
Problém s nastavením Wifi
Zdravím, mám zde malý problém. Nevím jak nastavit IP adresu, aby fungoval internet.
Mám doma 3 zařízení. Jedno od O2, které má IP adresu 10.0.0.138, druhé, které má IP adresu 192.168.1.15 (na to lze připojit jakékoli zařízení s wifi jen po zadání hesla)(telefony, ntb).. A protože mám slabou wifikartu v PC za stolem a dosah není stabilní a je to pomalé, sehnal jsem si ještě jedno zařízení na příjem wifi z pokoje do pokoje.
Krabice v režimu AP je - TP Link wr541/2
Krabice, které se nechce makat v režimu Client - TP Link we543G (wifi najdu a připojím se i vím, kam napsat heslo ale po rebootu nepřijímá žádná data)
Ještě přikládám pro jistotu obrázky, kde jsou statusy obou zařízení. Předem mnohokrát děkuji za pomoc. Podlemě bude jen potřeba nastavit správnou IP ale tomu moc nerozumím.
no to co je od O2, předpokládám Hawei Ip přenastavit nejde....tedy přesně řečeno jde ale po resetu se nastaví zpět 10.0.0.138 takže musíš nastavovat jinak...
jinak? to vím také
kdyby to nebylo třeba, tak nic nenastavuji. (nemyslím to ve zlém) Nevíš co s tím teda?
Nejde.. Na prijimaci nastaveno 192.168.2.1 na vysilaci povoleno DHCP od: 192.168.1.100 do: 192.168.1.199
nějaký nápad?
co nejde? Ziskal ten prijmac teda teraz IP adresu alebo su tam furt same 0.0.0.0? Ked kliknes na Renew tak nejaku ziska? Skusil si uz prijmac vypnut a o chvilu zapnut?
Ked zapinas obe veci tak musis najprv zapnut prvy, pockat 3minuty, az potom zapnut ten druhy (prijmac), inac to samozrejme ziadne wifi nenajde ak by si ich zapol obe naraz.
jaj ty tam mas wifi ako klient a WAN konektor nezapojeny, zapamatalo si to teda ten rezim klient po restarte? To si over 2x.
Co konkretne tam teda mas zapojene do toho prijmacieho routru a co konkretne v nom nejde? (vypis ipconfig -all)
no do prijimace mam zapojeny jeden LAN kabel, pres ktery chci vest internet do PC. A pripojuji se pomoci neho do uzivatelskeho rozhraní.
ipconfig -all je v příloze (musím vždy zapnout wifi, abych mohl být na internetu a vypnout jí abych mohl do toho TP Linku)
TP-Link dělá wifi a co je to zařízení od O21?
tplink je klient, nedela wifi
TP link je i klient a druhej TP link dělá wifi
to je ok, vyskusaj ping z druheho routra na ten prvy router, "Step4" odtial article
Ako IP zadas IP toho prveho routra tusim je to u teba 192.168.1.15, ze co to tam bude pisat ci to opinguje uspesne
Inac mam taky pocit ze u prijmaca musis v sekcii LAN vypnut DHCP, ptz ten prijmaci router funguje len ako bridge, takze DHCP musi robit vysielaci WiFi router. PC by potom mal dostat automatciky IP z rozsahu toho vysielacieho routra t.j. 192.168.1.100-199 (overis si to potom v ipconfig ze dostal automaticky IP z toho rozsahu)
vše jsem udělal a nic nefunguje. Vysilaci na PING nereaguje. Sila signalu je 79dB, takže v tom problém nebude. CO navrhuješ dál?
ked nejde ping prijmac -> vysielac, tak si zadal blbe WiFi heslo napriklad alebo nastavil blbe sifrovanie WiFi apod. (viz "Step 3", bod 4, to musi byt nastavene presne tak jak mas na svojom vysielacom WiFi)
vse nastaveno je uplne stejne.. jedine co nejde nastavit je region, ktery je sedivy (u prijimaciho je United States a u vysilaciho je Czech Republic) nemuze to delat problem? jinak je tam vse stejne a ani jinak nastavit to nejde.
najprv ti musi ist ping na ten 1.router. Ked nejde tak to proste neni cez to wifi spojene, preco to musis vediet ty (trebars ma ten vysielaci nastaveny nejaky filter na mac adresy alebo co, to musis vidiet v nastaveniach).
Alebo mas blokovany ping, skus strcit PC do LAN konektora prveho routera a z neho ping na 192.168.1.15, ci to prejde cez LAN.
P.S. Vypni ten DHCP na prijmacej strane, a daj sem vypis ipconfig -all z toho PC pripojeneho na prijmaci router.
občas se nemusí vidět.
k zapojení:
1.vysílací wr542 je v jakém režimu - běžný router s natem?
2.přijímací wr543 je wisp-client - opět s natem?
a to je ke všemu v jediné domácnosti, nebo proč taková hrůza?
pokud to tak je úmyslně - máš vždy jiné rozsahy adres na wan a lan straně?
edit:
chodit by to mělo, ale už jsem se setkal s tím, že router potřeboval zvolit ne sousední rozsah, ale zásadně jiný: 10.x.x.x, 172.16.x.x, 192.168.x.x
ale jak spravovat nastavení, když adsl router i oba tplinky budou každý v jiném rozsahu a nacpou mezi sebe nat, to mi plyšová hlava nebere.
- slyšel jsi už něco o "ap"?
- některé routery umí využít režim bridge, ten by se hodil mezi oběma tplinky. (jen k prvnímu by se nedalo nic jiného připojit)
- víš, že jde router zapojit bez natu jako "wifi-switch": bez wan vstupu a bez dhcp, s různými lan adresami ale ve stejné síti?
vše vyzkouším ! zatím děkuji
Díky moc všem, až budu doma z práce, vše vyzkouším.
