
Jak vyzkoušet led diodu jestli je funkční ? Může se napojit třeba na tužkovou baterku ?
Jak vyzkoušet led diodu do pc jestli je funkční ? Může se napojit třeba na tužkovou baterku ?
ne. napoji sa na patricne napatie (zavisi od typu diody, minimum je podla typu od 2V po 3,5V) cez odpor. Hodnota odporu zavisi od typu diody a od napajacieho napatia. hodnoty 220ohm-1kOhm su bezpecne pre napatie 5V a vsetky diody napriklad.
Jo tak díky mam diody u poweru a nejdřív jedna blikala a druhá svítila pak přestali, ale při startu probliknou a pak nic,mam tam ještě 2 odpojené tak to chci vyzkoušet a jelikož se to rozebírá napytel tak chci vyzkoušet jestli jdou nebo je do drátem ,šlo mě jenom oto abych to neodkouřil.
V tomhle jsem laik ale nemusí být dioda napojena na správnou polaritu? +-? Nespálí se když se polarita přehodí?
Nespálí.
Ne. Ale pokud byste použil v závěrném směru dostatečné napětí, pak se prorazí. Viz třeba specifikace obyčejné LED > U(záv) 5V.
Takže se spálí?
Když narazíš autem do betonového sloupu - spálí se?
Auto bude vypadat jak harmonika, takže se spálí?
Proč pořád vnucuješ výraz "spálit"? Prostě se zničí - a je lhostejné, jestli shoří, nebo umrzne.
No podle mě se spálí, prostě zdechne. Já beru diodu jako žárovku.
I když té opačná polarita nevadí. Pamatuji jak jsem koupil do auta led diody na osvětlení SPZ. Holt po pokusech chcíply obě. Laboroval jsem s nima proč jedna svítí a druhá ne. Že by ta polarita?
Taky jsem si s tim dneska hrál, mam case z Aukra a pořád mě blikali power diody chvíli svítili, chvíli ne ,je to napojený na zdroj ,ne na desku ,dneska jsem to rozebíral a bylo to tam nějak přeletované tak jsem dráty napojil normálně a to co tam bylo jsem dal pryč,ale když jsem pc zapnul tak to chvíli blikalo a teď to zase nejde.(mohlo se něco spálit na diodách nebo to může bejt napojený na zdroj ?(jestli to co jsem dal pryč nebyl nějakej regulátor napětí, ale stejně to blblo tak nevím.)
Osobně zkouším ledky na CR2032 baterce. Při 3V se rozsvítí snad každá a baterka má tak velký vnitřní odpor, že to ledce neublíží. Snad jen 2mA ledky by mohly zdechnout. S blikající ledkou v case jsem se taky setkal. Pokud je to case s připojením power diody na Molex (konektor od harddisku), tak tam bývá v sérii odpor tak 100 ohmů. Vyměnil jsem ho a bylo po blikání. Něco tam zřejmě bylo vlasově přerušené, odpor se zahřál, něco se tam nepatrně roztáhlo a přerušilo se spojení. Vzápětí vychladnul, zase se to spojilo atd...
edit:// ovšem pokud jsi odpor vyhodil a připojil to na 5V přímo, tak už je pravděpodobně ledka v (_*_).
No jsou tam dvě spojené a napojil jsem to na ten Molex tak už jsou asi v pánu,mam tam ještě 2 nezapojený tak někde asi seženu ten konektor na ZD a napojim to jak to má bejt.
Na ZD bejvá jedna dioda když tam dam 2 nevadí to ?
Na ZD je obvykle už odpor před konektorem, takže když tam dáš dvě ledky paralelně, tak budou svítit slaběji.
No tak tam naletuju to co tam bylo,nebo se na to vykašlu a hold to svítit nebude.
Většina LED 12V v závěrným směru nevydrží. Právě proto se při vyšším napájecím napětí doporučuje zapojit antiparalelně nějakou diodu. Nebo použít dvě LED antiparalelně, pak je jedno, s jakou polaritou to zapojíš, vždycky bude jedna svítit.
Tak že mám pravdo o té polaritě že ta ledka zdechne.
Zdechne tchýně. Ledka umře.
Zdechne, ale neshoří...
Ked tam je seriovy odpor (akoze vzdy je), tak NEzdechne. Zenerov prieraz je vratny.
(navyse u PC nikdy LED nie su napjane z 12V ale len z 5V alebo 3.3V takze ich kludne naopak zapojit mozes)
P.S. sorry nie zenerov ale lavinovy prieraz v tomto pripade :) Aj ked to je defakto stejna vec ale na inej strukture
U LED je to kapánek jinak. Přetížení v závěrném směru vede ke zmenšení jasu diody, až na závěr zdechne...
co volas "pretizeni"? kontrolovany lavinovy prieraz nic neposkodzuje. Samozrejme zavisi od sirky PN struktury a od pretekajuceho prudu. Ked tam podje >20mA tak ano zdochne (ale stejna vec plati aj v priepustnom smere)