Ovladač základní desky
Poradna je toho plná. Nejde zvuk, nejde tohle a tamto... jen jsem přeinstaloval Windows... Ovladače čipsetu/základní desky nainstalovány jsou? Jj, všechno tam mám... Určitě? Jseš si jistý? Docela určitě... stahoval jsem je z nVidie....
Edit 22.9. 2014
Článek už je letitější, takže některé linky (zvláště v Support listu) nemusí být platné, případně nemusí vést tam, kam bylo zamýšleno (jsou například přesměrovány na index webu z důvodu již neexistující konkrétní stránky). Ovšem nemusíte zoufat, principy platí i nadále a nadále platí, že ovladače desky poskytuje zásadně výrobce.
Mírně vtipný úvod
V některém stále se rozšiřujícím vlákně postupně dojdeme ke zjištění (z velké části jen intuitivnímu), že tazatel nemá představu, co je ovladačem čipsetu myšleno. Veškeré ovladače, co pro něj existují, jsou pro grafickou kartu a pro zvukovku. Nádherně je to vidět v tomto vlákně: Nefunguje mikrofon. Je na zvážení, jestli více energie ubere napsání článku, nebo snaha poradit přímo...
Tedy, to co musí následovat okamžitě po instalaci operačního systému, je instalace ovladače základní desky (čipsetu). Bez něj veškerá navazující zařízení buď nebudou fungovat vůbec, typicky integrovaná (síťová karta, zvuková karta) nebo budou dělat potíže (graf. karta etc.). V neposlední řadě se po instalaci ovladače desky mohou objevit zařízení, o kterých jsme neměli tušení a jsme jimi mile překvapeni.
Nejrozumnější je samozřejmě instalovat z CD, které bylo k základní desce přiloženo a teprve při potížích se shánět po novějších ovladačích na internetu. To se ovšem v drtivé části případů jeví jako nerealizovatelné. CD není, nebylo, sežral ho pes. U hotových "značkových" PC ani nebývá, stejně tak i u sestav od strejdy.
Aby to nebylo extra jednoduché, tazatel neví, jakou základní desku skrývá case jeho počítače. Že by mohl otevřít case a podívat se, to se člověk až bojí poradit, i když by to bylo skoro to nejjistější řešení. Manuál shořel, krabici od motherboardu sežraly myši. Tazatel sedí u stolu, kolem vzduchoprázdno, jen on a jeho PC....
Zjištění základní desky
Pokud nechce nebo nemůže tazatel vlézt do case počítače, bude muset typ desky zjistit jinak. Poměrně jistý a doporučovaný způsob je použít Everest Home. Ale ani teď ještě není vyhráno. Další reakce obyčejně bývá: "Ale já tam mám typ desky: neznámý.." No, nemá.
Ono je to takhle, po spuštění Everest Home se tazateli zobrazí toto okno:
a jako ohař jde po "Základní deska". Co se dozví? Dozví se ID základní desky. Z toho samozřejmě jde vyčíst výrobce i typ desky, navíc i procesor a verze BIOSu, ale slovy Ludvíka Součka, není to čtení pro ďulinky. Oč jednodušší je vidět o řádek níže Název základní desky: Neznámý.
Přitom už z těchto údajů se dá typ desky "vygooglit". Stačí do vyhledávače zadat část kódu: A7250NMS. Komické je, že samotná níže zmíněná podpora MSI na takto zadaný typ desky nereaguje.
To, co tazateli stačí ke zjištění základní desky, je trochu jinde.
Počítač>DMI>Základní deska.
V přehledu informací je pak vypsán výrobce a produkt a to je to, co hledá:
A teď už navazuje...
...příklad vyhledání
Tazatel lehce zjistí, že výrobce je v tomto případě MSI (Microstar) a typ desky MS-7250. A s tím už se dá něco dělat. V seznamu uvedeném níže si najde stránku podpory na webu výrobce: www.msi.com a může vyhledat možný download pro svou desku. Stačí do kolonky Type 3: zadat Everestem vyplivnuté produktové číslo: http://www.msi.com/index.php?func=searchresult&key words=MS-7250.
Nesmí ho vyděsit, že se zobrazí hned čtyři desky. Drivery pro základní desku jsou v tomto případě stejné pro všechny. Ostatně i to si může zkontrolovat porovnáním stažených souborů. Lze předpokládat, že stáhne jeden. Pokud bude chtít při stažení dalšího tento přepsat předchozí, jedná se o stejný soubor.
