O práci v digitální éře
Digitální negativa: Jak počítače přišly, aby nám sebraly práci
---
Po týdnu další zajímavá úvaha od Michala Rybky.
Zdroj: pctuning.cz
Digitální negativa: Jak počítače přišly, aby nám sebraly práci
---
Po týdnu další zajímavá úvaha od Michala Rybky.
Zpět na aktuality Přidat komentář k aktualitě Nahoru
Ona to ani není až tak úvaha, jako shrnutí faktů. O tomhle všem se moc dobře ví. I proto je dnes důležité, aby vzdělání bylo alfou a omegou národa, zajistí totiž určitou časovou rezervu pro doby ještě horší (z dnešního pohledu), které bezpochyby přijdou.
Aniž bych chtěl vyvolávat ducha bolševických revolucí, tak je nad slunce jasnější, že současný ekonomický systém se postupně dostává do stále větších potíží. A paradoxně za to nemůže jen samotný kapitalismus, ale snahy vlád jej uměle řídit a ovlivňovat. Věřím tomu, že éra deglobalizace právě nastává (nedávno jsem četl, že mladí Italové se houfně vrací na venkov do zemědělství a v podstatě se stávají soběstačnými).
Co se samotných počítačů, umělé inteligence a automatizace týká, soudím, že to je pozitivní proces. Umožňuje se člověku odpoutat od každodenní rutiny a napřít své úsilí k řešení složitějších problémů a úkolů (a že jich před námi je!). Teď je jen na místě otázka, zda k tomu lidstvo už jako celek dospělo. Zatím to vidím spíše na to, že ta (průměrnější, a automatizací ohrožená) většina začne spíše produkovat "nicnedělání" než aby se věnovala novým výzvám. Celý omyl tkví v tom, že samotné práce neubývá, jen se přesouvá k sofistikovanějším úkolům, které zvládá menší procento lidstva. Cílem tedy není zachovat pracovní místa v "kolbenkách" (kde íkváček pravidelně mačká červený a zelený čudlíček (trochu zjednodušuju, ale alespoň to tak vynikne)), ale naopak připravit národ na příchod nových typů pracovních příležitostí. Pro ty, co nedosahují vyšších požadavků na mantální kvalitu, by měly být řemesla (tj. aplikovaná práce s novými technologiemi), ti co zvládnou více, by se měli věnovat právě řízení a zdokonalování automatizovaných procesů, případně rovnou novým technologiím (věda a výzkum).
Závěrem to shrnu: IMHO platí a bude platit, že řemeslo má zlaté dno a zároveň to, že se vyplatí být na vrcholu technologického vývoje. Jen tak půjde udržet životní standard a kvalitu, kterou máme. Nejdůležitějším kategorickým imperativem pak bude vyzdvihování kvalitní práce a její společenské ocenění (ať se už bude jednat o práci posádky hovnocucu, nebo vědce vyvíjejícího vakcínu proti AIDS).
Vidim tam trochu jiny problem, soucasna elita - myslena financni - proste ti kdoz nejvice ze soucasneho systemu tezi, nemaji az na vyjimky typu Bill Gates automatizacni prostredky pod kontrolou a nove technologie vzesle z umele inteligence a automatizace jsou neco co je totalne ohrozuje. Teda prave tito lide (vlastnici financnich toku, surovinovy vlastnici, atd.) se budou (vlastne uz se snazi) kopat do novych technologii a co nejdele oddalovat jejich nastup. Jiste k tomu pouziji i prosty lid, kteremu budou nakukavat, ze ty stroje jim berou praci a je nutno se proti nim vzbourit, vlastne ono uz to tu jednou bylo.
Vidime to dnes a denne na vydavatelskem medialnim byznysu, za kazdou cenu ty filmy, serialy, knihy, hudbu, pres ten osklivej internet transportovat nebudou, protoze se toho proste boji.
