Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Fat32 nebo NTFS

Chci si dát nový disk ale nevím v jakým formátu mám formátovat zda FAT32 nebo NTFS budu používat operační systém Win XP Prof.Prosím o radu.

Další důkaz toho, že jsem nenormální. Používám FAT32, jelikož občas potřebuji lézt na disk z něčeho jiného, než Win NT & spol. Soubor větší, než 1 MB jsem za nějakých 8 let s počítačem ještě ani neviděl, čili tato podpora je pro mne zatím bezpředmětná. největší jsem viděl snad film okolo 750 MB a to má do 4 GB ještě dost daleko.

Soubor větší, než 1 MB jsem za nějakých 8 let s počítačem ještě ani neviděl

Tak tos toho teda ještě moc neviděl, to mě teda vysvětli jak se ti to povedlo 8 let je přehlížet :-D.
a hned v další větě si protiřečíš tak to su z toho jelen ::)

největší jsem viděl snad film okolo 750 MB

Sorry, jasne ze pokud nemas potrebu prechazet na NTFS tak neni duvod. Jenze 99% normalnich uzivatelu, ktery treba koukaji na DVD a aby jim nechrchlala pri prehravani mechanika, tak si udelaji obraz originalniho DVD, to neni nic nelegalniho. Proto mi prijde nesmyslne formatovat notebooky na FAT32 a jeste tam v Asusu delaji dva oddily, asi abych s tim mel praci navic. 3-[

Prevedeni je otazka chvilky, ale jeste to musim spojit zaptaky na jeden oddil a to uz chvili potrva, nehlede na to, ze to jen tak ve windows bez dalsich nastroju nejde. Hruza.

Co se tyka Linuxu, tak v pohode data z NTFS ctu a lze i zapisovat, ale to je zatim pouze v experimentalnim rezimu.

Proto myslim, ze FAT32 je uz dnes opravdu mrtvy a ten tazatel ho ani nikdy v budoucnu potrebovat nebude.

Predinstalene Win su casto na FAT32, ono to ma niekedy dovod (napr. software pouzity vyrobcom na image a obnovenie). Prip. ak by chcel niekto FAT32 a bolo by to naopak tak vtedy by to bol problem.
Prikazom convert si to mozes previest na NTFS bezproblemov za chvilu ak chces NTFS. Dva oddiely maju svoje vyhody.

Řekl bych ze ta FAT32 je použita jen kvůli obnově přes recovery tlačítko nebo cdčko. Naběhne něco jako ghost a přesype se image disku. Pak sem viděl jak jednou jak ten recovery proces kopíruje další věci jako hotfixy a programy rovnou na C: kde se při prvním startu nového windows spustí. Samozřejmě každej výrobce má jinej recovery systém ale řekl bych že je to jen kvůli tomu...

Pochopitelně by to šlo udělat i v ntfs ale asi by se nedal použít freedos a podobně.

1) Máš alespoň Windows NT 3.51 nebo lepší?
2) Máš disk větší než 500 MB?

Jsou-li odpovědi kladné, nemá vůbec o FAT uvažovat. Řeči o přístupu z jiných systémů jsou nesmysl, nejen že jak DOS (s programem třetí strany) tak Linux mohou NTFS číst, ale v roce 2006 je absurdní i myšlenka dual bootu.

Uz vidim ako z virtualneho stroja flashujes BIOS. Alebo potrebujes zrovna nejaky specialny stary program ktory liezol priamo na HW alebo potrebuje urcity dost rychly timing neruseny multitaskingom apod., nie vsetko je virtualizovatelne. Samozrejme su to len speciality ak sa niekto bavi s HW. Alebo ak mas 5rokov stary ghost co nevie zapisovat image na NTFS tak sa FAT32 tiez hodi, alebo mi chces kupit novu verziu ghosta? ;-) Samozrejme bezny pouzivatel 5rokov stary ghost a Win98 asi vzivote nevidel a ukradne si najnovsie Win aj ghosta takze NTFS je potom lepsi :-)

