky zkoušely. Některý BIOSy základních desek předpokládají, že půjde o FAT. Bohužel mi tu (na cestách) vypadává spojení, ale až to půjde, zkusím ti najít ty odkazy ze kterých to vyplývá. Navíc jsem to zmínil v souvislosti s externím zařízením typu flash (který ve většině případů nemá MBR) a pak se očekává, že boot sektor a zaváděcí soubory budou na konkrétním méstě na tom flashi ("blízko jeho začátku"). Je možný, že ten problém vzniká v součinnosti chipu na tom flashi a BIOSu, nicméně jde o reálnej jev.
K problému opakovanýho zápisu Win na CF kartu: pokud se použije EWF, pak k žádnýmu zápisu nedochází!
Pavel
Jezis KAZDE zariadenie kde si vies vytvorit particie MUSI mat MBR, inac by si nemohol ani vytvorit tie particie. BIOS nezaujima ziaden filesystem. Jedina vynimka su zariadenia emulujuce disketu, na ktorej sa samozrejme particie vytvarat nedaju, niektore USB sticky (je to zriedkave) sa ako disketa (big floppy) tvaria, tam to je ale cele uplne odlisne, ani tam BIOS necita ziaden filesystem, ale nacita a spusti proste nulty sektor.
Ak si niekde na inete nasiel ze BIOS potrebuje FAT, tak je to kravina na n-tu a tu stranku rychlo zatvor a nic na nej necitaj.
Jo, to já vím o tom MBR. Podívej se prosím o můj příspěvek níž, je tam odkaz na info, ze kterých vycházím (chápu že se ti to nezdá a vím že máš vysokou kvalifikaci, ale ten člověk toho zná taky dost, mrkni a uvidíš).
Pavel
Mrkol som sa a tie body o tom ze BIOS "vie bootovat len z FAT" je nezmysel, ostatne som necital nechce sa mi to vsetko lustit.
Ak neveris mne, tak si to precitaj rovno od MS, im snad veris:
EN-US
1. Power On Self Test (or POST) initiated by system BIOS and CPU.
2. BIOS determines which device to use as the "boot device."
3. BIOS loads the first physical sector from the boot device into memory and transfers CPU execution to the start of that memory address (to plati pre diskety). If the boot device is a hard drive, the sector loaded in step 3 is the MBR, and the boot process proceeds as follows:
4. MBR code (uz nie BIOS!) loads the boot sector referenced by the partition table for the "active primary partition" into memory and transfers CPU execution to the start of that memory address.
A ani bod 4., ktory uz z BIOSom nema nic spolocne, este nerobi nic s filesystemom. Az bootsektor konkretnej particie (to co spustil bod 4.) obsahuje kod (ktory sa tam nahral pri instalacii OS), ktory sa zaobera filesystemom a subromi v nom a nacita niektore z noch a spusti...
P.S. s bootovanim z USB sticku u NTFS mozu byt problemy v tom, ze OS ktory pouziva NTFS, nerobi pristupy na disk cez BIOS (kde je emulacia USB), a nepochopi preco nevidi HDD, apod., t.j. nezavisi to od filesystemu, ale od konkretneho OS ze co robi ten OS pocas bootovania. Chlapik asi nieco nepochopil.
Taketo problemy sa mozu vyskytnut len u USB alebo u CF pripojenej cez PCMCIA, CF na IDE rozhrani tym ze je na IDE rozhrani nemoze mat takyto problem. Preto som aj pisal vyssie radsej nie cez PCMCIA, tam niektore OS tiez pri bootovani nepochopia preco BIOS vidi nejaky HDD ale samotny OS ziaden HDD nevidi (ak to je cez PCMCIA alebo USB).
... alebo http://support.microsoft.com/?scid=kb%3Ben-us%3B896 528&x=12&y=11 aby si si nemyslel ze to plati len pre FAT
MM, na téhle stránce http://home.graffiti.net/jaclaz:graffiti.net/Projec ts/USB/USBstick.html si najdi text
To jsou ty zkušenosti o nichž jsem mluvil.
Pavel
O nějakém hotovém řešení pro NB nevím a dělat to pomocí dostupného hw by narazilo na problém s místem. Takže vám neporadím, snad někdo jiný. Jenom jestli Vám nevadí mi prozradit, co přesně tímto sledujete? Pokud by šlo o hlučnost, tak např. Samsungy 2,5" jsou naprosto tiché (i při seeku). Jiný důvod mě totiž nenapadá.
Můžeme si klidně tykat
Nejde o hlučnost, používám live CD a protože moje mechanika má už svoje léta za sebou (notebook), často prostě špatně čte, takže se nedaří bootování. Tou CF bych to vyřešil a dosáhl tím lepších výsledků, i co se týká spotřeby (CF versus HDD).