Tači, těch několik pár desítek lidí, co ovládají své řemeslo, národ nevytrhne. Těch, kteří zvládají nové technologie, je ještě míň. Jsem skeptikus i v případě mentální kvality (debatovals někdy v poslední době s teenem? Ne? Buď rád...). Ještě že už mám blíž k hrobu, než k počátku.
současná generace je ztracena, o tom žádná. Jde o to s tou další neudělat stejnou chybu. Ale asi jsem nenapravitelný optimista
Nechci tě trápit, ale mohl bys definovat onu chybu? Jsme kokoti my "starci"? Není spíš problém v dekadenci doby "hemerické spotřebitelnosti"? Ti mládežníci nejsou od přírody blbí. Jenom poznali, že jim ta blbost k životu stačí. Moje trauma je právě blbost - furt se snažím sám sebe edukovat (i když to do staré lbi leze nedobře). Proč tahle potřeba / závislost / hlad na/po nových (nové z hlediska neznalosti) informacích vymizela? Děsí mě každý kontakt s mladým člověkem. Se staříčky si rozumím .
edit: Říkají někteří, že jsem šílený. Jo, mám své problémy (ty jsou ale spíš filosofického rázu). Co mám ale říct člověku, který se neumí ani podepsat? Doprdele, su lepší šílený a chytrý, nebo "zapadlý" /do doby/ a absolutně tupý?
edit2: Věř tomu, že si svou debilitu a nevědomost uvědomuju. Proto se neustále učím. Proč to není dogma?
edit3: Študoval jsem teoretickou fyziku a to jistou dávku šílenství přímo vyžaduje. Už se nebudu obhajovat ...
My si v podstatě rozumíme, měl jsem na mysli to, že současní mladí nemají analytické myšlení a už vůbec ne sebekritické. A souhlasím, že to není dáno geneticky, ale společností. Proto jsem psal o tom abychom (jako společnost) neudělali s další generací tutéž chybu. Protože to formování probíhá už v dětství.
Nieco podobne hovorili "stari" ludia vzdy. A stari ludia umieraju a svet sa toci dalej...
vážně? A jak je teda možné, že se kolem mě v práci neobjevují mladí a chytřejší? A naopak, spíše ti nově příchozí neumí ani to, co uměli nově příchozí v roce 2006?
Suhlasim s tebou, ze sucasna generacia je tupa, ale stratena?
Nemyslim, generacny konflikt je stary ako ludstvo samo a Zem sa toci naozaj dalej. Mozno len my nechapeme tych, ci prichadzaju po nas a zdaju sa nam, ze to tu bez nas nemozu zvladnut, kedze su taki aki su.
Podla mna to bude fungovat aj ked tu uz my nebudeme aj ked sa priznam, ze neviem ako;o),
byls někdy v itálii? A v nějaké severské zemi? Ten rozdíl mezi "maňána" stylem z jihu a soustředěným severským zaujetím i z našeho pohledu nějakou kravinou je celkem docela dobře ilustrující rozdíl generací předešlých a současných.
Každá generace má svoje. Jedni měli rocknroll a leštili si boty a šili šaty aby to mohli o víkendu na place rozbalit. Pak přišel rock, Beatles, květinky a i ten nejposlednější hipík se snažil být svůj a dělat věci po svém. I v 80. letech, éře úpadkově-popíkové, záleželo na tom, jaký kdo má magneťák nebo walkmana
Dnes? Mladým stačí slintat nesmysly na FB/YT/twitteru, semtam to proložit selfíkem. Je jim v podstatě jedno, jak je okolí vnímá, mají falešný pocit výjimečnosti (přitom jsou naprosto průměrní) a pro laciné odlišení se od ostatních looserů udělají všechno (holky se svlíkají jako ku.vy, kluci mluví jako dlaždiči). A v hlavách mají nasráno. Ne že by si každý z nás zamlada nezažil telecí léta, ale dnešní společnost je atomizována, a to právě (paradoxně) sociálními sítěmi. A protože nikdo nemá reálné srovnání a reálnou zpětnou vazbu, tak ve své internetové pustině si všichni připadají jako super borec. I z toho pak pramení ta deziluze zde na poradně, protože tihle mladí nečekají, že s nimi bude někdo věcně a cíleně komunikovat. Oni jsou zvyklí na reakce typu "jé, to je klásný"/"si fakt borec"/"supeeer, mucinky mucinky, muc!" - absolutní sémantickou entropii. Proto neumí komunikovat, proto nenapíšou smysluplnou větu, proto nerozumí otázkám, které jim dáváš. Oni nečtou knihy, noviny, nic. Sledují videa. Nepřemýšlí. Hnijí zaživa.
