GIMP - aplikační možnosti - vytvoření klikatého textu
Chceme-li do obrázku přidat efektně zakroucený text, velmi dobře se k tomuto účelu hodí program GIMP. Nejčastější použití bude asi u fotografie, proto si vybereme vhodný snímek a dáme se do díla :-)
Potřebné vrstvy
V GIMPu si otevřeme zvolený obrázek. Potom k němu přidáme prázdnou průhlednou vrstvu nazvanou Pozadí, ve které se nakonec zobrazí zakroucený text. Takto bude písmo odděleno od vlastního obrázku a dovolí nám jej dodatečně třeba někam posunout.
Na tuto prázdnou vrstvu klikneme, aby byla aktivní a nástrojem Cesty (B) naklikáme jednotlivé body cesty v takovém tvaru, v jakém chceme mít tvar textu.
Klikneme-li se na kartu cesty, tak tuto cestu tady vidíme.
Vlastní nápis
Znovu se přepneme na kartu Vrstvy (stále mějme aktivní vrstvu Pozadí) a klikneme na nástroj Text (T). Nastavíme typ písma, barvu takovou, aby byl právě napsaný text zhruba čitelný (později se totiž tato barva nahradí výplní – viz dále) a velikost písma. Napíšeme požadované slovo nebo větu.
Text vedený podél cesty
Následně klikneme na právě vytvořenou textovou vrstvu pravým tlačítkem myši a vybereme Text podél cesty.
Když si otevřeme kartu cesty, tak vidíme jednak cestu pojmenovanou obsahem textu (horní), jednak bezejmennou cestu (dolní).
Tato spodní cesta je defaultně neviditelná, ale stačí zapnout očičko a hned se nám zobrazí v celé své délce. K čemu je toto zobrazení užitečné? Zejména proto, že se nám napoprvé pravděpodobně nepodaří odhadnout správnou délku textu (danou množstvím slov a pixelovou výškou písma) tak, aby cesta nebyla příliš krátká. Protože v tomto případě se napsaný text „vylije z koryta“ daného délkou cesty a výsledek bude zdeformovaný.
Převedení cesty do výběru
Nyní na kartě Cesty klikneme na (horní) cestu s textem, aby byla aktivní a poté dole na červený čtvereček. Tímto převedeme cestu do výběru. V této fázi ještě máme možnost změnit typ písma a jeho velikost event. obsah textu (protože text je stále ještě reprezentován tzv. textovou vrstvou).
Obarvení textu
Klikneme na vrstvu Pozadí a můžeme si hrát s barvičkami.
Vybereme nástroj Plechovka (Shift+B) anebo Barevný přechod (L) a přetáhneme celý výběr myší.
Dostaneme například takovýto vzhled textu
Pozn.: V případě, že chceme text navíc obkreslit, můžeme tak udělat v tomto okamžiku, kdy je text ve výběru:
nastavíme si barvu obrysu (barva Popředí) a přes Upravit -> Vykreslit výběr... necháme písmo obtáhnout. Pozor, stále musíme mít aktivní vrstvu Pozadí, na textové vrstvě se obrys neprojeví!
Pozn.: Text jsem poté poněkud posunula nahoru, proto ten čárkovaný obdélník - jedná se o vrstvu, která je průhledná, ale přesto musí mít nějaký okraj
Zrušení výběru textu
"Mravence" běhající okolo textu zrušíme pomocí Vybrat -> Nic (neboli Shift+Ctrl+A). Jestliže v tuto chvíli zkusíme změnit vlastnosti písma, tak to již nebude mít žádný efekt na obarvený text, protože ten se z textové vrstvy přestěhoval do vrstvy Pozadí. Respektive bychom museli celým procesem převedení vrstvy do výběru a obarvením projít odznova.
