
Tíživá životní situace umělců se snad konečně zlepší
Vláda má dnes projednat novelu Autorského zákona (transpozice směrnic EU) a doporučuje, aby ji parlament přijal hned v prvním čtení (hrozba sankcí ze strany EU). V krátkosti: jde o prodloužení práv z 50 na 70 let a problematiku tzv. osiřelých děl.
Všechny podrobnosti jsou tady: kpl-detail
Ucelený popis s výkladem je v Důvodové zprávě
Citace:
Deklarovaným cílem směrnice 2011/77/EU je řešit tíživou situaci četných výkonných umělců, zvláště studiových hudebníků, kteří ve svém pozdním, postproduktivním věku přicházejí uplynutím stávající doby ochrany o významné příjmy z dosud populárních nahrávek, na jejichž vzniku se v mládí podíleli. K této situaci dochází vlivem prodlužující se průměrné délky života a zároveň stále častějšímu oživování zájmu o starší nahrávky (např. o produkci rockové hudby šedesátých a sedmdesátých let), které neztrácejí svůj komerční potenciál. Ten naopak může být oproti minulosti ještě více a šířeji využit i díky novým technologickým možnostem. Uvedení výkonní umělci po skončení doby trvání majetkových práv k zaznamenaným uměleckým výkonům již nezískávají z těchto nahrávek žádné licenční odměny od příslušné nahrávací společností, naprosté většině z nich byla jejich práva „vykoupena“ jednorázovou odměnou za odvedený výkon. Především ale přicházejí o odměny vybírané kolektivními správci za vysílání a veřejnou produkci, příp. z prodeje těchto nahrávek na internetu i o podíl na inkasovaných náhradních odměnách z nenahraných nosičů a z přístrojů k pořizování rozmnoženin záznamů pro osobní potřebu.
Nejzajímavější čtení začíná na straně 15:
1.4 Identifikace dotčených subjektů
Ad A) Prodloužení doby ochrany práv ke zvukovým nahrávkám
Subjekty pozitivně dotčené: výkonní umělci, výrobci zvukových nahrávek, stát
Subjekty pozitivně dotčené změnou počítání doby ochrany u hudebních děl s textem: nositelé práv
Subjekty negativně dotčené navrhovanými změnami: uživatelé zvukových záznamů (nahrávací společnosti, restaurace, obchody, fitness centra, kina apod., vysílatelé (rozhlasové a televizní stanice), vydavatelé notových záznamů a kolektivní správci práv.
Subjekty zprostředkovaně dotčené navrhovanými změnami: spotřebitelé
(citace posledního bodu)
Zprostředkovaně budou negativně dotčenými subjekty rovněž spotřebitelé, neboť změny v době trvání majetkových práv v obou případech (u zvukových nahrávek i u hudebních děl s textem) se mohou projevit omezením rozsahu, v němž budou dotčené předměty ochrany užívány a tím zpřístupňovány široké spotřebitelské veřejnosti. Prodloužení doby trvání majetkových práv ke zvukovým nahrávkám a „oživením“ ochrany v případě spojených hudebních děl s textem může mít teoreticky negativní dopady i na ceny nahraných nosičů s těmito nahrávkami, na ceny vstupenek na divadelní představení hudebně dramatických děl apod. Prodlouží se rovněž doba, po kterou nebude možno hudební nahrávky používat spotřebiteli v rámci jejich vlastní amatérské tvorby (užití hudebních nahrávek jako zvukové kulisy pro amatérská videa zpřístupňovaná na YouTube apod.).
Potenciálně negativně dotčenými subjekty budou rovněž všechny subjekty kupující nenahrané nosiče a přístroje k pořizování rozmnoženin zvukových záznamů pro osobní potřebu v případě, že by došlo ke zvýšení sazeb odměn z těchto nenahraných nosičů a přístrojů.
Dle dalšího textu nepřipadá v úvahu nepřijetí navrhované úpravy. EU neposlušnost v této oblasti trpět nebude:
Směrnice 2011/77/EU neposkytuje členským státům volnost při přijímání národní úpravy. Z toho důvodu nepřipadají v úvahu různé varianty její transpozice.
Z textu (str. 23) dále vyplývá, že prodloužením doby z 50 na 70 let se rozšíří okruh subjektů s nárokem na odměnu. To by za stávající konstantní výše za celý sektor mohlo vést z jejímu rozmělnění na větší počet oprávněných subjektů, a tedy jejímu snížení pro konkrétního jedince. Nechejme se překvapit, zda si to postižení nechají líbit.
--------------
Někde do kalendáře si poznačte datum 1.11.2033. To nepochybně dojde k další změně, ze 70 na 100/200/1000 let.
To by se za komancu nestalo.
Samozrejme ze ne, za komancu vsetkych umelcov hned pozatvarali, tak sa nemuseli srat s nejakymi pravami. Prava nemal nikto ziadne na nic, len predseda UV mal prava na vsetko :)
vyjimecne byl nejakej umelec zavrenej, 99% za hitlera hajlovalo o sto sest a za komancu zase predbihali ve fronte na podpis anticharty.![]:)](https://static.poradna.net/images/smiley/evilsmile.gif)
tady je videt, ze s umelcema se musi zachazet tvrde, protoze jak se jim povoli, tak prerostou pres hlavu a za chvili nebude 70 let, ale rovna stovka.
Nejvíc mě sere totální zvrat hodnot (nejen) v této společnosti. Kdejaký krákal a čtvrtořadový herec je "VIP a celebrita". No hezky. Za VIP pokládám např. vědce, špičkové lékaře, nositele Nobelovky. Proč rádoby umělci zažívají takovou přízeň populace? Nechápu to...
Ještě jsi opomněl ve výčtu celerbtit na naondulované kopálisty a vyvolené obyvatelstvo vil, pokud možno honosící se všelikými sexuálními deviacemi (dle Mezinárodní klasifikace nemocí, vydané v roce 1977 WHO v Ženevě).
Díky za připomínku. Ti jsou v nejvyšší "formě". Okopávači měchuřin se svalem v lebce a úsměvem od ucha k uchu (víc nemůžou, upadl by jim vrchlík hlavy) by měli přehodnotit svůj status člověka. Vily neznám, ale moja mi vyprávěla, že se nějaký slizoň dobral pěti mega. Nevím, neposoudím.