Disk - "škvrzání" po defragmentaci
Ahoj všichni, provedl jsem důkladnou defragmentaci disku. Když ted otevírám nějaký soubor z tohoto disku, slyším takové "škvrzání" z PC. Znamená to že se soubor rozbaluje z defragmentace nebo že odchází disk.Díky za odpověd, Vlada
[mod]Upraveny titulok (povodne "Disk") (MM..)[/mod]
Nic takoveho jako "rozbalovani z defragmentace" neni.
Defragmentace spociva v tom, ze soubor, ktery je ulozen jako 45 kousku na celem disku se srovna a je ulozen jako jeden kus - rychlejsi cteni.
Pokud slysis "divne" zvuky pri cteni disku, neni disk asi nejzdravejsi.
je mozne ze pocuje len behanie hlaviciek ktore je pri beznej praci nepocutelne a ori vacsej zatazi disku uz hej.
asi ne, asi opravdu disk odchází ačkoliv je mi to divné. Je starý tak max.3roky a málo používaný. JInak používám "C" a ten žádné zvuky nevydává a že dostal ode mne záhul.Když jsem začínal na pc, to bylo "formátování" alespon každý měsíc.Jaká je cenová relace dneška?120gb?
http://www.czechcomputer.cz/cat_tree.jsp?bpath=Pevn %C3%A9+disky%5CPATA%5C7200%5C120GB
Formatovanie nic disku neurobi, mozes ho formatovat aj milionkrat ak sa ti chce.
Predpokladam ze defragmentaciou sa ti usporiadali subory na disku inac ako boli, a teraz hlavicky disku napr. pri bootovani viac lietaju po disku hore dole, co som niekedy po defragmentacii spozoroval aj ja, preto nikdy nedefragmentujem. Totiz niektore defrag. programy robia to ze nepouzivane subory alebo nedajboze swap apod. placnu na koniec disku, pouzivane na zaciatok, alebo naopak co ja viem, no a potom aby sa hlavicky ulietali medzi dvoma koncami disku. Defragmentacia je IMHO na beznom PC s Windows hovadina, este som nevidel aby to prinieslo nieco pozitivne, akurat sa hodiny zbytocne zatazuje mechanika disku.
Cim si to defragmentoval?
P.S. t.j. predpokladam ze to je normalny stav, ak si nie si isty tak si na to pusti diagnosticku utilitu od vyrobcu disku (z ich webu). Prip. to znova sformatuj a nainstaluj nanovo Win a posud ci to ma rovnaky zvuk ako predtym alebo nie (ak nie tak je mozne ze disk mechanicky odchadza - defragmentacia da hlavickam disku dost zabrat, a ak nie je disk/kejs dostatocne chladeny tak aj teplotne mu to da zabrat).
Na tomto PC s W98SE som si uz raz vsimol prinos defragmentacie, ale rychlo sa to vratilo naspat. XP (NTFS) defragmentujem a casto, takze neviem, ci to pomoze.
Defragmentace ma vyznam, ale musi to byt inteligentni defragmentaor, ktery soubory usporada opravdu tak, aby to OS pomohlo. Nejen pospojuje rozdelene soubory.
No prave. Ptz. nacitanie programu alebo boot nie je citanie nejakych celych suborov sekvencne, ale nacita sa kus jedneho suboru, kopa inych suborov, leze sa na kusky v registry, atd, t.j. subory sa citaju aj tak vselijako kuskovane, nevidim dovod preco by teda mali byt na disku defragmentovane. Za dolezitejsie povazujem aby boli kusy suborov, pouzite napr. pri boote, niekde na rovnakom mieste disku, aby tolko nelietali hlavicky hore-dole.
Samozrejme ak sa na disk vela zapisuje (az po plny disk) a aj vela maze, tak defragmentacia moze pomoct aby prip. kusy suborov ktore su fyzicky na opacnych koncoch disku dala na nejake rovnake miesto disku, ale nie kazdy defragmentacny program to robi tak aby po defragmentacii bolo vsetko optimalne.
Ja osobne mam disk zaplneny tak na 20% a instalujem/mazem tam max. tak 1hru za rok, data mam na osobitnej particii (D:) nevidim teda dovod defragmentovat C:, a data na D: vpodstate len plusminus pribudaju tak nevidim dovod defragmentovat ani D:
Proto inteligentni defragmentatory pouzivaji informace z Windows (prefetch) nebo si vytvari sledovanim vlastni informace.
Presne tak, smrt defragmentaci...
defragmentoval jsem jej nástrojem:system mechanic profesional.Formátování čili smazat a nahrát operační systém, skutečně neškodí?