... ako priklad moze byt "log.analyzer" ktory pod DOSom vzorkuje z par. portu najrychlejsie ako sa da, kedysi davno ked som bol student som si to sprogramil a vtedy (na P1) aj pouzival, tych 600kHz co to urobilo mi na veci co som vtedy robil stacili ( a nemal som zbytocnych 100 ci 200 tisic korun na log. analyzer :). Ale dnes uz nemam cas na take blbosti tak to uz nepouzivam :-)

Ale je pravda ze to sa da (okrem toho ghosta - ten snad nova verzia) dnes uz riesit aj nabootovanim z USB sticku alebo CF karty takze nemusi to byt "dualboot" na systemovom HDD. System moze byt samozrejme na NTFS, na nove Win by som dal samozrejme NTFS. Pisem len kvoli tomu "naco je dnes komu dualboot"

Pánové držel bych se tématu!
Pro tazatele by bylo užitečnější stručně sepsat výhody a nevýhody obou filesystémů. Pokud nebude pracovat se soubory většími než 4GB, tak mu FAT32 stačí a v případě problémů s Windows si mírně poučený laik ( jako třeba já) snáze poradí. V případě, že FAT 32 už nebude stačit jeho nárokům, může relativně snadno převést FAT32 na NTFS ( convert) . V odpovědích bych bral v úvahu schopnosti tazatele ( profík se tady ptát nebude), nároky rádců na systém bývají samozřejmě vyšší. Toť můj laický názor.
Co jsem viděl pár notebooků, všechny měly v případě použití recovery obnovu na FAT32.

Výhody NTFS oproti FAT32:
- není omezena valikost souboru
- podpora zabezečení - přístupová práva na úrovni souborového systému
- podpora komprese
- podpora šifrování
- lepší zotavování se - obsahuje žurnál
- není omezena velikost disku

Nevýhody NTFS:
- pokud dojde k skutečně velkým problémům (zatím jsem se s tím nesetkal), je obtížnější data z disku dostat

V současné době bych pro Windows 2000 a novější voll jednoznačně NTFS

Pro úplnost ještě doplním:
Výhody FAT oproti NTFS:
Přistup na disk i z bootovací diskety nebo flash disku (to je právě ten důvod, proč někteří výrobce notebooků, stále dávají přednost FAT32)
Snadná a většinou 100 % obnova dat po havárii disku
Rovněž není omezena velikost disku (teoreticky sice ano, ale zatím neexistuje disk s kapacitou, která by přesáhla možnosti FAT32)

Přistup na disk i z bootovací diskety nebo flash disku (to je právě ten důvod, proč někteří výrobce notebooků, stále dávají přednost FAT32)

a to je u NTFS problém?

Snadná a většinou 100 % obnova dat po havárii disku

a) ještě jsem neviděl mrtvou NTFS "samu od sebe"
b) z polomrtvých HDD jsem vždy vše vytahal

Rovněž není omezena velikost disku (teoreticky sice ano, ale zatím neexistuje disk s kapacitou, která by přesáhla možnosti FAT32)

jo, pěkně, pěkně, jenže ty megaclustery ti udělají i z velkého disku velmi rychle zaplněný disk :-) Nehledě na limity FAT32 co se týká počtu souborů v rootu disku a v adresářích.

- ano u NTFS to je problém (čímž ale netvrdím, že to nejde)
- poslední dobou obnovujeme už víceméně jenom zničené NTFS (ale to je tím, že FAT se používá méně), kdo si myslí, že jenom tím, že místo NTFS použije FAT má zabezpečená data, je na velkém omylu, i když je pravda, že NTFS je proti zhroucení zajištěna neskonale lépe než FAT
- velikost disku omezena prostě není, to je pouze věcné konstatování (když už zmiňuješ limity v počtu souborů v rootu a v podadresářích, tak na FAT32 je to 65536 v každém, i kořenovém adresáři)

