
Fat32 nebo NTFS
Chci si dát nový disk ale nevím v jakým formátu mám formátovat zda FAT32 nebo NTFS budu používat operační systém Win XP Prof.Prosím o radu.
Chci si dát nový disk ale nevím v jakým formátu mám formátovat zda FAT32 nebo NTFS budu používat operační systém Win XP Prof.Prosím o radu.
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
NTFS
Pro FAT32 uz dnes nevidim prazadny duvod.
na www.fat32-ntfs.wz.cz je dávkový soubor, který stačí spustit a FAT32 se změní na moderní NTFS


a neni lepsi odhalit existenci prikazu CONVERT, nez vytvaret smecku BAT souboru?
No to je "úžasný" udělátko! To jsi programoval sám?
Neni to program
, pro někoho je lepší spustit jeden soubor ze smečky .BAT než něco psát do příkazový řádky.
NTFS, kvoli suborom >4GB a kvoli lepsej sprave pristupovych prav, prip. dalsim "vlastnostiam".
Z DOSu ani Win9x na ten disk asi pristupovat nepotrebujes (ak ano tak treba uvazovat pre a proti FAT32ky a prip. NTFS a pouzitie NTFS4DOS v DOSe)
Potřeboval bych to více rozvést,nějak tomu nerozumím.Dík
OK, tak to rozvediem viac:

pouzi NTFS.
NTFS vie subory vacsie ako 4GB a ma lepsiu spravu pristupovych sprav k suborom, preto NTFS.
Jenom nejakej idiot z Asusu dokaze naformatovat disk notebooku (minuly tyden kupovany - coreduo) na FAT32, normalni lidi pouzivaji NTFS.
Další důkaz toho, že jsem nenormální. Používám FAT32, jelikož občas potřebuji lézt na disk z něčeho jiného, než Win NT & spol. Soubor větší, než 1 MB jsem za nějakých 8 let s počítačem ještě ani neviděl, čili tato podpora je pro mne zatím bezpředmětná. největší jsem viděl snad film okolo 750 MB a to má do 4 GB ještě dost daleko.
Co třeba .iso obrazy DVDček...
Takovej jsem taky žádnej legální neviděl
Tak to jsi toho videl malo, treba mu obraz disku vytvoreny Ghostem, ma pres 4gb a legalni zcela urcite je.
Sorry, jasne ze pokud nemas potrebu prechazet na NTFS tak neni duvod. Jenze 99% normalnich uzivatelu, ktery treba koukaji na DVD a aby jim nechrchlala pri prehravani mechanika, tak si udelaji obraz originalniho DVD, to neni nic nelegalniho. Proto mi prijde nesmyslne formatovat notebooky na FAT32 a jeste tam v Asusu delaji dva oddily, asi abych s tim mel praci navic.
Prevedeni je otazka chvilky, ale jeste to musim spojit zaptaky na jeden oddil a to uz chvili potrva, nehlede na to, ze to jen tak ve windows bez dalsich nastroju nejde. Hruza.
Co se tyka Linuxu, tak v pohode data z NTFS ctu a lze i zapisovat, ale to je zatim pouze v experimentalnim rezimu.
Proto myslim, ze FAT32 je uz dnes opravdu mrtvy a ten tazatel ho ani nikdy v budoucnu potrebovat nebude.
Nemáš disk rozdělenej na 2 oddíly? Jak provádíš obnovu "zbořenýho" OS?
Pavel
"zbořený" OS běžně obnovíš přeinstalací bez ztráty dat. Pokud ti umře disk, tak zcepení celý. A testovat SW se snad už každý naučil ve virtuálním počítači. Já osobně důvod pro více oddílů na běžných discích (80-200GB) nevidím.
Tak optimisticky naladeneho cloveka som uz dlho nevidel
Predinstalene Win su casto na FAT32, ono to ma niekedy dovod (napr. software pouzity vyrobcom na image a obnovenie). Prip. ak by chcel niekto FAT32 a bolo by to naopak tak vtedy by to bol problem.
Prikazom convert si to mozes previest na NTFS bezproblemov za chvilu ak chces NTFS. Dva oddiely maju svoje vyhody.
Tohle je typicky pristup vetsich firem - Autocont dela to same.
Řekl bych ze ta FAT32 je použita jen kvůli obnově přes recovery tlačítko nebo cdčko. Naběhne něco jako ghost a přesype se image disku. Pak sem viděl jak jednou jak ten recovery proces kopíruje další věci jako hotfixy a programy rovnou na C: kde se při prvním startu nového windows spustí. Samozřejmě každej výrobce má jinej recovery systém ale řekl bych že je to jen kvůli tomu...
Pochopitelně by to šlo udělat i v ntfs ale asi by se nedal použít freedos a podobně.
