
Hadka o Hz v TV pri pive
Vcera som sa dostal do konfliktu pri pive az s 3 kamosmi (jeden dokonca dost zbehly v elektronike, pretoze sa jej venuej profesionalne).
Pointa sporu bola o tom, ze som tvrdil, ze XY Hz v TV (100,200,400,800 a neviem kolko este) su len marketingove blbosti vyrobcov, pretoze TV nemaju na to zdroje signalu a ze rozdiel tam byt ziaden nemoze, pretoze zvysne Hz su proste dopocitavane procesorom. Tu sme sa pochytili najviac, pretoze chlapci ma poslali do pecka, ze som sa zabudol v analogu (pritom oni pouzivali pojmy ako dopocitavanie riadkov a pod z coho neskor obvinili mna;o)))...je sice pravda, ze sme sli na 1 a skoncili tusim pri 5-6, ale aj tak som ich nepresvedcil o tom, ze ich neviemkolko Hz technologie su len placebo efekty predajcov TV. Proste pre nich TV nizsie ako 200Hz blikaju. To co maju za oci?
Vlastne neviem, co som chcel tymto povedat, snad len, ze som bol zufaly, ze ich nemam ako presvedcit o blbostiach ich tvrdeni.
Podotykam, ze jeden z nich ma doma tusim 600Hz Panasonic a dalsi ich videl uz mnoho, kedze mu ich rukami presli desiatky, mozno stovky.
Vlastne ma poslali, ze nech idem na net, tak som tu;o).
Chuapi kua sak ja som sa tu uz neraz zapojil do debaty o lcd technologiach a nemyslim, ze vybocujem z mysliaceho prudu prezentovaneho MMkom a spol. Taktovanie monitorov naposledy v spravickach ma vyslovene pobavilo.
Ale trapi ma, ze som nebol schopny svoj nazor presadit pri pive a hoci som argumentoval logicky (podla mna) tak som ich nespresvedcil a poslali ma liecit sa.
Vlastne neviem doteraz ako presvedcit zabednenca, ze je zabedneny, ale mam tusaka, ze to musi ist lebo zase su to logicky mysliaci ludia s elektrotechnickym vzdelanim, jeden dokonca pracuje v obore len co pouzit?
Mozno sme sa mali o tom zacat bavit uz pri prvom pive a nie pre 4.
Oni prostě nechtějí přijmout fakt, že LCD furt svítí (podsvícení), tudíž nebliká. Takže platí následující tvrzení:
Přesvědčenýho nepřesvědčíš.
Já se takto hádal s jedním hifi maniakem, kterej, ač sám elektromechanik obeznámený s principy digitálního záznamu, tvrdil, že rozezná přepálený CD od lisovanýho z obchodu. Prostě to prej "hraje jinak" a nechtěl se nechat přesvědčit o tom, že digitální kopie mu už z principu nemůže změnit barvu zvuku, či jakkoliv utlumit výšky a podobně. IMHO je to jen onanie ega, kdy dotyční jedinci si z ješitnosti nechtějí připustit, že ten jejich "zázrak", za kterej utratili nehorázný peníze, není o moc lepší, než levný modely.
Já bych věřil odborníkům.
zde
Některým prostě stačí věřit. Jak píše dole MM.. s vírou v Alláha a bombou v tašce - je zbytečný a možná i lepší jim to nevyvracet.
Edit:
Tajně jen doufám, že tam, Karle, nechodíš pravidelně přispívat a že to tam všechno poctivě čteš. Skoro se mi chce plakat, když čtu to "chytání se stébel tonoucími", aby ostatní přesvědčili o své demagogii.
Pavel Macura je přední český konstruktér, který toho hodně navrhnul a hodně slyšel, oddělit zrno od plev se musí všude. Čtu všechna hifi fóra, nepřispívám :)
On ale teraz trochu splieta. Chybova korekcia interpolaciou sa pouziva aj u original CD ked tam je skrabancek, staci si dat grabovat nejake original CD ktore ma skrabanec a v EAC si vypisovat CRC, stopy ktore su poskrabane co grab to ine CRC. Z originalu lisovaneho. Ja si originaly davam do PC relativne casto ptz to nebudem furt zakladat do mechaniky jak pako, a ti poviem ze to nemusi byt ani poskrabane proste staci ze je trochu uz "pouzivane".
AudioCD proste nema poriadnu chybovu kroekciu tak sa chybne precitane bajty vyplnia nejakym vymyslenym priebehom. Plati to jak pre palene CD tak pre original. Pocut to neni, to je totalna blbost su to obcasne chyby povedzme raz za 30sekund 5vzorkov je o 10hodnot (z 65536) na inej urovni t.j. o nejaky milivolt, to proste neni pocutelne.
A z tym jitterom je to tiez nezmysel. AudioCD sa proste cita zaradom bity nikde sa nepreskakuje, AudioCD je spirala (na rozdiel od datoveho tusim). To sa cita presnou rychlostou, chyby sa dopocitaju. Chyby mozu nastat stejne tak na originali jak na palenom CD. Dokonca na palenom ak som to palil pomaly a dobre mozu nastavat menej alebo vobec, jak na originali so skrabancom. Pocut to nepocuje nikto (ak teda to neni taka ryha ze preskoci stopa, to pocuje kazdy :)
Ještě něco přidám pro zapálené stoupence lisovaných (originálních) audio CD. Kdysi dávno sem na poradnu chodil chlapík s nickem Apocalypse, ten dělal v oblasti hudebního vydavatelství. A jak se asi dostane nahrávka od kapely, resp. těch, co chtějí udělat (vylisovat) CD? Udělá se obraz a pošle se to po netu. No není to prakticky to samý, jako přepálení CD?