Přidat článek mezi oblíbenéZasílat nové komentáře e-mailem Ako na to: Prechod na Mac

Denne tu v diskusiách človek číta rôzne sťažnosti, nadávky a problémy spojené s používaním Windows. Jeden má vírus, druhý má spomalený počítač a niekomu proste len vadí, ako sú riešené veci v systéme. No pri pripomienke, že by mal vyskúšať Linux alebo Mac, radšej každý stiahne chvost a zmieri sa s tým. Strach z neznámeho alebo len lenivosť vyskúšať niečo iné?

Poniektorí už v súvislosti s novými Windows 8 rozmýšľajú aj nad plánom B, keď doslúžia zabehané sedmičky a archaické ikspéčka. Na výber sú prakticky 2 možnosti plánu B - a to Mac alebo Linux.
Preto sa pozrieme na to, čo taký prechod na Mac obnáša.

Som ten pravý?

Hneď na začiatku by som odfiltroval čitateľov, pre ktorých tento článok nie je určený. Pokiaľ ste používateľ, ktorý je určitým spôsobom naviazaný na platformu Windows (nie citovo) - špecifickým SW potrebným k práci alebo vyvíjate SW priamo pre Windows, tak rozhodne nie ste kandidátom na tzv. "SWITCH".

Čo by som mal vedieť?

Hlavne to, ako OS X funguje. Aj keď sa to nezdá, tak skúsenejší používateľ nemá veľké problémy si zvyknúť. Niektoré veci sú riešené podobne, iné zas nie, avšak dostatočne intuitívne na to, aby sa človek nestratil. Windows častokrát ponúka až zbytočné kvantá nastavení, ktoré sú následne porozhadzované bez ladu a skladu. Stráca sa tým jednoduchosť, ktorou oplýva práve OS X.
Za všetko hovorí napríklad aj porovnanie Ovládacích panelov z Windows proti System Preferences z OS X. Ovládací panel je jednoducho neorganizovaný a neprehľadný.

http://pc.poradna.net/file/view/13158-control-pane  l-bmp
http://pc.poradna.net/file/view/13159-system-prefe  rences-png

Ako filesystem OS X používa HFS+ a adresárová štruktúra je výrazne podobná Linuxu resp. Unixu. Čo môže nových SWITCHERov zo začiatku mrzieť je slabšia podpora NTFS. Čítanie z externých diskov s týmto FS funguje bez problémov. Na zápis si treba pomôcť doinštalovaním SW tretej strany. Našťastie je na výber z dvoch (platený aj neplatený).

Inštalácia aplikácií je v novom Mountain Lionovi predvolene možná len z Mac App Store. Len žiadnu paniku, toto ide jednoducho zmeniť v nastaveniach. Inštalácie sú vo väčšine prípadov riešené obyčajným skopírovaním aplikácie do zložky Applications (ale kľudne môžu byť aplikácie aj hocikde inde). Odinštalácia následne prebieha obyčajným vymazaním do koša. Sú však aj aplikácie, ktoré vyžadujú inštaláciu tak, ako ju poznáme z Windows. Nič zložité. Problém môže nastať pri ich odinštalácii, pokiaľ neobsahujú odinštalačný skript. Tento problém sa dá riešiť rôznymi aplikáciami tretích strán.

Podpora slovenčiny a češtiny. Tu azda len v krátkosti. Slovenčina oficiálne nie je, čeština áno. Slovenčina je možná neoficiálne, osobne by som ju neodporúčal. A v konečnom dôsledku by som neodporúčal ani češtinu. Človek sa potom cíti dosť stratený, ak prekladateľ mal pri preklade nejakého slova zatmenie mozgu.

Ovládanie systému. Až na niektoré špecifiká, je ovládanie systému veľmi podobné tomu vo windowse. Sú tu okná, menu (ktoré je na rozdiel od Windowsu spoločné), lišta s aplikáciami (tzv. Dock), notifikačná lišta, tray ikonky atď. Nič, čo by mohlo bežnému človeku chýbať.

Čo s aplikáciami?

Kameň úrazu všetkých SWITCHERov sú aplikácie. Na svojom súčasnom systéme používa celú plejádu aplikácií a teraz sa niektorých musí vzdať, k niektorým nájsť alternatívu alebo zmeniť štýl fungovania, a teda trochu sa prispôsobiť. Veľa ľuďom sa nechce a čakajú, že systém sa bude prispôsobovať im. Zabúdajú však na začiatky s Windows. Pri prechode treba trochu uvažovať aj ako čerstvý používateľ a nesnažiť sa za každú cenu aplikovať postupy z Windows. Jednoducho treba hľadať riešenia pre konkrétny systém a nerozmýšľať nad tým, ako to bolo vo Windows.