1) Máš alespoň Windows NT 3.51 nebo lepší?
2) Máš disk větší než 500 MB?
Jsou-li odpovědi kladné, nemá vůbec o FAT uvažovat. Řeči o přístupu z jiných systémů jsou nesmysl, nejen že jak DOS (s programem třetí strany) tak Linux mohou NTFS číst, ale v roce 2006 je absurdní i myšlenka dual bootu.
Co je absurdne pre teba nemusi byt absurdne pre ostatnych. Praca s PC nie je len Windows (resp. "praca" nie je vobec s Windows
). Pre bezneho pouzivatela samozrejme lepsie NTFS.
Ee. "Praca s Windows" se tyka kazdeho usera.
"praca" s PC, nie praca s Windows
Praca s PC je snom kazdeho uzivatela, ktory ma pred sebou pracu s Windows.
PC neni Windows !! existuje cela rada jinych OS !
To bych rád věděl, kdo tu službu objednal.
komentarova-sluzba
Já jsem tady pročítal tuto dikusi, která tady se vede co je lepší jestli NTFS či FAT32. Pokud by jsem k tomu přiložit svůj názor, tak si jej ted dovolím. Výhody NTFS jsou dvě velké a to především rychlost běhu softvare na tomto souborovém systému, pokud předpokládám že běží ve Win XP a druhá výhoda je v tom, že je bezpečnější co se týče neopraváněného přístupu na oddíl NTFS na pevném disku, přístupu do systému a přidělení práv. Nepatrná výhoda je i v tom, že NTFS má v souvislosti se svojí trukturou i nějaký účinek na úsporu místa na pevném disku. To jsou výhody, které vyplývají ze smyslu proč byl tento souborový systém vytvořen. Jako jednu jeho nevýhodu považuji tu, že pokud spadnou okna a nebo se něco stane se systémem a servisák se potřebuje na pevný disk dostat k jeho obnově, tak je těžko přístupný a pokud nemá člověk speciální softwérové vybavení na čtění dat z NTFS, tak jediný možný přístup je před opravnou konzoli z boot CD winXP, které podminuje heslo administrátora. Vycházím z toho, že pokud je na počítači souborový system NTFS a pevný disk jede na řadiči SATA, tak to je problém dostat se na data jinak než přes opravdou konzoli. Pokud jede pevný disk přes řadič IDE, tak mám live CD systémy, které čtou i NTFS v pohodě. Tak spíše se přikláním k NTFS, přestože stále sám používám FAT32, ale doporučuji NTFS. Pokud se provádí nová instalace winXP, tak po dokončení intaluji programek pro obnovu registrů a systémových souborů a jejich zálohy, tak v případě že dojde k pádu systému, tak jej z těchto záloh obnovuji přes opravnou konzolu. Ale to jenom v případě, že se dostanu k počítači ve stavu funkčního systému, kde tyto zálohy registru nastavím a provedu a mohu také nastavit jejich automatické a pravidelné zálohovoní pomocí naplanované úlohy v systému. Tady jsem vyjádřil svůj názor a vyjádril jsem se k tématu tazatele. Byt se mnou nemusí všichni souhlasit, tak jenom spíše odpovídám původnímu tazateli na jeho otázku. Tot vše. čauky ...... pačís
Co se týče rychlosti, je to blbost, oba systémy jsou +/- stejně rychlé, spíš je nepatrně v praxi rychlejší FAT32. Hlavní problém NTFS je v tom, že uživatelé jsou masírováni, že jde o systém bezpečný - NEJDE. Je rozdíl mezi bezpečností a zabezpečením. 99% domácích uživatelů zabezpečení vůbec nepotřebuje, ale myslí si, že systém je bezpečný. Při první havárii systému nastává průser a oba systémy se mohou kdykoli zbořit, rozhodně neplatí, že NTFS je odolnější proti haváriím systému a hardwaru. Při vzniku NTFS se vůbec neplánovalo použití na desktopech, ale na serverech se zrcadlením disků atd. Na domácím počítači je úplně jedno jaký systém používáte. Na firemním pak z důvodu zabezpečení NTFS.
Tak s tímto naprosto nesouhlasím, vyjma HW havárií (a tam to není záležitost chyby filesystému). Viděl jsem desítky až stovky totálně zbořených oddílů s FAT(12/16/32), ale zbořený NTFS (jinak než hardwarově) snad jen jednou, a to jen díky "čarování" uživatele s low-level FS nástroji.
