Oplatí sa ultralacný tablet z Číny?
Na poradni sa stretávame pomerne často s otázkami typu, či sa oplatí ten tablet alebo onen. Pomerne veľká skupina ľudí sa zaujíma o rôzne non-name značky, ktoré útočia na kupujúcich hlavne cenou. Oplatí sa teda kúpiť takýto stroj alebo nie?
Ako si správne vybrať tablet
V prvom rade pred kúpou tabletu si treba povedať, čo od tabletu požaduje. Z mojich dlhoročných skúseností viem, že drvivá väčšina zákazníkov si kupuje tablet na zábavu, občasné surfovanie a niekto ako náhradu e-booku (čo je imho blbosť, na Kindle sa to nechytá). Môže toto všetko splniť lacný čínsky tablet? Odpoveď sa dozvieme o pár riadkov nižšie.
Moje požiadavky boli jasné, cena do 50 eur(1250 Czk), Android 4 a čo najlepšia HW výbava. Po chvíľke času strávenom v krčme 4.cenovej skupiny som našiel tento tablet.
http://dx.com/p/a13-7-capacitive-touch-screen-andr oid-4-0-tablet-pc-w-tf-camera-wi-fi-g-sensor-white -148468
Poznámka autora: Áno správne, ten pravý tablet sa vyberá najlepšie práve v krčme
Tablet spĺňa všetky naše požiadavky a papierovo vyzerá, že bude stačiťna bežné používanie.
Tablet mal na portáli Dealextreme dobré hodnotenia od užívateľov, ktorý ho už vlastnili a vyzeralo to, že som natrafil na kráľa ultralowendu. Objednávka na DX ako vždy prebehla bez problémov, poštovné v cene a žiadne colné zdržovačky sú obvyklé. Tablet dorazil za 2,5 týždňa poštov, čo je slušný výkon.
No-name prichádza
Prvé nemilé prekvapenie ma čakalo po rozbalení balíčko-dopisu. Škatuľa vyzerala akoby ju prešiel autobus (viď obr.), ale po vybalení som zistil, že nič nie je viditeľne poškodené.
Obsah krabice je klasický, tablet (displej dokonca prelepený ochrannou fóliou), usb kábel a zdroj.
Plast ako je to zvykom u čínskych karciogénnov neznámeho pôvodu smrdel. Ktovie aké granule pri výrobe tých plastov namiešali teraz, ich zdravotná závadnosť je viacmenej istá. Na niečo však umrieť musíme všakáno.
Tablet bol na dotyk pomerne drsný a to napriek tomu, že povrch vyzeral lesklo. Už som držal v rukách pomerne dosť a nemôžem sa ubrániť nepríjemnému dojmu pri výrobkoch noname výrobcov. Možno je to len autosugescia, ale taký Nexus je na dotyk naozaj príjemný.
Ďalším nepríjemným prekvapením bol displej. To, že v tejto cenovej relácii nájdeme len kapacitné displeje je jasné. Ale viditeľné spoje medzi jednotlivými prvkami displeja ma dostali.
Našťastie pri zapnutom a podsvietenom tablete sa tento defekt stráca a pri správnom uhle neruší pri práci. Po zhliadnutí užívateľských videí na nete som dospel k názoru, že som mal šťastie na vadný kus. Ale skúste niečo posielať na reklamáciu do Honkongu.
Kapacite batérie je oficiálne 3200 mAh, ale kto obchoduje s rákosníkmi vie, že ich musí brať s rezervou. Tablet vydrží prehrávať DivX film cca 3h, pri práci sa vám vybije za cca 5-6h. Nič moc, ale VŠETKY lacné čínske veci majú problémy s kapacitou batérií. Telefóny detto, a preto by som nikdy nechcel žiaden lacný čínsky mobil.