Celá specifikace - Mám O2 připojení. V elektrorozvaděči v bytě je nějaký modem Huawei, který má pro vstup internetu malý konektor (něco jako měly staré telefony)jeho přístupová IP je 10.0.0.138 . - Z něho vede zdí LAN kabel do prvního TP-Linku. První TP Link funguje jako AP pro všechny zařízení a přiděluje DHCP v rozmezí 192.168.1.xxx. Do téhle části vše funguje perfektně. Máme v domácnosti 6 počítačů (3x stolní a 3x ntb) 2 stolní mají wifi karty z důvodu, že do všech místností nevedou LAN zásuvky. (jen jedna je v obýváku, kde je první (vysílací) TP Link. 2 počítače nemají s příjmem nejmenší problémy. (připojení 20Mbit - kabelem naměřeno 18-19 a přes wifi v PC něco okolo 15-17) Můj PC (dál od prvního TP Linku z důvodu velkého bytu) wifi najde, ale rychlost je okolo 4-7Mbit, což je málo a ještě to není stabilní) Po přiblížení k wifi se rychlost zvýší, tudíž s počítačem nic není (mám na mysli viry atd..)tím jsem z toho vysoudil, že jde pouze o mizernou kvalitu signálu. Všechny ntb fungují tak akorát na internetu (nemám změřené rychlosti, ale vzhledem k tomu že jsou to kancl notebooky s atomama, tak od toho ani nemůžu čekat víc a stačí to. Ted nastává fáze, kdy potřebuji připojit můj PC tak, aby měl nějakou slušnou rychlost. Myslel jsem, že postačí wifi karta, ale z důvodu výše uvedeného to nejde, proto potřebuji další wifi client) (druhý TP Link), který potřebuji propojit s prvním tak, aby vše fungovalo jako do ted + můj PC přes wifi client.
- omlouvám se za rozsáhlý vysvětlování, ale udělal jsem to proto, aby bylo vše jasné. Mnohokrát děkuji za pomoc

kdo má tak nepřehledný odstavec číst?
žádný ap. to není rozdíl v názvosloví, ale v tom jak spravovat router za 2 naty a vidět pc mezi sebou.
ap je převodník drát/wifi bez natu. kdežto ty to máš zapojeno jako router s wan adresou 10.0.0.32 (z adsl), a s lan adresou 192.168.1.15 = router s natem.
wr542 je zastaralý géčkový shit, ale má 5db anténu. propustnost pro více wifikrámů nestojí za moc.
náhrada enkovým typem přitom nemusí situaci moc zlepšit, za zdí můžeš na enko většinou zapomenout.
to je dost. buď si natáhneš kabel pro stolní pc, nebo ap do každé/druhé místnosti, nebo zkusit doprostřed bytu alespoň wr841nd.
natáhni kabely.
druhý router wr543g: režim client bez natu u něj nejspíš zapnout nejde. (a proč ucpávat propustnost wifi pro stolní router)
na vstupu má dostat dhcp adresu (v rozsahu 192.168.1.x), ale nenastaví se tak proto, že stejný rozsah jsi vnutil i na lan straně 192.168.1.x - takto router nefunguje, musel bys změnit lan zase jinam: 192.168.x.y
a pak by mě zajímalo, jak na sebe mají vidět pc připojená v jednom bytě k různým routerům (přes zásuvky či wifi): s adresami 10.0.0.x, 192.168.1.x a 192.168.10.x
uvědom si plánek bytu, kolik metrů a zdí cpeš mezi jednotlivé géčkové routery, na toto se vybodni.
- nech ten huawei 10.0.0.138, předpokládám že z něj lezou síťové zásuvky. (pokud ne, máš to napsat)
- wr542g můžeš použít v místnosti, kde potřebuješ více zásuvek a k tomu wifi. bez wan vstupu, bez dhcp na lan straně, s posunutou lan adresou třeba na 10.0.0.139
- na nejhůř pokrytou čás bytu natáhneš kabel, kde strčíš podobně zapojený wr543g, nebo klidně novější router s větší propustností wifi (bez wan, dhcp, ip změnit na 10.0.0.140 - znáš to)
všechny wifi nastavíš stejně: ssid, wpa-key, jen vysílací kanály posuneš o 5, ať se neruší.
je to tady furt, kdybys do google zadal wifi-switch a site zdejší poradny, tak se google zhroutí.
podla toho navodu co som nasiel (link kdesi vyssie) musi sa dat na tom tp-linku vypnut NAT, tipujem ze bud to vsetko ovladane jednym nastavenim ktore povoluje aj DHCP pre LAN stranu (to nech vypne) alebo to ma extra nastavenie ze rezim bridge alebo Adress Translation alebo NAT, to musi tiez vypnut u klienta. Klient proste nech nerobi NAT a nech vsetko posiela rovno na ten vysielaci router, vcetne DHCP poziadaviek, uplne vsetko, nech sa sprava ako bridge/switch, to je najjednoduchsie riesenie pre neho a nejak to tam musi nastavit (ja neviem jake tam ma nastavenia v tom klientskom tplinku)
Tak už to chodí! bylo to pouze tím, že na jednom bylo nastavené časové pásmo USA a na druhém EU. Bylo třeba přepnout do režimu AP (protože v klientském režimu je tato nabídka zamítnuta) tam změnit na EU a potom znovu přepnout do Klientského režimu. Stabilita i rychlost skvělé. DHCP je získáváno z 192.168.1.15.
MNOHOKRÁT DĚKUJI!!