Podle mě už zabíháte zbytečně do extrémů prostě někdo kdo tomu vůbec nerozumí se zeptal na zdánlivě jednoduchou otázku a vy to tady podle mě zbytečně rozebíráte, prostě předpokládám že tazatel je běžný uživatel který chce normálně s PC pracovat a jen se zeptal jak má zformátovat disk no a já (a určitě většina dalších lidí) mu radí NTFS a podle mě ho už určitě nezajímají takový detaily jako

když už zmiňuješ limity v počtu souborů v rootu a v podadresářích, tak na FAT32 je to 65536 v každém, i kořenovém adresáři

Prostě bych to zformátoval na NTFS a označil jako vyřešené.

bat sa treba hlavne limitu velkosti suboru 4GB u FAT32, to sa uz dnes (v dobe filmov na HDD a HDD velkych stovky GB) dosahuje ak niekto robi nieco s filmami/zabermi z dovolenky/grabovanim apod. (na FAT32 musi program co to vytvara vediet ten subor ukladat do viac suborov ak to presiahne 4GB, na NTFS je to bez problemov).

Já jsem tady pročítal tuto dikusi, která tady se vede co je lepší jestli NTFS či FAT32. Pokud by jsem k tomu přiložit svůj názor, tak si jej ted dovolím. Výhody NTFS jsou dvě velké a to především rychlost běhu softvare na tomto souborovém systému, pokud předpokládám že běží ve Win XP a druhá výhoda je v tom, že je bezpečnější co se týče neopraváněného přístupu na oddíl NTFS na pevném disku, přístupu do systému a přidělení práv. Nepatrná výhoda je i v tom, že NTFS má v souvislosti se svojí trukturou i nějaký účinek na úsporu místa na pevném disku. To jsou výhody, které vyplývají ze smyslu proč byl tento souborový systém vytvořen. Jako jednu jeho nevýhodu považuji tu, že pokud spadnou okna a nebo se něco stane se systémem a servisák se potřebuje na pevný disk dostat k jeho obnově, tak je těžko přístupný a pokud nemá člověk speciální softwérové vybavení na čtění dat z NTFS, tak jediný možný přístup je před opravnou konzoli z boot CD winXP, které podminuje heslo administrátora. Vycházím z toho, že pokud je na počítači souborový system NTFS a pevný disk jede na řadiči SATA, tak to je problém dostat se na data jinak než přes opravdou konzoli. Pokud jede pevný disk přes řadič IDE, tak mám live CD systémy, které čtou i NTFS v pohodě. Tak spíše se přikláním k NTFS, přestože stále sám používám FAT32, ale doporučuji NTFS. Pokud se provádí nová instalace winXP, tak po dokončení intaluji programek pro obnovu registrů a systémových souborů a jejich zálohy, tak v případě že dojde k pádu systému, tak jej z těchto záloh obnovuji přes opravnou konzolu. Ale to jenom v případě, že se dostanu k počítači ve stavu funkčního systému, kde tyto zálohy registru nastavím a provedu a mohu také nastavit jejich automatické a pravidelné zálohovoní pomocí naplanované úlohy v systému. Tady jsem vyjádřil svůj názor a vyjádril jsem se k tématu tazatele. Byt se mnou nemusí všichni souhlasit, tak jenom spíše odpovídám původnímu tazateli na jeho otázku. Tot vše. čauky ...... pačís

no ja nevim ,, mam novy notebook ASUS F3J series , systemovou cast disku na FAT32 a druhou polovinu na NTFS , zkousel jsem prenastavit system souboru na NTFS i na systemovem disku pres Partition Magic a notebook mi asi o 20 sekund pomaleji bootuje do mych legalnich WIN MCE , :-/ , nevite nekdo cim to je ?? neni system NTFS pro boot do windowsu pomalejsi nez FAT32 ??

Tak tady si nejsem jist a mohu jenom spekulovat o tom co způsobuje pomalejší start počítače a jistě důvodů může být více, ale podle mojich zkušenbostí nevidím žádný rozdíl v rychlosti bootování systému v závislosti na změně souborového systému. Ale nevylučuji to. Opravdu nevím.