Ďalšia možná nevýhoda je slabučká kamera/foťák a navyše len predná. Táto nevýhoda je diskutabilná, tablet nie je určený na fotenie a predná kamera má slúžiť ako webové integrované kamery v notebookoch, takže chýbajúcu zadnú môžeme kľudne oželieť. Nakoniec ani mnoho značkových a niekoľkonásobne drahších tabletov nemá zadný fotoaparát vôbec.
Procesor reaguje v rámci svojich možností a svižne, problémy som nezaznamenal ani s pamäťou. Navyše integrovanú pamäť môžeme rozšíriť pridaním microSD karty, čo je dnes bežný štandard. Samozrejme nemôžeme počítať s deklarovanými 4GB, pretože veľkú časť si zoberie OS.
Niekto môže namietať, že tablet ma malé rozlíšenie 800x480, ale...na 7“ je toto rozlíšenie akurát a trošku nerozumiem načo užívatelia prahnú (oni ani tak neprahnú skôr im to nútia výrobcovia) po HD rozlíšeniach na ešte menších uhlopriečkach. Tablet som ukázal niekoľkým náhodne vybraným ľuďom, ktorí nič také nevlastnia a nechal ich chvíľku browsovať, pripadne pozrieť si nejaký klip. Nikto nemal výhrady ku kvalite obrazu, čím sa potvrdila moja teória, že vysoké rozlíšenia sú len marketingovým ťahom zo strany výrobcov. Samozrejme poteší, ale rvať silou-mocou HD rozlíšenie, ktoré je prirodzené pre 24“ do 7“, či nebodaj 4-5“ palcov v mobiloch? Preboha načo?
Tablet samozrejme nemá žiadne integrované 3G pripojenie, čo však ja osobne nepovažujem za nevýhodu.
Zhrnutie
Ostatné nevýhody zhrniem v skratke. Pri prvom zapnutí vás prekvapí čínština ako defaultný jazyk. Ale snáď si nemyslíme, že za tú cenu nám zaplatia pracovníka, čo nám to hodí do nám zrozumiteľného jazyka nie? Chvíľka googlenia a problém bol vyriešený. Plasty som spomínal, displej sa dal vydržať, od baterky som toho moc neočakával a tak milým prekvapením bola odladenosť OS a príslušného softwaru. Za celý čas mi tablet zamrzol len raz a to som bol pripravený na oveľa väčšie martýrium. Reakcie programov boli svižné, tablet hrial prijateľne a hoci reproduktor nevzbudzoval veľkú dôveru tak jackový výstup na sluchátka bol počúvateľný.
Moje pôvodne odporučenie napriek všetkým nedostatkom bolo kladné a chcel som nenáročným užívateľom alebo niekomu kto chce tablet pre deti, čo taký, ktorý keď sa rozbije alebo stratí tak sa nič nestane odporučiť, ale pred pár dňami som zazrel na poradni reklamu od Alzy, kde bol reklamovaný podobný tablet za 70 eur.
Na reklamu som neklikal, ale pokiaľ sa jednalo o koncovú cenu s DPH tak sa tablet z Číny za 50 neoplatí, pretože je nereklamovateľný, takže predsa len si priplatiť 20 éčok za to, že keď sa to pokazí (verte tomu, že sa to časom isto pokazí) je možné to reklamovať za rozumné náklady je pádny dôvod na to zvoliť ten 70 eurový.
Pre hnidopichov, neporovnávajte recenzovaný kúskom s niekoľkonásobne drahšími tabletmi. Tento no-name model, ktorému sú už rákosníci dokonca leniví vybrať nejaké zapamätateľné meno je určený na pozretie filmu vo vlaku, v autobuse, v aute, na skrátenie dlhej chvíle pri čakaní, kde v spolupráci s mobilom, ktorý nám poskytne pripojenie na internet máme oveľa komfortnejšie browsovanie, na hranie hier v štýle Angry birds, proste na nenáročné používanie všade tam, kde sa nehodí ťahať ťažký notebook alebo sa týrať na prťavom telefóne.