Pavel
Nějaká takováto kombinace by se asi vešla, je to jen o správné redukci 3,5" na 2,5". Tato redukce je jen pro ilustraci (jistě se dá odpovídající vyrobit, pokud se nedělá).
www.i4shop.net/cz/iObchod/Catalog.asp?ca=1626&it=9 201
No teda, díky moc, fakt.
Pavel
Anarchiste, jses dobrej
BTW: ja u nas ve firme budu resit podobny problem na NC masinach, ktere bootuji z HDD (a pri tech otresech je zivotnost hadru tristni), takze i ja ti dekuji za odkaz...
Pavel, mif: Mně neděkujte, to je práce kolegy Googla.
tohle mě napadlo taky, ale má to jeden (docela vážný) problém: napájení. v Notebooku (pokud použiješ tuhle redukci, kterou mám BTW doma ) ti to "vyleze" na tom "obráceném" Molexu a budeš muset "uklohnit" redukci na 3,5" napájecí konektor, který je zase na CF-to-IDE redukci (a fakt nevím, jestli tato redukce vyžaduje 12V (12V na 2,5" HDD není), protože ji nemám k dispozici. Navíc už to asi bude problém to všechno narvat do slotu pro 2,5" HDD..
Co se týče konektoru mechanicky, to je asi jedno, beztak by se to napájelo rovnou na ten obvod. Ale s těma 12V je to správná poznámka, to opravdu nevím, zda je třeba, nebo zda to jede jen na 5V (ale přikláním se k 5V). Rozměrově věřím, že by se to vejít mohlo. Nicméně je tu i varianta montáže místo CD-ROM, ostatně tazatel, jak jsem to pochopil, to chce v podstatě jako náhradu za bootování z CD, tak proč to tak neudělat..
12V netreba.
IDE konektor pre 2.5" uz obsahuje 5V, a CF potrebuje len 5V.
tady je maj za prijemnou cenu:
cf-ide-redukce
Existujou i redukce CF-2.5", v praci se mi povalujou asi dve. Vyrobce takhle z hlavy nevim, ale prinejhorsim se da vyrobit - mrkni se na www.mcu.cz, tam se neco podobnyho resilo.
Jé, a mohl by ses v práci podívat? Vyrobit by se to dalo, ale na to já nejsem, radši to koupím.
Díky, Pavel
Mrknu se, ale pokud si vzpominam, tak to stalo kolem 50 EUR - aby ses moc netesil. Povazuju to za dost predrazeny, neb nejlevnejsi CF konektor stoji asi dve kila a ten na pripojeni kabelu tak tri petky Tenkrat jsem se rozhodnul, ze si to radsi vyrobim sam...
Taky sem videl peknou vec, tusim od Transcendu - takovej cudlik, de facto flash IDE disk, kterej se dal primo strcit do IDE konektoru na boardu. Akorat netusim, esli se to da v cechach sehnat.
Jo, prodává, heslo pro Google: "HD Transcend 2GB IDE Flash Module"
Ani nebudu gůglit, to bude drahý jaxviňa
Pavel
Je k mání v nejrůznějších kapacitách, netřeba se toho bát. Jen googlete.
Tak ono to zas TAK drahý není, 128 MB za 760,- s DPH, 256 MB za 1070,- s DPH, 512 MB za 1620,- s DPH. Škoda jen, že to není verze 2,5", ale třeba se to někomu z vás tady hodí.
Pavel
Můžete taky mrknout na ADM (ATA Disk Module)
http://www.pctuning.cz/index.php?option=com_conten t&task=view&id=6099&Itemid=61&limit=1&limitstart=1
Fuj to je drahý až hrůza!
Pavel
No pozor, Transcend ma i 2.5" verzi, dokonce je levnejsi, treba 1GB za 81.60: http://ec.transcendusa.com/product/ItemDetail.asp? ItemID=TS1GDOM44V
Paráda.
Zagooglil jsem, jak radi anarchist, a neni to spatny - za gigo nejakych 92,80 dolaru, coz je asi tak o tretinu drazsi nez odpovidajici CF karta. Ale stejne si sbastlim ten adapter
Jestli je to este aktualni - vzpomenul jsem si na svuj slib
Nasel jsem neco v cechach za slusnou cenu: nabidka_pas.html
Neberte to jako reklamu, fakt s nima nic nemam a pro nebastlire se mi to zda celkem slusna cena
Díky za odkaz. Tohle slovo mě fakt dostalo: "Bootabilní"
Pavel
Tak to este nic neni Fakt pecka by bylo iplabilni - z anglickeho IPL-able, kde IPL znamena "Initial Program Loader", cili neco jako zavadec OS.
Být tebou, tak na takové nápady rychle zapomenu...