Samozřejmě že důvodem k vyšší stabilitě NTFS je i kvalitnější "nativní" OS se kterým přišel, nicméně od jisté doby (masivnější použití NTFS s win2k a vyššími) mi prakticky zmizely servisní zásahy na PC, kde FAT particie "odešla do věčných lovišť". Samozřejmě, zásahy na HW poškozených PC zůstávají stále...
ahoj-no přiznám se, že jsem nečetla všechny příspěvky, ale už třikrát se mi stalo, že se mi smazal pevný disk D, tak jestli to může být tím,že je to FAT 32. Doufám, že jsem nenapsala nějakou blbinu, odborným názvům moc nerozumím. Předem děkuji za odpověď
Ne, tím to nebude. Jak je ten disk velký?
A jaký operační systém?
operační systém mám jestli to dobře chápu Windows XP no velikost toho disku má 25GB
25GB nebo 250GB?
možné je vše, ale dobré by bylo napsat, jaký máš OS (verzi, service pack), jak velký je disk a jednotlivé oddíly, co tam máš za desku. Z toho by se možná dalo něco vyvodit.
New Technology File System - neblbni o FAT 32 a formátuj v NTFS. Má své nezpochybnitelné výhody - při modré smrti ti zůstane vše do poslední čárky na HDD, nic se ti neztratí. A až někdy budeš potřebovat větší soubor, (koupíš videokameru nebo video z TV)- tak konverze FAT 32 - NTFS není tak jednoduchá. Já si natočil koncert Live 8 a dělalo to přes 24 GB - celkem 5 DVD. S FAT to neuděláš.
Ahoj.
Každý koncerty netočí. Co je složitého na konverzi FAT32 do NTFS?
Pro většinu domácích uživatelů je to asi jedno. Data na disku si zlikvidují něčím jiným, než nepoužitím NTFS.
Ja mam Live8 koncert v DivX na jednom DVD
Zdravím, potřeboval bych jednoduše poradit... Potřeboval bych NTFS, ale mám obavy, že s tím budou problémy, se kterýmy bych si jako laik moc neporadil. Taky jsi nejsem jist, zda-li bych po konvertování na NTFS přišel o záruční lhůtu...Vyplatí se to??? předem dík...
A ještě jeden dotaz, jak bych mohl rozdělit soubor (extrahuji asi 65 souboru z WINraru do 1, který má přes 4GB) na dva, aniž bych posloupnost dat nezměnil a ani je nějak nepoškodil (jedná se o image hry)...díky
Použitím příkazu CONVERT nedochází ke ztrátě záruky, stejně jako k ní nedochází například přejmenováním souboru.
A jestli se to vyplatí? To si každý musí odpovědět sám, třeba po pročtení této diskuse.
Omlouvám se, že se na to opět ptám, ale po dost termínů, které tu zazněly, ještě neznám...takže kdyb jset mohl ještě jednou vyjmenovat mínusy obou dvou...
Líp než JaFi to asi nikdo neřekne...
http://pc.poradna.net/question/view/83085-fat32-neb o-ntfs#re-83201
A zaznělo tu, že NTFS nepřijímá flash disky...je to pravda? a dá se s ním pracovat jako s fat32 ?(pro laika)
Na flashdisku nemusíš mít NTFS. Na každém disku můžeš mít jiný souborový systém.
S NTFS se nedá pracovat jako s FAT32. Dá se s ním pracovat jako s NTFS. Ale jestli myslíš jestli můžeš otevírat /ukládat soubory, prostě dělat běžné operace, tak jako doteď, pak ano, nepoznáš rozdíl.
Pokud budeš mít systémový disk v NTFS, můžeš se přihlásit jako uživatel s omezeným účtem. Takový pak nebude moci zapisovat do adresářů Windows, protože na NTFS právech je nastaveno ve výchozím stavu, že to může pouze administrátor. To je bezpečnostní VÝHODA. Pokud spustíš nějaký virus, nebude se moci zapsat do systémových souborů a nic systému neudělá.
Díky...
a poslední dotaz, jak dlouho trvá konvertování z Fat na ntfs, kdy ma disk cca 180 GB dat?? a v pripade nouze, jak se da dostat zpet do fat 32 ?? (už poslení dotaz
)...díky...
Jak dlouho to potrvá ti nikdo neodhadne. Chce to trpělivost. Doporučuji počteníčko 307881, tam je i řešení možných problémů.
Konvertovat disk zpět na FAT jde obtížně a nejspolehlivější cesta je data zálohovat a disk formátovat. Nebo použít za chodu mírně nespolehlivý Partition Magic.
Ale pokud může nastat "nouze", tak jediná nouze může být výpadek proudu a následný nepoužitelný filesystém. Pokud už máš disk převedený na NTFS, nouze nebude:) Případně se může stát chyba při převodu, což je častá vada Partition Magic (příkaz CONVERT tím netrpí). Proto je lepší důležitá data zálohovat.