Čest výjimkám, ale ty nereprezentují lidstvo.
edit: ostatně si stačí srovnat kvalitu např. hudební produkce. Jde to prudce dolů, dnes se hlavně už jen recykluje...
Tači, krásně píšeš. Nejde jen o obsah, ale o nádhernou formu, kterou tomu dáváš. Není moc jedinců, kteří tohle a takhle umí dát dohromady a ještě k tomu to střelit od pasu, ale bohužel ubývají i ti, co to jsou schopni přečíst celý a ještě míň si je schopno z toho vyfiltrovat zakomponované myšlenky.
Je radost tě číst, ať je to sebedelší. Což mi bohužel připomnělo jeden protiklad, kterej se asi bude zase vztekat, že ho beru do huby, ale tím je náš slavnej Radek, kterýžto v návalu vzteku a s litry adrenalinu v žilách napíše megačlánek, kterej místo vysoké věže z kostek připomíná kuličku z plastelíny, která se vyválela v psích chlupech. Číst se to prostě očím nechce.
Takze rocknroll, kvetinky, magnetak je OK, facebook, youtube a twitter je to zlo proti kteremu je treba bojovat? Jenze v dobe magnetaku stacilo mladym slintat ty nesmysly co se z toho ozyvaly, kdyz pritom vedle na zabave hrala dechovka, coz bylo preci uplne o necem jinym, to byla skutecna hudba, ne ty pazvuky co poslouchali mlady.
Jenze puvodni clanek je prave o tom, jak to nove je pro zabehle matadory to spatne, ale stejne se to nakonec prosadi, protoze to nove nastesti vzdy tlaci ti mladi.
obávám se, žes to nepochopil. Je to obráceně, každá generace má něco svého, čím se odlišuje od té předchozí generace, ale taky v čem mezi sebou soupeří. Mně šlo o "kvalitu" tohoto odlišení, a to nikoli srovnávanou nějakým efemérním měřítkem dobových zvyklostí, ale měřítkem společenského zapojení a soutěžení. Šlo mi o to, že dříve se (i průměrní) lidi snažili vyniknout, být nějakým způsobem nejlepší, byť to bylo třeba jen tím, že se naučil breakdance Dnes stačí co nejvíce srolovat kalhotky na půl žerdí a svlíknout podprdu, nahodit kukuč a udělat selfie (a jediná vyžadovaná schopnost je umět to nahrát na FB).
Zaběhlí mediální matadoři dnes řeší jednak čistě technickou stránku distribuce (o tom byl ten článek) a tady jsem "mladý" i já, protože běhat do obchodu pro CDčka hvězdiček typu békavá kravka s kolovrátkovým stylem, ale taky jsme se bavili o úpadku mladé generace.
Ano pises pekne a mam nutkanie s tebou suhlasit, ale mam pocit, ze si silne subjektivny.
Vsetky veci co vycitas mladym su realne, vidim ich tu na poradni kazdy den, stretavam sa s nimi osobne a naozaj ich vnima rovnako.
Ale...nezdala sanasa hudba nasim rodicom divna? Napriklad metal? Nezdala sa bigbeatova hudba nasich rodicov divna ich rodicom odchovanych na swingu, ci dychovke? A to keby si si precital hudobnych kritikov z 19 storocia to by si sa divil ako nadavali vtedy na hudobne novinky. Pritom mne sa zda hudba napriec 19 storocim uplne rovnaka napriklad;o).