Poslední úpravy
Na kartě Cesty u obou cest klikneme na očičko, aby zmizelo a stejným způsobem vypneme ve Vrstvách textovou vrstvu s původně napsaným textem. Nakonec vrstvy sloučíme do jediné klepnutím na kteroukoli vrstvu pravým tlačítkem myši a zatrhneme Zahodit neviditelné vrstvy.
a máme hotový obrázek s tvarovaným písmem
Pozn.: Pracuji s GIMPem verze 2.4.6, protože mi nejlépe vyhovuje a screeny i vlastní tvoření jsem dělala ve Windows 7 HP
Podle mě je to bezva "recept". Jen bych ještě přivítal, kdyby tam bylo, jak udělat tu cestu do přesného kruhu, trojúhelníku atd. Někdo třeba dělá polep na CD atd.
Ale třeba v GIMPu taková volba je, jen to nevím, nedělám v něm. Jsem PhotoFiltrista
Ještě je prima u návodů očíslovat body, protože pak se lze ptát, když se někdo zasekne: "A ve kterém bodě to nejde dál?"
Avšak mě nepovažuj jako bernou minci, jsem jen takový šťoura.
edit://Tady je certifikát.
Věřím tomu, že to zvládne i Vláďa
Máš pravdu, to je rozumný nápad, ovšem asi už to nenapravím, jelikož editační tlačítko se mi žádné nenabízí .
Vidíš, nad tím jsem nepřemýšlela. Ale v GIMPu je možnost kliknutím převést jakýkoli výběr do cesty a kruhový výběr se dělá snadno. Trojúhelník snad po zobrazení mřížky, aby člověk lépe odhadl jeho vrcholy, o jednoduché možnosti někde zadat strany já nevím...
Návod pro opomíjený (a neříkejte, že to není pravda) editor, perfektní počin. My tu nemáme smajlík palec nahoru? Tak aspoň takhle
ale je opomíjený právem- to jeho gui je hrozný.
otevřu si photoshop, pain shop pro, zonera, paint.net a okamžitě vím co zmáčknout. otevřu gimp a jsem ztracen. já prostě nemám čas a náladu študovat exotický rozhraní. potřebuju spustit a hned pracovat.
pokud by autoři gimpu vzali v úvahu možnost photoshop gui (jedno okno, vše na svém místě), určitě bych ho vyzkoušel znova.
pro Joan- víc takových návodů, díky.
Ó, díky pánové za pochvalu, potěšila . I to by v tom vedru teď bodlo, jelikož nám v kanclu už přes týden nejede klimatizace a moje mozkové závity by potřebovaly při těch 30st ochladit
A toto mi právě vyhovuje z jednoho prostého důvodu: potřebuji třeba udělat v obrázku dlouhou cestu nebo jich je více, takže mi stačí bez přepínání jeden nástroj a okno s obrázkem. Všechna ostatní si shodím na lištu a zbytečně mi nepřekážejí. Tím spíš, že často pracuji na svém 11,6" Sony Vaiu, kde musím šetřit každým místečkem.
Mně připadá GIMP docela intuitivní, možná je to ale několika roky samopraxe.
Mně to ovládání u Gimpu zase tak hrozné nepřišlo.. Nakonec i Photoshop jsem schopný zpřeházet tak, že bude k nepoznání, to že se nějak spustí v defaultu vůbec nic neznamená.
Je to o zvyku. Roky delas v nejakem programu tak ti samozrejme jine rozhrani prijde neefektivni. Delej mesic v GIMPu a take na to budes koukat jinak. PS: me to oddeleni ovladacich prvku a pracovni plochy vyhovuje, ovladaci prvky si odstehuju na vedlejsi monitor (mensi) a velky mam cely jen pro malovani.
Mě to rozhraní nijak hrozné také nepřijde. Ale jedním z důvodů bude asi to, že dělám v Xara 3D a tam je to také tak. A jak píše Joan. Je docela prima, udělat si obrázek přes celý monitor a nemuset zmenšovat zobrazení, když se chce udělat něco přes celé, případně nemít vodorovný posuvník.
Je to ale jak u čeho a určitě by nebylo špatné, kdyby to šlo v nastavení GUI: GIMP/Photoshop a každý by si udělal, co mu vyhovuje.
s xarou jsem dělal v dřevních dobách, kdy ještě nepatřila corelu
takovou si ji pamatuju, ps rozhraní. pořád tam vidím to svoje: sklenička, kroužek, áčko.
