Facebook s novým Messengerem definitivně překročil hranice našeho soukromí
Nick Russo by si přál, aby si lidé jeho varování přečetli a pochopili ho. Snaží se vysvětlit uživatelům Facebooku, co se děje, protože má pocit, že když to neudělá on, neudělá to ani nikdo jiný. Otevírá otázku nebezpečí, která na vás číhají v Messengeru od Facebooku. A že jsou to rozhodně zajímavé úvahy.
Dneska většina lidí používá Facebook mnohem více v mobilu než na počítači. Pokud jste byli zvyklí odesílat zprávy z mobilní aplikace Facebooku, pravděpodobně vás neustále otravovaly ty dotazy, zda si nechcete nainstalovat aplikaci Messenger. Vždycky to byla volitelná možnost, ale brzy to už nebude volba. Pokud budete chtít posílat zprávy ze svého telefonu, nic jiného než nainstalovat Messenger vám nezbyde.
Jen si při instalaci přečtěte, kolik oprávnění aplikaci dáváte
To jsi prišel dnes na tento veliký objev, že Smart_haraburdí a Facehnus mohou delat veci a sbírat informace libovolne ?
Tento trend je všeobecný, málokdo postrehl a uvedomil si co se to deje a v jakém rozsahu se to deje.
Nové Intel procesory a chipsety mají zabudované funkce Anti-Theft. Intel deklaruje bezpečnost no v podstate táto funkce umožňuje sledovat zarízení a získat vzálený prístup. Už v minulosti byl Intel obvinem že jeho síťové karty obsahují nedeklarovanou funkčnost a umožňují prístup na sbernici počítače, který nejde žádnym softwarem zjistit. Teď Intel zmenil politiku a podstrčil tuto fukčnost jako bezpečnostní funkci, neuveritelná drzost nebo vtip. Odborná verejnost, verejne, k tomu nevydala absolutne žádne stanovisko.
Akorát Rusko a Čína zakázala používaní hardware pocházejíciho z US na citlivých místech a bude tam používat výhradne svúj hardware a jinak je ticho neuveritelné ...
...
AT je na vacsine veci deaktivovane.
To co popisujes moze teoreticky tajne umoznovat akakolvek sietova karta, aj ruska. Ty vies co ti bezi v tvojom LAN controlleri za mikrokod? Je uplne fuk ci je od realteku alebo intelu alebo od nejakych Putin technologies :)
ano, akurát že už nejde o teoretickú uvahu, funkčnosť na sieťových kartách Intel-u bola predvedená, nebola to fukcia oficiálne deklarovaná a nebola to záležitosť chipsetu a procesoru, bola to zaležitosť čiste ethernet kary od Intel-u.
Dnes Intel funkčnosť zabudoval do chipsetu, procesoru a je nezávisla od chipu sieťovej karty, pokrok. Však na mainboard-och tých ethernet kontrolerov od Intelu až tak veľa nebolo, takže percento strojov s "bezpečnostnou" funkciou značne výrazne vzrastie. Že je možnosť voľby, aktivácia/deaktivácia, je myslím zbytočné rozoberať. Tomu neuverí snaď nikto
...
Ne dnes intel ale kazdy vyrobca ma uz aspon 20 rokov funkcionalitu v ethernet kontrolleri. Najprv to bolo ASF, dnes ma intel AMT, ta funkcionalita sa da aj kompletne zrusit, keby vyrobca notebooku chcel. Neni v tom nic nebezpecne ani nesukromne, dokial to neni spravne nakonfigurovane tak to nerobi nic. A spravne nakonfigurovane to nema takmer nikto, ptz na to treba 3vysoke skoly a 10hodin nadavania :)
Já na nic nepřišel. Mel jsem to na zdi a ten Messenger ani nemám. Jen jsem vložil článek, co mě zaujal.
Podle mě to ten člověk hrozně prožívá. Když nechce, ať to nepoužívá, nikdo ho nenutí. Vyjmenovaná oprávnění se dají většinou smysluplně odůvodnit a nechápu, co by měli třeba z toho mi vypnout internet, lepší je pro ně opak. Nehledě na to, že se může podívat téměř na jakoukoli aplikaci, existují mraky rozšířených a podezřelejších.
