Přidat aktualitu mezi oblíbenéZasílat nové komentáře e-mailem O práci v digitální éře

Ona to ani není až tak úvaha, jako shrnutí faktů. O tomhle všem se moc dobře ví. I proto je dnes důležité, aby vzdělání bylo alfou a omegou národa, zajistí totiž určitou časovou rezervu pro doby ještě horší (z dnešního pohledu), které bezpochyby přijdou.

Aniž bych chtěl vyvolávat ducha bolševických revolucí, tak je nad slunce jasnější, že současný ekonomický systém se postupně dostává do stále větších potíží. A paradoxně za to nemůže jen samotný kapitalismus, ale snahy vlád jej uměle řídit a ovlivňovat. Věřím tomu, že éra deglobalizace právě nastává (nedávno jsem četl, že mladí Italové se houfně vrací na venkov do zemědělství a v podstatě se stávají soběstačnými).

Co se samotných počítačů, umělé inteligence a automatizace týká, soudím, že to je pozitivní proces. Umožňuje se člověku odpoutat od každodenní rutiny a napřít své úsilí k řešení složitějších problémů a úkolů (a že jich před námi je!). Teď je jen na místě otázka, zda k tomu lidstvo už jako celek dospělo. :-) Zatím to vidím spíše na to, že ta (průměrnější, a automatizací ohrožená) většina začne spíše produkovat "nicnedělání" než aby se věnovala novým výzvám. Celý omyl tkví v tom, že samotné práce neubývá, jen se přesouvá k sofistikovanějším úkolům, které zvládá menší procento lidstva. Cílem tedy není zachovat pracovní místa v "kolbenkách" (kde íkváček pravidelně mačká červený a zelený čudlíček (trochu zjednodušuju, ale alespoň to tak vynikne)), ale naopak připravit národ na příchod nových typů pracovních příležitostí. Pro ty, co nedosahují vyšších požadavků na mantální kvalitu, by měly být řemesla (tj. aplikovaná práce s novými technologiemi), ti co zvládnou více, by se měli věnovat právě řízení a zdokonalování automatizovaných procesů, případně rovnou novým technologiím (věda a výzkum).

Závěrem to shrnu: IMHO platí a bude platit, že řemeslo má zlaté dno a zároveň to, že se vyplatí být na vrcholu technologického vývoje. Jen tak půjde udržet životní standard a kvalitu, kterou máme. Nejdůležitějším kategorickým imperativem pak bude vyzdvihování kvalitní práce a její společenské ocenění (ať se už bude jednat o práci posádky hovnocucu, nebo vědce vyvíjejícího vakcínu proti AIDS).

Reakce na komentář

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svůj komentář:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět na aktuality