Co se týče rychlosti, je to blbost, oba systémy jsou +/- stejně rychlé, spíš je nepatrně v praxi rychlejší FAT32. Hlavní problém NTFS je v tom, že uživatelé jsou masírováni, že jde o systém bezpečný - NEJDE. Je rozdíl mezi bezpečností a zabezpečením. 99% domácích uživatelů zabezpečení vůbec nepotřebuje, ale myslí si, že systém je bezpečný. Při první havárii systému nastává průser a oba systémy se mohou kdykoli zbořit, rozhodně neplatí, že NTFS je odolnější proti haváriím systému a hardwaru. Při vzniku NTFS se vůbec neplánovalo použití na desktopech, ale na serverech se zrcadlením disků atd. Na domácím počítači je úplně jedno jaký systém používáte. Na firemním pak z důvodu zabezpečení NTFS.

oba systémy se mohou kdykoli zbořit, rozhodně neplatí, že NTFS je odolnější proti haváriím systému a hardwaru

Tak s tímto naprosto nesouhlasím, vyjma HW havárií (a tam to není záležitost chyby filesystému). Viděl jsem desítky až stovky totálně zbořených oddílů s FAT(12/16/32), ale zbořený NTFS (jinak než hardwarově) snad jen jednou, a to jen díky "čarování" uživatele s low-level FS nástroji.

Samozřejmě že důvodem k vyšší stabilitě NTFS je i kvalitnější "nativní" OS se kterým přišel, nicméně od jisté doby (masivnější použití NTFS s win2k a vyššími) mi prakticky zmizely servisní zásahy na PC, kde FAT particie "odešla do věčných lovišť". Samozřejmě, zásahy na HW poškozených PC zůstávají stále...

ahoj-no přiznám se, že jsem nečetla všechny příspěvky, ale už třikrát se mi stalo, že se mi smazal pevný disk D, tak jestli to může být tím,že je to FAT 32. Doufám, že jsem nenapsala nějakou blbinu, odborným názvům moc nerozumím. Předem děkuji za odpověď

New Technology File System - neblbni o FAT 32 a formátuj v NTFS. Má své nezpochybnitelné výhody - při modré smrti ti zůstane vše do poslední čárky na HDD, nic se ti neztratí. A až někdy budeš potřebovat větší soubor, (koupíš videokameru nebo video z TV)- tak konverze FAT 32 - NTFS není tak jednoduchá. Já si natočil koncert Live 8 a dělalo to přes 24 GB - celkem 5 DVD. S FAT to neuděláš.
Ahoj.

Zdravím, potřeboval bych jednoduše poradit... Potřeboval bych NTFS, ale mám obavy, že s tím budou problémy, se kterýmy bych si jako laik moc neporadil. Taky jsi nejsem jist, zda-li bych po konvertování na NTFS přišel o záruční lhůtu...Vyplatí se to??? předem dík...

Na flashdisku nemusíš mít NTFS. Na každém disku můžeš mít jiný souborový systém.

S NTFS se nedá pracovat jako s FAT32. Dá se s ním pracovat jako s NTFS. Ale jestli myslíš jestli můžeš otevírat /ukládat soubory, prostě dělat běžné operace, tak jako doteď, pak ano, nepoznáš rozdíl.

Pokud budeš mít systémový disk v NTFS, můžeš se přihlásit jako uživatel s omezeným účtem. Takový pak nebude moci zapisovat do adresářů Windows, protože na NTFS právech je nastaveno ve výchozím stavu, že to může pouze administrátor. To je bezpečnostní VÝHODA. Pokud spustíš nějaký virus, nebude se moci zapsat do systémových souborů a nic systému neudělá.

Jak dlouho to potrvá ti nikdo neodhadne. Chce to trpělivost. Doporučuji počteníčko 307881, tam je i řešení možných problémů.

Konvertovat disk zpět na FAT jde obtížně a nejspolehlivější cesta je data zálohovat a disk formátovat. Nebo použít za chodu mírně nespolehlivý Partition Magic.

Ale pokud může nastat "nouze", tak jediná nouze může být výpadek proudu a následný nepoužitelný filesystém. Pokud už máš disk převedený na NTFS, nouze nebude:) Případně se může stát chyba při převodu, což je častá vada Partition Magic (příkaz CONVERT tím netrpí). Proto je lepší důležitá data zálohovat.