Zde se jednalo o postup vyhledání na stránkách MSI. U jiných výrobců se to samozřejmě může lišit. Typické je to tam, kde se musíme k driverům proklikat například přes typ socketu.
Pokud tedy není možné použít produktové číslo přímo na stránkách výrobce desky, lze se k podrobnostem "progooglovat". Chce to jen maličko invence. Skutečnosti zjištěné přes vyhledávač (toto je například druhý výsledek ve vyhledávání v Google na dotaz MS-7250, záměrně jsem neuvedl hned první, který vede přímo na web výrobce) může tazatel samozřejmě pro kontrolu konfrontovat s dalšími údaji v Everest Home.
Tímto vyhledáním je velmi lehké zjistit obchodní název desky (MS-7250 není zrovna moc podobné výrazu MSI K9N), i typ socketu, který někteří výrobci pro vyhledání ovladačů mohou vyžadovat.
Může se stát a třeba u výrobků ECS to je (nebo alespoň bylo) hodně typické, že jeden typ desky se vyrábí ve více revizích. Tak jak jde vývoj. Pokud je nutné toto rozlišit, výrobce to zohlední při vyhledávání. Zkuste si na stránce: www.ecs.com.tw vyhledat desku K7VTA3 (socket 462). V tomto případě je verze uvedena ve výpisu v Everest Home pod Produktovým číslem.
Shrnutí
Abych shrnul výše napsané. Nejjistější řešení, jak nainstalovat správný ovladač základní desky, je použít originální CD s ovladači dodané k základní desce. Pokud toto nelze provést, následuje zjištění výrobce a typu základní desky a poté vyhledání vhodných ovladačů na stránkách výrobce.
U starších desek to bývá problematičtější, ale solidnější výrobci mají v podpoře zahrnut i link ve stylu: "Discontinued", "Archive", "Old products", kde lze vyhledat ovladače i pro dlouho neprodávané produkty. Pokud i toto selže, stále je zde možnost zjistit přesný typ chipsetu a vyhledat ovladač na stránkách výrobce chipsetu. Typicky Intel, VIA. Hledání bude opět směrováno na starší produkty. Nevýhoda je ta, že ovladačem od výrobce chipsetu nemusíme získat v některých případech stoprocentní podporu všech funkcí na desce. Ovšem to je daň, s kterou se při zprovoznění starší desky musí počítat.
Asi poslední možností pro vyhledání ovladačů je použití různých driver download serverů. Ovšem nevýhody - nutná registrace, nutnost instalace obskurních "Driver Scan Filtr" , nejistý původ ovladačů a v neposlední řadě i nejistá "čistota" takto stažených ovladačů - mně velí tento postup použít, jen když selže vše ostatní.
Samozřejmě musí být ovladače vybrány s ohledem na operační systém počítače, na kterém mají být použity. Je běžné, že ovladače mohou být stejné pro Windows 2000 a Windows XP. Pro Windows XP 64bit už budou ovladače jiné, stejně tak pro Windows Vista. Rozdělení se může odlišovat i podle výrobce desky, ovšem vždy je uvedeno na stránkách podpory.
To je asi tak základ, takže už přidávám jen malý
Support list
Abit
www.abit.com.tw
Na linkované stránce můžete vpravo v menu vybírat z BIOS, Drivers, Utilities, Manuals. Po vybrání pak v roletce Motherboard vyberete socket vaší základní desky a můžete vybírat přesný typ.
AMD
support.amd.com
Pokud z nějakého důvodu není ovladač základní desky k dosažení u výrobce, můžete se jej pokusit, pokud jde o chipset AMD, najít zde.
Aopen
download.aopen.com.tw
Vybíráte v roletkovém menu podle typu zařízení (motherboard), přesného typu desky a požadované kategorie (driver, manual, BIOS, etc.).
ASRock
www.asrock.com
Vybíráte podle nejnovějších (Latest BIOS Update, etc.), podle přesného modelu desky, nebo se opět můžete v roletkovém menu doklikat podle socketu, přesného typu desky a OS.
Asus
support.asus.com
Roletkové menu - výběr produktu (motherboard), dále série podle socketu a nakonec přesný typ desky. Po odkliknutí Search specifikujete váš operační systém.