Jo, tohle jsem měl kdysi na nějakém pirátském CD. Oni to pak rozdělili, na nějaký Webstyle (ty "instantní" weby) a 3D (nápisy). Dnes už to mají zase jinak a těch produktů snad 6. Xara 3D na nápisy mám také pravěkou, co byla kdysi snad v CHIPu či kde. Kromě té klasiky má i plovoucí panel a okno s obrázkem lze maximalizovat a pasnel si šoupnout kam potřebuješ (lze ho i zavřít, ale při kliknutí vlevo - třeba na paletu zase vyskočí).
dobře, dobře, dobře. uděláme si takový test. jak se gimpista bude cítit v tomto programu? image-editor (bez breberek, lišta s nástroji je nahoře, trochu jiný ovládání, čeština je, je tam i portable)- když gui neva, nemůže to být problém.
já jsem prostě konzerva, na určitý úkony používám vybrané programy. 80 fotek focený přes vitrínu (na kompakt nenalepíš polarizační filtr) jsem dělal v zoneru, i když se to dalo udělat v čemkoliv, nažhavený razítko a přejíždět žehličkou (obdoba retušovacího štětce), že jsem se nazval jako ta kravka od horsta fuchse- gábi bergerová, mistryně světa v žehlení. byl bych rád, kdyby (ač chápu důvody, co jste uvedli) gimp měl ´možnost tradičního rozhraní.
Co Gimphoto? Nezkoušel jsem, ale vím, že existuje.
Perfektně názorný a srozumitelný článek, jako od profíka! Díky.
Vsetko fajn, len mi tomu chyba koncepcia. Ak sa autorke chcelo bolo by ovela lepsie spravit serial o GIMPe, na ktory sa mnohi stazuju kvoli ovladaniu, ale prave taketo nieco by mohlo ich nazor zmenit.
Autorka tento "recept" vytvořila, protože jsem jí na to víceméně navedl ve vlákně
http://pc.poradna.net/q/view/656901-jak-zatocit-te xt-v-gimpu-nebo-ps?page=r657288#r657288
O žádnou koncepci ani jít nemělo. Prostě se lidé ptají, jak zatočit text a než to stále popisovat, udělá se pouze odkaz sem.
Není to článek o GIMPu, ale o vytvoření toho textu jeho prostřednictvím.
Samozrejme to viem, ale ked uz niekto vie pracovat v Gimpe a ma chut napisat jeden clanok nebolo by odveci napisat tych clankov viacej, mna by to osobne potesilo, kedze s grafikou mavam permanentne problemy. A myslim, ze nielen mna. A od zakladov.
souhlas, pekny clanek, kdyz by jich bylo vic, tak bych mozna GIMPa zase zkusil, nebot i ja jsem v nem pracoval tim stylem, ze jsem ho nainstaloval, hodinu do toho cumel, pak jsem to zavrel a udelal praci ve Photoshopu a GIMPa uz nikdy nespustil.
Články o Gimpu na netu jsou. A o čem taky pořád psát? Jen tak obecně? Popisovat ovládání? Nebo tlumočit nápovědu? Spíš bych navrhoval - pokud se bude autorce chtít - vytvořit třeba sérii článků (tutoriálů) s praktickými postupy konkrétních činností, jako je třeba výše uvedený klikatý text.
Na PC poradně by se založilo vlákno "Co se chcete naučit s Gimpem?", tam by uživatelé mohli psát témata a autorka by si pak vybírala a psala a psala a psala...
A zase o důvod víc na "námětovnici". Ale mohlo by se tedy udělat vlákno na všechny náměty a přilepit ho a kdo by chtěl o něčem psát, udělal by tam reakci "to si beru" a měl by třeba 14 dní rezervaci.