Ano je to ine, ako spominas napriklad mlade baby sa uz dnes neseru, ak sa im pacis vypytaju si na teba cislo po 10s, co ta poznaju (cerstvy zazitok zo vcerajska), bavil som sa s par kamosmi (cca moj vek, nezadani, financne za vodou, co si uzivaju zivot) a ti mi to potvrdili, ze takto to dneska je bohuzial. Pritom oni ako skuseni autobusari (cize mali viac zien v zivote ako sa zmesti do autobusu) su s tym zhnuseni, chyba im to na com vyrastali oni a to, ze zena musi odolavat a ze chlap ju dobyja. Dnes je vsetko akoby zrychlene, co sa zdrzovat s nejakymi hratkami, skocime rovno do postele a uvidi sa (akoze stavalo sa to samozrejme aj za nasich cias, ale nebolo to pravidlo).
Este myslienky zo skolstv. Ked som skoncil ZS mali sme po 4 rokoch stretavku, kde nasa triedna, ktora uz kocila s ucenim povedala, ze po nas prisla proste luza, ze sme posledna dobra generacia (koncil som v 89 ZS). Vtedy som tomu este veril, aj ja som mal pocit, ze ti po nas su ini.
Dnes tych po nas poznam inak, stretavam ich na pive, poznam ich rodiny a zdaju sa mi rovnaki ako my. Pritom reci o tom, ze robim v skolstve 40-50 rokov a kvalita deti ide dole pocuvam ako sysadmin na skolach dennodenne. Ano aj mne sa zdaju dnesne deti hrozne, vygumovane a ine ako sme boli my, moje vlastne dieta ma vsetko, co len moze mat a predsa sa nudiiii (boze to ked pocujem tak by som ho bil jak kona;o)), proste vsetko zle s touto generaciou, ale furt sa nemozem zbavit pocitu, ze sme rovnaki ako ti pred nami, proste ich nechapeme, myslime si, ze to nezvladnu a ze pride koniec sveta a bla bla bla.
ale o tom jsem právě psal. Každá generace je trochu jiná, každá má svoje "novinky", kterými prudí tu předešlou. Jen jsem se snažil vypíchnout to, že ta dnešní generace nic takového nemá, kromě té naivně-přitroublé přímočarosti.
BTW moje děti, když se nudí, tak dostanou úkoly od tatínka (domácí práce, úklid, atp.) Po půl roce už jsem je neslyšel, že by se nudily. :o)
Vsak vsechny tve prispevky tu jsou vlastne o tom, ze te mlady prudej facebookem.
neprudí, je mi to jedno. Jen jaksi poukazuji na to, že že ten facebook (coby médium) prakticky nepoužívají k čemukoli smysluplnému (koníčky, atp.)
Hej hoši.
Zkuste to brát s humorem.
Mrkněte se na tohle video, to nemá chybu:
http://www.videacesky.cz/ostatni-zabavna-videa/sva lovci
a video na téma "smartfony" :
http://www.videacesky.cz/ostatni-zabavna-videa/zav islaci-na-smartphonech
Podepisuji. Krásně zformulováno.
střetnou se s realitou. třeba jim docvakne, že hodnota může být dvojí. fandím jim, já se narodit v této době, nebyl bych jiný. je to naše vina, ne jejich.
Ty to fakt nevidíš? Nepozoruješ, jak jde hodnotový systém dolů? Čest výjimkám, ale drtivá většina mladých lidí má v palici nasráno a vlastní mentální nedostatečnost kompenzuje přefouklým egem. A do hrobu se (jak tak sleduju své okolí) vlastně těším. Svět se dál točit bude, ale nejsem si jist, zda u toho chci být.