Já to beru tak, ať si klidně sbírají, nemám co skrývat. I kdybych měl, tak už to, že vlezu na internet znamená, že si o mně někdo něco zjišťuje a ukládá a je jedno, jestli to je Facebook, Google, nebo třeba Poradna. Taková je doba.
Přečti si ten článek. Není to o prožívání, ale o tom, že lidé nečtou a pak se diví.
Co to zase má být za hoax?
Já si to před instalací KAŽDÉ aplikace přečtu, nebo alespoň orientačně prohlédnu. Aplikaci instaluji jenom za předpokladu, že mi požadavky nevadí/problémová věc se dá vypnout.
Schválně jsem si rozkliknul oprávnění Facebooku a má povoleno dělat fotky (jde to vypnout), přístup k souborům (jde vypnout), přístup do adresáře (jde vypnout).
SMS zprávy rozhodně posílat nemůže, zapínat internet taky ne.
Ještě mi nabízí přístup k poloze (vypnuto) a přístup ke kalendáři kvůli synchronizaci (vypnuto).
Celý článek je jenom jeden velký žvást. Taky Facebook nemám rád, je to pro mě nutné zlo, nicméně se zlem se dá bojovat i čestným způsobem, ne jen vypouštěním nesmyslných keců...
To je ale Facebook Messanger, nikoli samotná aplikace Facebook. Ta mimochodem postupně všude (na všech mobilních zaríženích) nedovolí přístup k chatu. Jedině přes messanger (pochopitelně nabídne odkaz do store). Tím mě taky pořádně nasrali.
Aha, tak to jsem z toho předtím nějak nepochopil.
Facebook v mobilu mám a nikdy mě neotravoval s nějakým messangerem, jak je psáno v článku. Myslel jsem, že tím je myšleno jako z webu, tam mě furt prudil s aplikací.
Vlastně o messengeru slyším poprvé. Abych řekl pravdu, že umí Facebooku aplikace ještě něco jiného, než psát zprávy/přidávat statusy atd. jsem netušil.
Ses si jist, ze nepises o Aplikaci Facebook
https://play.google.com/store/apps/details?id=com. facebook.katana
ale o aplikaci Facebook Messenger?
https://play.google.com/store/apps/details?id=com. facebook.orca
o které ten clanek je?
Pleteš se. Ta práva skutečně má.
Může i bez tvého vědomí telefonovat, má plný přístup k SMS a MMS (může je nejen číst, ale i mazat a měnit atd.)
Doporučuji nainstalovat např. Advanced Permission Manager a přečíst si, co vše Messenger může. Budeš se divit.
Má právo zapínat připojení k síti, má právo vytvářet nová připojení k síti a mnoho dalších věcí, které podle mého názoru nejen nepotřebuje, ale ani by mít neměl. A to, co ci navymýšlel Messenger nemá žádná jiná aplikace.
Jinak pomocí té aplikace se můžeš podívat i na aplikace podle práv. Třeba zjistit, kdo vše má přístup k tvým kontaktům, SMS apod.
A další věc - můžeš aplikacím práva odebrat.
Přístup k ovečkám
Kdybys četl, zjistil bys, že už v jednu odpoledne jsem zjistil, že jsem si popletl aplikace "Facebook" a "Facebook messanger". O "facebook messangeru" jsem do dnešního odpoledne neměl ani tušení, ač ho tady všem někdo pořád vnucuje.
Jinak jste zmatení z toho vašeho neinteligentního Androidu. Inteligentní systém zobrazí naprosto přesně práva aplikace i bez softwaru třetích stran...
Já třeba vím, že ŽÁDNÁ aplikace (vyjma aplikace "telefon") nemá přístup k mým hovorům... Podobně s MMS, SMS, kamerou...
A jaký "inteligentní" systém používáš?
Třeba má jako já Aligátora :)
Jsem v suchu a bezpečí. Před Curkbergem.
Já mám BlackBerry.
Ovšem s tak základní věcí jako ukázání práv aplikace nemá problém ani WP či iOS. :) Bez keců to zvládal i můj starý SE K770i s javovými aplikacemi.