Souhlasím! Nejlépe se asi píše na vyžádání, tj. konkrétní téma, které někoho zajímá. Ráda to budu dělat - nejenom proto, že tak trošičku splatím ochotu a laskavost mnohých, když jsem já byla s počítačem v úzkých
Na internetu je spousta zajímavých návodů, jak udělat ten který obrázek či postup, já sama podle nich jedu a mám jich spoustu uloženou do Wordu. Zhusta jsou ale v angličtině - mně to problém žádný nedělá, ale jsou mezi námi i neangličtináři. Můžu je klidně přeložit a obrázky dodat vlastní (tj. udělané samostatně podle daného návodu), ale nevím, zda by kvůli autorství stačil pouze odkaz na originální návod v angličtině. Navíc ne vždy ho mám ve Wordu uveden a u mnoha návodů už nevím, odkud z hlubin internetu jsem je kdysi vylovila...
Takže - jak tedy nepohnojit autorská práva a vydat český článek?
Jo raději to "převyprávět" po svém. Jednak nejsou problémy, druhak ty návody bývají často opsané zase jiné návody a ty jiné opsaná nápověda programu... Lepší podle mě je, nasnímat vlastní postup a popsat vlastními slovy. Navíc to udělat více "for BFU", jako je to v tomto tvém článku.
Tak ja to napisem za seba. Nie som zdatny v grafickom dizajne a uz vobec nie v praci s grafickymi programami. Napriek tomu z casu na case potrebujem nejake veci, vacsinou nejaku jednoduchsiu grafiku pri tvorbe stranok.
Kradnut Photoshop sa mi nechce, navyse je zbytocne komplikovany, momentalne pouzivam jednoduchy Photofiltre, ktory je naozaj len ako nudzovka. Kedysi som pouzival nejaky starsi Zoner, co bol uvolneny ako freeware.
A prave preto by sa mi hodil nejaky zakladny tutorial ako zacat s Gimpom. Je multiplatformovy, zvladne vsetko a navyse je free a nenuti ludi kradnut. Jedine co nie je, ze nie je znamy sirokej verejnosti. A prave preto argument, ze tutorialov na Gimp je vela neobstoji. Rovnako vela sa popisalo o Opere a napriek tomu ju 50% ludi ani nepozna a v zivote o nej nepoculo. O instalacii XP su toho na Googli tony a napriek tomu mal clanok na poradni 28000 prezreti ak sa nemylim.
Takze osobne si myslim, ze prave o Gimpe je toho na cz/sk weboch pomerne malo a taky mensi serial by bol dost unikatny (hlavne ak sa zameriac na dizajn stranok, pretoze na poradni sa ludia casto pytaju ako tvorit stranky). Tvorba tlacidiel, odkazov, menu, pozadia, zaoblenie objektov, deformacia napisov, rozne blurovanie objektov, farebne prechody, vizualne efekty...atd atd atd.
Vlastne co sa rozpisujem jediny problem je, ci sa autorke chce takyto serial vytvorit, pretoze je rozdiel napisat raz za rok jeden clanocek a rozdiel pripravit si dopredu ucelene howto a rozlozit ho do 10-20 clankov.
Na veškerou grafiku používám PhotoFiltre, který je také free a česky. Navíc taková zaoblená tlačítka s přechodem jdou udělat třeba ve wordu či v Open Office.
http://pc.poradna.net/a/view/307884-tip-na-praci-s -textovymi-poli-ve-wordu
dole na konci článku
Ano, toto je naprosto zásadní, vědět konkrétně, o čem psát a umět si to rozplánovat na třeba celý rok.
Já sama si píšu stránky (od píky), takže mám povědomí, co by mohlo být žádané. Takže autorsky nenarazím, když budu lehce nakukovat do "kuchařky" stažené z internetu a podle ní stvořím samostatné dílo s vlastními obrázky a vlastním textem? Pokud to takhle mohu dělat, jdu do toho
Já myslím že nenarazíš. Inspirace jiným článkem z internetu je legální. Jde jen o to, použít vlastní screeny a text.
Netušil jsem, že sehnat dobrovolného autora článků je tak snadné...! Díky.
zdravím nevíte někdo proč když dám text podél cesty mi ten text neskočí na tu cestu ale jakoby NAD ní? děkuji
Jestli to nebude tím, že to je podél cesty a ne na cestě.
možná by sis měl prohlédnout návod který je tu uveden než začneš radit, protože tady ten kdo uváděl návod má text na cestě a dává text podel cesty
A neměl by sis jej přečíst pozorněji ty?