Mam o ludoch pomerne neradostnu mienku, ale tak nejak celkovo. Ze by som pozoroval nieco v zmysle 20 plus inteligentni a zodpovedni, 20 minus strateni vypatlanci, tak to ANI NAHODOU.
Jak myslíš že bude vypadat ta příští generace mladých pokud ji bude vychovávat ta současná generace?
Nemyslím si, že by vzdělání šlo až tak rychle do pyhele. Stále bude zůstávat to promile inteligentních lidí typu Marka, které potáhne tu pomyslnou káru vzdělanosti dál. Bohužel ten náklad blbů a polovzdělaných bude stále větší a víc se bude díky informačním technologiím o nich vědět.
špička tu bude stále. Ale mně jde o ten průměr, ten je důležitý. Dříve byl pouhý "absolvent" učebního oboru (pokud to nebyl úplně poslední trouba) celkem obstojně počítat trojčlenku, byl schopen spočítat procenta (poměrové ukazatele) - prostě to potřeboval k práci. Dnešní vysokoškoláci to často nedokáží.. A nejde o to, že se dokáže z hlavy nebo na papíře dopočítat, ale o to, že VĚDĚL co počítá.
Já prostě vidím, co se dětí učí ve škole dnes (např. v 5. třídě) a co jsme se učili my. A to mně přeložili do třídy těch hloupějších dětí, abych jim zvedal průměr. A i ti průměrní na tom byli lépe než dnešní "špička".
A co se těch generací týká, naštěstí to není tak vostrý, je tu ještě několik předešlých generací.
A umel hrat Battlefield 4? Neumel a neumel ani vypnout pocitac bez toho, aby ho vyrval ze zdi. Ja proste na to, ze je dnesni generace mladych hloupejsi neverim, spis umi jine veci nez generace pred nima, proste se jen meni dovednosti, ktere potrebujes k zivotu, muj deda umel taky kosit travu mnohem lip nez ja.
haha! Moje maminka (71 let) si s PC celkem rozumí. Používá FF, TB, pouští dětem pohádky z YT.. Je samouk, některé věci dělá strašně nešikovně a neefektivně (ale udělá je!), ale pokud si vezmu, že k PC se poprvé dostala v 65 letech, tak všechna čest!
BTW, k čemu je "umění" hrát BF? Jen jestli ty nesměšuješ schopnost se učit nové věci a schopnost vnímat okolní svět..
Otázkou je, k čemu jim to umění jiného je...
A v čem je jako ztracená?
viz prázdninové návštěvy nudících se tykváčů s nekonečnými thready, nebo různí chocholoušci na debatách.
Nemyslím, že by ty předchozí generace byly v něčem jiný, prostě to je vždy tak... "Jo, to za nás..."
Tak zrovna internetový debaty bych si nikdy nedovolil vzít za vzor toho, jak ta dnešní mládež upadá. Jde o to, že internet je tady poměrně krátce, cca 20 let, a v jeho začátcích k němu měla přístup v podstatě jen elita. To se samozřejmě časem rychle měnilo a dnes má přístup k internetu naprosto každej. No a pak dle toho ty debaty vypadají. Ale věř mi, že kdyby před 20 lety byl internet takhle rozšířenej, rozdíl mezi "tehdy" a "nyní" bys v debatách nepozoroval.
Ano, dnes má přístup na net každej, kdo má do (_*_) díru a tak se i blbci dostali do kruhů, kam dříve chodili jen zasvěcení. Internet dnes vidím jako zrcadlový obraz populace samotné. Bohužel, to co v tom obraze vidím, ve mně vyvolává otázku, jak jsme se mohli dostat z jeskyní. Lidstvo je v průměru neskutečně blbý a dopředu nás táhne těch pár schopných jedinců (myslím technologicky, u politickýho kormidla jsou naopak ti všeho schopní).