Máme v práci tohle...
www.pcconnection.com/ProductDetail?sku=5431731&Sou rceID=k31366
...a můžu ti říct, že vedle terminálu stačí nechat mobil orientovaný antenou k zařízení a všechna data na "flešce" jdou do kélu a správcová sítě si to odnáší v podpaží k "přeflěšování"...Kromě úspory místa na stole vůbec žádné výhody...
no jo, taky taková "značka"
Tohle je IMHO lepší:
winterm
CF sa bezne pouziva v priemysle namiesto HDD. Ale pouzivaju sa bud WinCE alebo specialne linuxy, na bezne Win to naozaj nie je vhodne
Existuju aj redukcie ktore maju rozmery ako 2.5" HDD, strcis do toho CF a mas to ako 2.5" disk, napr. jednu tu mam ale to si vyrabame sami pre seba tu konkretne asi v CR nezozenies, ale ak sa porozhliadnes po firmach robiacich priemyselne PC (google) tak urcite nieco najdes.
Hlavne kupuj taku ktora ma zapojene aj kontakty pre DMA Starsie redukcie (alebo srot mnade in china) tieto 2-3kontakty zapojene nemaju a dnesne CF na tom s DMA nebudu fungovat korektne. Napr. cf-ide.html dole je poznamka "PCB-Revision 1.1 hat die erforderlichen Leitungen für DMA-Betrieb." - to je to o com pisem.
Slusnu CF by mobil nijak nemal ovplyvnit, to by sa potom nedalo moc pouzivat v priemysle, ale aj tak absolutne nechapem naco chces CF a nie normalny HDD, ak to je notebook (je tam dost miesta na normalny HDD) Vyhoda CF je asi len spotreba a setrenie miestom.
K čemu CF místo HDD? Ona to není vyloženě nutnost, ale bootuju ten notebook z CD a to není ono (velmi stará mechanika, háže chyby), tak mi přijde lepší bootovat z CF, oproti hdd bude mít minimální příkon.
WinXP se klidně dají přemluvit, aby bootovaly z read-only média, existuje EWF ("vybrakováno z XP Embedded"), našel jsem si o tom info a zkoušel jsem (je to filtr, kterej zabrání zápisu na disk). Na www.mp3car.com jsou lidi, kteří to mají v autě ...
No a nebo se dá použít i ReatogoXPE (místo těch "regulerních" XP).
Pavel
Ak je to notebook tak displej podla mna zozere x-krat viac ako nejaky HDD, nacpal by som tam HDD a neriesil to.
Nejde len o zapisy ale napr. ak kupis taku ktora sa hlasi ako vymenitelna (takych je myslim vacsina) tak ti Win nedovolia dat na nu swap (t.j. budes musiet byt bez swapu, ak mas malo RAM bude to blbe), apod.
Ale zavisi na co to chces pouzit, ak ti je lepsia CF tak kup redukciu. Existuju aj redukcie co maju 44pin konektor ako 2.5" HDD, to sa len zapoji namiesto HDD a ide, zohnat sa to urcite da len budes musiet asi chvilu googlovat (napr. hladat compact flash redukce 44 pin cena site:cz , apod. )
... a zabudol som hlavny argument pre HDD - cena za GB (nemam v hlave ceny ale myslim ze HDD je asi 10x lacnejsi ak sa berie cena za GB).
Display se dá vypnout. Pokud si teď někdo ťuká na čelo, k čemu notebook s vypnutým displejem, pak ... mělo by to sloužit jako proxy a firewall.
Se swapem nemám žádný problémy, není třeba.
Cena za GB - stačí karta s 512 MB, to zas není tak drahý.
Pavel
OK, tak potom redukciu na CF.
Mozno sa bude dat pouzit na proxy a FW aj nejaky linux...
To s tím terminálem a mobilním telefonem je poznatek z praxe (můžu ti dát mobila na naší správcovou sítě, pokecáte si o tom ), rozhodně si nevymýšlím. Nevím, co cpe Compaq/HP do svých terminálů, ale moc odolné to rozhodně není...
Ale když si někdo chce komplikovat život flash paměťmi, tak je to jeho problém...
PS: Že tys mě tady přišel jenom zkontrolovat, jestli sem nepíšu něco závadného?
Nic nekontrolujem
Ja ti verim, ja som napisal len svoje skusenosti, zatial som nic o tom nepocul (a CF nasadzuju zakaznici do malych "automatov" bezne).
Mozno tam HP nacpal nejaky divny nezmysel (volaju to "flashROM" ci ako?) alebo to s mobilom ma nejake ine priciny (ze mobil neovplyvni priamo tu flash ale elektroniku okolo a ta to prepise ), neviem. Pisem len skusenosti, flashe (sice nie CF ale technologia je podobna) sa pouzivaju vsade (aj v beznej elektronike, TV apod.), mobil by im nemal vadit, to by ludom vsetko v domacnosti blblo.
Edit: inac proti "posobeniu" mobilu sa da branit relativne jednoducho - uzavriet to do vodiveho obalu (prip. Farradayovej klietky). Notebooky byvaju z vacsej casti odtienene (aj ked maju plastovy obal, pod nim byva tenky uzemneny plech).