Nejeden z vás teraz určite uvažuje, aké aplikácie používa a čo by sa stalo, keby sa ich musel vzdať alebo nájsť za ne náhradu.
Preto prejdem aspoň niektoré kategórie aplikácií, ktoré považujem za najčastejšie používané a skúsim k nim popísať možné alternatívy.

Prehliadač

S výnimkou Internet Explorera sú pre OS X dostupné všetky mainstreamové prehliadače. Absencia IE snáď nikoho moc mrzieť nebude :-).

Pošta

Vstavaná aplikácia Mail sa určite vyrovná aplikácii Windows Mail. Ďalšími alternatívami sú už v súčasnosti mŕtvy projekt Thunderbird a dokonca aj MS Outlook.

Office

Často skloňovaná aplikácia v prípade prechodu na Linux. Pri prechode na Mac je to jednoduchšie. MS Office preň existuje. Okrem toho je dostupný balík OpenOffice, Libre Office a applácky iWork.

Vývoj

V prípade, že ste vývojár aplikácií a je vám jedno, pre akú platformu vyvíjate, tak nepochybne budete v Macu potrebovať XCode. Je to akási Apple verzia Visual Studia. No na rozdiel od neho je úplne zdarma aj so všetkými SDK pre OS X a iOS. Môžete tak tvoriť rovno aj pre iPad a iPhone. Dobrou správou je aj to, že na App Store môžu bez problémov prispievať aj slovenskí a českí vývojári. O jednoduchú distribúciu tak máte postarané.

Textové editory

Tu na poradni je dosť aj webových vývojárov. Tí na svoju prácu využívajú rôzne textové editory. V tejto oblasti sa taktiež nebojím, že by si niekto nenašiel svojho favorita. Od pradedkov Emacs a Vim, cez TextWrangler, BBEdit, SnipMate až po platené Coda2 a Sublime Text.

Grafické editory

Pri linuxoch tiež značný kameň úrazu. GIMP pre niektorých skrátka nie je ono a sú odchovaní na upirátených photoshopoch. Pirátov poteším. Kradnúť sa dá aj na Macu (dokonca oveľa ľahšie - aplikácie väčšinou nemajú žiadne ochrany a licenčné čísla) a Photoshop do Macu dostanete tiež. Okrem toho je kopec ďalších editorov, medzi nimi aj GIMP. Z ostatných spomeniem hlavne veľmi populárny Pixelmator a napríklad aj SketchBook.

Video

Okrem vstavaného QuickTime-u, ktorý občas potrebuje kódek (stačí nainštalovať Perian), je pre Mac zástup prehrávačov. VLC, MX Player, MPlayerX, Movist, ...

Hudba

Tu sa priznám, že som nehľadal, nakoľko si vystačím s iTunes, ktorý je na Macu svižný. Áno, na Windowse to je s ním bieda. Koniec koncov, neobávam sa, že by sa nenašiel ďalší zástup hudobných prehrávačov.

Správa fotiek

Niektorí používajú rôznych správcov fotiek a tvoria si knižnice. Tu Mac už v základe poskytuje iPhoto, ale nie je problém doň dostať Adobe LightRoom a jednou z alternatív je aj vynikajúci Aperture od Apple.

Súborový správca

Tu to majú najťažšie zarytí milovníci Total Commandera. Používateľom prieskumníka v pohode vystačí aj Finder. Pre náročnejších sú alternatívy v podobe PathFinder prípadne ForkLift.

Podpora pre Win

OS X samozrejme musí mať aj určitú kompatibilitu s Windows, ale viac si rozhodne rozumie s Linuxom, hlavne v sieti. Nemám však problém s pripojením do firemnej VPN, ani na vzdialené súbory a s RDP už vôbec nie, nakoľko RDP klienta si môžete stiahnuť priamo od Microsoftu.
No a čo NTFS? Pre možnosť zapisovať na USB disky s NTFS si môžete vybrať lacné ale na inštaláciu zložitejšie riešenie v podobe NTFS3G, alebo platenú aplikáciu Paragon.

Záver

Je mi jasné, že SWITCH nie je nikdy jednoduchý, sám som ho absolvoval 2-krát :-) Win -> Linux -> Mac, ale nie je to nič nemožné. Treba mať predtým dostatočné znalosti, aby prechod nebol totálnym skokom do neznáma. A v neposlednom rade treba mať odhodlanie a snahu. Pokiaľ k tomu pristupujete s nechuťou a pesimizmom, tak to radšej ani nerobte. Skončí to potom tým, že sa vrátite k predošlému OS a niektorí potom nezabudnú na fórach písať rôzne skreslené príhody.

V zozname som sa snažil obsiahnuť čo najväčšiu škálu druhov aplikácií. Ak by ste mali otázku na nejaké iné, odpoviem v diskusii. Tešiť sa môžete aj na podobný článok s prechodom na Linux.

Komentář k článku

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svůj komentář:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět na články