Niko, ty patříš k menšině co se vymyká
Nebo mozna soucasne generaci uz nerozumis. Aspon na sobe tohle vidim, protoze to neni zase tak davno, kdy mi nasi nerozumeli a stejne tak ted ja nerozumim tem mladym, proste uz s nima neumim komunikovat, nemam facebook. Vazne mineno, staci mi chvili mluvit s cca. dvacetiletym, do minuty padne slovo facebook a jsem ztracen.
Co ti brání v tom, si ten facebook pořídit? Jako nástroj na kontakt se vzdálenými známými je to dobré, 24 hodin denně na tom viset nemusíš a co zpřístupníš, je na tobě
Já ve svých pomalu padesáti FB využívám, máme tam stránky kapely, v přátelích mám pouze toho, koho znám osobně...
Ja na to proste nemam cas.
Tak by to bylo super, kdyby to tak dělala valná většina uživatelů FB. Bohužel, dnes jich hodně žije jen na tom Facebooku a reálnej svět jim uniká. Z virtuálních přátel jich osobně neznají ani co by na prstech spočítal nešikovný truhlář. A takoví, když už se potkají někde na pivu, tak sednou ke stolu, vytáhnou telefony a čumí do Facebooku. Že mají živý xichty okolo sebe už nevnímají. To už pak je diagnóza, nikoliv užívání moderních technologií.
Lidi, to, jak jste se tady s tím psaním rozšoupli, by vydalo na malou knížku. Nejsme tady snad sbor Jirásků ;)
Necital som diskusiu ani clanok, ale ked uz to je tu tak rozsupnute tak prihodim aj ja: Nadpis "Jak počítače přišly, aby nám sebraly práci" je z ekonomickeho hladiska uplny nezmysel. Cely vyvoj ludstva (ekonomicky rast) je zalozeny na tom ze ak ludstvo musi menej robit (venovat menej clovekohodin) pri dosiahnuti stejneho mnozstva a typov produktov, tak to je vyhoda pre vsetkych ptz ti ludia co predtym okopavali zemiaky (co dnes robia traktory) su uvolneni aby vytvarali ine hodnoty pre ostatnych. Tie nove hodnoty moze byt cokolvek, trebars starat sa o zabavu ostatnym alebo cokolvek ine vymyslat nove produkty a sluzby atd. = zvysovanie zivotnej urovne. Kedysi mali ludia len 3lyzicky co si vystruhali a 2kravy, dnes maju plny barak a plne vrecka veci, auto, lietadla, janeviemco, prave preto ze nemusia vsetci cely den okopovat zemiaky a dojit si svoju kravu. Keby vsetci tvrdili pred 100rokmi ze traktory su fuj lebo nam beru pracu a vsetko sa urobi samo a nariekat ze co my budeme teraz vsetci robit, tak by sme mali furt hovno a okopavali si tie zemiaky a kravu a mali 3 drevene lyzicky.
P.S. musi sa tomu ale prisposobovat financny system (viac produktu = musi byt v obehu viac penazi), co stejne centralne banky vkuse robia... P.S.2. akurat je IMHO hovadina ze to centr.banky robia formou pozicky (komercnym bankam), a to je cely dnesny problem (ptz na jednej strane je niekde minus a ocakava sa ze sa tie peniaze zas z ekonomiky stiahnu, co je principialne nemozne a ak sa o to niekto pokusi tak zakonite zaskrti ekonomiku uplne a sposobi situaciu zas menej tovaru a sluzieb, co aj vidime. politici a centralne banky su proste uplne tupi idioti, jak vzdy. P.S.3. asi jediny kto to chapal bol "helikopter Ben", kto nevie nech si vygoogli ze preco ma tu prezyvku :)
Nedávno jsem viděl video jak kamion řídí sám. Poslal jsem to kámošovi co jezdí na kamionu v Americe a že pý to bude realita. Jezdí nakládat do nějakého velkoskladu kde ho nakladájí roboti. Vyhodili 50 dělníků.
Ten kamion pak zabije několik lidí kvůli chybě SW/HW a masivní nástup se odloží. Myslím, že povolání řidič má ještě dlouhou budoucnost před sebou.