Biostar
www.biostar.com.tw
Přehledné roletkové menu podle socketu desky je nalevo na stránce. Dále výběr podle platformy (AMD nebo Imtel), socketu a chipsetu desky.
DFI
www.dfi.com.tw
Menu rozdělené podle požadovaných souborů (BIOS, Driver, Manual...).
ECS
www.ecs.com.tw
Roletkové menu vpravo. Výběr podle kategorie (motherboard), socketu, typu desky a nakonec verze (revize) desky. Po přidání (submit) údajů je k dispozici možnost výběru mezi New, BIOS, driver, manual.
www.ecsusa.com
Další možnost pro základní desky ECS. Výběr identický, jako na předchozím linku. Dále přímý výběr v Archives.
EVGA
www.evga.com
Roletkové menu. Výběr podle kategorie (motherboard) a typu zařízení. Mně to přijde trochu zmatené, ale snad tam je všechno.
FIC
www.fic.com.tw
Přímé linky vypsané v přehledné tabulce. Je to trochu jako noty na buben, ale snad tam bude všechno...
Gigabyte
www.gigabyte.com.tw
1. Výběr podle typu desky.
2. Sken driver updates. Pokud znám svůj počítač, tak snad zbytečné.
3. Výběr podle serie desky a přesného modelu desky.
4. Podle socketu desky.
Intel
downloadcenter.intel.com
Ovladače pro chipsety hned vlevo nahoře v menu.
Tento link můžou využít i majitelé "historiských fošen" se zdánlivě exotickými názvy, kde originální drivery nejsou k dohledání. Jediné, co musí zjistit, je typ použitého chipsetu. Vlevo nahoře v menu, Desktop Motherboard a sjet až dolů na Discontinued Products. Pak vybrat chipset. Toto řešení je samozřejmě nejisté, ale při oživovacích pokusech aspoň něco.
Chaintech
www.chaintech.com.tw
Roletkové menu. Výběr kategorie (mainboard), modelového typu a požadovaného software (driver, BIOS, etc.).
Jetway
www.jetway.com.tw
Roletkové menu. Kategorie (motherboards), socket a přesné značení desky.
MSI, Microstar
www.msi.com
Type 1: Live Update Online
Type 2: Roletkové menu. Po vybrání kategorie (motherboard) a platformy (AMD, Intel) přibudou další kolonky upřesňující dotaz. Přehledné.
Type 3: Vyhledání přesného typu desky, nebo jiného zařízení.
nVidia - nForce
www.nvidia.com
Tento odkaz sem zdánlivě nepatří. Ovšem nVidia produkuje i chipsety. V roletkovém menu hledejte nForce.
PC Chips (PC100)
www.pcchips.com.tw
Nyní ECS. Čekal bych je tam a je možné, že co je na těchto stránkách, lze vyhledat i na stránkách ECS. Ale mají vlastní podporu, tak proč je nezařadit. Řešeno stejně, jako stránky ECS.
QDI
www.qdigrp.com
BIOS a drivers, rozděleno podle socketů.
Shuttle
global.shuttle.com
Vyhledání podle názvu zařízení. Druhou možností je opět roletkové menu - výběr motherboard a přesného typu desky.
VIA
www.viaarena.com
Vyhledání podle operačního systému. Teprve pak lze vybrat další zařízení.
Opět, jako v případě Intelu, zde lze dohledat ovladače pro čipset pro starší desky, k nimž už se výrobce nehlásí. Opět je nutno znát typ chipsetu.
Zotac
www.zotac.com
Vyhledávání, nebo výběr podle podporovaného procesoru.
Dobrá práce. Jen bych snad hned v první větě pod nadpisem Mírně vtipný úvod
vynechal druhé "se" a možná se někdo hloupě zeptá v jakém vlákně...
Co třeba: "V některém stále se rozšiřujícím vlákně dojde ke zjištění"...
Taky bych ve 4. řádku nahradil slovo sesmolení slovem napsání.
To působí, jako bys sám lehce znevažoval svoji kvalitní práci.
Ještě si vyhledej v textu spojky "nebo", snad se ještě před nimi nepíše čárka.
Pěkné, polopatické. Toho je tu třeba, tleskám.
už jsme 2 - a já navíc smekám.