K zobrazení práv aplikace nepotřebuješ další apku. Ta aplikace slouží hlavně k omezení práv, abys nebyl odkázaný na to, co si autor navymýšlí.
BlackBerry je sice pěkné, ale donedávna jsi byl odkázaný na placení traficu přes jejich servery. A pokud si tam budeš instalovat androidí aplikace budeš na tom stejně jako majitelé androidího zařízení.
Tak pokud si ta práva můžu zobrazit, není to bez mého vědomí. Nějak se sám popíráš. :) Že tou aplikací práva můžeš měnit jsi zmínil jenom na úplném konci svého příspěvku jako "další věc".
Co se týká aplikací, všechno důležité je přímo pro BB (přes 100 tisíc aplikací) a Androidí aplikaci tam sice nějak nainstalovat můžu, ale zatím jsem to nezkoušel, nebyl důvod.
Pokud nedejbože jednu speciální Androidí budu instalovat, věci jako práva aplikace si obzvláště pohlídám.
Asi jsi ten článek nečetl.
Jedna věc je, že si můžu zobrazit, že ta aplikace má právo bez mého vědomí telefonovat nebo mi manipulovat se SMS, druhá věc je, zda to akceptuju. A že si odporuju? Nemyslím si.
Je super, že máš přes 100 000 aplikací pro BB, když tam není zrovna to, co potřebuju. Je to podobné jako Symbian. Taky tam je hromada aplikací, ale ne zrovna to, co potřebuješ.
A smím se zeptat, co za konkrétní speciální aplikace potřebuješ?
Jistě, frikulíni s 60GB her asi nic jiného, než Android neocení. Co tam ale je za aplikace, které použije normální člověk? V tom Play jsem jich moc neviděl.
Naopak veliké množství apps považuji za nevýhodu. Když jsme potřebovali najít s kamarády kostku na hraní (zapomněli jsme jí), měl jsem to suverénně první stažené, protože jsem tam nemusel nic hledat - je tam na to jedna aplikace a ta funguje a nalezenou ji mám za řádově vteřiny.
Ja nemam telefon pro hry, ale pro praci. Treba chci na telefonu bankovnictvi. S telefonem se potrebuji v pripade nouze se pripojit do prace pres VPN a na vzdalene plose neco spachat (tohle urcite BB zvladne jako firemni telefon bez problemu). Vice exchange uctu (ruzne servery) predpokladam BB zlvadne take.
Takovy WM ma treba problem, protoze pro nej OpenVPN neni...
Jinak pouzivam takove standardni aplikace jako navigace, turisticke mapy, ctecku apod.
Lidi si na 2 appky zvyknou, stejně jako na všechno ostatní. Já na FB akorát přes Chrome.
Mate to popleteny skoro vsichni. Z aplikace od FB delate pomalu FBI s NSA dohromady. Pritom ta aplikace ma zcela "bezny" pozadavky ve srovnani s jinymi. Existuje velky mnozstvi jinych a take velice znamych aplikaci, ktere pozaduji vice prav a nikdo o nich nemluvi jako o zlodeji soukromi. Urcite je to proto, protoze je nevyviji FB. Netusim presne co ta messenger aplikace dela, ale pokud posila i sms, je tak nejak logicky, ze musi mit pristup jak k sms, tak ke kontaktum. Jinak by tu sms jaksi neposlala. Pokud umi videohovor, je jasny podobny postup. Priste to chce vic myslet, nez se jak ovce pridam k haterum.
Popletené to máš ty. Článek je o aplikaci "Facebook Messenger" a pokud nevíš, co dělá, dočteš se to v něm. Nechápu, jak můžeš napsat, že to mají lidé popletené a zároveň, že "Facebook Messenger" neznáš. Piš o popletenosti, až ho poznáš.
details. facebook.orca
Aplikace Facebook je úplně jiná aplikace a ta má požadavky normální.
details. facebook.katana
Nejdříve čti, třeba tady to popsal Jan Fiala.
Já teda facebook nepoužívám a popravdě ani nevím k čemu by mi byl a jak funguje...
Nicméně, pokud máte androida, zaměřte pozornost tímto směrem.