Nabuduce nepouzivaj nejake mechanic nezmysly. Defrag ma aj Windows (netusim ale akej valnej kvality )
Formatovanie disku ani mazanie operacneho systemu nijak disku neskodi. Operacny system a filesystem(ten vznika pri formatovani) su data rovnake ako akykolvek subor.
Pri FAT a FAT32 má niekedy defragmentácia disku vplyv na rýchlosť načítavania súborov. Defragmentáciu teda možno doporučiť ak je disk hodne zafragmentovaný, ale ako píše p. Fiala, treba to urobiť itneligentným programom. U NTFS by nemalo dochádzať k fragmentácii súborov, iba k fragmentácii disku. Teda na vysvetlenie, na NTFS sa súbor nezapíše na ktorékoľvek prázdne miesto na disku, ak sa tám nevojde celý. Zafragmentovaný disk teda nespôsobí spomalenie načítania súboru, ale klesá využiteľnosť priestoru na disku.
Tohle plati pouze v pripade, ze je na disku dodstatek volneho mista. Pak se soubor zapise opravdu v celku.
Jakmile se zacne volne misto zmensovat, zacne dochazet k fragmentaci souboru - system soubor zapise, neodmitne jej zapsat jen proto, ze jej nemuze zapsat v jednom kuse. A s tím samozrejme pak souvisi zpomaleni cteni souboru.
Na vlastni oci jsem videl na NTFS soubor ulozeny do vice jak 700 fragmentu na disku.
sledoval jsem tu "důkladnou defragmentaci" asi 3 hodiny, vypadalo to že skládá soubory pěkně do sebe, tam kam který patří, domníval jsem se že touto operací disku pomůžu.Ale jestli to nemá až takový vliv na chod disku, nebudu to opakovat. Navíc OS.Win XP má tuto funkci v záklasní nabídce, proto jsem se domníval že čas od času je to potřeba. Děkuji všem za rady.
Osobně se mi nestalo že bych pozoroval nepříznivý vliv defragmentace, minimálně po instalaci Win je dobré to udělat. Nástroj integrovaný ve Windows (XP a 2000) vychází z programu Diskeeper, který třeba (na rozdíl od toho ve Win) umožňuje defragmentaci stránkovacího souboru. Jen ty nejlepší zkušenosti mám s verzí Diskeeper 9 Pro. Myslím ale že koupit už jde jen verze 10.
V první řadě (než bych vůbec řešil otázku defragmentace ano či ne) bych zazálohoval vše důležité. Pokud jsou slyšet dříve neslyšené zvuky tak to může být labutí pís¨í disku a potažmo dat.
Díky za radu, udělám zálohy .
Jojo, zálohy by měly být vždy. Tak hodně štěstí...
Vse podstatne uz sdelili kolegove. Ja jen dodam, ze nektere defragmentatory (narazim na "vysoce kvalitni" OO Defrag) ti disk roz*ebou tak, ze muze klidne zacit "skvzat" (spis by sedelo oznaceni Hyperfragmentator ). Disk muze byt klidne zdravy.
a nějaký program na zjištění stavu disku? Ale raději v češtině.Můžeš mi nějaký poradit?
HDD-Health
ukazuje mi vše OK, tak to zatím nebudu řešit.
Zkus SpeedFan (nutno stahnout verzi, ktera "umi" tvuj MB) a zalozku SMART (nutno zapnout v BIOSu).
Ty vole, ja ten OO Defrag pouzivam, zatial vsak bez problemov. To je vazne tak zly?
O&O defrag není špatný, pokud ho člověk používá rozumným způsobem. Tzn. dle intenzity souborových operací na počítači, nastavit defragmentaci metodou space nebo stealth. Tyto metody se vyznačují malým zatížením počítače (lze při nich běžně pracovat), nepřehazují moc soubory na disku a jen hledí aby žádný soubor nebyl rozdělen do více fragmentů.
Pokud má uživatel pocit, že nutně musí mít soubory na disku seřazené např. dle abecedy, všechny soubory z jednoho adresáře fyzicky u sebe - nechť použije např. complete/name. Tato metoda opravdu pokaždé pře*ebává celý disk.. (a trvá až několik hodin). Takže když ji někdo pouští den co den na svých 200GB dat, životnosti hdd to moc nepřidá.
Všechny ty "complete" algoritmy jsou ale IMHO jen marketingový trik... Soubory z jednoho adresáře se sice krásně seřadí k sobě a obsah disku se "pěkně setřepe" směrem k začátku disku, ALE... jakmile začnete pracovat, měnit a přidávat soubory - systém nemá volné místo k zápisu nikde jinde než za tím ohromným blokem který vytvořil OO defrag. Takže hlavička disku zase lítá mezi původními a novými daty, sem a tam.
Diky za vysvetlenie. Ja prave pouzivam tie "Complet" metody, hoci len raz mesacne. Zase som o nieco mudrejsi.