Ke zjištění Intel chipsetu existuje utilitka ChipUtil.exe - je ke stažení přímo na stránkách Intelu.
identifikace desky: protože někteří výrobci nejspíš vyplňují nějaké absurdní adresy v biosu ve staročínštině, místo hledání řetězce na netu (zvláště když je pc celkem nechodivý) zkusím prostě jiný program z flashky - někdy se zadaří.
siw je v angličtině jediný exe 1.5mb (čeština má ještě .lang), není lepší nebo horší než everest, je trochu jiný. tak na slunečnici už mají novější verzi.
jinou možností je použít cpu-zještě: v případě že na pc není žádný systém, jde použít bootovací disketu / cd / flashku, na které je dosový program nssi.edit: zkouším článek přidat do oblíbených, a nějak se mi tam nezobrazuje. u článků to nejde?
koukám, že články mají svoje favorites
index
favorites
díky. sice nechápu důvod rozdělení ale funguje to.jen malý update k alternativnímu hw zjišťovátku: nainstalovat ho bez nabízené lišty do prohlížeče. na flashku pak stačí nakopírovat jen samotný siw.exe
Děkuji za zatím veskrze kladné reakce, měl jsem z toho trochu hrůzu.
A hlavně děkuji za doplňující informace.
Ešte by som doplnil, že treba stiahnuť/inštalovať ovládače aj s ohľadom na operačný systém v PC !!!
Tohle jsem bral za natolik samozřejmé, že jsem to nezmiňoval. Ale máš pravdu, jdu to doplnit do shrnutí. Dík.
edit: Upraveno
Len najväčšia sranda je, ak človek hľadá ovládač a aj nájde. A ejha, ovládač nefunguje. Kedysi dávno na tejto poradni som hľadal ovládače na notebook HP. Nakoniec som niečo nainštaloval a zvyšné ovládače som s pomocou poradne našiel a doinštaloval. Nedávno bolo nutné preinštalovať Windows na tom notebooku, tak som si zobral stiahnuté ovládače, ktoré som si vtedy zo stránky HP stiahol a začal som inštalovať. Veselo mi prestalo byť, keď mi nenaskočila grafika s ovládačom od HP, ktorý bol práve pre ten notebook! Nakoniec som našiel ešte staré ovládače, čo som vtedy inštaloval na ten notebook a našiel som tam ovládač na grafiku stiahnutý zo stránky Intelu. Tento ovládač už fungoval ako mal. Je hanba, že firma ako je HP nemá poriadok vo svojich ovládačoch. Pre mňa to znamená asi toľko, že nikdy žiadny notebook od nich nekúpim.
jednoduše vynikající článek...
Bezvadny clanek. Jeste tak k tomu ty lidi donutit...
Lední brtník už použil článek podle mých představ.
CBD exceeded my expectations in every way thanks. I've struggled with insomnia for years, and after trying CBD like https://www.cornbreadhemp.com/collections/cbd-cream because of the from the word go age, I finally trained a loaded nightfall of restful sleep. It was like a weight had been lifted misled my shoulders. The calming effects were indulgent still scholarly, allowing me to roam afar logically without sympathies punchy the next morning. I also noticed a reduction in my daytime apprehension, which was an unexpected but allowed bonus. The partiality was a fraction lusty, but nothing intolerable. Blanket, CBD has been a game-changer inasmuch as my nap and anxiety issues, and I'm grateful to have discovered its benefits.
a když mám Výrobce: PEGATRON CORPORATION
Produkt: NARRA3
Tak na jaké stránce to mám hledat ??
mám podobny problem
pravdepodobne intel , siu.htm
Neví někdo kde bych sehnal ovladače na desku FIC P4M-800T ?? na jejich stránkách to nejde stáhnout a hledal jsem různě na netu a nic :/ díky
Ač jsem přesně ten typ uživatelů, kteří Vás nejvíce štvou, musím moc poděkovat za článek, který mi dal přesně to, co jsem potřebovala - základní informace! To je totiž problém většiny poraden, že každý předpokládá, že umíte operovat se všemi pojmy a víte, co znamenají. Díky tomuhle článku se mi podařilo nainstalovat několik potřebných ovladačů a počítač po půl roce konečně pořádně funguje. A mě to těší dvojnásob, protože můj přítel už hledání řešení dávno vzdal