A roboti sice nakládat mohou, ale organizovat a řídit to musí stejně lidi. Jen holt ubývá té nekvalifikované manuální práce. Ale já třeba dělám brigády v jedné firmě a oni mají poměrně dost zastaralé stroje (60 - 80 léta), ale pořád se jim vyplatí zaměstnávat několik desítek manuálních pracovníků, protože modernizace je příliš drahá a návratnost by asi byla příliš dlouhá.
U manželky v práci taky mění stroje aby ušetřili lidi.
Zdravím po dovolené (bez signalu a bez pc) . Tohle téma je neuvěřitelně komplexní a zasahuje snad do všech myslitelných lidských oborů. Od technologií, které jsou k tomu pochopitelně nutné, přes ekonomiku až po sociologii. Je jisté, že jsme na prahu obrovských změn (nové průmyslové revoluci), jejíž následky nejsme schopni v podstatě ani domyslet. Vynořuje se ohromné množství otázek a při nalézání odpovědí vyvstávají otázky ještě složitější.
Opravdu se výrobci chtějí připravit o zákazníky? Myslím si, že přesun výroby do levných fabrik na východě byl jedním z příčín problémů roku 2008. Výrobci chtěli a stále chtějí vyrábět levněji, proto se automatizuje, už jen fakt, že práce stroje se (narozdíl od lidské) nedaní je pro člověka šíleně diskriminující. Jenže když na západě zavřeli továrny, jejich výrobky neměl kdo kupovat, protože lidé byli bez práce a levná pracovní síla na východě si je nemohla dovolit. Lidé neměli ani na splácení hypoték a tak se nafoukla bublina s bezcenými hypotékami. A stejné to bude se zaváděním automatů, od řidičů, přes úředníky na přepážkách a mauální dělníky ve fabrikách až po obvodní lékaře. Do dvaceti let by mělo být zautomatizováno až 50% pracovních oborů. A státy si zřejmě tuto možnost vůbec nepřipouštějí, neboť ekonomický systém pro větší množství nezaměstnaných než pracující populace není nikde ani diskutován (a vracíme se opět k otázce základního nepodmíněného příjmu). Státy na západě se alespoň snaží co nejlépe zefektivnit vzdělávání, aby většina mladých lidí byla na takové úrovni, aby mohla vykonávat práci, kterou stroj (zatím) nezastane. U nás se na vzdělávní kašle, protože to není záležitost jednoho volebního období. No a další (ale nikoli ani zdaleka poslední) otázkou je, jestli lidstvo opravdu chce vyvinout technologii, která by ho v budoucnu ke své existenci nepotřebovala (sama by se dokázala reprodukovat).
V současné době je tedy vzdělání klíčem k úniku ze svízelné situace dohledné budoucnosti. To se budu snažit všemožně předat i svým dětem, i přes aktivní odpor tohohle státu. Ne jistě bezúčelně se mi vybavuje StarTrek, kde i ten nejposlednější strojník ve strojovně má doktorát z částicové fyziky. A v podstatě v celém tom univerzu jsou jen vysoce vzdělaní lidé, neboť všechny manuální činnosti nahradily stroje.
Tak zatím jse spousta práce, kterou stroje nezastanou - nedávno jsem pořizoval komín na chatu, pak zase elektřinu a zásuvky, teď zase klimatizaci, vždysky museli dorazit lidi, zasekat to, zastukovat ... dokud nebudeme mít humanoidní potvory levnější než dělníky a zároveň obratnější ve složité scéně (nerovný terén, práce ve výškách, hloubkách ...) tak spousta věcí nepůjde udělat jinak než lidskou silou (s dopomocí nástrojů).
Podobně to ovšem je i s tvůrčí činností, ať už se jedná o nové léky, filmy, nebo návrhy budov.
Prostě se zase mění, jaká povolání a práce jsou potřeba a jaké vezmou osud dráteníků a zapalovačů plynových luceren.